Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό James » 05 Νοέμ 2017, 19:30

Εδώ μπορείτε να υποβάλετε ερωτήσεις, απορίες ή παρατηρήσεις σχετικές με την 1η εργασία, η οποία θα υποβληθεί μέσω του συστήματος Moodle.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό Aedes Sollicitans » 06 Νοέμ 2017, 20:59

Καλησπέρα. Σημαίνει κάτι αν όταν τρέχω τον έλεγχο του κώδικά μου δεν παίρνω failures σε κάθε run; Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάπως το Failure Trace για να εντοπίσω που μπορεί να έχω κάνει λάθος στο κώδικα μου; Επίσης ο έλεγχος υπάρχει περίπτωση να μου βγάζει λάθος για πρόγραμμα που κάνει αυτό που ζητάει η άσκηση, αλλά δεν είναι γραμμένο με συγκεκριμένο τρόπο;
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Aedes Sollicitans
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11 Οκτ 2015, 16:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό James » 06 Νοέμ 2017, 21:46

Aedes Sollicitans έγραψε:Σημαίνει κάτι αν όταν τρέχω τον έλεγχο του κώδικά μου δεν παίρνω failures σε κάθε run;

Εξήγησέ το λίγο περισσότερο αυτό αν γίνεται. Εννοείς ότι εκτελείς το "Run as JUnit Test" πολλαπλές φορές με διαφορετικά αποτελέσματα κάθε φορά; Ή το εκτελείς μια φορά και μερικά test επιτυγχάνουν και μερικά όχι;

Aedes Sollicitans έγραψε:Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάπως το Failure Trace για να εντοπίσω που μπορεί να έχω κάνει λάθος στο κώδικα μου;

[Eclipse] Αν κάνεις κλικ σε κάποιο από τα tests στην αντίστοιχη καρτέλα που εμφανίζεται αφού τα εκτελέσεις, θα πάρεις περισσότερες πληροφορίες για το σφάλμα. Υπάρχει κάποιο ερώτημα από τα 6 που θεωρείς ότι θα έπρεπε να έχεις περισσότερες πληροφορίες; Επιπλέον, μπορείτε πάντα να φτιάξετε μία main και να δοκιμάσετε να περάσετε custom inputs. Αν δεν είστε εξοικειωμένοι με debugging, μπορείτε να τυπώνετε τις μεταβλητές για να εντοπίσετε τι δεν πάει καλά.

Aedes Sollicitans έγραψε:Επίσης ο έλεγχος υπάρχει περίπτωση να μου βγάζει λάθος για πρόγραμμα που κάνει αυτό που ζητάει η άσκηση, αλλά δεν είναι γραμμένο με συγκεκριμένο τρόπο;

Εξαρτάται τι εννοείς "συγκεκριμένο τρόπο". Ορισμένα ερωτήματα έχουν απαιτήσεις performance που πρέπει να ικανοποιηθούν, για παράδειγμα το binary search. Κατά τα άλλα μπορείτε να σχηματίσετε δικά σας constructs για την επίλυση των προβλημάτων. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα στο οποίο θεωρείς ότι έλυσες σωστά την άσκηση αλλά λαμβάνεις failures ή ρωτάς γενικότερα;
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό Aedes Sollicitans » 06 Νοέμ 2017, 23:02

James έγραψε:Εξήγησέ το λίγο περισσότερο αυτό αν γίνεται. Εννοείς ότι εκτελείς το "Run as JUnit Test" πολλαπλές φορές με διαφορετικά αποτελέσματα κάθε φορά; Ή το εκτελείς μια φορά και μερικά test επιτυγχάνουν και μερικά όχι;

Το δεύτερο. Ουσιαστικά ρωτάω αν έχει σημασία το πόσα Failures παίρνω όταν κάνω Run as JUnit Test. Έχει σημασία αν παίρνω τη μία 103/103 και την άλλη 72/103 ή απ' τη στιγμή που παίρνω Failures ο κώδικας είναι απλά λάθος;
Οι εκφωνήσεις μου φαίνονται μια χαρά. Απλώς δεν γνωρίζω πως λειτουργεί ο έλεγχος, γι' αυτό ρωτάω μήπως παίρνω πληροφορίες από τα failures ή μήπως παίρνω failures επειδή χρησομοποιώ, για παράδειγμα, κάποια μέθοδο. Μήπως θα εξηγηθεί στο φροντιστήριο της Παρασκευής;

James έγραψε:Έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα στο οποίο θεωρείς ότι έλυσες σωστά την άσκηση αλλά λαμβάνεις failures ή ρωτάς γενικότερα;

Ναι, στην 2η άσκηση με τον γεωμετρικό μέσο όρο. Απ' όσο έχω ελέγξει με μια main η λύση μου είναι λογικά και συντακτικά σωστή. Επιτρέπεται να δημοσιεύω εδώ τον κώδικά μου; Αν ναι, θα τη δω καλύτερα αύριο και αν συνεχίσω να έχω πρόβλημα θα τον στείλω.
Άβαταρ μέλους
Aedes Sollicitans
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11 Οκτ 2015, 16:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό James » 07 Νοέμ 2017, 01:00

Aedes Sollicitans έγραψε:Ουσιαστικά ρωτάω αν έχει σημασία το πόσα Failures παίρνω όταν κάνω Run as JUnit Test. Έχει σημασία αν παίρνω τη μία 103/103 και την άλλη 72/103 ή απ' τη στιγμή που παίρνω Failures ο κώδικας είναι απλά λάθος;

Ουσιαστικά ο βαθμός που θα λάβεις για τη εργασία είναι ανάλογος με τα test cases που θα περάσεις. Για παράδειγμα, αν περάσεις τα μισά test cases θα πάρεις 5/10. Το άθροισμα των βαθμών για τα 6 ερωτήματα είναι ο τελικός βαθμός της εργασίας με άριστα το 60. Αργότερα που θα ανοίξει η φόρμα υποβολής θα βαθμολογείται επί τόπου η υποβολή σας και αυτό θα γίνει πιο σαφές.

Aedes Sollicitans έγραψε:Απλώς δεν γνωρίζω πως λειτουργεί ο έλεγχος, γι' αυτό ρωτάω μήπως παίρνω πληροφορίες από τα failures ή μήπως παίρνω failures επειδή χρησομοποιώ, για παράδειγμα, κάποια μέθοδο. Μήπως θα εξηγηθεί στο φροντιστήριο της Παρασκευής;

Αν κάνεις κλικ πάνω στο test case (αφού έτρεξες τα tests) θα πάρεις το λόγο για τον οποίο το συγκεκριμένο case απέτυχε. Αυτό μπορεί να είναι είτε επειδή απάντησες με λάθος νούμερο (πχ δεν υπολόγισες σωστά το ζητούμενο) ή το πρόγραμμα συνάντησε κάποιο exception (πχ διαιρείς με το μηδέν). Στις ασκήσεις με performance requirements, εκτός από τα παραπάνω, το σφάλμα μπορεί να είναι "too many calls". Εννοείται ότι στο εργαστήριο θα τα δούμε μαζί βήμα βήμα και θα λύσουμε ό,τι απορίες υπάρχουν.

Aedes Sollicitans έγραψε:Ναι, στην 2η άσκηση με τον γεωμετρικό μέσο όρο. Απ' όσο έχω ελέγξει με μια main η λύση μου είναι λογικά και συντακτικά σωστή. Επιτρέπεται να δημοσιεύω εδώ τον κώδικά μου; Αν ναι, θα τη δω καλύτερα αύριο και αν συνεχίσω να έχω πρόβλημα θα τον στείλω.

Δες και πιο πάνω. Μπορείς να κάνεις κλικ στο case που απέτυχε και θα δεις και ποιο είναι το array. Εννοείται πως η εργασία είναι ατομική και αν δημοσιεύσεις κώδικα ... θα πάψει να είναι ατομική. Αν έχεις όντως βρει ένα test case στο οποίο ο κώδικάς σου επιστρέφει το σωστό αποτέλεσμα αλλά αποτυγχάνει μπορείς να μου στείλεις τον κωδικά σου με email (gstamat).
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό Aedes Sollicitans » 07 Νοέμ 2017, 13:04

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Άβαταρ μέλους
Aedes Sollicitans
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11 Οκτ 2015, 16:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

failure στο binary search

Δημοσίευσηαπό jeyi » 10 Νοέμ 2017, 09:49

Καλησπερα, έγραψα τον κωδικα του binary search αλλα μου βγαζει αυτα τα failure και δεν μπορω να καταλάβω τι να κάνω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?
Συνημμένα
binary search er.jpg
jeyi
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Ιουν 2015, 16:53

Re: failure στο binary search

Δημοσίευσηαπό James » 10 Νοέμ 2017, 12:03

jeyi έγραψε:Καλησπερα, έγραψα τον κωδικα του binary search αλλα μου βγαζει αυτα τα failure και δεν μπορω να καταλάβω τι να κάνω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?

Το μήνυμα είναι σαφέστατο. Σε μερικά cases, επιστρέφεις -1 ενώ η σωστή απάντηση δεν είναι αυτή (expected ... but was ...). Πρόσθεσε μια main και δώσε προσεκτικά διάφορα inputs για να παρατηρήσεις πού είναι το λάθος. Ίσως να σου έχουν ξεφύγει τα όρια του πίνακα γιατί από το output και μόνο το expected φαίνεται να είναι ή πολύ μικρό ή πολύ μεγάλο.

Επιπλέον, διαβάστε προσεκτικά την εκφώνηση. Μην υποβάλετε την εργασία στο Moodle αν πρώτα δεν την έχετε λύσει τοπικά.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό noob » 11 Νοέμ 2017, 23:36

Καλησπέρα, έχω υπερβεί τις προσπάθειες για κάποιο ερώτημα, πως γίνεται να προσπαθήσω ξανα; Πρέπει να τελειώσω το τεστ και μετά πάλι από την αρχή;
noob
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Φεβ 2016, 20:30

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό michfoti » 13 Νοέμ 2017, 14:41

Καλησπέρα, πως μπορώ να μηδενίσω την προσπαθειά μου?
Διάβασα το tutorial αλλά στο "τέλος τεστ" δεν υπάρχει δυνατότητα μηδενισμού.
michfoti
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 30 Μάιος 2016, 21:01

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό James » 13 Νοέμ 2017, 15:57

noob έγραψε:Καλησπέρα, έχω υπερβεί τις προσπάθειες για κάποιο ερώτημα, πως γίνεται να προσπαθήσω ξανα; Πρέπει να τελειώσω το τεστ και μετά πάλι από την αρχή;

Ναι, θα πατήσεις τέλος τεστ και θα υποβάλεις και τις 6 από την αρχή.

Επιπλέον, διαβάστε προσεκτικά την εκφώνηση. Μην υποβάλετε την εργασία στο Moodle αν πρώτα δεν την έχετε λύσει τοπικά.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό James » 13 Νοέμ 2017, 16:00

michfoti έγραψε:Καλησπέρα, πως μπορώ να μηδενίσω την προσπαθειά μου?
Διάβασα το tutorial αλλά στο "τέλος τεστ" δεν υπάρχει δυνατότητα μηδενισμού.

Το τέλος τεστ σας δίνει τη δυνατότητα να ξεκινήσετε μια νέα προσπάθεια για τα 6 ερωτήματα από την αρχή. Τι πρόβλημα συναντάς και δεν μηδενίζεται η προσπάθειά σου;

Επιπλέον, διαβάστε προσεκτικά την εκφώνηση. Μην υποβάλετε την εργασία στο Moodle αν πρώτα δεν την έχετε λύσει τοπικά.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό James » 13 Νοέμ 2017, 16:10

Στο φακελο three_sort στη κλαση IntegerArray δεν υπαρχει καποια μεθοδος για να αποκτησω προσβαση στον πινακα a. Με ποιον τροπο θα προσεγγισω την λυση της ασκησης, μονο με την μεθοδο compare? Σας παρακαλω αν μπορειτε να με καθοδηγησετε για το πως θα συνδυασω τις μεθοδους.

Για την άσκηση three_sort, διαβάστε την περιγραφή της ερώτησης (κατάλογος description) σχετικά με το ποιες μεθόδους μπορείτε να χρησιμοποιήσετε, οι οποίες περιληπτικά είναι οι length(), compare() και swap(). Αυτές οι τρεις μέθοδοι είναι αρκετές για να ταξινομήσετε τον πίνακα.

Επισης η κλαση BinarySearch παρατηρησα οτι ειναι τυπου int. Τι θελετε να επιστεφει, την θεση η των αριθμο προσβασεων (δεν χρειαστηκε πουθενα)?

Για την άσκηση binary_search, διαβάστε την περιγραφή της ερώτησης (κατάλογος description) σχετικά με την τιμή που πρέπει να επιστρέψετε, η οποία είναι περιληπτικά η θέση της τιμής που αναζητείται μέσα στον πίνακα ή -1 αν αυτή δεν υπάρχει.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό James » 13 Νοέμ 2017, 16:17

Αν έχω λύσει μόνο τις 5 από τις 6 ασκήσεις, μπορώ με κάποιο τρόπο να κάνω υποβολή εντός της πρώτης προθεσμίας (για το bonus) ή είναι απαραίτητο να τις έχω λύσει όλες προκειμένω να μετρήσει ως τελική υποβολή εντός προθεσμίας;

Μπορείς να λύσεις μόνο μέρος των ασκήσεων για να υποβάλεις αρκεί ο συνολικός βαθμός να είναι τουλάχιστον 50 / 60. Απλά απάντησε στο άλυτο ερώτημα με τον προσυμπληρωμένο κώδικα ώστε να βαθμολογηθεί με 0 / 10. Αυτό θα σου δώσει το bonus εμπρόθεσμης υποβολής (αν γίνει εμπρόθεσμα ασφαλώς).
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2017-18]

Δημοσίευσηαπό michfoti » 13 Νοέμ 2017, 18:04

James έγραψε:
michfoti έγραψε:Καλησπέρα, πως μπορώ να μηδενίσω την προσπαθειά μου?
Διάβασα το tutorial αλλά στο "τέλος τεστ" δεν υπάρχει δυνατότητα μηδενισμού.

Το τέλος τεστ σας δίνει τη δυνατότητα να ξεκινήσετε μια νέα προσπάθεια για τα 6 ερωτήματα από την αρχή. Τι πρόβλημα συναντάς και δεν μηδενίζεται η προσπάθειά σου;

Επιπλέον, διαβάστε προσεκτικά την εκφώνηση. Μην υποβάλετε την εργασία στο Moodle αν πρώτα δεν την έχετε λύσει τοπικά.


Μου βγάζει αυτο: http://prntscr.com/h9xqml

Πως απο εδώ μπορώ να μηδενίσω την προσπάθειά μου?
michfoti
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 30 Μάιος 2016, 21:01

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 60 επισκέπτες