Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 05 Δεκ 2015, 21:17

έχω ακολουθησει τα βήματα στο eclass τα έχω δοκιμάσει πολλές φορές. ούτε στο euclid μπορώ να το τρέξω γιατί πάλι δεν μου βρίσκει τον FClient. δεξί κλικ στον FClient- run as- run configurations-java application-arguments και μετά βάζω τα κατάλληλα στοιχεία αν και δεν έχουν σχέση τα στοιχεία με τον FClient. και παλι μου βγάζει αυτό το μήνυμα

Θα σου πρότεινα να δημιουργήσεις ένα νέο workspace, να εισάγεις εκ νέου το Project και να δοκιμάσεις. Αν θέλεις στείλε μερικά screenshots με τα παράθυρα των εκτελέσεων/παραμέτρων.
Ποίοι ακριβώς είναι οι κανόνες στο complement mode;;;
Για παράδειγμα ισχύει ο τριπλασιασμός των αξιών 3 ή και παραπάνω συνεχόμενων δεσμευμένων κόμβων;;;

Οι κανόνες στο COMPLEMENT mode είναι ίδιοι με αυτούς του NORMAL mode. Ωστόσο, δεν μας ενδιαφέρει ο τριπλασιασμός των αξιών. Σε κάθε κίνηση του server, ο παίκτης σας πρέπει να "συμπληρώνει" την αξία του χωρίς να λαμβάνει υπόψη την περίπτωση τριπλασιασμού. Συνεπώς, δεν έχει σημασία το τελικό score, αρκεί οι κινήσεις του παίκτη σας να είναι οι συμπληρωματικές του server.
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό nikoamar » 05 Δεκ 2015, 21:55

Kαλησπερα.Ενω παταω save as για να αποθηκευσω τον κωδικα μου,οταν ψαχνω στο path για να βρω το αρχειο που θελω να ανεβασω δεν μπορω να βρω τη κλαση που εχει αποθηκευτει με το ονομα μου και εχει μεσα την στρατηγικη μου.
nikoamar
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2012, 23:13

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 05 Δεκ 2015, 22:03

nikoamar έγραψε:Kαλησπερα.Ενω παταω save as για να αποθηκευσω τον κωδικα μου,οταν ψαχνω στο path για να βρω το αρχειο που θελω να ανεβασω δεν μπορω να βρω τη κλαση που εχει αποθηκευτει με το ονομα μου και εχει μεσα την στρατηγικη μου.

Κάνοντας πάνω στο Project δεξί κλικ -> Properties θα μπορέσεις να δεις το path στο οποίο αποθηκεύονται τα αρχεία του project και να βρεις τη στρατηγική σου.
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό yugioh » 06 Δεκ 2015, 18:25

sgyftopo έγραψε:
έχω ακολουθησει τα βήματα στο eclass τα έχω δοκιμάσει πολλές φορές. ούτε στο euclid μπορώ να το τρέξω γιατί πάλι δεν μου βρίσκει τον FClient. δεξί κλικ στον FClient- run as- run configurations-java application-arguments και μετά βάζω τα κατάλληλα στοιχεία αν και δεν έχουν σχέση τα στοιχεία με τον FClient. και παλι μου βγάζει αυτό το μήνυμα

Θα σου πρότεινα να δημιουργήσεις ένα νέο workspace, να εισάγεις εκ νέου το Project και να δοκιμάσεις. Αν θέλεις στείλε μερικά screenshots με τα παράθυρα των εκτελέσεων/παραμέτρων.

Άλλαξα το workspace και πάλι το ίδιο μήνυμα μου βγάζει. τα πέρασα σε ενα word αρχείο τα screenshots. πως το ανεβάζω το αρχείο?


Ποίοι ακριβώς είναι οι κανόνες στο complement mode;;;
Για παράδειγμα ισχύει ο τριπλασιασμός των αξιών 3 ή και παραπάνω συνεχόμενων δεσμευμένων κόμβων;;;

Οι κανόνες στο COMPLEMENT mode είναι ίδιοι με αυτούς του NORMAL mode. Ωστόσο, δεν μας ενδιαφέρει ο τριπλασιασμός των αξιών. Σε κάθε κίνηση του server, ο παίκτης σας πρέπει να "συμπληρώνει" την αξία του χωρίς να λαμβάνει υπόψη την περίπτωση τριπλασιασμού. Συνεπώς, δεν έχει σημασία το τελικό score, αρκεί οι κινήσεις του παίκτη σας να είναι οι συμπληρωματικές του server.
yugioh
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Ιουν 2014, 14:37

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 06 Δεκ 2015, 18:56

Άλλαξα το workspace και πάλι το ίδιο μήνυμα μου βγάζει. τα πέρασα σε ενα word αρχείο τα screenshots. πως το ανεβάζω το αρχείο?

Στείλε το αρχείο σε εμένα με email.
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό Jkiller » 07 Δεκ 2015, 06:08

Προκύπτει σφάλμα στα proofs για το complement όταν προσπαθώ να το ανεβάσω. Τα proof στην κονσόλα εμφανίζονται κανονικά, όπως και το μήνυμα επιτυχίας. Τα ports, seeds και n είναι λογικά σωστά, αλλά δεν δέχεται τα proofs.

http://prntscr.com/9b86z0
Jkiller
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 10:04

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 07 Δεκ 2015, 13:06

Jkiller έγραψε:Προκύπτει σφάλμα στα proofs για το complement όταν προσπαθώ να το ανεβάσω. Τα proof στην κονσόλα εμφανίζονται κανονικά, όπως και το μήνυμα επιτυχίας. Τα ports, seeds και n είναι λογικά σωστά, αλλά δεν δέχεται τα proofs.

http://prntscr.com/9b86z0

Από έναν έλεγχο που έκανα, δεν εντοπίζω κάποιο σφάλμα στη φόρμα. Στείλε μου με μήνυμα τα proofs και τις παρτίδες στις οποίες αντιστοιχούν για να ελέγξω ότι είναι έγκυρα και να ελέγξω ξανά τη φόρμα.
Σωτήρης
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό nikoamar » 07 Δεκ 2015, 22:04

Καλησπερα..Εχω ενα προβλημα που ειδα οτι αντιμετωπισαν και αλλοι.Ενω κερδιζω τον complement παιχτη στο success παιρνω 0.Τι πρεπει να αλλαξω?
nikoamar
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2012, 23:13

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 07 Δεκ 2015, 22:18

nikoamar έγραψε:Καλησπερα..Εχω ενα προβλημα που ειδα οτι αντιμετωπισαν και αλλοι.Ενω κερδιζω τον complement παιχτη στο success παιρνω 0.Τι πρεπει να αλλαξω?

Σκοπός των παιχνιδιών τύπου COMPLEMENT δεν είναι να κερδίζετε τον αντίπαλο αλλά να συμπληρώνετε τις κινήσεις του: ο παίκτης σας πρέπει να δεσμεύει κόμβο "συμπληρωματικής" αξίας με τον κόμβο που δέσμευσε ο αντίπαλος, δηλαδή η αξία του κόμβου της τελευταίας κίνησης του αντιπάλου σας και η αξία του κόμβου της δικής σας κίνησης πρέπει να έχουν άθροισμα 9999. Το score δεν παίζει κάποιο ρόλο στα παιχνίδια τύπου COMPLEMENT.
Σωτήρης
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό kwstas1993 » 07 Δεκ 2015, 23:02

game time: 181249, Monitor Warning in round 0, player in state WAITING_FOR_OPPONENT since 181266 msec!!
game time: 185253, Monitor Info: Game in round 0

Βγάζει αυτό προσπαθώ να συνδεθώ στον server.
kwstas1993
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Δεκ 2013, 23:06

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 07 Δεκ 2015, 23:37

kwstas1993 έγραψε:game time: 181249, Monitor Warning in round 0, player in state WAITING_FOR_OPPONENT since 181266 msec!!
game time: 185253, Monitor Info: Game in round 0

Βγάζει αυτό προσπαθώ να συνδεθώ στον server.


Το μήνυμα που σου εμφανίζει σημαίνει ότι το παιχνίδι περιμένει να γίνει από έναν παίκτη κίνηση για 185253 msec (παραπάνω από 3 λεπτά) και βρίσκεται στον γύρο 0, κάτι που συμβαίνει όταν κάποιος παίκτης έχει παίσει σε ατέρμονα βρόχο ή όταν ο server έχει δέχεται πολλά ταυτόχρονα αιτήματα. Αν δοκιμάζεις να παίξεις ως PLAYER_A με κάποιον αντίπαλο τότε ο παίκτης σου βρίσκεται σε ατέρμονα βρόχο.
Σωτήρης
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό georlali » 08 Δεκ 2015, 04:59

kalhspera sugnwmh gia ta greeklish , tha hthela na rwthsw panw sto NORMAL mode . exw provlhma me ton server enw sundeetai m petaei kapoio exception paroti bazw ta swsta arguments kai topika trexei swsta epishs. Parakalw apadhste m oso pio grhgora ginetai gt teleiwnei o xronos.
edw ti m petaei
http://prntscr.com/9blifl
georlali
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 09:38

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 08 Δεκ 2015, 09:18

georlali έγραψε:kalhspera sugnwmh gia ta greeklish , tha hthela na rwthsw panw sto NORMAL mode . exw provlhma me ton server enw sundeetai m petaei kapoio exception paroti bazw ta swsta arguments kai topika trexei swsta epishs. Parakalw apadhste m oso pio grhgora ginetai gt teleiwnei o xronos.
edw ti m petaei
http://prntscr.com/9blifl

Καλημέρα
Από το screenshot μόνο δεν μπορώ να αντιληφθώ ποια είναι η αιτία του Exception που σου πετάει. Από τον server βλέπω ότι τα παιχνίδια εκτελούνται κανονικά στο port 4480.
Σωτήρης
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό kwstas1993 » 08 Δεκ 2015, 17:16

FServer: Usagejava -cp <jarfile.jar> facilityGame.FServer <player_type> <verbose> <port>
Exception in thread "main" java.lang.ArrayIndexOutOfBoundsException: 10
at facilityGame.FServer.main(FServer.java:356)

twra paw na sindethw ston server mou bgazei mipos xerete t mporei na fteei?
kwstas1993
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Δεκ 2013, 23:06

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 2 [2015-16]

Δημοσίευσηαπό sgyftopo » 08 Δεκ 2015, 17:31

kwstas1993 έγραψε:FServer: Usagejava -cp <jarfile.jar> facilityGame.FServer <player_type> <verbose> <port>
Exception in thread "main" java.lang.ArrayIndexOutOfBoundsException: 10
at facilityGame.FServer.main(FServer.java:356)

twra paw na sindethw ston server mou bgazei mipos xerete t mporei na fteei?

Από ότι καταλαβαίνω δεν περνάς τις κατάλληλες παραμέτρους για την εκτέλεση του FServer τοπικά. Έλεγξε τις σημειώσεις του eclass για παραδείγματα.
Σωτήρης
sgyftopo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 17 Οκτ 2013, 11:30

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 67 επισκέπτες