2η Εξέταση στη C [2008-2009]

Διδάσκοντες: Α. Καράκος, Αν. Καθηγητής

2η Εξέταση στη C [2008-2009]

Δημοσίευσηαπό laplace » 29 Μάιος 2009, 18:31

Δώσαμε σήμερα στις 1κ30 2η πρόοδο C με θέματα όλα εκτός ύλης.Και αναρωτιέμαι είναι κάτι τέτοιο δυνατόν? Και αν ναι γιατί λαμβάνονται όλες οι αδικίες πια τόσο χαλαρά? Ο μεταπτυχιακός μας είπε ότι δομές και αρχεία είναι εκτός ύλη και έβαλε μόνο αυτά ως θέματα!!! Και όταν του το είπαμε γυρνάει χαλαρά και μας λέει ήμουν άρρωστος όταν έβαζαν τα θέματα και έλειπα.Ήμαρτον????????!!! Και να φανταστεί κανείς ότι είχα διαβάσει και μάλλον κόπηκα. Και κλασσικά είχα κοπεί σεπτέμβρη από Καράκο για compiler error...grrrrrrr.Ό'τι να ναι
Τελευταία επεξεργασία από JimMichael και 07 Ιουν 2009, 02:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Προσθήκη ημ/νίας
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: 2η Εξέταση στη C

Δημοσίευσηαπό Stokos » 29 Μάιος 2009, 18:38

Η 2η εξέταση εργαστηρίου στη C είναι πάντα πάνω σε αρχεία (και πιο σπάνια βάζουν και δομές). Επειδή έχω επαφή με πρωτοετή που παρακολουθεί το μάθημα, μου είπε ότι ο μεταπτυχιακός τους (Σιαηλής) είπε ότι στη 2η εξέταση θα βάλουν αρχεία, οπότε μάλλον ο μεταπτυχιακός του τμήματος σου έκανε τη "πατάτα". :-\

Αλλά γενικά είναι απαράδεκτα τα πράγματα στα εργαστήρια του τμήματος...
Stokos
 

Re: 2η Εξέταση στη C

Δημοσίευσηαπό laplace » 29 Μάιος 2009, 20:10

Ήταν χοντρή "πατάτα" πάντως συνάδελφε.Και δεν βλέπω να γίνεται επαναληπτική εξέταση ή κατι τετοιο.Πέρσι ο καράκος δεν είχε βάλει αρχεία και δομές στην 2η πρόοδο.Η "πατάτα" θα ναι να κοπώ εγώ και κάποιοι άλλοι από όχι δικό μου λάθος .... Έλεος ομως.Απλά σπάστηκα άπειρα.Μου χάλασε όλη τη μέρα μου το περιστατικό.....
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: 2η Εξέταση στη C

Δημοσίευσηαπό Stokos » 29 Μάιος 2009, 21:07

Δοκίμασες να στείλεις ένα e-mail στο κ.Καράκο, συνήθως δείχνει κατανόηση σε τέτοιες περιπτώσεις.
Stokos
 

Re: 2η Εξέταση στη C

Δημοσίευσηαπό gtsoulou » 30 Μάιος 2009, 01:15

Γεια σου laplace,
είμαι ο μεταπτυχιακός που κάνει το εργαστήριο στη C.
Απ' ότι βλέπω είναι εύκολο να πετάς αοριστίες και να συκοφαντείς κάποιον αλλά δύσκολο να είσαι σωστός απέναντι στις υποχρεώσεις σου σαν φοιτητής.
Όταν με ρωτήσατε για την πρόοδο και το θυμάμαι πολύ καλά γιατί το είπα ουκ ολίγες φορές, είπα ότι στη 2η πρόοδο θα πέσουν σίγουρα αρχεία και μάλλον όχι δομές. Το ίδιο είχε πει και ο Σιαλής στα δικά του τμήματα.
Όμως ο κ. Καράκος μας είπε ότι στο μάθημα το είχε τονίσει πολύ καθαρά ότι εκτός από αρχεία θα μπουν δομές και ενώσεις. Έτσι λοιπόν σε κάποια από τα θέματα υπήρχαν και δομές και προφανώς και αρχεία. Δλδ εσύ τι ήθελες να μπουν, πόσο κάνει 1+1?
Οπότε καλά θα κάνεις να έχεις ανοιχτά τα αυτιά σου σε αυτά που λέγονται στο μάθημα και να πηγαίνεις που και που και στο μάθημα (θεωρία), έτσι ώστε να μη σου χαλάνε συχνά οι μέρες και να μη σπάζεσαι...
gtsoulou
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Ιαν 2009, 00:16

Re: 2η Εξέταση στη C

Δημοσίευσηαπό laplace » 30 Μάιος 2009, 05:59

Κοιτάξτε,αν και αρχικά δεν ήθελα να απαντήσω σε αυτό που ποστάρατε θα το κάνω.Δεν έχω καμία διάθεση να πολώσω το κλίμα ή να δημιουργήσω εσφαλμένες εντυπώσεις/συκοφαντήσω κλπ πρόσωπα.Και άλλωστε γιατί να το κάνω? Όταν κάποιος γράφει 8 πχ στο εργαστήριο και κόβεται στις εξετάσεις για συντακτικά λάθη του compiler και πηγαίνει την επόμενη χρονιά να παρακολουθήσει πάλι τα εργαστήρια για να μάθει καλύτερα C, απλά περιμένει και εκείνος μια στοιχειώδη υπευθυνότητα από τους ανάλογους διδάσκοντες/φορείς/γραμματεία κλπ.4 άτομα επιβεβαιώνουν ότι τα κεφάλαια αυτά (δομές/αρχεία) δεν ήταν στην ύλη(σύμφωνα με αυτά που είπατε στο τμήμα μας) και προφανώς είχα δεπλοτσεκάρει την ύλη και με τους συμφοιτητές.Δεν γνωρίζω τί ειπώθηκε στο άλλο τμήμα και προσωπικά δεν με απασχολεί.Απλά θεωρώ άδικο και απαράδεκτο να αποτύχει κάποιος σε κάποιες τυπικές εξετάσεις στο εργαστήριο για λάθος του διδάσκοντα που ο ίδιος δεν παραδέχεται ή ίσως κάποιο λάθος κατανόησης από μέρους του( πχ λάθος συνεννόησης με τον υπεύθυνο καθηγητή χωρίς να φταίει πιθανόν ο ίδιος) και να μην μπορεί να δώσει εξετάσεις τον Ιούνιο.Και όπως είπε και ο συνάδελφος Stokos η κατάσταση είναι όντως τραγική σε αρκετά εργαστήρια (Μετρήσεις,Κ1,Κ2,C++,πεδία) κάτι που αντικατοπτρίζει γενικά την πτώση του επιπέδου του δημόσιου πανεπιστημίου.Πάντως προφανώς αν κοπώ θα πάω ονομαστικά έστω και μόνος στον κύριο Καράκο να ζητήσω είτε επανεξέταση είτε έξτρα εργασία για να περάσω το εργαστήριο.Δεν συνηθίζω να ζητάω ευθύνες για δικά μου λάθη , αλλά όχι να προσπαθώ και να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.Πάει πολύ νομίζω.Παρακαλώ μην ληφθεί το ποστ μου ως προσωπική επίθεση.Απλά έχω απηυδήσει με πολλά θέματα στο πανεπιστήμιο και δεν βλέπω να αναζητούνται ευθύνες αλλού εκτός από τον φοιτητή.Όταν για παράδειγμα ξυπνάει κάποιος απο τις 7 για να πάει εργαστήριο Κ2 και ο ΕΤΕΠ τον πετάει έξω απο το εργαστήριο γιατί π.χ. βάζει ένα καλώδιο λάθος δεν είναι ευθύνη του φοιτητή αυτό.Εντάξει,βγήκα λίγο off topic ,απλά και λίγο σεβασμός προς τον φοιτητή/μελλοντικό εργαζόμενο/φορολογούμενο πολίτη δεν βλάπτει. Εν κατακλείδι το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μάθω ότι αν κάποια άτομα κοπούν αποκλειστικά και μόνο στη 2η πρόοδο λόγω αυτής της παρεξήγησης,αν μπορούν να επανεξεταστούν σε νέα θέματα για να αποδείξουν την πραγματική αξία τους και να περάσουν το εργαστήριο ενός χρήσιμου και ενδιαφέροντος μαθήματος ή ίσως να δώσουν μια συμπληρωματική εργασία για έξτρα βαθμούς.Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: 2η Εξέταση στη C

Δημοσίευσηαπό gtsoulou » 30 Μάιος 2009, 18:46

Λυπάμαι πολύ που συνεχίζεις να ρίχνεις το φταίξιμο σε άλλους. Σου φταίνε οι διδάσκοντες, τα δημόσια παν/μια, οι compilers, οι υπολογιστές οι ίδιοι. Και μάλλον αν δεν αλλάξεις μυαλά, αύριο μεθαύριο ίσως θα φταίει ο εργοδότης σου ή οι συνάδελφοί σου αν απολυθείς (ω μη γένοιτο) κ.ο.κ. Anyway, δικό σου το πρόβλημα.
Εγώ απλά θα αναφέρω ότι στο δικό σου τμήμα μέχρι στιγμής έχω έξι 10 και τρία 9 σε ένα σύνολο 22 γραπτών και δεν τα έχω διορθώσει και όλα. Και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα γραπτό κάτω από τη βάση. Μάλιστα τα 4 στα 6 δεκάρια είχαν δομές. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα τμήματα. Περίεργα πράγματα...
gtsoulou
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Ιαν 2009, 00:16

Re: 2η Εξέταση στη C

Δημοσίευσηαπό sshaeles » 31 Μάιος 2009, 21:22

Συμφωνώ και επαυξάνω με το Γιώργο. Τα πάντα σας φταίνε εκτός ο εαυτός σας.
sshaeles
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009, 21:19

Re: 2η Εξέταση στη C

Δημοσίευσηαπό Stokos » 31 Μάιος 2009, 21:35

sshaeles έγραψε:Συμφωνώ και επαυξάνω με το Γιώργο. Τα πάντα σας φταίνε εκτός ο εαυτός σας.

Το να λέει ένας φοιτητής για το ότι "δεν έγραψε" φταίει αποκλειστικά το διδακτικό προσωπικό, είναι το ίδιο απόλυτο με το να απαντάτε ότι φταίει ο αποκλειστικά ο φοιτητής και όχι το διδακτικό προσωπικό. Φυσικά η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

Είναι νομίζω αποδεκτό από τη πλειοψηφία των φοιτητών ότι τα εργαστήρια (η πλειοψηφία τουλάχιστο) δεν λειτουργούν με το καλύτερο τρόπο. Με αυτές όμως τις συμπεριφορές και του "πομπού" και του "δέκτη", σωστή επικοινωνία δε μπορεί να γίνει και επομένως η λύση του προβλήματος είναι αρκετά δύσκολη έως αδύνατη.
Stokos
 

Re: 2η Εξέταση στη C

Δημοσίευσηαπό Christos_ST » 03 Ιουν 2009, 23:04

Πότε περίπου να περιμένουμε τα αποτελέσματα???
Christos_ST
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 15:23

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες