Εξέταση ΣΑΕ Ι [Σεπτέμβριος 2009]

Εξέταση ΣΑΕ Ι [Σεπτέμβριος 2009]

Δημοσίευσηαπό Stokos » 09 Ιούλ 2009, 21:55

1. Η εξέταση είναι με ανοιχτά ή κλειστά βιβλία;
2. Οι ασκήσεις είναι μόνο με διαγράμματα βαθμίδων ή βάζει και ασκήσεις με πραγματικά ΣΑΕ π.χ. Ηλεκτρικά Κυκλώματα, Κινητήρες, Σερβομηχανισμοί κ.τ.λ. ? Επειδή είχα πάει στο 70% των μαθημάτων δε θυμάμαι να είχαν γίνει τέτοιες ασκήσεις.
3. Από το βιβλίο ασκήσεων αξίζει να διαβάζω παράλληλα με τη θεωρία? Ως τώρα (είμαι στο Κεφάλαιο 4) ελάχιστα τα βρήκα χρήσιμα. Βρίσκω τα παραδείγματα/εφαρμογές του βιβλίου της θεωρίας πολύ πιο ουσιαστικές.

(Αναφέρομαι στα βιβλία του Παρασκευόπουλου).
Stokos
 

Re: Ερωτήσεις για ΣΑΕ Ι (Σεπτ. 2009)

Δημοσίευσηαπό jimmy_thomas » 10 Ιούλ 2009, 11:37

Stokos έγραψε:1. Η εξέταση είναι με ανοιχτά ή κλειστά βιβλία;
2. Οι ασκήσεις είναι μόνο με διαγράμματα βαθμίδων ή βάζει και ασκήσεις με πραγματικά ΣΑΕ π.χ. Ηλεκτρικά Κυκλώματα, Κινητήρες, Σερβομηχανισμοί κ.τ.λ. ? Επειδή είχα πάει στο 70% των μαθημάτων δε θυμάμαι να είχαν γίνει τέτοιες ασκήσεις.
3. Από το βιβλίο ασκήσεων αξίζει να διαβάζω παράλληλα με τη θεωρία? Ως τώρα (είμαι στο Κεφάλαιο 4) ελάχιστα τα βρήκα χρήσιμα. Βρίσκω τα παραδείγματα/εφαρμογές του βιβλίου της θεωρίας πολύ πιο ουσιαστικές.

(Αναφέρομαι στα βιβλία του Παρασκευόπουλου).


Ξεκίνησες να διαβάζεις από τωρα? :P :P :P
Θα σου περιγράψω όσα ίσχυαν την τελευταια φορα που έδωσα το μάθημα, δηλαδή πέρσι το Φεβρουάριο. Σου συνιστώ να μη βασιστείς μόνο σε αυτά!

1. Η εξέταση είχε γίνει με ανοιχτά μόνο τα βιβλία της θεωρίας (μπλε). Εννοειται δε συνίσταται να έχεις λυμένες και γραμμένες ασκήσεις μέσα.
2. Οι ασκήσεις είναι με διαγράμματα βαθμίδων στη συντριπτική τους πλειοψηφία. Για να καταλάβεις, μου έτυχε ερώτηση σχετική με το matlab και το μάθημα, αλλά σερβομηχανισμοί όχι.
3. Όχι δεν αξίζει ιδιαίτερα. Τα περισσότερα παραδείγματα στο πράσινο βιβίο είναι άσχετα με αυτά που βάζει. Το μπλε παράλληλα με ασκήσεις απο το μάθημα σε καλυπτουν σε ποσοστό 99%
Άβαταρ μέλους
jimmy_thomas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 05:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ερωτήσεις για ΣΑΕ Ι (Σεπτ. 2009)

Δημοσίευσηαπό Stokos » 10 Ιούλ 2009, 12:52

Ευχαριστώ για την απάντηση, μερικές ακόμα ερωτήσεις...

jimmy_thomas έγραψε:- Για να καταλάβεις, μου έτυχε ερώτηση σχετική με το matlab και το μάθημα
- Το μπλε παράλληλα με ασκήσεις απο το μάθημα σε καλυπτουν σε ποσοστό 99%


- Μπορείς να γίνεις πιο συκγεκριμένος σχετικά με το Matlab; Τι ρωτούσε;
- Όποιος έχει ασκήσεις (ιδιαίτερα από τα μαθήματα προς το τέλος, μιας και στην αρχή/μέση του εξαμήνου πήγαινα) ας επικοινωνήσει μαζί μου.
Stokos
 

Re: Ερωτήσεις για ΣΑΕ Ι (Σεπτ. 2009)

Δημοσίευσηαπό jimmy_thomas » 10 Ιούλ 2009, 13:15

Δυστυχώς πέρασε καιρός και δε θυμάμαι ακριβώς τι ρωτούσε. Ήθελε να γράψεις ένα (μικρό, μη τρομάζεις) κώδικα σε Matlab για καποια διαδικασία. Έπιανε μία μοναδα εαν θυμαμαι καλά. Αλλά είχαμε μείνει με ανοιχτό το στόμα όλοι, γιατί πρώτη φορά ζητούσε κάτι τέτοιο. "Το είχαμε κάνει στο μάθημα", ηταν η απάντηση της. Τα υπόλοιπα θέματα ήταν κλασσικά: Συναρτήσεις μεταφοράς, Χαρακτηριστικό πολυώνυμο, Πίνακας κανονικής μορφής, Νyquist κ.λ.π.
Άβαταρ μέλους
jimmy_thomas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 05:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ερωτήσεις για ΣΑΕ Ι (Σεπτ. 2009)

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 10 Ιούλ 2009, 14:09

ματλαμπ δεν μπαινει την ειχαμε ρωτησει κ ειπε δεν θα βαλει..τοτε που το βαλε το χε κανει στη ταξη.. Να πω επισης οτι ασκησεις απο ενα σημειο κ μετα δεν εγινα με τους βοηθους αλλα εκανε αυτη απο τις διαφανειες στο eclass..
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Ερωτήσεις για ΣΑΕ Ι (Σεπτ. 2009)

Δημοσίευσηαπό Stokos » 10 Ιούλ 2009, 14:32

Σας ευχαριστώ πολύ, με καλύψατε πλήρως :)
Stokos
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης