Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό James » 10 Νοέμ 2015, 23:09

xriaa έγραψε:Πατάω υποβολή όλων και τέλος και μου λέει πως εχω σφαλμα και υπαρχει επιλογή Συνέχεια η οποία δεν λειτουργεί και δεν στέλνει τις ασκησεις.
Τι μπορώ να κάνω;;

Μπορείς για αρχή να διαβάσεις το 2 από τα συχνά προβλήματα που αναφέρονται στην εκφώνηση (αρχείο ergasia-1.pdf).
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό ioanomil1 » 10 Νοέμ 2015, 23:22

James έγραψε:
xriaa έγραψε:Πατάω υποβολή όλων και τέλος και μου λέει πως εχω σφαλμα και υπαρχει επιλογή Συνέχεια η οποία δεν λειτουργεί και δεν στέλνει τις ασκησεις.
Τι μπορώ να κάνω;;

Μπορείς για αρχή να διαβάσεις το 2 από τα συχνά προβλήματα που αναφέρονται στην εκφώνηση (αρχείο ergasia-1.pdf).


Δεν διαβασα το 2 απο τ συχνα προβληματα πριν ξεκινησω, ναι λαθος αλλα τ εκανα. εχω γραψει σχολια με ελληνικα , οποτε προσπαθω ν τ διορθωσω, παταω return and retry για ν αλλαξω τον κωδικα, μ βγαινει τ σφαλμα, συνεχεια μετα ...τπτ. παταω τελος τεστ για ν τ ξανακανω απο την αρχη , μ βγαινει τ σφαλμα , συνεχεια ....τπτ. καποια βοηθεια?...
ioanomil1
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Μαρ 2014, 17:37

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό pnxrev » 10 Νοέμ 2015, 23:26

Φαίνεται να μην περνάει μέσα από την if η τιμή του pairs4 ώστε να της καταχωρηθεί τιμή. Όταν παρόλα αυτά βγάζω το x= ThreeSum.simpleIntegerSorting(x); περνάνε τιμές.

Παρόλα αυτά έχω δοκιμάσει πολλές return πχ x[0], x[1] και η ταξινόμηση του πίνακα φαίνεται να είναι μία χαρά.
Εχω κάνει κάποια λαθος κλήση της μεθόδου?
pnxrev
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Φεβ 2012, 23:37

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό James » 10 Νοέμ 2015, 23:28

ioanomil1 έγραψε:
James έγραψε:Μπορείς για αρχή να διαβάσεις το 2 από τα συχνά προβλήματα που αναφέρονται στην εκφώνηση (αρχείο ergasia-1.pdf).


Δεν διαβασα το 2 απο τ συχνα προβληματα πριν ξεκινησω, ναι λαθος αλλα τ εκανα. εχω γραψει σχολια με ελληνικα , οποτε προσπαθω ν τ διορθωσω, παταω return and retry για ν αλλαξω τον κωδικα, μ βγαινει τ σφαλμα, συνεχεια μετα ...τπτ. παταω τελος τεστ για ν τ ξανακανω απο την αρχη , μ βγαινει τ σφαλμα , συνεχεια ....τπτ. καποια βοηθεια?...

Θα πρέπει να μου αναφέρεις με ακρίβεια τι πατάς και πότε βγαίνει το σφάλμα. Από εμπειρία το σφάλμα βγαίνει όταν προσπαθείς να κάνεις τερματισμό του τεστ χωρίς να έχεις απαντήσει κάποια ερώτηση. Οπότε και η λύση είναι απλά να απαντήσεις με τον προσυμπληρωμένο κώδικα. Αν δεν είναι αυτό το πρόβλημά σου, θα πρέπει να το περιγράψεις με λίγο μεγαλύτερη σαφήνεια, πχ ποιο είναι το μήνυμα, ποια κουμπιά πατάς και με ποια σειρά. Με το "return and retry" αν σου εμφανίζεται σφάλμα ενδεχομένως να είναι επειδή εξάντλησες τις 3 προσπάθειες και πρέπει να πατήσεις "Τέλος τεστ" και να ξαναπροσπαθήσεις και τις 6.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό James » 10 Νοέμ 2015, 23:33

pnxrev έγραψε:Φαίνεται να μην περνάει μέσα από την if η τιμή του pairs4 ώστε να της καταχωρηθεί τιμή. Όταν παρόλα αυτά βγάζω το x= ThreeSum.simpleIntegerSorting(x); περνάνε τιμές.

Παρόλα αυτά έχω δοκιμάσει πολλές return πχ x[0], x[1] και η ταξινόμηση του πίνακα φαίνεται να είναι μία χαρά.
Εχω κάνει κάποια λαθος κλήση της μεθόδου?

Θεωρώ αυτονόητο ότι δεν θα δημοσιεύετε κώδικα τόσο δημόσια. Η μεταβλητή pairs4 έχει scope μέσα στην if (αν εννοείς αυτό) οπότε είναι σε θέση να της καταχωρηθεί τιμή. Η υπόλοιπη ερώτηση είναι λίγο ασαφής. Μπορείς να δημιουργήσεις μια main και να κάνεις debugging με τον τρόπο που δείξαμε στο εργαστήριο για να δεις σε ποια branches εισέρχεται ο κώδικάς σου και τι τιμές έχουν οι μεταβλητές του προγράμματος.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό ioanomil1 » 10 Νοέμ 2015, 23:37

Θα πρέπει να μου αναφέρεις με ακρίβεια τι πατάς και πότε βγαίνει το σφάλμα. Από εμπειρία το σφάλμα βγαίνει όταν προσπαθείς να κάνεις τερματισμό του τεστ χωρίς να έχεις απαντήσει κάποια ερώτηση. Οπότε και η λύση είναι απλά να απαντήσεις με τον προσυμπληρωμένο κώδικα. Αν δεν είναι αυτό το πρόβλημά σου, θα πρέπει να το περιγράψεις με λίγο μεγαλύτερη σαφήνεια, πχ ποιο είναι το μήνυμα, ποια κουμπιά πατάς και με ποια σειρά. Με το "return and retry" αν σου εμφανίζεται σφάλμα ενδεχομένως να είναι επειδή εξάντλησες τις 3 προσπάθειες και πρέπει να πατήσεις "Τέλος τεστ" και να ξαναπροσπαθήσεις και τις 6.

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=56451316
ειμαι σε αυτο το σημειο, αν πατησω return and retry μ λεει:Συνέβη ένα σφάλμα κατά την επεξεργασία των απαντήσεων σας.Περισσότερες πληροφορίες για αυτό το λάθος.και συνεχεια
και αν πατησψ τελοσ τεστ μ και υποβολη μ λεει ακριβως τ ιδιο, ελπιζω ν σ βοηθησα
Τελευταία επεξεργασία από ioanomil1 και 10 Νοέμ 2015, 23:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
ioanomil1
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Μαρ 2014, 17:37

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό pnxrev » 10 Νοέμ 2015, 23:37

Συγνώμη έχετε δίκιο αλλά λόγω της ώρας...
Η κλήση της μεθόδου μου είναι σωστή?
A= ThreeSum.simpleIntegerSorting(A);
pnxrev
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Φεβ 2012, 23:37

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό James » 10 Νοέμ 2015, 23:41

ioanomil1 έγραψε:https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t35.0-12/12227283_10207803881122273_435977484_o.jpg?oh=cf6177d958bbffc1c499a13b932d810d&oe=56451316
ειμαι σε αυτο το σημειο, αν πατησω return and retry μ λεει:Συνέβη ένα σφάλμα κατά την επεξεργασία των απαντήσεων σας.Περισσότερες πληροφορίες για αυτό το λάθος.και συνεχεια
και αν πατησψ τελοσ τεστ μ και υποβολη μ λεει ακριβως τ ιδιο, ελπιζω ν σ βοηθησα

Απ' ότι βλέπω έχεις εξαντλήσει τις 3 προσπάθειες της ερώτησης. Θα πρέπει να πατήσεις "Τέλος τεστ" και να υποβάλεις και τις 6 ερωτήσεις από την αρχή. Αν έχεις πρόβλημα στο "Τέλος τεστ" συμβουλεύσου τα συχνά προβλήματα στην εκφώνηση.

Επαναλαμβάνω για όλους, αν δε δουλεύει το πρόγραμμα στο eclipse μην μπαίνετε στον κόπο να το υποβάλετε στο site γιατί ούτε εκεί θα δουλεύει και σπαταλάτε τζάμπα προσπάθειες.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό James » 10 Νοέμ 2015, 23:44

pnxrev έγραψε:Συγνώμη έχετε δίκιο αλλά λόγω της ώρας...
Η κλήση της μεθόδου μου είναι σωστή?
A= ThreeSum.simpleIntegerSorting(A);

Αν υποθέσω ότι η simpleIntegerSorting είναι private static μάλλον ναι. Είναι πολλά που παίζουν ρόλο για να απαντήσω με απόλυτη ακρίβεια, γι' αυτό και απαντάω με επιφύλαξη. Τέτοια θέματα έχουμε συζητήσει στο προαιρετικό εργαστήριο.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό ioanomil1 » 10 Νοέμ 2015, 23:46

Απ' ότι βλέπω έχεις εξαντλήσει τις 3 προσπάθειες της ερώτησης. Θα πρέπει να πατήσεις "Τέλος τεστ" και να υποβάλεις και τις 6 ερωτήσεις από την αρχή. Αν έχεις πρόβλημα στο "Τέλος τεστ" συμβουλεύσου τα συχνά προβλήματα στην εκφώνηση.


Στην προηγουμενη απαντηση σου ειπα οτι και με το τελοσ τεστ εχω προβλημα, δεν μ αφηνει ν κανω υποβολη και δεν μ αφηνει ν διορθωσω τον κωδικα, μαλλον δεν υπαρχει λυσει για τωρα , δεδομενου του τεταρου π εμεινε, ευχαριστω παντως
ioanomil1
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Μαρ 2014, 17:37

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό James » 10 Νοέμ 2015, 23:51

ioanomil1 έγραψε:
Απ' ότι βλέπω έχεις εξαντλήσει τις 3 προσπάθειες της ερώτησης. Θα πρέπει να πατήσεις "Τέλος τεστ" και να υποβάλεις και τις 6 ερωτήσεις από την αρχή. Αν έχεις πρόβλημα στο "Τέλος τεστ" συμβουλεύσου τα συχνά προβλήματα στην εκφώνηση.


Στην προηγουμενη απαντηση σου ειπα οτι και με το τελοσ τεστ εχω προβλημα, δεν μ αφηνει ν κανω υποβολη και δεν μ αφηνει ν διορθωσω τον κωδικα, μαλλον δεν υπαρχει λυσει για τωρα , δεδομενου του τεταρου π εμεινε, ευχαριστω παντως

Αν δε σε αφήνει να πατήσεις "Τέλος τεστ" είναι επειδή κατά πάσα πιθανότητα έχεις αφήσει αναπάντηση ερώτηση. Ωστόσο, αν πιστεύεις ότι μπορείς να προλάβεις σε αυτό το σύντομο χρόνικό διάστημα να υποβάλεις επιτυχή κώδικα, μπορώ να μηδενίσω όλες σου τις υποβολές χειροκίνητα.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό ioanomil1 » 10 Νοέμ 2015, 23:52

James έγραψε:Αν δε σε αφήνει να πατήσεις "Τέλος τεστ" είναι επειδή κατά πάσα πιθανότητα έχεις αφήσει αναπάντηση ερώτηση. Ωστόσο, αν πιστεύεις ότι μπορείς να προλάβεις σε αυτό το σύντομο χρόνικό διάστημα να υποβάλεις επιτυχή κώδικα, μπορώ να μηδενίσω όλες σου τις υποβολές χειροκίνητα.

μηδενισε τες, αν προλαβω καλως αλλιως στο +48
ioanomil1
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Μαρ 2014, 17:37

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό James » 10 Νοέμ 2015, 23:54

ioanomil1 έγραψε:
James έγραψε:Αν δε σε αφήνει να πατήσεις "Τέλος τεστ" είναι επειδή κατά πάσα πιθανότητα έχεις αφήσει αναπάντηση ερώτηση. Ωστόσο, αν πιστεύεις ότι μπορείς να προλάβεις σε αυτό το σύντομο χρόνικό διάστημα να υποβάλεις επιτυχή κώδικα, μπορώ να μηδενίσω όλες σου τις υποβολές χειροκίνητα.

μηδενισε τες, αν προλαβω καλως αλλιως στο +48

ΟΚ λογικά τώρα πρέπει να έχεις καθαρό workspace (αν όχι κάνε πρώτα ένα logout & login).
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό James » 11 Νοέμ 2015, 00:03

Έχει ενεργοποιηθεί η 48ωρη παράταση, όπως αυτή αναφέρεται στην εκφώνηση της εργασίας.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες