reports εργαστηριακών ασκήσεων

Διδάσκοντες: Δ. Σούντρης, Αν. Καθηγητής

reports εργαστηριακών ασκήσεων

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 23 Μάιος 2009, 15:10

με ποιο πρόγραμμα μπορώ να πάρω τις χαρακτηριστικές των τρανζίστορ?
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: reports εργαστηριακών ασκήσεων

Δημοσίευσηαπό Stokos » 23 Μάιος 2009, 16:00

Αν μιλάς για Bipolar Transistor τότε:

* Για τη καμπύλη Ic - Vce: μπορείς να μεταβάλλεις το Ic (αυτό θα το κάνεις μεταβάλλοντας τη τάση Vcc) και θα μετράς τη Vce (Αν το κάνεις πειραματικά το βολτόμετρο δε πρέπει να το βάζεις στα άκρα C και E γιατί θα βραχυκυκλώσεις την Re αλλά θα πρέπει να μετρήσεις τη Vc και Ve ως προς τη γείωση και να τις αφαιρέσεις). Με καμιά 4-5 μετρήσεις (δε χρειάζονται παραπάνω) θα παρατηρήσεις ότι έχεις μια απότομη αύξηση και μετά σταθεροποίηση του ρεύματος συλλέκτη. Αυτό συμβαίνει γιατί ο συλλέκτης ρουφάει (σχεδόν) όλα τα ηλεκτρόνια που στέλνει ο εκπομπός στη βάση, άρα δε μπορεί να αυξηθεί και άλλο το ρεύμα του συλλέκτη. Φρόντισε να πάρεις τουλάχιστο 2 μετρήσεις στη περιοχή του κόρου (δηλ. Vcc μερικά μόλις δέκατα του Volt) ώστε να έχεις μια καλή καμπύλη. Τα ζεύγη αυτά τα βάζεις όπου θες (excel, matlab κτλ) και θα πρέπει να σου δώσει μια αρκετά ικανοποιητική απάντηση. Τις μετρήσεις μπορείς να τις κάνεις είτε με το multisim, είτε με το χέρι κάνοντας πράξεις στο κύκλωμα.

* Για τη καμπύλη Ιb - Vbe: Αυτή ουσιαστικά είναι μια Ι-V διόδου, οπότε θα πάρεις τη κλασική γραφική παράσταση. Απλά βάλε στο excel να σου σχεδιάσει μια παραβολή ;)

* Για τη καμπύλη hfe - Ic: Αυτό είναι πολύ δύσκολο να το κατασκευάσεις μόνος σου γιατί το hfe (ή β) εξαρτάται και από το Ic και από τη θερμοκρασία, οπότε θα προκύψει ένα set καμπυλών (συνήθως η καμπύλη αυτή δίνεται στις προδιαγραφές του τρανζίστορ). Εαν ζητείται στην άσκηση τότε μπορείς να παίξεις είτε με το Ic είτε με το Ib (μεταβάλλοντας αντίστοιχα τις Rc,Rb) και να βρίσκεις το λόγο τους δηλ. το hfe.

Έτσι πρέπει να βγούνε: http://www.st-andrews.ac.uk/~www_pa/Sco ... bpcur.html

Δε ξέρω αν βοήθησα γιατί δε παρακολουθώ το μάθημα, σου μιλάω με γνώσεις που έχω από ηλεκτρονική 1. Γενικά δε νομίζω να υπάρχει τρόπος να βρεις τις καμπύλες χωρίς διαδοχικές μετρήσεις :-\
Stokos
 

Re: reports Pspice

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 26 Μάιος 2009, 16:39

παιδιά ξέρει κανείς που θα βρώ το spice?? γιατί αυτές οι δ/σεις που γράφει είναι ότι να ναι. Και υπάρχει κανένα έγγραφο στα ελληνικά που να έχει οδηγίες για το πως θα κάνουμε τη ρημαδο εργασία??? βρήκα μια διευθυνση σε αλλο post αλλα δεν δουλεύει

Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Reports Spice

Δημοσίευσηαπό megatron » 26 Μάιος 2009, 18:03

Λοιπόν patirgerasime, άκου: Για να κατεβάσεις την έκδοση PSPICE 6.2 για Windows, πήγαινε στην ιστοσελίδα της microsim.com και στην αριστερή λίστα, πήγαινε στο tab που λέει Pspice Software.
Εκεί σου ανοίγει πλέον μια νέα σελίδα με 2 links.To ένα είναι αυτό: http://www.spectrum-soft.com και το άλλο είναι αυτό:http://www.5spice.com/

--Αν μπεις στο πρώτο link, θα πρέπει να βάλεις "Οναματεπώνυμο", "Organization" και ένα email, όπου θα σου στείλουν αυτό εδώ το link για να το κατεβάσεις.
--Αν μπεις στο δεύτερο,θα βρεθείς εδώ και το κατεβάζεις.

Βέβαια, να πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά μεταξύ αυτών των προγραμμάτων, αλλά τουλάχιστον εγώ αυτά βρήκα μήπως τυχόν σε βοηθήσουν! :)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: reports εργαστηριακών ασκήσεων

Δημοσίευσηαπό mpak4 » 27 Μάιος 2009, 00:02

και εδώ http://www.electronics-lab.com/downloads/schematic/013/

πατα pspice free download στο google
Άβαταρ μέλους
mpak4
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 07 Απρ 2008, 18:35
Τοποθεσία: xanthi

Re: reports εργαστηριακών ασκήσεων

Δημοσίευσηαπό megatron » 27 Μάιος 2009, 09:09

Πραγματικά, πολύ καλό αυτό που μας έδωσες mpak4 για το SPICE!
Σε ευχαριστούμε! ;)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: reports SPICE

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 27 Μάιος 2009, 12:07

Λοιπόν πήγα στο εργαστήριο και ρώτησα το κ. Ματζίρη και μου είπε ότι η έκδοση είναι η student 9.1 όπως ανέφερε ο mpak4, επίσης μου έδωσε ένα ppt με χρήσιμες οδηγίες το οποίο ανεβάζω.
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: reports εργαστηριακών ασκήσεων

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 31 Μάιος 2009, 14:06

Άσχετο αλλά όχι offtopic:
Στη 2η εργαστηριακή ασκ, το Φβ πρέπει να είναι αναγκαστικά θετικό?
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: reports εργαστηριακών ασκήσεων

Δημοσίευσηαπό kakalos » 03 Ιουν 2009, 21:29

μεχρι ποτε πρεπει να παραδωσουμε την εργασια για το εργαστηριο ?
Άβαταρ μέλους
kakalos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 13:28

Re: reports εργαστηριακών ασκήσεων

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 03 Ιουν 2009, 22:00

14/6. Στο γραμματοκιβώτιο έξω από το εργαστήριο, αν μπορέσεις να μπεις στο κτίριο.
Αλλιώς 12/6.
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: reports εργαστηριακών ασκήσεων

Δημοσίευσηαπό kakalos » 03 Ιουν 2009, 23:18

ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
kakalos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 13:28

Re: reports εργαστηριακών ασκήσεων

Δημοσίευσηαπό kakalos » 09 Ιουν 2009, 02:30

που γραφουμε τον κωδικα του προγραμματος και πως το αποθηκευουμαι σε αρχειο τυπου .cir ?
Άβαταρ μέλους
kakalos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 13:28

Re: reports εργαστηριακών ασκήσεων

Δημοσίευσηαπό grvoodoo » 09 Ιουν 2009, 09:53

Πηγαίνεις Start->Programs->PSpice Student -> PSpice AD Student.Όταν ανοίξει το πρόγραμμα πατάς File-> New -> Text File, κατόπιν γράφεις τον κώδικα και μετά πατάς File -> Save As... εκεί που λέει File name γράφεις το όνομα της επιλογής σου και βάζεις κατάληξη .cir.Ύστερα για να κάνεις compile κλείνεις το πρόγραμμα, το ανοίγεις ξανά, ανοιγείς το αρχείο που έχεις αποθηκεύσει με κατάληξη .cir και μετά πατάς το μπλε βελάκι και κάνεις compile.
grvoodoo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 02 Σεπ 2008, 16:30

Re: reports εργαστηριακών ασκήσεων

Δημοσίευσηαπό kakalos » 10 Ιουν 2009, 20:21

κανω αυτο που μου λες και μου πεταει simulation error : file does not exist ...... μηπως γνωριζεις γιατι το κανει αυτο? ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
kakalos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 13:28

Re: reports εργαστηριακών ασκήσεων

Δημοσίευσηαπό grvoodoo » 11 Ιουν 2009, 15:12

Τι να σου πω φίλε μου δεν γνωρίζω γιατι το κάνει αυτό,εμένα δούλευε κανονικά που έκανα αυτή την διδικασία.Ξαναφτιάξε αμα είναι το αρχείο .cir απ'την αρχη και προσπάθησε να ξανακάνεις simulation.
grvoodoo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 02 Σεπ 2008, 16:30

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron