Εργαστήριο Μετρήσεων

Διδάσκοντες: Ι.Πρατικάκης, Επ. Καθηγητής

Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό brera » 15 Απρ 2008, 15:32

Ρε παιδιά για πείτε μου.Τα έχετε καταλάβει όλα στο μάθημα των μετρήσεων ή μόνο εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα;Πήγα στο εργαστήριο και ένιωθα αμήχανα.Δεν ήξερα τι να κάνω.Και δεν είμαι και κανένας αδιάφορος.Και προεργασίες πηγαίνω και διαβάζω.Δηλαδή πιστεύω ότι το εξάμηνο πέρασε έτσι και εμείς ακόμα μαθαίνουμε πως βάζουμε το αμπερόμετρο στο κύκλωμα(λέμε τώρα).Πείτε μου συμφωνείτε; ??? ??? :( >:(
Τελευταία επεξεργασία από brera και 15 Απρ 2008, 23:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 15 Απρ 2008, 15:37

Σήμερα πήγες; Τί ώρα; Αν άκουσες ένα τσάφ, εγώ ήμουν που έκαψα το γαλβανόμετρο...:P Βασικά δεν καταλαβαίνω την πίστη μου, αν και δεν μπορω να πω οτι σκίζομαι και στο διάβασμα. Παρ' όλα αυτά και στις προεργασίες πάω και τις προεργασίες κάνω αλλά πάλι τίποτα... Από θεωρία καλά πάμε, από πράξη όμως... :P

Νταξ το μάθημα είναι σιγουράκι για να πάει Σεπτέμβρη και άμα...
Τελευταία επεξεργασία από mpougatsas και 15 Απρ 2008, 23:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό brera » 15 Απρ 2008, 15:49

Ήμουν 10-12 το πρωί.Μην ανυσηχείς και εγώ έκαψα ένα.Τα άκουσα,αλλά τι να κάνω;Μπορεί να τα έλεγε ο καθηγητής αλλά και πάλι δεν καταλάβαινα τι πρέπει να συνδέσω και πώς.Δεν ξέρω τι φταίει αλλά αυτό πρέπει να αλλάξει γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να περάσουμε. :-\ :-\
Τελευταία επεξεργασία από brera και 15 Απρ 2008, 23:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 15 Απρ 2008, 15:58

Α ώστε το άλλο τσάφ που άκουσα εσύ ήσουνα δηλαδή ε;:P Βρε μπάς και ήσουν ο διπλανός μου; Στείλε με πμ ποιος είσαι, αν θες, να βγάλουμε άκρη...:P
Τελευταία επεξεργασία από mpougatsas και 15 Απρ 2008, 23:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό Raptopoulos » 15 Απρ 2008, 18:15

Τέτοια βόδια που είστε που να μάθετε Μετρήσεις. Πρέπει να το έχετε έμφυτο καλή ώρα. Καρατζίνης Rules.
Τελευταία επεξεργασία από Raptopoulos και 15 Απρ 2008, 23:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Raptopoulos
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Απρ 2008, 18:35
Τοποθεσία: Halkidona

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 13 Μάιος 2008, 00:00

Αν κοπούμε στο εργαστήριο των μετρήσεων μπορούμε να δώσουμε τη θεωρία η όχι?
Vorsprung durch Technik
                                    
                                 
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 13 Μάιος 2008, 10:23

Ναι μπορείς να δώσεις θεωρία και το βαθμό στον κρατάνε μέχρι να περάσεις και το εργαστήριο. Πάντως αν θέλετε να περάσετε λύστε παλιά θέματα. Δεν φτάνει μόνο να ξέρεις πως να βάζεις το αμπερόμετρο... >:( Θέλουν να νιώθεις και λίγο.. Ή οπως το λένε καλύτερα "σας κόβουμε για να ανέβει το επίπεδο"
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 14 Μάιος 2008, 15:37

Kαι κάτι άλλο...
Στην εξέταση του εργαστηρίου μπορούμε να έχουμε ανοιχτες σημειώσεις η πρέπει να μάθουμε απ'έξω χρωματικό κώδικα,τον τύπο που δίνει την αντίσταση που πρέπει να συνδέσουμε στο γαλβανόμετρο κτλ??
Vorsprung durch Technik
                                    
                                 
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό liakos » 14 Μάιος 2008, 17:19

Πρεπει να τα ξερεις όλα απ' έξω...........σκονακι δύσκολα να μπορέσεις να βγάλεις γιατι κάνουν που και που καμια βόλτα την ώρα της εξέτασης τριγύρω στους παγκους....... για αυτο καλύτερα αν θες να γράψεις κατι καλύτερα γράπτο πανω στο χέρι σου!!!!! ;)
Άβαταρ μέλους
liakos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 16:15

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 14 Μάιος 2008, 17:41

εκτος και αν εισαι στους πρωτους παγκους και βλεπεις το χαρτι με το κωδικα χρωματων
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 20 Μάιος 2008, 23:08

Ρε guys....τι ήττα ήταν αυτή σήμερα???πέρασε κανένας το εργαστήριο-γιατί όσους ρώτησα μου είπανε 'και του χρόνου'!!!
Vorsprung durch Technik
                                    
                                 
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 21 Μάιος 2008, 01:08

Και του χρόνου...:P Πω ρε νταξ, μιλάμε παίζει να πέρασαν μόνο 3-4 σήμερα...
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό starchild » 21 Μάιος 2008, 01:50

ουτε σκονακια μας σοζαν σημερα ουτε πεντηκοστη!
ο μονος τροπος να περασεις ειναι να κατεβεις εξεταστικη κρατωντας 2 διμετρες καλλονες. να γλυκαθουν οι τυπαδες να δεις πως θα πεσει ο βαθμος. γιατι οπως ολοι ειδατε, αν δεν εισαι γυναικα με λιγο μπουτι εξω να φαινεται, απορια δεν προκειτε να σου λυσουν ποτε!
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό brera » 21 Μάιος 2008, 11:29

Nαι ρε παιδιά.Δεν βοηθούσαν ούτε καν στο LABVIEW που το κάναμε μόνο στο πρώτο μάθημα.Λες και ο σκοπός είναι να μάθεις τo πρόγραμμα και όχι να κάνεις τις συνδέσεις. ??? :-\
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστήριο Μετρήσεων

Δημοσίευσηαπό James » 21 Μάιος 2008, 11:43

brera έγραψε:Nαι ρε παιδιά.Δεν βοηθούσαν ούτε καν στο LABVIEW που το κάναμε μόνο στο πρώτο μάθημα.Λες και ο σκοπός είναι να μάθεις τo πρόγραμμα και όχι να κάνεις τις συνδέσεις. ??? :-\


Ένας από τους σκοπούς είναι και αυτός, μιας και το πρόγραμμα αυτό θα το δουλέψεις σε όλα τα υπόλοιπα μαθήματα του συγκεκριμένου εργαστηρίου. Παρόλ' αυτά δε σε δεσμεύει κανείς να δουλέψεις με LabVIEW. Τις δικές μου μετρήσεις σήμερα, για παράδειγμα, τις πήρα από τον αναλογικό παλμογράφο (ασχέτως από το τι λέει η εκφώνηση). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ό,τι όργανο έχεις διαθέσιμο.
Τελευταία επεξεργασία από James και 21 Μάιος 2008, 11:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες