Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 30 Νοέμ 2015, 21:19

pnserres έγραψε:Καλησπέρα!
Προσπαθώ να στείλω το νέο αρχείο (.java) για το normal game, η παράδοση γίνεται κανονικά αλλά κάτω από την επιτυχή υποβολή μου αναγράφει το παλαιό αρχείο αντί του καινούργιου που επέλεξα. Τι φταίει?

Καλησπέρα
Διορθώθηκε το πρόβλημα. Η καταχώρηση έγινε κανονικά και αν μπεις ξανά στη φόρμα υποβολής θα σου εμφανίσει τα σωστά αρχεία. Δεν χρειάζεται να κάνεις νέα καταχώρηση.
Σωτήρης
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό pnserres » 01 Δεκ 2015, 01:18

Όντως διορθώθηκε. Ευχαριστώ.
pnserres
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 19:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό Solmyr » 03 Δεκ 2015, 18:43

Καλησπέρα.Υπάρχει ένα θέμα,μου εμφανίζεται "Error: Could not find or load main class facilityGame.FClient" όταν προσπαθώ να τρέξω το πρόγραμμα(όχι τοπικά), είτε για Normal είτε για COMPLEMENT.
Και το περίεργο(για μένα) είναι ότι πιο πριν, έτρεχε μια χαρά το πρόγραμμα για το Normal αντίπαλο.Αυτό που μεσολάβησε ανάμεσα στο "καλά" και στο "Εrror" ήταν ένα "save as" κάπου που ίσως δεν έπρεπε(καθώς μετά δεν έτρεχε) και μια διαγραφή του project και ξανακατέβασμα.
Solmyr
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 21:19

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό jimzar » 04 Δεκ 2015, 16:19

καλησπέρα ...οταν μπαίνω στο στο https://euclid.ee.duth.gr/ds για να υποβαλλω την εργασια μου βγαζει οτι η εργασια μου εχει υποβληθει χωρις να εχω υποβαλλει κατι.πως μπορω ν τ διορθωσω................στον συνδεσμο εδω φαινεται αυτο http://prntscr.com/9a8yui
jimzar
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Ιουν 2014, 14:19

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό nikoagge » 04 Δεκ 2015, 19:14

Καλησπέρα, επειδή δεν μπόρεσα να τα βρω μπορείτε να μου πείτε ποια είναι τα server ports για FPLAYER_SIMPLE_3 και FPLAYER_COMPLEMENT;
nikoagge
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 01 Σεπ 2015, 14:16

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 04 Δεκ 2015, 22:06

Καλησπέρα
Καλησπέρα.Υπάρχει ένα θέμα,μου εμφανίζεται "Error: Could not find or load main class facilityGame.FClient" όταν προσπαθώ να τρέξω το πρόγραμμα(όχι τοπικά), είτε για Normal είτε για COMPLEMENT.
Και το περίεργο(για μένα) είναι ότι πιο πριν, έτρεχε μια χαρά το πρόγραμμα για το Normal αντίπαλο.Αυτό που μεσολάβησε ανάμεσα στο "καλά" και στο "Εrror" ήταν ένα "save as" κάπου που ίσως δεν έπρεπε(καθώς μετά δεν έτρεχε) και μια διαγραφή του project και ξανακατέβασμα.

Καλύτερα να καταργήσεις το project και να το εισάγεις εκ νέου στο workspace ώστε να έχεις μια "καθαρή" εγκατάσταση.

καλησπέρα ...οταν μπαίνω στο στο https://euclid.ee.duth.gr/ds για να υποβαλλω την εργασια μου βγαζει οτι η εργασια μου εχει υποβληθει χωρις να εχω υποβαλλει κατι.πως μπορω ν τ διορθωσω................στον συνδεσμο εδω φαινεται αυτο http://prntscr.com/9a8yui

Έχεις δίκιο. Εκ παραδρομής είχε δηλωθεί ως ημερομηνία λήξης η 3η Δεκέμβρη (ενώ κανονικά είναι η 8η). Η παράμετρος άλλαξε και μπορείτε να κάνετε κανονικά υποβολή.

Καλησπέρα, επειδή δεν μπόρεσα να τα βρω μπορείτε να μου πείτε ποια είναι τα server ports για FPLAYER_SIMPLE_3 και FPLAYER_COMPLEMENT;

Οι παράμετροι της εκτέλεσης υπάρχουν στην επίσημη εκφώνηση της άσκησης στο eclass (Αρχικός κατάλογος » 2015-16 - Εργασία 2 (FacilityGame) » Eργασία2v1.2Final.pdf)
Σωτήρης
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό angepapa » 05 Δεκ 2015, 12:28

Όταν καλούμε τη συνάρτηση getValue() μας δίνει όλες τις αξίες των κόμβων σε πινακα. Άμα την ξανακαλέσουμε μετά τον πρώτο γύρο ας πούμε , η τιμή του δεσμευμένου κόμβου , θα υπάρχει στον πίνακα που μας επιστρέφεται ;

Ευχαριστώ
angepapa
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Ιουν 2014, 19:48

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 05 Δεκ 2015, 12:52

angepapa έγραψε:Όταν καλούμε τη συνάρτηση getValue() μας δίνει όλες τις αξίες των κόμβων σε πινακα. Άμα την ξανακαλέσουμε μετά τον πρώτο γύρο ας πούμε , η τιμή του δεσμευμένου κόμβου , θα υπάρχει στον πίνακα που μας επιστρέφεται ;

Ευχαριστώ

Καλημέρα
Ναι, η συνάρτηση getValue() επιστρέφει τις αξίες των κόμβων, άσχετα από το status τους.
Σωτήρης
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό nikoagge » 05 Δεκ 2015, 14:24

Καλησπέρα, στο complement το σύνολο των συνόλικων κόμβων που έχουν δεσμευτεί στο πέρας του παιχνιδιού θα πρέπει να είναι ίσο με 9999 σωστά;
nikoagge
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 01 Σεπ 2015, 14:16

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 05 Δεκ 2015, 14:40

nikoagge έγραψε:Καλησπέρα, στο complement το σύνολο των συνόλικων κόμβων που έχουν δεσμευτεί στο πέρας του παιχνιδιού θα πρέπει να είναι ίσο με 9999 σωστά;

Όχι, η κάθε κίνηση του παίκτη σας θα πρέπει να "συμπληρώνει" την κίνηση του server: το άθροισμα του κόμβου που δέσμευσε ο server και του κόμβου που δεσμεύει ο δικός σας παίκτης πρέπει να είναι 9999. Αυτό θα πρέπει να ισχύει για κάθε ζεύγος κινήσεων (μία του server και μια δική σας).
Σωτήρης
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό yugioh » 05 Δεκ 2015, 18:44

καλησπέρα. προσπαθώ να τρέξω το complement αρχείο το πρώτο ερώτημα δηλαδή τοπικά στον υπολογιστή μου και μου βγάζει cannot find or load main class facilityGame.FServer. αφού το αρχείο υπάρχει εκει πέρα γιατί δεν μπορεί να το βρει? και για το fclient το ιδιο δοκίμασα να τρέξω και αυτό και μου βγάζει το ιδιο μήνυμα αλλα με fClient στο τελος
yugioh
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Ιουν 2014, 14:37

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό dimitrif » 05 Δεκ 2015, 19:46

Καλησπερα ,προσπαθωντας να τρεξω το παιχνιδι τοπικα εχοντας ολοκληρωσει τον κωδικα και εχοντας κανει τα βηματα
μου βγαζει αυτο το μηνυμα:
FClient: Usagejava -cp <jarfile.jar> facilityGame.FClient <player type> <verbose> <server-host> <server-port> <n> <seed> <player A>
java.lang.IllegalArgumentException: No enum constant facilityGame.EnumPlayer.NORMAL
FClient will be by default: PLAYER_B
FClient: FacilityClient v0.62
FClient: FacilityClient is starting ...
FClient: FacilityClient is trying to connect to 192.168.2.3 at port 4455
Could not connect to host:192.168.2.3, port:4455
Are you sure that the server is up and running at this address and port?
java.net.ConnectException: Connection timed out: connect
dimitrif
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 06:04

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 05 Δεκ 2015, 19:59

καλησπέρα. προσπαθώ να τρέξω το complement αρχείο το πρώτο ερώτημα δηλαδή τοπικά στον υπολογιστή μου και μου βγάζει cannot find or load main class facilityGame.FServer. αφού το αρχείο υπάρχει εκει πέρα γιατί δεν μπορεί να το βρει? και για το fclient το ιδιο δοκίμασα να τρέξω και αυτό και μου βγάζει το ιδιο μήνυμα αλλα με fClient στο τελος

Από ότι καταλαβαίνω, υπάρχει πρόβλημα στον τρόπο με τον οποίο καλείς είτε τον FServer είτε το FClient. Έλεγξε ότι έχεις ακολουθήσει τα βήματα που παρουσιάζονται στην παρουσίαση του eclass για τη δημιουργία των παραμέτρων εκτέλεσης. Επίσης, τα παιχνίδια τύπου COMPLEMENT δεν μπορούν να εκτελεστούν τοπικά αφού δεν περιέχεται στο Project η στρατηγική του αντιπάλου σας (μπορείτε να κάνετε απεριόριστες δοκιμές στο euclid.ee.duth.gr όπου υπάρχει ο παίκτης).
Καλησπερα ,προσπαθωντας να τρεξω το παιχνιδι τοπικα εχοντας ολοκληρωσει τον κωδικα και εχοντας κανει τα βηματα
μου βγαζει αυτο το μηνυμα:
FClient: Usagejava -cp <jarfile.jar> facilityGame.FClient <player type> <verbose> <server-host> <server-port> <n> <seed> <player A>
java.lang.IllegalArgumentException: No enum constant facilityGame.EnumPlayer.NORMAL
FClient will be by default: PLAYER_B
FClient: FacilityClient v0.62
FClient: FacilityClient is starting ...
FClient: FacilityClient is trying to connect to 192.168.2.3 at port 4455
Could not connect to host:192.168.2.3, port:4455
Are you sure that the server is up and running at this address and port?
java.net.ConnectException: Connection timed out: connect

Για να τρέξεις το παιχνίδι τοπικά, πρέπει πρώτα να καλέσεις το FServer που θα υλοποιεί τη στρατηγική κάποιου παίκτη και στη συνέχεια να καλέσεις το FClient που θα υλοποιεί τη δική σου στρατηγική. Όταν τρέξεις το FServer θα εμφανιστεί στην οθόνη η διεύθυνση στην οποία πρέπει να επικοινωνήσει το FClient.
Σωτήρης
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό yugioh » 05 Δεκ 2015, 20:19

sgyftopo έγραψε:
καλησπέρα. προσπαθώ να τρέξω το complement αρχείο το πρώτο ερώτημα δηλαδή τοπικά στον υπολογιστή μου και μου βγάζει cannot find or load main class facilityGame.FServer. αφού το αρχείο υπάρχει εκει πέρα γιατί δεν μπορεί να το βρει? και για το fclient το ιδιο δοκίμασα να τρέξω και αυτό και μου βγάζει το ιδιο μήνυμα αλλα με fClient στο τελος

Από ότι καταλαβαίνω, υπάρχει πρόβλημα στον τρόπο με τον οποίο καλείς είτε τον FServer είτε το FClient. Έλεγξε ότι έχεις ακολουθήσει τα βήματα που παρουσιάζονται στην παρουσίαση του eclass για τη δημιουργία των παραμέτρων εκτέλεσης. Επίσης, τα παιχνίδια τύπου COMPLEMENT δεν μπορούν να εκτελεστούν τοπικά αφού δεν περιέχεται στο Project η στρατηγική του αντιπάλου σας (μπορείτε να κάνετε απεριόριστες δοκιμές στο euclid.ee.duth.gr όπου υπάρχει ο παίκτης).

έχω ακολουθησει τα βήματα στο eclass τα έχω δοκιμάσει πολλές φορές. ούτε στο euclid μπορώ να το τρέξω γιατί πάλι δεν μου βρίσκει τον FClient. δεξί κλικ στον FClient- run as- run configurations-java application-arguments και μετά βάζω τα κατάλληλα στοιχεία αν και δεν έχουν σχέση τα στοιχεία με τον FClient. και παλι μου βγάζει αυτό το μήνυμα

Καλησπερα ,προσπαθωντας να τρεξω το παιχνιδι τοπικα εχοντας ολοκληρωσει τον κωδικα και εχοντας κανει τα βηματα
μου βγαζει αυτο το μηνυμα:
FClient: Usagejava -cp <jarfile.jar> facilityGame.FClient <player type> <verbose> <server-host> <server-port> <n> <seed> <player A>
java.lang.IllegalArgumentException: No enum constant facilityGame.EnumPlayer.NORMAL
FClient will be by default: PLAYER_B
FClient: FacilityClient v0.62
FClient: FacilityClient is starting ...
FClient: FacilityClient is trying to connect to 192.168.2.3 at port 4455
Could not connect to host:192.168.2.3, port:4455
Are you sure that the server is up and running at this address and port?
java.net.ConnectException: Connection timed out: connect

Για να τρέξεις το παιχνίδι τοπικά, πρέπει πρώτα να καλέσεις το FServer που θα υλοποιεί τη στρατηγική κάποιου παίκτη και στη συνέχεια να καλέσεις το FClient που θα υλοποιεί τη δική σου στρατηγική. Όταν τρέξεις το FServer θα εμφανιστεί στην οθόνη η διεύθυνση στην οποία πρέπει να επικοινωνήσει το FClient.
Σωτήρης
yugioh
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Ιουν 2014, 14:37

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό andreas1995 » 05 Δεκ 2015, 20:36

Ποίοι ακριβώς είναι οι κανόνες στο complement mode;;;
Για παράδειγμα ισχύει ο τριπλασιασμός των αξιών 3 ή και παραπάνω συνεχόμενων δεσμευμένων κόμβων;;;
andreas1995
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Φεβ 2015, 23:04

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron