Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό giannhs1982 » 17 Φεβ 2009, 19:53

Μήπως ξέρει κανένας να λύσει την εργαστηριακή άσκηση του Σεπ. 2008 όπως επίσης και την άσκηση 2 του ιδίου χρόνου?

Ευχαριστώ
giannhs1982
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Φεβ 2009, 20:35

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό deme00 » 19 Φεβ 2009, 13:57

SOS:Κανείς δεν τα ξέρει τελικά; Ε,ρε γλέντια έτσι και τα ξαναβάλει...
deme00
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 26 Φεβ 2008, 15:42
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό axristos » 19 Φεβ 2009, 14:14

μπορεις να βαλεις την εκφώνηση μήπως?
axristos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 22:46

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό deme00 » 19 Φεβ 2009, 14:25

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ
Συνημμένα
DSC00264.JPG
deme00
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 26 Φεβ 2008, 15:42
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό axristos » 19 Φεβ 2009, 14:35

ειχα δωσει και εγω τοτε και απο οτι συζητησα με τα παιδια το μεγαλύτερο ευρος το εχει η τριγωνικη και μετα η τετραγωνικη λόγω αποτομων μεταβολών που δημιουργουν πολλες φασματικές συνιστώσες.οι διαφορές φαινονται νομίζω και το πουοφελινονται αναφέρεται στο βιβλιο εργαστηρίου.στον τετραγωνικο παλμο πχ αποτι θυμαμαι υπαρχουν κατάλοιπα του φέροντος νομίζω.με επιφύλαξη γιατι εχω να τα διαβασω απο τοτε.ετσι για την ιδεα!παραπανω μπορει να σας πει ο CobraMx5 πιστευω.ειχε παρει και καλο βαθμο!εγω κοπηκα!χαχαχαχα!μην ανυσηχειτε δε ταχα γραψει τοτε!
axristos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 22:46

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό deme00 » 19 Φεβ 2009, 14:40

Φίλε άχρηστε εγώ αυτά είχα γράψει και δεν ήταν και πολύ σωστά, ή ήταν ελλιπή. Μάλλον κάπως διαφορετική είναι η απάντηση που βαθμολογείται με 2
deme00
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 26 Φεβ 2008, 15:42
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό macJohn » 19 Φεβ 2009, 14:45

http://en.wikipedia.org/wiki/Triangle_wave

http://en.wikipedia.org/wiki/Square_wave

Like a square wave, the triangle wave contains only odd harmonics. However, the higher harmonics roll off much faster than in a square wave (proportional to the inverse square of the harmonic number as opposed to just the inverse), and so its sound is smoother than a square wave and is nearer to that of a sine wave.

Δηλαδή η τετραγωνική χρειάζεται μεγαλύτερο εύρος και όχι η τριγωνική...
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό henrik » 19 Φεβ 2009, 14:54

Με κάθε επιφύλαξη, ότι καταλαβαίνω γράφω. Δεν δεσμεύομαι για την ορθότητά τους..
Σεπτέμβριος 2008

ασκ5
α. Η ημιτονοειδείς έχει μόνο μια φασματική γραμμή, ενώ η άλλες 2 την βασική και όλες τις περιττές αρμονικές.
http://en.wikipedia.org/wiki/Triangle_wave Like a square wave, the triangle wave contains only odd harmonics.
αυτά για τα καθαρά waveforms.

β.Η πρώτη έχει θόρυβο στην έξοδο ψηλής f
H δεύτερη και η τρίτη κάτι χάνουν στις ψηλές f αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί, ακόμα και την καθαρή είσοδο να φιλτράρεις, κάτι τέτοιο θα βγει στην έξοδο, γιατί θα κόβονται η πολύ ψηλές αρμονικές. Μπορεί να είναι από φιλτράρισμα, και να έχουν πειραχτεί τα πλάτη των ψηλών αρμονικών.
γ. Άρα ,πολύ χοντρικά, στο ημίτονο έχουμε θόρυβο και στα άλλα 2 μάλλον πρόβλημα πεπερασμένου εύρους ζώνης που χαλάει τις ψηλές αρμονικές.

ασκ2.
Στο 12.5% δεν παίζουν ούτως η άλλως τα 3 msb. Αυτό γιατί χάνοντας ένα msb πέφτουμε στο μισό του εύρους που καλύπτουμε. Με 2 στο μισό του μισού δηλαδή 25%. Άρα και με 3 στο 12.5%. Άρα αφού κινούμαστε στο 12.5% τα 3 msb δεν 'παίζουν' ποτέ. Είναι περιττά.

Με 2 χαλασμένα msb.
Από τα 14, ήδη τα 3 msb δεν χρησιμοποιούνται, άρα δεν μας επηρεάζει η βλάβη,
και έχω λόγο = 6*Ν (όπυ Ν αριθμός των bit που χρησιμοποιώ)=6*(14-3)=6*11=71dB

Με 2 χαλασμένα lsb.
Από τα 14, ήδη τα 3 msb δεν χρησιμοποιούνται, και άλλα 2 lsb μου χαλάν την λεπτομέρεια του ήχου.
Άρα 14-3-2=9bit περιέχουν την πληροφορία, άρα ο λόγος γίνεται 6*Ν=6*9=54dB

Άρα έχω καλύτερο σήμα με 2 χαλασμένα msb που έτσι και αλλιώς δεν παίζανε λόγω του 12,5% του σήματος

PS. περιμένω και κανά post για επιβεβαίωση ή άλλη άποψη ::)
PS2. Έχει δίκιο ο MacJohn. Τώρα είδα το post του
Άβαταρ μέλους
henrik
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 19 Μαρ 2008, 23:12

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό Geokon » 19 Φεβ 2009, 15:00

Μιας και γενικότερα αναλύουμε όλα τα θέματα Σεπτεμβρίου 2008 εδώ μήπως έχει κανένας καμιά ιδέα για το 3ο θέμα?
Άβαταρ μέλους
Geokon
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 19:49
Τοποθεσία: Xanthistan!

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό macJohn » 19 Φεβ 2009, 15:01

Πες μας τι λέει μήπως και μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε...
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό Geokon » 19 Φεβ 2009, 15:12

Εδώ είναι τα πρώτα 3 θέματα!
Συνημμένα
P190209_15.07.JPG
Άβαταρ μέλους
Geokon
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 19:49
Τοποθεσία: Xanthistan!

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό Giannis » 19 Φεβ 2009, 16:41

Θέμα 3ο

Για κάθε τηλ. κανάλι με δειγματολειψία στα 8KHz και μετατροπή σε PCM θα έχεις 64kbps. Για 11 κανάλια έχεις 11*64Kbps=704Kbps. Επειδή όμως έχεις TDD, χρειάζεσαι στον ίδιο χρόνο να στείλεις και το uplink και το downlink κανάλι, άρα θα πρέπει ουσιαστικά να διπλασιάσεις το bitrate σου ή με άλλα λόγια, να "τρέχεις" τη ζεύξη σου στα 1408 Kbps.
Με κάθε επιφύλαξη ;D
Θα σε παρακαλούσα να μην σπαταλάς το πολύτιμο ρεύμα και πόρους από αυτόν τον πλανήτη για να γραφεις αυτά που σκέφτεσαι.

Να κλέβεις ιδέες από ένα άτομο είναι κλοπή, να κλέβεις από πολλά...είναι έρευνα.

Πάτα εδώ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό protonotarios » 19 Φεβ 2009, 16:59

Θέμα 5ο Σεπτ. 2008

(α)
Όπως πολύ σωστά είπε και ο henrik η ημιτονοειδής έχει μόνο μια φασματική γραμμή άρα απαιτεί πρακτικά μηδενικό εύρος ζώνης.
(Οι άλλες δύο αποτελούνται όντως μόνο από περιττές αρμονικές).
Το μεγαλύτερο εύρος ζώνης το απαιτεί η τετραγωνική λόγω της απότομης μεταβολής η οποία χρειάζεται πολλές αρμονικές για να προσεγγιστεί.
Άλλη εξήγηση: Η τριγωνική μοιάζει περισσότερο με την ημιτονοειδή από ότι η τετραγωνική. Άρα πρακτικά χρειάζεται λιγότερες αρμονικές για να προσεγγιστεί.
(αυτό γίνεται πιο κατανοητό αν παρατηρήσετε το animation - Η τριγωνική προσεγγίζεται ικανοποιητικά με 10 αρμονικές ενώ η τετραγωνική με 25 και πάλι χάνει)
Εικόνα
Εικόνα

(β)&(γ)
Όπως φαίνεται ξεκάθαρα και στα τρία στην έξοδο υπάρχει ένας θόρυβος υψηλής συχνότητας (και μικρού πλάτους). Πρόκειται προφανώς για το φέρον που δεν έχει κατασταλεί πλήρως. Αυτό θα μπορούσε να λυθεί με ένα καλύτερο βαθυπερατό φίλτρο με πιο κατάλληλη συχνότητα αποκοπής.

Επίσης η τετραγωνική παρουσιάζει πολύ μεγάλη παραμόρφωση στη μορφή της (συγκεκριμένα πιο ήπια κλίση και κάποιες αιχμές στα οριζόντια τμήματα). Αυτό οφείλεται στο διαθέσιμο εύρος ζώνης που δεν είναι επαρκές.
(Παρατηρήστε πάλι το animation. Η έξοδος του αποδιαμορφωτή μας μοιάζει αρκετά με την τετραγωνική των 10 αρμονικών. Όσο προστίθενται αρμονικές, η κλίση της γίνεται όλο και πιο κατακόρυφη και οι αιχμές εξαφανίζονται).

Και μια μικρή τελευταία λεπτομέρεια: Άμα κοιτάξετε τα σχήματα πάρα μα πάρα πολύ προσεκτικά θα παρατηρήσετε μια ανεπαίσθητη καθυστέρηση της εξόδου σε σχέση με την είσοδο. Αυτό οφείλεται στις λογικές πύλες με τις οποίες έχει υλοποιηθεί ο αποδιαμορφωτής.

---
Φυσικά δεν χρειάζονται όλα αυτά στην απάντηση. Τα έγραψα περισσότερο για κατανόηση. Νομίζω ότι αρκούν αυτά που έχω τονίσει.
Άβαταρ μέλους
protonotarios
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2008, 22:05
Τοποθεσία: Athens

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό henrik » 19 Φεβ 2009, 18:03

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου.. ::) Τα πάντα όλα θα πούμε εδώ πέρα O0
Το θέμα 4 της ίδιας χρονιάς.
Διαμορφώνει κατά πλάτος σε ένα φέρον, 2 σήματα(από 0 ως fm). Ένα στην πάνω και ένα στην κάτω περιβάλλουσα.
Έχει σχήμα στο πεδίο του χρόνου.
Και ρωτάει αν μπορούμε να ανακτήσουμε τα 2 σήματα, με διαθέσιμο εύρος ζώνης μετάδοσης του σήματος 2fm Hz.

Δεν έχω καταλάβει σε ποια περίπτωση μπορεί αυτό ο περιορισμός (των 2 fm εύρους ζώνης) να μας ενοχλεί.
Αφού για σήμα από (0-fm), στην AM θα έχω οδηγηθεί στο κομμάτι fc-fm ως fc+fm, άρα σε εύρος 2fm.
Είχε πει ότι βάζει διάφορες παραλλαγές αυτού του θέματος αλλά ξέρει κανείς τι παίζει με αυτά τα 2fm?

::) ::) ::) ::) ::) ::)
Άβαταρ μέλους
henrik
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 19 Μαρ 2008, 23:12

Re: Εργαστηριακή άσκηση Σεπ. 2008

Δημοσίευσηαπό Giannis » 19 Φεβ 2009, 19:22

Η απάντηση είναι όχι, δεν μπορείς να ανακτήσεις τα δυο σήματα με εύρος ζώνης 2fm. Ο λόγος είναι ο ακόλουθος: το σήμα με τις δυο περιβάλλουσες, δεν έχει εύρος ζώνης μόνο τα 2fm, αλλά και μια φασματική συνιστώσα πολύ χαμηλής συχνότητας (σχεδόν DC) που οφείλεται στην διαφορά στιγμιαίων πλατών των δυο περιβαλλουσών πάνω στο φέρον, και η οποία φαμαστική συνιστώσα πέφτει μακρυά από το έυρος ζώνης που σου δίνεται (το οποίο μάλλον εννοείται ότι είναι με κεντρική συχνότητα αυτήν του φέροντος).

Παραλαγή αυτού του ερωτήματος έχει πέσει με ερώτηση "αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ασύρματη μετάδοση". Η απάντηση είναι επίσης όχι καθώς εξαιτίας της ίδιας χαμηλής φασματικής συνιστώσας (πολύ χαμηλή συχνότητα) θα απαιτούνταν τεράστιες κεραίες μεγέθους χιλιομέτρων ίσως, το οποίο πρακτικά είναι αδύνατο να υλοποιηθεί.
Θα σε παρακαλούσα να μην σπαταλάς το πολύτιμο ρεύμα και πόρους από αυτόν τον πλανήτη για να γραφεις αυτά που σκέφτεσαι.

Να κλέβεις ιδέες από ένα άτομο είναι κλοπή, να κλέβεις από πολλά...είναι έρευνα.

Πάτα εδώ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron