1η Εξέταση Εργαστηρίου

Διδάσκοντες: Α. Καράκος, Αν. Καθηγητής

1η Εξέταση Εργαστηρίου

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 19 Νοέμ 2008, 07:45

Καλημέρα
ως πρωτοετής στο τμήμα έχω απορίες σχετικά με την πρώτη εξέταση εργαστηρίου στην fortran που είναι για την παρασκευή
Οι βοηθοί εργαστηρίου μας λένε πως θα εμφανίζεται ο κώδικας του προγράμματος στον τοίχο μέσω προτζέκτορα.
εγώ δηλαδή θα αντιγράφω μόνο τον κώδικα και τέλος??
όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: 1η Εξέταση Εργαστηρίου

Δημοσίευσηαπό Guest » 19 Νοέμ 2008, 08:57

Αρχικά όντως θα σας ζητηθεί μέσα σε συγκεκριμένο χρόνο να αντιγράψετε ένα πρόγραμμα που θα το προβάλλουν εκείνοι και έπειτα θα σας δωθεί ακόμα λίγος χρόνος προκειμένου να διορθώσετε τον δοθέντα κώδικα,καθώς περιέχει κάποια λάθη.Αυτό γινόταν στην 1η εξέταση του εργαστηρίου μέχρι τώρα τουλάχιστον...
Guest
 

Re: 1η Εξέταση Εργαστηρίου

Δημοσίευσηαπό Stokos » 19 Νοέμ 2008, 09:52

Ο κώδικας θα περνάει μέσω ενός προτζέκτορα κα θα πρέπει να τον αντιγράψεις αρχικά. Καλό είναι να εξασκηθείς στο να γράφεις γρήγορα και να πας από νωρίς να πιάσεις μια καλή θέση (1η σειρά) για να βλέπεις καλά.
Στη συνέχεια αυτό το πρόγραμμα θα έχει λάθη και δε θα γίνεται compile, θα πρέπει λοιπόν να το διορθώσεις (π.χ. όταν έγραφα εγώ είχε ent αντί για end). Κυρίως δηλαδή τα λάθη θα είναι συντακτικά, σπάνια έχει λάθος ο αλγόριθμος του προγράμματος που σας δίνεται. Τέλος κατά καιρούς έχει προστεθεί κάποιο εξτρά ερώτημα στο τέλος (π.χ. βελτιστοποιήστε το πρόγραμμα ώστε να διαβάζει τις παραμέτρους απο το πληκτρολόγιο) το οποίο έδινε 1-2 έξτρα μονάδες.
Η δική μου συμβουλή είναι να συγκεντρωθείς στο να δώσεις ένα πρόγραμμα με 0 errors, ακόμα και αν δε δουλεύει τέλεια θα σου εξασφαλίσει ένα βαθμό γύρω στο 7-9 σχετικά άνετα.

Τώρα όσο αφορά το διάβασμα ρίξε μια ματιά στα προγραμματάκια που έχει στο πρώτο κεφάλαιο γιατί μερικές φορές βάζουν ακριβώς ίδια (όταν έδινα εγώ είχαν βάλει αυτό με τους 2 παίκτες και το ζάρι). Επίσης ρίξε και μια ματιά στα format γιατί τα βάζουν στην εξέταση αν και δεν έχουν γίνει μέχρι τότε στο εργαστήριο, ωστόσο κατά 99.9% τα format δε θα περιέχουν κάτι που θα χρειαστεί να διορθώσεις, επομένως μην αγχωθείς.
Stokos
 

Re: 1η Εξέταση Εργαστηρίου

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 19 Νοέμ 2008, 11:05

Και μία ακόμη ερώτηση
πόσο χρόνο θα έχουμε περίπου για όλη αυτήν την εξέταση?
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: 1η Εξέταση Εργαστηρίου

Δημοσίευσηαπό raskolnikov » 19 Νοέμ 2008, 14:00

Έξι λεπτά για να το αντιγράψεις. 8 λεπτά για να το διορθώσεις.
Άβαταρ μέλους
raskolnikov
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 26 Μαρ 2008, 14:49

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες