Ασφάλεια και διασκέδαση

Συζήτηση σχετικά με όλα τα είδα μηχανοκίνητου αθλητισμού (Αγώνες, Φόρμουλα 1, Καρτ, Θαλάσσια σπορ κ.ά.)

Ασφάλεια και διασκέδαση

Δημοσίευσηαπό brera » 25 Ιουν 2008, 15:05

Έκανα βασικά αυτο το γενικότερο topic για να ξεφυγουμε από το προηγούμενο το οποίο είχε εξαντληθει.Αυτό το topic έχει ως σκοπό να καταγράφουν τρόποι και τεχνικές που μπορουμε να ακολουθήσουμε με τους οποίους μπορούμε να οδηγούμε με μεγαλύτερη ασφάλεια αλλά και να το διασκεδάζουμε(γιατί το αυτοκίνητο έχει και αυτο ρόλο).Επίσης τι τύπου αυτοκίνητα θεωρείτε ποιό ασφαλή και ποιά πιο διασκεδαστικά.Τι θα επιλέγατε;
Παρακαλώ να γράψουν και οι παλιότεροι οδηγοί, εμπειρίες που έχουν ζήσει από το δρόμο και να συμβουλέψουν τι να κάνουμε ώστε να αποφύγουμε δύσκολες καταστάσεις εμείς οι ποιό άπειροι που έχουν τα μυαλά μας αέρα και δεν ξέρουμε τι όπλο(κατά τη γνώμη μου) είναι αυτό το οποίο κρατάμε στα χέρια μας καθημερινα.  ;) ;)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ασφάλεια και διασκέδαση

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 25 Ιουν 2008, 16:33

Ανοίγεις πολύ μεγάλη κουβέντα τώρα... :D
Incarnated Solvent Abuse
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Re: Ασφάλεια και διασκέδαση

Δημοσίευσηαπό brera » 05 Δεκ 2008, 01:27

Παραθέτω το παρακάτω μήνυμα που αναδεικνύει μια θλιβερή πραγματικότητα. :-[ :-[


Μαμά,βγήκα με τους φίλους μου.
Πήγα σε ένα πάρτυ και θυμηθηκα αυτό που μου είπες λίγο πριν φύγω, να μην πιω.
Μου το ζήτησες επειδή θα έπρεπε να οδηγήσω μετά,έτσι ήπια ενα αναψυκτικό.
Ήμουν πολύ περήφανη για τον εαυτό μου γιατί άκουσα τη συμβουλή σου σε αντίθεση με τους φίλους μου.
Έκανα τι σωστή επιλογή.Η συμβουλή σου ήταν σωστή.
Όταν τελείωσε το πάρτυ όλοι πήραν τα αυτοκινητά τους χωρίς να είναι σε θέση να οδηγήσουν.
Εγω όμως ήμουν σίγουρη ότι ήμουν καθαρή.
Δεν μπορούσα να φανταστώ μαμά αυτό που με περίμενε.
Τώρα είμαι εδώ ξαπλωμένη στην άσφαλτο και ακούω έναν ατυνομικό να μιλάει.
Μαμά η φωνή του ακούγεται τόσο μακρινή.
Το αίμα μου είναι παντου στην άσφαλτο και εγώ προσπαθώ με όλες μου τις δυνάμεις να μην κλάψω.
Ακούωτους γιατρούς να λένε πως δε θατα καταφέρω.
Είμαι σίγουρη ότι το άλλο παιδί που οδηγούσε δεν το είχε καν φανταστεί ότι έτρεχε τόσο πολυ.
Στο τέλος αυτός είχε αποφασίσει να πιει και εγώ έπρεπε τώρα να πεθάνω.
Γιατί το κάνουν αυτό μαμά;Αφού ξέρουν ότι θα καταστρέψουν ζωές;
Ο πόνος που νιώθω είναι σαν να με καρφώνουν χιλιάδες μαχαίρια.
Πες στην αδελφή μου να μη φοβηθεί,στον μπαμπά να ειναι δυνατός.
Κάποιος θα έπρεπε να πει σε αυτό το παιδί ότι δεν έπρεπε να πιεί αν θα οδηγούσε.
Ίσως αν το έλεγαν οι δικοί του όπως έκανες εσυ να ήμουν τώρα ζωντανή.
Η ανάσα μου γίνεται όλο και πιο αδύνατη και αρχίζω να φοβάμαι μαμά.
Αυτές είναι οι τελευταίες μου στιγμες και είμαι τόσο απελπισμένη
Θα ήθελα να σε αγκαλιάσω μαμά και να σου πως σε αγαπώ.
Σε αγαπώ μαμά.ΑΝΤΙΟ!


Αυτές οι λέξεις γράφτηκαν απο μια δημοσιογράφο που ήταν παρούσα στο συγκεκριμένο δυστύχημα.
Η κοπέλα ενώ πέθαινε,ψιθύρισε αυτές τις λέξεις και η δημοσιογράφος τις έγραφε σοκαρισμένη.
Η ίδια δημοσιογράφος άρχισε μια εκστρατεία κατά της οδήγησης υπό την επηρεια αλκοολ.
Αν διαβασες αυτό το μηνυμα και δεν το διαβασεις ή το διαγράψεις χανεις την ευκαιρία ακόμα και αν δεν πίνεις
να δώσεις στους άλλους να καταλάβουν ότι αν πίνουν και οδηγουν ουσιαστικά είναι, κινητοί εκ προθέσεως, μελλοντικοί δολοφόνοι.
Παρακαλώ διαδώστε αυτό το μήνυμα στους φίλους σας ή στην βάλτε το στην προσωπική σας ιστοσελίδα.Αυτή η κίνηση ίσως μπορεί να κάνει τη διαφορά. :-\

Και μην νομίζουμε ότι πάντα πεθαίνουν όσοι τρακάρουν.Να ξέρετε ότι το παρακάτω είναι ιδιαίτερα σοκαριστικό.Αλλά πιστεύω πως μόνο όταν σοκαριζόμαστε βάζουμε μυαλό.http://www.fnnc.org/drunk-driving.html

ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΜΗΝ ΠΙΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΕΙΤΕ.ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ!!!! :-\ :-\
Τελευταία επεξεργασία από macJohn και 05 Δεκ 2008, 02:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Merge συνεχόμενων posts...
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ασφάλεια και διασκέδαση

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 05 Δεκ 2008, 03:05

Πόσες φορές παίρνουμε στην ζωή μας, το αυτοκίνητο; Ας πούμε από τα 25 μέχρι τα 55. Ας πουμε το 1/3 των ημερών.
Δλδ 30 x 365/3=3660 φορές τουλάχιστον... Πόσες φορές θα πιούμε; Ας πούμε κάθε δεύτερο Σάββατο.
Αυτο μας κάνει (2/30)*3660=244 φορές τουλάχιστον.
Η πιθανότητα να προκαλέσεις λοιπόν ατύχημα είναι 1/244=0,004 ή 0,4%.

Αυτό όμως ισχύει για τον ΚΑΘΕ ένα. Αν αθροίσουμε όλους του οδηγούς που θα περάσουν από ένα κοινό σημείο (πχ την επιστροφή από το myclub), ίσως να βγάλουμε και άσσο!Το ίσως το βάζω, γιατί εξαρτάται από την τύχη. Σίγουρα θα βγει ένας άσσος(100%) κάπου. Δείτε τα στατιστικά της χώρας μας.Άσσος; και 2 και 3....

Προσέχουμε για να έχουμε.

Μην πούμε και ψέματα. Όλοι θα γυρίσουμε σπίτι μια μέρα μεθυσμένη οδηγοί...Ας το κάνουμε σαν χελώνες... Σκεφτείτε το παραπάνω λινκ λίγο παραπάνω και ίσως σας έρθει στο νου την επόμενη φορά η Jacqueline...

ααααααι............μου χάλασε το κέφι! damn....καλύτερα το κέφι παρά τίποτα άλλο όμως.ε;
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Ασφάλεια και διασκέδαση

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 05 Δεκ 2008, 15:48

brera έγραψε:Μαμά,βγήκα με τους φίλους μου. . . .
. . .Παρακαλώ διαδώστε αυτό το μήνυμα στους φίλους σας ή στην βάλτε το στην προσωπική σας ιστοσελίδα.Αυτή η κίνηση ίσως μπορεί να κάνει τη διαφορά. :-\
Άλλο ένα ψεύτικο chain e-mail...

Όσο για τις φωτογραφίες... Jesus... :o :-X Δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα να πούμε εδώ.. Είναι ξεκάθαρο ότι αλκοόλ και αμάξι δεν πάνε μαζί..
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Re: Ασφάλεια και διασκέδαση

Δημοσίευσηαπό brera » 27 Αύγ 2009, 20:00

Δειτε τι μπορει να κανει μια στιγμη αδιαφοριας :-[
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=59336&cid=5
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ασφάλεια και διασκέδαση

Δημοσίευσηαπό antipasti » 20 Σεπ 2009, 12:02

ασφάλεια στο δρόμο και διασκέδαση my ass. Όταν είσαι στο δρόμο ξέρεις πάντα ότι ο κίνδυνος είναι μεγάλος, πόσο μάλλον όταν πας με τα μπούνια. Η λύση είναι πιστα. Δε μιλάω για αγώνες, μιλάω για trackday. Είτε σε πίστα καρτ είτε ιδανικά στις Σέρρες. Γελοίο κόστος (εκτός από τα φαγωμενα λάστιχα στις Σέρρες), ασφάλεια και πας με ότι αμαξι γουστάρεις και όπως γουστάρεις. Τέλος. Από εκεί και πέρα ασφάλεια και διασκέδαση δε μπορόυν να συνυπάρξουν στο δρόμο σε μεγάλο βαθμό.

--------------

και απαντώντας στα υπόλοιπα...


Αυτοκίνητο ασφαλές για μένα δεν είναι τόσο αυτο που εχει 5 αστερια, αλλα αυτό που δίνει πλήρη αισθηση στον οδηγό, ακριβεια και εχει μεγαλα περιθώρια πρόσφυσης. Η ενεργητική ασφάλεια ειναι κατά τη γνώμη μου πιο σημαντική απο την παθητική. Αν το τιμόνι είναι ασαφές και οι αναρτήσεις δε με πληροφορούν για ΤΙΠΟΤΑ στο δρόμο, τότε μιλάμε για ένα επικίνδυνο αμάξι. Επίσης είναι πολύ προτιμότερο η ενεργητική ασφαλεια να προερχεται από το καλό στήσιμο του αυτοκινήτου παρά απο τα ηλεκτρονικά βοηθήματα. Αν και ηλεκτρολόγος μηχανικός θεωρώ ότι το αμάξι πρέπει να είναι pure σε αίσθηση από esp, dsc κτλ και εφόσον υπάρχουν να επεμβαίνουν διακριτικά.

Επίσης προσοχή στα πισωκίνητα. Ειδικά σε αυτά πρέπει να ισχύουν τα παραπάνω. Θεωρώ όμως ότι πριν την αγορά πισωκίνητου πρέπει να υπάρχει πρακτική εξοικείωση με την υπερστροφή πχ έπειτα απο μερικές επισκέψεις στα κάρτ. Οι περισσότεροι αρχάριοι σε πισωκίνητα οδηγοί έχουν την τάση από ενστικτο στην υπερστροφη νααφήνουν απότομα το γκάζι και να πατάνε φρένο, που είναι ότι χειρότερο. Το γκάζι πρέπει να είναι σταθερό, ή τουλάχιστον οι όποιες κινήσεις να γίνονται ομαλά, και το ανάποδο τιμόνι να έρχεται ενστικτωδώς.

Θεωρώ αυτονόητο ότι ποτέ δε πίνουμε και οδηγούμε. (γιατι μπορει να χυσουμε τη μπυρα ;D )

Η τάχύτητα θέλει προσοχή, γιατί οι δρόμοι και η σηματοδότηση μας δεν είναι ότι καλύτερο.
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 20 Σεπ 2009, 19:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων δημοσιεύσεων
I'm not a complete idiot. Several parts are missing.
Άβαταρ μέλους
antipasti
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 10:18
Τοποθεσία: χαμενος στο διαστημα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες