Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό LollipopButcher » 25 Οκτ 2019, 18:51

Καλησπέρα,
στην ταξινόμηση πίνακα ακεραίων (simple_integer_sorting) μπορούμε να αναπτύξουμε οποιοδήποτε αλγόριθμο είτε αυτός είναι γρήγορος είτε αργός;
Επίσης, γενικότερα, μπορούμε να κάνουμε import κάποιο package ή θα πρέπει απλώς να γράφουμε το σώμα κάθε αλγορίθμου;
LollipopButcher
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 21:14

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό James » 25 Οκτ 2019, 19:42

LollipopButcher έγραψε:στην ταξινόμηση πίνακα ακεραίων (simple_integer_sorting) μπορούμε να αναπτύξουμε οποιοδήποτε αλγόριθμο είτε αυτός είναι γρήγορος είτε αργός;

Ναι. Υπάρχει περιορισμός στα 200ms εκτέλεσης αλλά για το μέγεθος των πινάκων που υπάρχουν στα test, το περιθώριο αυτό είναι πολύ μεγάλο, επομένως ακόμα και οι λιγότερο αποδοτικοί αλγόριθμοι "περνάνε".

LollipopButcher έγραψε:Επίσης, γενικότερα, μπορούμε να κάνουμε import κάποιο package ή θα πρέπει απλώς να γράφουμε το σώμα κάθε αλγορίθμου;

Μπορείτε να κάνετε import τα packages του JRE αλλά δεν χρειάζεται. Όλες οι ασκήσεις μπορούν να λυθούν με απλές δομές τελεστών και επαναλήψεων.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 26 Οκτ 2019, 20:44

... δεν μπορώ να ανοίξω τα αρχεία στους φακέλους lib των ασκήσεων (τα jar files), ενώ έχω εγκαταστήσει το eclipse και τη σωστή έκδοση της java, και γενικα δεν αντιμετωπίζω προβλήματα στο να τρέξω προγράμματα. Αλλά κάνω κλικ σε αυτά τα αρχεία και δεν γίνεται τίποτα.


Δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι με τα αρχεία στο φάκελο lib. Θα γράψετε τον κώδικά σας στα αρχεία που υπάρχουν στο φάκελο src. Το σημείο στο οποίο πρέπει να παρέμβετε στον πηγαίο κώδικα έχει το σχόλιο "// YOUR CODE HERE!".
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό James » 27 Οκτ 2019, 12:29

προσπαθώ να επαναφέρω τις προσπάθειες στην 1η εργασία πατώντας "τέλος τεστ ..." αλλά με βγάζει στην σελίδα με την περίληψη και πατώντας "Return to attempt" μου εμφανίζει την κάθε απάντηση μου ξεχωριστά χωρίς να επαναφέρει τις προσπάθειες.

Χρησιμοποιήστε το κουμπί "Υποβολή όλων και τέλος" για να υποβάλετε την προσπάθεια και ξεκινήστε μια νέα προσπάθεια.

Επιπλέον, διαβάστε προσεκτικά την εκφώνηση. Μην υποβάλετε την εργασία στο Moodle αν πρώτα δεν την έχετε λύσει τοπικά.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό Athanasios » 28 Οκτ 2019, 18:27

Έχω λύσει όλες τις εργασίες και δεν μπορώ να μπω στο site https://software.ee.duth.gr/ για να τις υποβάλλω (2 ήμερες προσπαθώ). Έχει θέμα το site ή πρέπει να κάνω κάτι για να μπω?
Athanasios
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Φεβ 2014, 18:23

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό James » 28 Οκτ 2019, 18:37

Athanasios έγραψε:Έχω λύσει όλες τις εργασίες και δεν μπορώ να μπω στο site https://software.ee.duth.gr/ για να τις υποβάλλω (2 ήμερες προσπαθώ). Έχει θέμα το site ή πρέπει να κάνω κάτι για να μπω?

Αναφέρεσαι στο πρόβλημα με το πιστοποιητικό ή σε authentication; Για το πιστοποιητικό είμαι σε επικοινωνία με τον υπεύθυνο για να το λύσουμε.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό Athanasios » 28 Οκτ 2019, 19:24

Υπάρχει πρόβλημα στην ασφάλεια του ισοτοπου. Εν τέλη πάτησα στο κουμπί "Συνθετες" όταν μου έβγαλε το σφάλμα σύνδεσης και είχε επιλογή " Μετάβαση στον μη ασφαλή ισότοπο" και μπήκα.
Θέμα πιστοποιητικού είναι αυτό λογικά , οπότε όλα καλά! Thx.
Athanasios
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Φεβ 2014, 18:23

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό Ryujin » 03 Νοέμ 2019, 16:00

Για την υποεργασία εύρεσης μέγιστης τιμής υπάρχει καποιο θέμα στον έλεγχο του moodle? διότι ο κωδικας μου βγαζει το σωστο αποτέλεσμα, όπως στο παράδειγμα, αλλά στο moodle φένεται να ζητά περισσότερες μέγιστες τιμές ...κατάλαβα κάτι λάθος?? :-\
Ryujin
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 20:43

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό James » 03 Νοέμ 2019, 17:22

Ryujin έγραψε:Για την υποεργασία εύρεσης μέγιστης τιμής υπάρχει καποιο θέμα στον έλεγχο του moodle? διότι ο κωδικας μου βγαζει το σωστο αποτέλεσμα, όπως στο παράδειγμα, αλλά στο moodle φένεται να ζητά περισσότερες μέγιστες τιμές ...κατάλαβα κάτι λάθος?? :-\

Άρα στο eclipse περνάνε τα test ενώ στο Moodle όχι; Το παράδειγμα είναι απλά ένα παράδειγμα, σημασία έχουν τα test.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό Ryujin » 03 Νοέμ 2019, 17:55

Όχι ούτε στο eclipse περνάνε απλα ο κώδικας επιτυγχάνει την λύση του ερωτήματος που είναι να βρεθει ο μέγιστος ακέραιος σε έναν τύχαιο πίνακα της μορφής που δίνεται στο παράδειγμα.
Ryujin
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 20:43

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό James » 03 Νοέμ 2019, 18:13

Ryujin έγραψε:Όχι ούτε στο eclipse περνάνε απλα ο κώδικας επιτυγχάνει την λύση του ερωτήματος που είναι να βρεθει ο μέγιστος ακέραιος σε έναν τύχαιο πίνακα της μορφής που δίνεται στο παράδειγμα.

OK, στείλε μου τον κώδικά σου στο email μου (gstamat) και θα σου στείλω έναν πίνακα στον οποίο αποτυγχάνει ώστε να το διορθώσεις.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό lakis_karas » 05 Νοέμ 2019, 15:13

Για σάς το binary search τι πρέπει να επιστρέφει όταν βρει τον αριθμό. Όπως το έχω φτιάξει επιστρέφει την θέση του αριθμού αν το βρει και -1 όταν δεν τον βρει και στα τέστ μου βγάζει error.
Στο three sort έχω γράψει το κώδικα αλλά μου βγάζει λάθος στο κώδικα σας στο IntegerArray.java
lakis_karas
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Ιαν 2017, 21:37

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό James » 05 Νοέμ 2019, 16:18

lakis_karas έγραψε:Για σάς το binary search τι πρέπει να επιστρέφει όταν βρει τον αριθμό. Όπως το έχω φτιάξει επιστρέφει την θέση του αριθμού αν το βρει και -1 όταν δεν τον βρει και στα τέστ μου βγάζει error.

Όπως γράφει και στην περιγραφή της άσκησης, όντως θα πρέπει να επιστρέφει τη θέση του αριθμού ή -1 αν δεν υπάρχει στον πίνακα. Σε ποιο test σου βγάζει λάθος και τι είδους λάθος;

lakis_karas έγραψε:Στο three sort έχω γράψει το κώδικα αλλά μου βγάζει λάθος στο κώδικα σας στο IntegerArray.java

Σε ποιο test σου βγάζει λάθος και τι είδους λάθος;
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό lakis_karas » 05 Νοέμ 2019, 17:04

Binary Search :
test[Test 1: Array length: 2, value: 1](gr.duth.ee.euclid.datastructures.testing_framework.common.ParametrizedTest)
java.lang.AssertionError: Invalid position found expected:<1> but was:<-1>
test[Test 2: Array length: 3, value: 3](gr.duth.ee.euclid.datastructures.testing_framework.common.ParametrizedTest)
java.lang.AssertionError: Invalid position found expected:<0> but was:<-1>
Συνημμένα
IMG_20191105_170143.jpg
Three sort
lakis_karas
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Ιαν 2017, 21:37

Re: Αλγόριθμοι & Δομές Δεδομένων - Εργασία 1 [2019-20]

Δημοσίευσηαπό James » 05 Νοέμ 2019, 17:51

lakis_karas έγραψε:Binary Search :
test[Test 1: Array length: 2, value: 1](gr.duth.ee.euclid.datastructures.testing_framework.common.ParametrizedTest)
java.lang.AssertionError: Invalid position found expected:<1> but was:<-1>
test[Test 2: Array length: 3, value: 3](gr.duth.ee.euclid.datastructures.testing_framework.common.ParametrizedTest)
java.lang.AssertionError: Invalid position found expected:<0> but was:<-1>

Για το binary search είναι σαφές ότι η σωστή απάντηση είναι 1 και 0 αντίστοιχα (expected) κι εσύ επέστρεψες -1. Ενδεχομένως να σου έχει ξεφύγει κάτι στους ελέγχους μεγαλύτερο αντί για μεγαλύτερο ή ίσο ή οριακή αύξηση/μείωση κατά ένα κλπ. Πρόσεξε ότι αυτά τα test είναι πίνακες μεγέθους 2 και 3 αντίστοιχα οπότε είναι πολύ μικροί και μπορείς και με το χέρι να εξετάσεις τη λύση σου. Κάνε έναν προσεκτικό έλεγχο στον κώδικα και αν ακόμα αντιμετωπίζεις πρόβλημα, στείλε μου τον στο προσωπικό μου email και θα σου βρω μια συγκεκριμένη περίπτωση που δεν περνάει τα test για να το διορθώσεις.

Για το three sort χρησιμοποίησε Java 7 και πάνω, δες το τρίτο post αυτής της συζήτησης.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης