Προαιρετικές εργασίες C - [08-09]

Διδάσκοντες: Α. Καράκος, Αν. Καθηγητής

Προαιρετικές εργασίες C - [08-09]

Δημοσίευσηαπό sotoskawasaki » 06 Απρ 2009, 13:03

Παιδιά διάβασα την πρώτη προαιρετική εργασία που έχει βάλει ο κ.Καράκος στο eclass αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς ζητάει. Κάποιος πρωτοετής που παρακολουθεί το μάθημα ας μας ενημερώσει και εμάς...
Τελευταία επεξεργασία από James και 27 Ιαν 2010, 18:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Συγχώνευση με άλλο topic-Σαφέστερος τίτλος-Προσθήκη ημερ/νίας
sotoskawasaki
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Φεβ 2009, 19:24

Re: Πρώτη Προαιρετική Εργασία 2009

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 06 Απρ 2009, 14:02

Για να δούμε...

Αν κατάλαβα καλά, ο κ.Καράκος σας ζητάει να δώσετε ένα zip με 6 αρχεία μέσα, 3 για κάθε ερώτημα.

Ερώτημα 1: Σας ζητάει με άλλα λόγια να βρείτε στο internet μια άσκηση σε C που να υλοποιεί κάτι ολοκληρωμένο, χωρίς όμως να είναι τέτοιου επιπέδου που να έχει συνεχείς ελέγχους για κάθε μικροσφάλμα (κάτι που έτσι κι αλλιώς δεν διδάσκεται στην C, ούτε και το ζητά κανείς στις εξετάσεις). Ενα παράδειγμα θα μπορούσε να είναι ένα παιχνίδι "κρεμάλας" παραδείγματος χάρην. Εδώ πρέπει να δώσετε την εκφώνηση και να εμπλουτίσετε την έτοιμη λύση που βρήκατε ώστε να είναι καλά σχολιασμένη και να τρέχει χωρίς προβλήματα.

Ερώτημα 2: Εδώ σας ζητάει να βρείτε μια άσκηση στο internet που να επιλύεται με ένα απλό πρόγραμμα C (που κάνει δηλαδή απλώς χρήση εντολών ελέγχου και/ή επαναλήψεων). Στη συνέχεια, πρέπει να δημιουργήσετε έναν αλγόριθμο τον οποίο και θα γράψετε σε γλώσσα C, σχολιάζοντας τα βήματά σας. Φυσικά, ο τελικός αλγόριθμος θα πρέπει να μπορεί να τρέχει χωρίς λάθη στο ChIDE.

Σε κάθε ερώτημα θα παραδίδετε τον πηγαίο κώδικα (αρχείο .c), το εκτελέσιμο αρχείο (αρχείο .exe), καθώς και ένα αρχείο .doc (έγγραφο του Word με άλλα λόγια) όπου θα λέτε πού βρήκατε τις εκφωνήσεις (και την λύση στο ερώτημα 1), θα περιγράφετε τί κάνατε για να λύσετε τις ασκήσεις και θα δίνετε screenshot με τα αποτελέσματα που προκύπτουν απ την εκτέλεση του κώδικά σας (το πώς παίρνουμε screenshot, εδώ)

Ελπίζω να βοήθησα... :)
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρώτη Προαιρετική Εργασία 2009

Δημοσίευσηαπό sotoskawasaki » 06 Απρ 2009, 14:26

Ναι η απάντησή σου είναι πιο κατατοπιστική απο το eclass. Ευχαριστώ..
sotoskawasaki
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Φεβ 2009, 19:24

Re: Πρώτη Προαιρετική Εργασία 2009

Δημοσίευσηαπό Stokos » 06 Απρ 2009, 15:48

Να δώσω μερικές ιδέες για το 2ο ερώτημα (Προβλήματα υλοποιήσιμα από το πρωτοετή φοιτητή σχετικά εύκολα):

Σε αυξανόμενη δυσκολία.
* Complex Numbers (Συλλογή συναρτήσεων που υλοποιούν πράξεις με μιγαδικούς αριθμούς, hint: float real, imaginary). [Δυσκολία 1/5]
* Πράξεις μεταξύ συνόλων ακεραίων αριθμών: [Δυσκολία: 1/5]. {Όποιος θέλει να ασχοληθεί με αυτό ας μου στείλει pm για λεπτομέρειες, δε βρίσκω κάτι στο internet}
* Magic-Square Problem (Μόνο για ζυγό αριθμό στηλών νομίζω υπάρχει αλγόριθμος). [Δυσκολία: 2/5]
* Hangman [Δυσκολία 2/5]
* Soring Problem (Bubblesort, Cocktail Sort, Insertion Sort & Σύγκριση/σχολιασμός ταχύτητας). [Δυσκολία 4/5]
* Data Structures (Συλλογή συναρτήσεων για Stack, queue, list) [Δυσκολία 4,5/5]
* Numeral Systems (Συλλογή συναρτήσεων που κάνουν μετατροπές από το ένα σύστημα στο άλλο). [Δυσκολία 5/5]

(Η δυσκολία είναι βαθμολογημένη από την πλευρά κάποιου αρχάριου στο προγραμματισμό).
Stokos
 

Re: Πρώτη Προαιρετική Εργασία 2009

Δημοσίευσηαπό maria_z » 01 Μάιος 2009, 16:41

Απότι καταλαβαίνω από την εκφώνηση, οι ασκήσεις πρέπει να είναι αποκλειστικά από το διαδίκτυο,σωστά;

Αναφέρθηκε στο μάθημα καθόλου αν μπορούμε να ανατρέξουμε και σε βοηθήματα;
maria_z
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 26 Ιουν 2008, 23:19

Re: Πρώτη Προαιρετική Εργασία 2009

Δημοσίευσηαπό brera » 02 Μάιος 2009, 12:38

Ναι.Αλλωστε αυτο λέει οτι έχει ως σκοπο
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρώτη Προαιρετική Εργασία 2009

Δημοσίευσηαπό Xristos » 02 Μάιος 2009, 21:08

Παιδιά το αρχείο exe πως θα το κάνω; Κάνω compile με το ChIDE αλλά μου βγάζει το εξής σφάλμα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
>ch cl -D_USE_MATH_DEFINES -D_CRT_SECURE_NO_DEPRECATE /EHsc -c tt.c
ERROR: variable 'cl' not defined
ERROR: command 'cl' not found
ERROR: cannot execute program 'cl'
>Exit code: 1
Xristos
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 18:04

Re: Πρώτη Προαιρετική Εργασία 2009

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 02 Μάιος 2009, 21:38

Ε δώσε και τον κώδικα να βλεπουμε τί γίνεται... ;)

Ετσι είναι σα να μας ρωτάς γιατί σε πονάει το κεφάλι... :D ;)
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρώτη Προαιρετική Εργασία 2009

Δημοσίευσηαπό maria_z » 02 Μάιος 2009, 23:54

Xristos έγραψε:Παιδιά το αρχείο exe πως θα το κάνω; Κάνω compile με το ChIDE αλλά μου βγάζει το εξής σφάλμα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
>ch cl -D_USE_MATH_DEFINES -D_CRT_SECURE_NO_DEPRECATE /EHsc -c tt.c
ERROR: variable 'cl' not defined
ERROR: command 'cl' not found
ERROR: cannot execute program 'cl'
>Exit code: 1



Δεν εχει σχέση νομίζω τόσο πολύ με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.Εμένα αυτό μου το βγάζει σε καθε σχεδόν πρόγραμμα που προσπαθώ να τρέξω στη Chide.Τα ιδια ομως προγραμματα στη visual fortran τρεχουν κανονικα.
Δυστυχώς δε βρήκα κι εγω τι φταιει ???



Κατι αλλο:για το πρώτο ερώτημα,σύνθετο τύπο εννοούμε μια σειρά ας πούμε;Και κατασκευή εννοουμε π.χ. να εκτυπώνω στο .exe ένα αστέρι;
maria_z
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 26 Ιουν 2008, 23:19

Δεύτερη προαιρετική εργασία

Δημοσίευσηαπό Xristos » 31 Μάιος 2009, 23:13

Έχει ειπωθεί κάτι για τη δεύτερη εργασία σχετικά με την άσκηση ειδικών εντολών; Το μάθημα θα παραδωθεί την επόμενη εβδομάδα, ωστόσο η εργασία πρέπει να παραδωθεί σε 3 ημέρες. Να φανταστώ ότι απλώς θα πρέπει να διαβάσουμε μόνοι μας το κεφάλαιο προκειμένου να λύσουμε την άσκηση;
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 22 Αύγ 2009, 02:23, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Επεξεργασία τίτλου
Xristos
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 18:04

Re: Δεύτερη προαιρετική εργασία

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 31 Μάιος 2009, 23:23

συγγνώμη xristo που θα στεναχωησω αλλά το κεφάλαιο για τις ειδικές εντολές παραδώθηκε κανονικά την προηγούμενη παρασκευή 29/5!!
οι διαφάνειες του μαθήματος υπάρχουν και στη σελίδα του μαθήματος
οπότε κανονικά πραγματοποιείται η εργασία
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δεύτερη προαιρετική εργασία

Δημοσίευσηαπό Kevis » 01 Ιουν 2009, 20:25

Την επόμενη Παρασκευή θα γίνει ενημέρωση από τον κ.Καράκο για τις επαγγελματικές προοπτικές του ΗΜΜΥ..(το εργαστήριο θα γίνει κανονικά)



Seit: Τζιονιιιιιιιιι >:D ;D
Kevis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 18:01

Δευτερη προαιρετικη εργασια c

Δημοσίευσηαπό alexandra » 03 Ιουν 2009, 18:48

Γεια σας!
Εδω κ πολλεσ μερες προσπαθω να βρω διευθυνσεις στο ιντερνετ για την 2η εργασια στη c.
Θελω να υπαρχουν μονο οι εκφςνησεισ κ οχι οι λυσεις τον ασκησεων.
Υπαρχει κανενας που εκανε την εργασια κ μπορει να μου στειλει μερικεσ σελιδες?
εχω ψαξει σχεδον παντου...
ευχαριστω προκαταβολικα..
alexandra
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009, 22:46

Re: Δευτερη προαιρετικη εργασια c

Δημοσίευσηαπό Stokos » 03 Ιουν 2009, 19:58

Δες εδώ: http://us.geocities.com/tyen2/program/page1.htm#cpp

Αυτά που προτείνω:
* Date and/or Time (Εύκολο)
* Currency (Εύκολο)
* Complex Numbers (Εύκολο)
* Singly/Doubly Linked Lists (Το Doubly-Linked είναι σχετικά δύσκολο για πρωτοετή)
* Binary Tree (Δύσκολο για πρωτοετή)

Επειδή βλέπω ότι η υποβολή της εργασίας είναι αύριο (γιατί τα αφήνετε αυτά για τελευταία στιγμή? ::) ) τα πιο εύκολο να κάνεις (χωρίς να σου στερήσει μια καλή εντύπωση από τον εξεταστή λόγω της υπερβολικής ευκολίας) είναι το 3ο. Αν χρειάζεσαι βοήθεια για το πως να το κάνεις στείλε μου pm να σου το αναλύσω...
Stokos
 

Re: Δευτερη προαιρετικη εργασια c

Δημοσίευσηαπό alexandra » 03 Ιουν 2009, 20:04

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!
εχω τουλαχιστον 10 μερες που ψαχνω κ οτι εχω βρει ειναι κυριως για c++!
Ειμαι κ 6ο ετος,μαζι με την πτυχιακη ειναι δυσκολος συνδυασμος!
ευχαριστω ξανα!
alexandra
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009, 22:46

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Bing [Bot] και 1 επισκέπτης

cron