Pandora Team

Επιστημονικά νέα σχετικά με την επιστήμη του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και όχι μόνο ...

Re: Pandora Team

Δημοσίευσηαπό brera » 26 Οκτ 2013, 19:09

Περιμένουμε από 2-3-4ο έτος 6-7 φοιτητές να βγάλουν δημοσίευση σε περιοδικό;
Μήπως να είναι και περιοδικό ΙΕΕΕ; Και μετά πάμε ΜΙΤ; ::)
Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που μπορούν. Αλλά πόσοι είναι; 2-3 σε όλη τη σχολή;
Και όποιος δεν το καταφέρει είναι άχρηστος και άρα αξίζει να θάψουμε το DUTH;

Ας σταματήσουμε τη μουρμούρα του "μας φταίνε όλα".
Έμαθες δηλαδή εσύ, εγώ πχ με μια δημοσίευση τί θα πει έρευνα, έχεις τόσες δημοσιεύσεις σε διεθνή συνέδρια, σε τόσα (σοβαρά) περιοδικά ώστε να μπορείς να κάνεις τέτοια κριτική σε μια ομάδα προπτυχιακών που θέλησε να βγει από το καβούκι της ;

Ήρθες ποτέ σε συνάντηση της ρομποτικής να δεις τι γίνεται ώστε να μπορείς να "κοροιδέψεις" και να "μειώσεις" αυτή την προσπάθεια; Δε νομίζω. Μήπως απλά σου είπαν και "άκουσες"; Γιατί αν είχες έρθει, θα ήξερες πόση προσπάθεια έριξαν τα παιδιά ενώ έτρεχαν παράλληλα μαθήματα κλπ. Χάθηκαν εξεταστικές για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν.

Ας σταματήσουμε να το παίζουμε υπερόπτες και κριτές των πάντων χωρίς να γνωρίζουμε κάποια πράγματα. Αν κάποιοι δεν είναι ικανοποιημένοι από την προσπάθεια τους κατά τη φοιτητική τους ζωή, δικαίωμά τους. Μην κατηγορούν και απαξιώνουν όμως άλλους χωρίς να ξέρουν τον κόπο που δώσανε.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Pandora Team

Δημοσίευσηαπό Pilonas » 26 Οκτ 2013, 20:25

Ένας φοιτητής 4ου έτους σαφώς και είναι ικάνος να κάνει αξιόλογη έρευνα και να δημιοσιέυσει κάπου κάλα. Πόσο μάλλον ομάδες... Δεν υπάρχει κανένα μίσος, κόμπλεξ ή κατηγορία απλά αντικειμενική αναφορά του αποτελέσματος από το οποίο κρινομάστε. Καλά θα κάνεις να μάθεις μπρέρα ότι στη δουλεία αλλά και στα σοβαρά πανεπιστημεία ακομά κρινομάστε από το αποτέλεσμα όχι από τη προσπάθεια. Αν θες πες εσί συγγνώμη στο μέλλοντα εργοδότη σου "συγγνώμη που απέτυχα αλλά ξέρετε τώρα βγαίνω από το καβουκί μου"... Δεν ήμουν πότε αυτής της ελληναρίστικης λογικής και ούτε θα γίνω.

ΥΓ. Δεν έχει νόημα να εξηγώ τα αυτονόητα, ούτε να περιαυτολογώ πουθένα δεν είπα ότι δεν ήμουν ικανοποιήμενος από την προσπάθεια μου, ίσα ίσα. Γι αυτό μιλούν και τα αποτελέσματα άλλωστε. Μάθε να μίλας με επιχειρήματα και όχι με τη φαντασία σου και παραποιώντας λόγια άλλων. Που ξέρεις επίσης για το πόσο καλά ξέρω τι δουλεία γινόταν? Έλεος!! Μηχανικοί είμαστε δεν γίνεται να μην μπορούμε να αναπτύξουμε ορθό λόγο και επιχειρηματολογία!!
Pilonas
 

Re: Pandora Team

Δημοσίευσηαπό brera » 26 Οκτ 2013, 20:39

Οκ, αφού είσαι τόσο αποτελεσματικός μηχανικός με ικανότητα στον ορθό λόγο, καλή σταδιοδρομία. Άσε μας εμάς στην αφάνεια να προσπαθούμε και όχι να είμαστε οι κριτές όσων προσπαθούν. ;)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Pandora Team

Δημοσίευσηαπό nikoanas4 » 07 Νοέμ 2013, 05:25

Ρε κάτι μηχανικάρες που είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο duth.
nikoanas4
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 26 Ιουν 2012, 02:50

Re: Pandora Team

Δημοσίευσηαπό MNO » 07 Νοέμ 2013, 15:00

Ο οπορτουνισμός και ελιτισμός νομίζω πάνε χέρι χέρι με τον ηλεκτρολόγο του σήμερα.
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Pandora Team

Δημοσίευσηαπό alehunter » 07 Νοέμ 2013, 20:17

MNO έγραψε:Ο οπορτουνισμός και ελιτισμός νομίζω πάνε χέρι χέρι με τον ηλεκτρολόγο του σήμερα.

why? δεν κατατλαβα που αναφερεσαι ; αν λες οτι η ομαδα χαθηκε λογω εξεταστικων διαφωνω
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Pandora Team

Δημοσίευσηαπό MNO » 08 Νοέμ 2013, 00:56

alehunter έγραψε:
MNO έγραψε:Ο οπορτουνισμός και ελιτισμός νομίζω πάνε χέρι χέρι με τον ηλεκτρολόγο του σήμερα.

why? δεν κατατλαβα που αναφερεσαι ; αν λες οτι η ομαδα χαθηκε λογω εξεταστικων διαφωνω


Όχι κάθε άλλο, μια τέτοια προσπάθεια δείχνει την αγάπη των παιδιών για τον τομέα που ασχολήθηκαν. Σε αντίθεση με μια νοοτροπία καριέρας που υιοθετούν πολλοί φοιτητές.
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Pandora Team

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Νοέμ 2013, 02:01

MNO έγραψε:Όχι κάθε άλλο, μια τέτοια προσπάθεια δείχνει την αγάπη των παιδιών για τον τομέα που ασχολήθηκαν. Σε αντίθεση με μια νοοτροπία καριέρας που υιοθετούν πολλοί φοιτητές.

μεγαλο πραγμα αυτο που ειπες και το βλεπω και εγω σχεδον σε καθε ετος οτι δυστυχως οι περισσοτεροι απο εμας περα απο 1-2 μαθηματα ανα εξαμηνο καθε αλλο παρα αυτο νιωθουμε...
Τελος, θελω να πω οτι ειλικρινα ακομα και αν σου αρεσει κατι ρε φιλε κακα τα ψεματα αν θες να κατεβαινεις σε καθε εξεταστικη και να καθαριζεις=να δινεις σοβαρα 6 μαθηματα ανα εξαμηνο.
αν βαλεις το διαβασμα+εργασιες+εργαστηρια+χρονο που θες να ξεδωσεις δεν νμζ οτι γινεται αλλιως



Αργοπεθαίνει
όποιος δεν “αναποδογυρίζει το τραπέζι” όταν δεν είναι ευτυχισμένος στη δουλειά του,
όποιος δεν ρισκάρει τη σιγουριά του, για την αβεβαιότητα του να τρέξεις πίσω απο ένα όνειρο,
όποιος δεν επιτρέπει στον εαυτό του, έστω για μια φορά στη ζωή του, να αποφύγει τις εχέφρονες συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Pandora Team

Δημοσίευσηαπό Pilonas » 08 Νοέμ 2013, 15:09

Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή. Είμαι ξεκάθαρα υπέρ του οπορτουνισμού, σημαδιά ελιτισμού δεν έδειξα πουθένα. Το ότι βγήκε μια δημοσίευση το θεωρώ ελάχιστη απαίτηση ενός φοιτητή που σέβεται το θέσμο της διπλωματικής και της έρευνας και δεν κάνει απλά μία για να πάρει πτύχιο. Όσον αφορά αυτό που λές άλε. Ας μην κοροιδευόμαστε... Η σχολή είναι ΑΠΕΙΡΩΣ ελαστική και ευκολή. Ποιος από σας διαφωνεί ότι αν διαβάζε 3 ώρες την ήμερα συστηματικά και παρακολουθούσε μόνο 1-2 δύσκολα μαθήματα θα πέρναγε σε μία εξαταστική τα μαθήματα του εξαμήνου και μάλιστα με βαθμό? Από την αλλή ποιος διαβάζε/διαβαζεί τόσο όσο ήταν φοιτητής στο ΔΠΘ καθόλη τη διαρκεία του εξαμήνου? Σας φαίνονται πολλές 3 ώρες την ήμερα? Για κάντε κανά μεταπτυχιακό Αγγλία ή πιάστε δουλεία να δείτε πόσες ώρες θα απαιτούνται την ήμερα... Επομένως αυτά που λένε κάποιοι ότι τα παιδιά θυσίαζαν μαθήματα κλπ. τα ακούω βερέσε ή οτί δεν έχεις χρόνο για αλλές ασχολίες δεν τα πολυπιστεύω. Η ομαδά ρομπατικής του ΔΠΘ για μένα προσωπικά απέτυχε ενώ είχε όλα τα φόντα και πόρους να πετυχεί. Χρονό, επαρκώς εξύπνα μέλη και υποδομές...
Pilonas
 

Re: Pandora Team

Δημοσίευσηαπό MNO » 10 Νοέμ 2013, 03:32

Pilonas έγραψε:Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή. Είμαι ξεκάθαρα υπέρ του οπορτουνισμού, σημαδιά ελιτισμού δεν έδειξα πουθένα. Το ότι βγήκε μια δημοσίευση το θεωρώ ελάχιστη απαίτηση ενός φοιτητή που σέβεται το θέσμο της διπλωματικής και της έρευνας και δεν κάνει απλά μία για να πάρει πτύχιο. Όσον αφορά αυτό που λές άλε. Ας μην κοροιδευόμαστε... Η σχολή είναι ΑΠΕΙΡΩΣ ελαστική και ευκολή. Ποιος από σας διαφωνεί ότι αν διαβάζε 3 ώρες την ήμερα συστηματικά και παρακολουθούσε μόνο 1-2 δύσκολα μαθήματα θα πέρναγε σε μία εξαταστική τα μαθήματα του εξαμήνου και μάλιστα με βαθμό? Από την αλλή ποιος διαβάζε/διαβαζεί τόσο όσο ήταν φοιτητής στο ΔΠΘ καθόλη τη διαρκεία του εξαμήνου? Σας φαίνονται πολλές 3 ώρες την ήμερα? Για κάντε κανά μεταπτυχιακό Αγγλία ή πιάστε δουλεία να δείτε πόσες ώρες θα απαιτούνται την ήμερα... Επομένως αυτά που λένε κάποιοι ότι τα παιδιά θυσίαζαν μαθήματα κλπ. τα ακούω βερέσε ή οτί δεν έχεις χρόνο για αλλές ασχολίες δεν τα πολυπιστεύω. Η ομαδά ρομπατικής του ΔΠΘ για μένα προσωπικά απέτυχε ενώ είχε όλα τα φόντα και πόρους να πετυχεί. Χρονό, επαρκώς εξύπνα μέλη και υποδομές...


Ολα σου τα post δειχνουν ξεκαθαρα σημαδια ελιτισμου, αυτο δεν το λεω για να σε θιξω, εξαρταται πως διαχειριζετε κανεις την οποια λαμπροτητα κατεχει.

Επισης οταν μιλουσα για οπορτουνισμο ενοουσα:

οπορτουνισμός, αρσενικό
1. τρόπος ενέργειας σύμφωνα με τον οποίο ο δράστης του κινητοποιείται από συμφεροντολογικά ελατήρια κι όχι από το χρέος προς μια πάγια αρχή (διαχειρηση λαμπροτητας που ελεγα και πιο πανω)
2. ελιγμός και η αξιοποίηση συγκυριών κάθε είδους προκειμένου να επιτευχθούν προσωπικά συμφέροντα
3. συμμόρφωση προς την αστική νομιμότητα (με μαρξιστικούς όρους), άρα η εγκατάλειψη της επανάστασης (με μαρξιστικούς όρους)

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Pandora Team

Δημοσίευσηαπό Pilonas » 10 Νοέμ 2013, 04:13

Παιδιά εγώ μπορεί να είμαι ότι θέλω, ας είμαι και ο χειροτέρος ανθρωπός του κόσμου. Το θέμα είναι οτί εγώ με επιχειρήματα είπα γιατί αξίζουν εύσημα στην μία ομαδά και γιατί η αλλή απέτυχε κατ'εμέ και εσείς το γυρίσατε σε εμένα.
Pilonas
 

Re: Pandora Team

Δημοσίευσηαπό Maraz » 10 Νοέμ 2013, 10:31

Το θέμα δε νομίζω να μπήκε για να κάνουμε σύγκριση τις δύο ομάδες. Ενημερωτικό ήταν, και αναφορικά αναφέρθηκε και η ομάδα του DUTH, εγώ προσωπικά δεν ήξερα ότι έστω και για 2 χρόνια, είχαμε μια τέτοια ομάδα.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες