Απορίες Ηλεκτρονικά Ισχύος 1

Απορίες Ηλεκτρονικά Ισχύος 1

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 19 Σεπ 2009, 17:18

Γιατι η γωνία εναυσης α παιρνει τιμές απο 0~150-160 και όχι μέχρι 180???

Ευχαριστώ εκ των προτερων
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 20 Σεπ 2009, 13:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Σαφέστερος τίτλος
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Απορία στα Ισχύος 1 - Γωνία Εναύσεως

Δημοσίευσηαπό jimmy_thomas » 19 Σεπ 2009, 18:14

Η γωνία έναυσης δεν μπορεί να γίνει 180 μοίρες αλλά πρέπει να είναι λίγο μικρότερη των 180 μοιρών κατα γωνία β η οποία είναι η γωνία προστασίας των θυρίστορ. Το θυρίστορ χρειάζεται κάποια γωνία μετάβασης u και κάποια γωνία σβέσεως γ. Άρα η μεγιστη γωνία έναυσης είναι α= π-β =π-(γ+u)= 180-(γ+u) (σε μοίρες)
Άβαταρ μέλους
jimmy_thomas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 05:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Απορία στα Ισχύος 1 - Γωνία Εναύσεως

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 19 Σεπ 2009, 18:35

ευχαριστώ ;)
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Απορία στα Ισχύος 1 - Γωνία Εναύσεως

Δημοσίευσηαπό bitm@steR » 19 Σεπ 2009, 20:44

Μερικες ακομα αποριες
Σε ενα ερωτημα που εχει σε παλαιο θεμα με τριφασικη διαταξη με 6 θυριστορ ρωταει το εξης : Aν το φορτιο ειναι ωμικο επαγωγικο για ποια γωνια εναυσεως γινεται αγωγιμη η διοδος ελευθερης διελευσης στην γεφυρα 6 παλμων και για ποια γωνια στην γεφυρα 3 παλμων.
Σε ενα θεμα με μονοφασικη διαταξη με Μ/Σ μεσης ληψης ρωταει ποια ειναι μεγιστη ταση καταπονησης των θυριστορ 1 και 2.
Τελος σε τριφασικη διαταξη με 3 θυριστορ ρωταει ποια πρεπει να ειναι η γωνια εναυσης για να αγει η διοδος ελευθερης διελευσης.

Αν μπορει καποιος να απαντησει με σιγουρια στις παραπανω ερωτησεις διοτι σε λυσεις των παραπανω θεματων υπαρχουν διαφορετικες εκδοχες!
Άβαταρ μέλους
bitm@steR
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 19:21

Re: Απορία στα Ισχύος 1 - Γωνία Εναύσεως

Δημοσίευσηαπό Bombastic » 20 Σεπ 2009, 00:02

Σε ενα ερωτημα που εχει σε παλαιο θεμα με τριφασικη διαταξη με 6 θυριστορ ρωταει το εξης : Aν το φορτιο ειναι ωμικο επαγωγικο για ποια γωνια εναυσεως γινεται αγωγιμη η διοδος ελευθερης διελευσης στην γεφυρα 6 παλμων και για ποια γωνια στην γεφυρα 3 παλμων.

Με κάθε επιφύλαξη αν θυμάμαι καλά η δίοδος γίνεται αγώγιμη μετά από τις γωνίες που αν δεν υπήρχε η δίοδος η τάση θα αποκτούσε αρνητικές τιμές δηλαδή στην 6 παλμών για α>60 και στην 3 παλμών για α>30
Bombastic
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 03 Φεβ 2008, 17:36
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Απορία στα Ισχύος 1 - Γωνία Εναύσεως

Δημοσίευσηαπό bitm@steR » 20 Σεπ 2009, 00:26

Bombastic έγραψε:
Σε ενα ερωτημα που εχει σε παλαιο θεμα με τριφασικη διαταξη με 6 θυριστορ ρωταει το εξης : Aν το φορτιο ειναι ωμικο επαγωγικο για ποια γωνια εναυσεως γινεται αγωγιμη η διοδος ελευθερης διελευσης στην γεφυρα 6 παλμων και για ποια γωνια στην γεφυρα 3 παλμων.

Με κάθε επιφύλαξη αν θυμάμαι καλά η δίοδος γίνεται αγώγιμη μετά από τις γωνίες που αν δεν υπήρχε η δίοδος η τάση θα αποκτούσε αρνητικές τιμές δηλαδή στην 6 παλμών για α>60 και στην 3 παλμών για α>30

Ναι αυτη πρεπει να ειναι η σωστη απαντηση απλα υπηρχε και μια αλλη εκδοχη στις σειμιωσεις που εχω.
Άβαταρ μέλους
bitm@steR
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 19:21

Re: Απορία στα Ισχύος 1 - Γωνία Εναύσεως

Δημοσίευσηαπό niki » 20 Σεπ 2009, 14:10

bitm@steR έγραψε:
Τελος σε τριφασικη διαταξη με 3 θυριστορ ρωταει ποια πρεπει να ειναι η γωνια εναυσης για να αγει η διοδος ελευθερης διελευσης.




καμιά βοήθεια σε αυτήν την ερώτηση;;;; :) :) ;) ;)
Άβαταρ μέλους
niki
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 14:27
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Απορίες Ηλεκτρονικά Ισχύος 1

Δημοσίευσηαπό bitm@steR » 20 Σεπ 2009, 14:48

Λογικα απο τις 30 μοιρες και μετα θα αρχισει να αγει αφου τοτε η ταση πεφτει σε αρνητικες τιμες.Αλλα επειδη υπαρχει και η εκδοχη να ειναι απο τις 90 μοιρες και μετα αν και δεν μου φαινεται να στεκει και πολυ.Γι αυτο αν γνωριζει κανεις ας μας διαφωτισει
Άβαταρ μέλους
bitm@steR
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 19:21

Re: Απορίες Ηλεκτρονικά Ισχύος 1

Δημοσίευσηαπό bilos » 20 Σεπ 2009, 19:13

Όταν έχω ωμικό επαγωγικό φορτίο η D γίνεται αγώγιμη
α) για 6 στοιχεία για γωνία εναύσεως α>60
β)για 3 στοιχεία για γωνία εναύσεως α>30

Άν έχω μόνο ωμικό φορτίο όμως (L=0) τότε για α>90
Άβαταρ μέλους
bilos
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 14:23

Re: Απορίες Ηλεκτρονικά Ισχύος 1

Δημοσίευσηαπό bikgrgphx » 26 Οκτ 2009, 21:39

παίδες εχω και γω κάποιες απορίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε... O0

Εχω μια μονοφασική ανορθωτική γέφυρα με θυρίστορς. [Εχω 4 θυριστορς και όταν άγει το 1 το ρεύμα γυρίζει από το 2 και αντίστοιχα οταν αγει το 3 επιστρέφει το ρεύμα από το 4]

α] αν ως φορτίο έχουμε μια ωμική αντίσταση ή έναν κινητήρα με πέδη μέχρι ποια γωνία α μπορούμε να φτάσουμε και γιατί?
β] Παίρνουμε ή όχι άεργο ισχύ από το δίκτυο και γιατί?
γ] είναι δυνατόν να άγουν τα θυρίστορ 1 και 3 συχγρόνως?[ Σε κύκλωμα μονοφασικού ρεύματος δουλεύουμε πάντα]
δ]οι τιμές του βαθμού απόδοσης σε σχέση με τις ονομαστικές είναι μικρές, γιατί?

ευχαριστώ εκ των πρωτερων!!
bikgrgphx
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 21:25

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες