Tι είναι οπή;

Διδάσκοντες: Δ. Γκιργκινούδη, Επ. Καθηγήτρια

Tι είναι οπή;

Δημοσίευσηαπό alehunter » 30 Απρ 2012, 20:47

Μας εβαλε σαν εργασια η καθηγητρια να βρουμε
τι ειναι η οπη αλλα δε μπορω να το βρω στο βιβλιο και το κυριοτερο δεν μπορω να βρω κατι σχετικο στο net-wiki

καθε βοηθεια καλοδεχουμενη :)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Tι είναι οπή;

Δημοσίευσηαπό megatron » 02 Μάιος 2012, 12:03

Λοιπόν, φίλε μου, για την οπή έχουμε τα εξής: (από το βιβλίο του "Ηλεκτρονική", 6η έκδοση του Malvino)

Όταν η θερμική ενέργεια του περιβάλλοντος αέρα αναγκάζει τα άτομα ενός ημιαγωγού (π.χ. πυρίτιο) να ταλαντώνονται, τότε εξαιτίας αυτών των ταλαντώσεων - δονήσεων των ατόμων, έχουμε ως αποτέλεσμα να απελευθερωθούν ηλεκτρόνια από την στοιβάδα σθένους του ατόμου. Όταν συμβεί συμβεί αυτό, το αποδεσμευμένο ηλεκτρόνιο κερδίζει αρκετή ενέργεια για να μεταβεί σε μια ανώτερη τροχιά. Στην ανώτερη αυτή τροχιά , το ηλεκτρονιο είναι ένα ελεύθερο ηλεκτρόνιο. Η απομάκρυνση του ηλεκτρονίου αφήνει ένα κενό στη στοιβάδα σθένους, το οποίο ονομάζεται οπή. Αυτή η οπή συμπεριφέρεται σαν ένα θετικό φορτίο επειδή έλκει και συλλαμβάνει ένα οποιοδήποτε ηλεκτρόνιο βρεθεί κοντά της. Η ύπαρξη οπών είναι η κρίσιμη διαφορά μεταξύ των αγωγών και ημιαγωγών.
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Tι είναι οπή;

Δημοσίευσηαπό alehunter » 02 Μάιος 2012, 13:43

megatron έγραψε:Λοιπόν, φίλε μου, για την οπή έχουμε τα εξής: (από το βιβλίο του "Ηλεκτρονική", 6η έκδοση του Malvino)

Όταν η θερμική ενέργεια του περιβάλλοντος αέρα αναγκάζει τα άτομα ενός ημιαγωγού (π.χ. πυρίτιο) να ταλαντώνονται, τότε εξαιτίας αυτών των ταλαντώσεων - δονήσεων των ατόμων, έχουμε ως αποτέλεσμα να απελευθερωθούν ηλεκτρόνια από την στοιβάδα σθένους του ατόμου. Όταν συμβεί συμβεί αυτό, το αποδεσμευμένο ηλεκτρόνιο κερδίζει αρκετή ενέργεια για να μεταβεί σε μια ανώτερη τροχιά. Στην ανώτερη αυτή τροχιά , το ηλεκτρονιο είναι ένα ελεύθερο ηλεκτρόνιο. Η απομάκρυνση του ηλεκτρονίου αφήνει ένα κενό στη στοιβάδα σθένους, το οποίο ονομάζεται οπή. Αυτή η οπή συμπεριφέρεται σαν ένα θετικό φορτίο επειδή έλκει και συλλαμβάνει ένα οποιοδήποτε ηλεκτρόνιο βρεθεί κοντά της. Η ύπαρξη οπών είναι η κρίσιμη διαφορά μεταξύ των αγωγών και ημιαγωγών.

ωραιος φιλε μου επειδη εγω εψαξα τον ορο σε ενα τουβλο που μας εδωσαν απο την σχολη του kasap αλλα δεν βρηκα την ακρη....

thanx για την απαντηση ;D ;D ;D
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Tι είναι οπή;

Δημοσίευσηαπό alehunter » 06 Μάιος 2012, 20:49

η λύση της εργασίας βρισκεται στα Αρχεία ;)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης