Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό henrik » 19 Φεβ 2009, 19:26

Πωωωωωωππωωω
Μπράβο ρε τσάκαλε!!!! Έχω σπάσει το κεφάλι μου τόση ώρα να καταλάβω τι παίζει με αυτό το θέμα..
1000 ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
henrik
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 19 Μαρ 2008, 23:12

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό protonotarios » 19 Φεβ 2009, 19:52

Να προσθέσω στα παραπάνω ότι αυτή η "σχεδόν DC" συνιστώσα είναι η μέση τιμή του σήματος με τις δύο περιβάλλουσες, η οποία προφανώς είναι διαφορετική του μηδενός. (Μπορείτε με ένα μολυβάκι να τη σχεδιάσετε πάνω στο σχήμα - κάντε μια γραμμή κοντά στον άξονα που σε κάθε σημείο να ισαπέχει από τις δύο περιβάλλουσες). Αν αυτή δεν τη μεταδόσουμε τότε το σήμα που θα πάρουμε θα είναι συμμετρικό (σαν να ήταν αυτή η γραμμή ένα σκοινί που το τραβήξαμε και τεντώθηκε και μαζί του μετατοπίστηκε και όλη η κυματομορφή) κι έτσι θα χάσουμε πληροφορία που ουσιαστικά θα μας επέτρεπε να διαχωρίσουμε τα δύο σήματα.

-----------------------------------------------
Θέμα 3ο Σεπτ. 2008

Για κάθε τηλ. κανάλι με δειγματολειψία στα 8KHz και μετατροπή σε PCM θα έχεις 64kbps. Για 11 κανάλια έχεις 11*64Kbps=704Kbps. Επειδή όμως έχεις TDD, χρειάζεσαι στον ίδιο χρόνο να στείλεις και το uplink και το downlink κανάλι, άρα θα πρέπει ουσιαστικά να διπλασιάσεις το bitrate σου ή με άλλα λόγια, να "τρέχεις" τη ζεύξη σου στα 1408 Kbps.


Δεν συμφωνώ εντελώς με την προηγούμενη απάντηση.
Στο TDM το κάθε σήμα χρησιμοποιεί όλο το διαθέσιμο εύρος του μέσου, αλλά για περιορισμένο χρόνο (για μια χρονοθυρίδα) και μετά το χρησιμοποιεί κάποιο άλλο σήμα και μετά άλλο κλπ μέχρι να έρθει πάλι η σειρά του πρώτου. Οπότε δεν παίζει ρόλο αν έχουμε να πολυπλέξουμε 11 σήματα ή 100 (ή τέλος πάντων όσα μας επιτρέπει το μέσο). Δηλαδή αν ας πούμε έχουμε 2 σήματα τότε θα καταλαμβάνουν τις 2 πρώτες χρονοθυρίδες και μετά θα ακολουθούν οι υπόλοιπες 98 πχ. κενές μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος.
Έτσι, με δεδομένο ότι ένα τηλεφωνικό σήμα απαιτεί 64kbps (όπως σωστά ειπώθηκε πριν), για αμφίδρομη μετάδοση (είτε 11 είτε 100 σημάτων) θέλουμε 128kbps.
Τελευταία επεξεργασία από JimMichael και 19 Φεβ 2009, 22:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων δημοσιεύσεων
Άβαταρ μέλους
protonotarios
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2008, 22:05
Τοποθεσία: Athens

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό Gilmour » 19 Φεβ 2009, 23:11

protonotarios έγραψε:Έτσι, με δεδομένο ότι ένα τηλεφωνικό σήμα απαιτεί 64kbps (όπως σωστά ειπώθηκε πριν), για αμφίδρομη μετάδοση (είτε 11 είτε 100 σημάτων) θέλουμε 128kbps.


::) Μου φαίνεται ότι μόλις έλυσες το παγκόσμιο τηλεπικοινωνιακό πρόβλημα, καθώς μπορούν είτε 11, είτε 100, είτε 1.000, είτε 10.000 κοκ, να επικοινωνούν χρησιμοποιώντας μόνο 128 Kbps με TDD (και PCM). Μήπως κάνεις κάποιο λάθος λοιπόν; O0
Gilmour
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 30 Μαρ 2008, 13:18

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό protonotarios » 20 Φεβ 2009, 00:26

::) Μου φαίνεται ότι μόλις έλυσες το παγκόσμιο τηλεπικοινωνιακό πρόβλημα, καθώς μπορούν είτε 11, είτε 100, είτε 1.000, είτε 10.000 κοκ, να επικοινωνούν χρησιμοποιώντας μόνο 128 Kbps με TDD (και PCM). Μήπως κάνεις κάποιο λάθος λοιπόν; O0


Τι να σου πω.. έγινε μεγάλη συζήτηση στο αναγνωστήριο για το συγκεκριμένο θέμα και όλοι επιμένουν στο 64.
Κι εμένα δεν μου φαινόταν λογικό αλλά αποφάσισα να εμπιστευτώ την πλειοψηφία.

Από την άλλη η wikipedia λέει:

TDM allows switches to create channels, also known as tributaries, within a transmission stream. A standard DS0 voice signal has a data bit rate of 64 kbit/s, determined using Nyquist’s sampling criterion. TDM takes frames of the voice signals and multiplexes them into a TDM frame which runs at a higher bandwidth. So if the TDM frame consists of n voice frames, the bandwidth will be n*64 kbit/s.


Αν το σκεφτούμε λογικά, σε ένα δευτερόλεπτο πρέπει να έχουν περάσει από το καλώδιο όλα τα δείγματα/δευτερόλεπτο όλων των τηλεφωνημάτων, και προς τις δύο κατευθύνσεις. Αυτό λέει η λογική. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άλλοι επιμένουν με τόση βεβαιότητα στο αντίθετο... Ίσως πρόκειται απλά για θέμα διατύπωσης.
Άβαταρ μέλους
protonotarios
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2008, 22:05
Τοποθεσία: Athens

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης