Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Διδάσκοντες: Ι.Πρατικάκης, Επ. Καθηγητής

Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό Stokos » 25 Σεπ 2008, 10:49

Με προβλημάτισε ιδιαίτερα αν πρέπει να ανεβάσω τις προεργασίες στο forum (Μετρήσεις Κ1,Κ2).

Είδη πολλοί φοιτητές πηγαίνουν στο αντίστοιχο μάθημα αποκλειστικά για να αντιγράψουν τις λύσεις ώστε να δώσουν τη προεργασία και να μη πάρουν απουσία, χωρίς να νοιάζονται για τις γνώσεις που προσφέρει το μάθημα, οπότε αν τα ανεβάσω στο forum δε θα χρειάζεται καν να πηγαίνουν στο μάθημα και η αντιγραφή θα γίνεται πολύ ευκολότερα (αφού τα έχω ήδη σε word, αρκεί να αλλάξουν το όνομα και το ΑΕΜ και είναι έτοιμοι).

Από την άλλη υπάρχουν οι φοιτητές που είτε έχασαν για κάποιο λόγο το μάθημα ή δε μπορούν να απαντήσουν ένα-δυο ερωτήματα και χρειάζονται μια βοήθεια.

Προσωπικά νομίζω θα έπρεπε να ανέβουν και από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να αναλάβει τις ευθύνες του (άλλωστε είμαστε ενήλικοι) και να αποφασίσει αν σκοπός είναι να "μη πάρει απουσία - να περάσει με ένα 5 να τελειώνει" ή να μάθει κάτι από την όλη διαδικασία
Τελευταία επεξεργασία από Stokos και 25 Σεπ 2008, 10:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Stokos
 

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό Guest » 25 Σεπ 2008, 11:12

εάν πιστεύεις πως πρέπει να το κάνεις,ίσως σε μορφή pdf να ήταν καλύτερα...
(Ορίστε και ένας πολύ απλός τρόπος για τη μετατροπή .doc αρχείων από microsoft word se .pdf (χώρις να χρειάζεται να έχεις OpenOffice) -> http://www.go2pdf.com/doc-to-pdf.html)
μην ξεχνάς όμως,είναι προσωπικός σου κόπος...
Άνετα και από pdf μπορούν βέβαια να το εκτυπώσουν και να το παραδώσουν,σβήνοντας το όνομα και το ΑΕΜ σου με διορθωτικό...
Τελευταία επεξεργασία από Guest και 25 Σεπ 2008, 11:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Guest
 

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό m.j. » 25 Σεπ 2008, 11:36

Stokos έγραψε:Με προβλημάτισε ιδιαίτερα αν πρέπει να ανεβάσω τις προεργασίες στο forum (Μετρήσεις Κ1,Κ2).


και καλά έκανε και σε προβλημάτισε, θεωρείς δηλαδή ότι είναι πρέπον επειδή εσύ δυσκολεύτηκες καθώς και όλοι μας αλλωστε, να τα βρουν έτοιμα όσοι απλά επιδιώκουν να μην πάρουν απουσία?
και ΑΝ πια κάτι δεν μας το έκαναν στον πινακα, είτε να το αφήσουν κενό είτε να ρωτήσουν τους αρμόδιους καθηγητές..κατι που σημαίνει να τρέξουν για την δική τους προεργασία, είτε να προσπαθήσουν μόνοι τους, θαρρείς πως πρέπει να ναι ολόσωστα για να σου βάλουν παρουσία?ή μηπως τα διορθώνουν οι καθηγητές?κάτι δεν πρέπει να μάθεις υποτίθεται από αυτή την διαδικασία....?
είναι δικό σου θέμα Stoko μα είναι και λίγο ανόητο. Δεν βοηθάς καποιον που το χει ανάγκη ΜΟΝΟ αλλά θα βοηθήσεις και όσους βαριούνται, πίνουν καφέ αντί να ναι στο μάθημα κ.ο.κ αν λοιπόν εσύ το βρίσκεις σωστό....εγώ :  :-X

Stokos έγραψε:Από την άλλη υπάρχουν οι φοιτητές που είτε έχασαν για κάποιο λόγο το μάθημα ή δε μπορούν να απαντήσουν ένα-δυο ερωτήματα και χρειάζονται μια βοήθεια.

θεωρείς δηλαδή πως και οι υπόλοιποι φοιτητές ,δεδομένου ότι υπάρχουν οι λύσεις έτοιμες από εσένα θα κάτσουν να ασχοληθούν με τις προεργασίες,και όταν φτάσουν σε αναπάντητα ερωτήματα θα συμβουλευτούν την δική σου? πολύ ουτοπικό.....και φυσικά αδύνατο να συμβεί!
αν κάποιος χρειάζεται κάποια βοηθεια και εσυ εχεις τις λύσεις για το όποιο προβλημα μπορείς ανετα να γραψεις στο forum ότι είσαι διατεθειμένος να βοηθήσεις και όποιος δυσκολεύεται ας σου στειλει personal message.
Τελευταία επεξεργασία από m.j. και 25 Σεπ 2008, 12:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
peace just wanted to be free.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 25 Σεπ 2008, 12:28

Περσυ παρακολουθουσα το εργαστηριο (αν και κοπηκα  :P  :P) και εχω ασχοληθει αρκετα με τις προεργασιες. Ενα παραδειγμα μονο θα αναφερω:

Στην ασκηση με τον παλμογραφο-στο θεωριτικο κομματι, ζητουσε ουσιαστικα να κανουμε ενα ειδος manual του παλμογραφου (τι κανει το κουμπι volts/div, secs/div, focus κτλ....). Την προεργασια αυτη την πηρα ετοιμη γιατι μου ηταν αδυνατο να ξερω απο πριν πως δουλευει αυτο το μαραφετι-εδω δεν ειχα δει πως ειναι και τι δουλεια κανει και θα ηξερα πως λειτουργει?? Οποτε stokos εγω ειμαι συμφωνος για το upload.
Vorsprung durch Technik
                                    
                                 
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό m.j. » 25 Σεπ 2008, 12:46

Pagouras έγραψε:Περσυ παρακολουθουσα το εργαστηριο (αν και κοπηκα  :P  :P) και εχω ασχοληθει αρκετα με τις προεργασιες. Ενα παραδειγμα μονο θα αναφερω:

Στην ασκηση με τον παλμογραφο-στο θεωριτικο κομματι, ζητουσε ουσιαστικα να κανουμε ενα ειδος manual του παλμογραφου (τι κανει το κουμπι volts/div, secs/div, focus κτλ....). Την προεργασια αυτη την πηρα ετοιμη γιατι μου ηταν αδυνατο να ξερω απο πριν πως δουλευει αυτο το μαραφετι-εδω δεν ειχα δει πως ειναι και τι δουλεια κανει και θα ηξερα πως λειτουργει?? Οποτε stokos εγω ειμαι συμφωνος για το upload.


ναι οκ,εσυ τα πήρες έτοιμα....αλλα κάτσε... δεν ξέρεις τι σημαίνει τρέχω,ενδιαφέρομαι,ρωτάω εμείς τι είμασταν δηλαδή ..κορόιδα που χάσαμε άπειρο χρόνο για να είμαστε οκ στις υποχρεώσεις μας και για να είναι οι εργασίες μας πλήρεις?

φυσικό είναι να μην ξέρεις πως δουλεύει , είναι αδιανόητο να μας βάζουν να απαντήσουμε σε πράγματα για τα οποία έχουμε άγνοια,
όταν όμως εσύ θα πας να ρωτήσεις να δεις πως στο καλό δουλεύει το συγκεκριμένο μηχάνημα,για να αναφερθώ στο θέμα του παλμογράφου, και μετά όταν θα βρεθείς στο εργαστήριο για την επίλυση των εργαστηριακών ασκήσεων, θα αντιμετωπίσεις τον παλμογράφο σαν να τον έχεις ξαναχρησιμοποιήσει οπότε και η εκτέλεση όσων τυπικά είσαι υποχρεωμένος να κάνεις μεσα στο εργαστηριο θα είναι όσο καλύτερη σου επιτρέπουν οι γνώσεις που έχεις συγκεντρώσει, και όχι όσο καλά ξέρει το άλλο άτομο ή τα άλλα άτομα της ομάδας σου στο εργαστήριο.
κατι ήρθαμε να μάθουμε σε αυτήν την σχολή..μην τα ισοπεδώνουμε όλα πια,
και η βοήθεια που ένας φοιτητής πρέπει να παρέχει σε έναν μικρότερο ή σε κάποιον που αντιμετωπίζει τις όποιες δυσκολίες σε κάποιο μάθημα-εργαστήριο έχει όριο,αυτό της εκμετάλλευσης του κόπου του άλλου.ας σταματήσουμε λοιπόν να το αγνοούμε και ας καταλάβουμε πως όλα δεν είναι δεδομένα.
peace just wanted to be free.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό jimmy_thomas » 25 Σεπ 2008, 13:05

michelle έγραψε:και καλά έκανε και σε προβλημάτισε, θεωρείς δηλαδή ότι είναι πρέπον επειδή εσύ δυσκολεύτηκες καθώς και όλοι μας αλλωστε, να τα βρουν έτοιμα όσοι απλά επιδιώκουν να μην πάρουν απουσία?
και ΑΝ πια κάτι δεν μας το έκαναν στον πινακα, είτε να το αφήσουν κενό είτε να ρωτήσουν τους αρμόδιους καθηγητές..κατι που σημαίνει να τρέξουν για την δική τους προεργασία, είτε να προσπαθήσουν μόνοι τους, θαρρείς πως πρέπει να ναι ολόσωστα για να σου βάλουν παρουσία?ή μηπως τα διορθώνουν οι καθηγητές?κάτι δεν πρέπει να μάθεις υποτίθεται από αυτή την διαδικασία....?
είναι δικό σου θέμα Stoko μα είναι και λίγο ανόητο. Δεν βοηθάς καποιον που το χει ανάγκη ΜΟΝΟ αλλά θα βοηθήσεις και όσους βαριούνται, πίνουν καφέ αντί να ναι στο μάθημα κ.ο.κ αν λοιπόν εσύ το βρίσκεις σωστό....εγώ :  :-X
θεωρείς δηλαδή πως και οι υπόλοιποι φοιτητές ,δεδομένου ότι υπάρχουν οι λύσεις έτοιμες από εσένα θα κάτσουν να ασχοληθούν με τις προεργασίες,και όταν φτάσουν σε αναπάντητα ερωτήματα θα συμβουλευτούν την δική σου? πολύ ουτοπικό.....και φυσικά αδύνατο να συμβεί!
αν κάποιος χρειάζεται κάποια βοηθεια και εσυ εχεις τις λύσεις για το όποιο προβλημα μπορείς ανετα να γραψεις στο forum ότι είσαι διατεθειμένος να βοηθήσεις και όποιος δυσκολεύεται ας σου στειλει personal message.


1. Τα σημεία στίξης έχουν το δικό τους σημαντικό ρόλο μέσα σε ένα κείμενο. Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά η σύνταξη του κειμένου σου με κουρασε ιδιαιτερα στην ανάγνωση. Μετά από ένα σημείο στίξης γράφουμε με κεφαλαίο αφήνοντας ένα κενό από την προηγούμενη λέξη.

2. Επί του θέματος. Εχω ξεμπερδέψει με το συγκεκριμένο μάθημα (και το εργαστηριακό κομμάτι) εδώ και καιρό μιας και αισίως μπαίνω στο 6ο έτος. Πάραυτα με παραξένεψαν μερικές απόψεις. Έχω την εντύπωση ότι ο Stokos έχει την πιο ολοκληρωμένη άποψη. Όσοι βιάστηκαν να κατηγορήσουν πως θα σερβίρουν έτοιμο πιάτο στους συναδέλφους τους καλά εκαναν, περιττό όμως να πω πως αυτό σημαίνει ότι οι ίδιοι αυτοί άνθρωποι στερούνται κάθε παρομοίου δικαιώματος στο μέλλον για οποιοδήποτε μάθημα. Με λόγια ξάστερα αυτό σημαίνει πως δεν δικαιούνται να αντιγράψουν, να πάρουν έτοιμες λύσεις και γενικά να ανατρέξουν σε κάτι ολοκληρωμένο και έτοιμο. Πιστέψτε με όμως θα ακολουθήσουν κάμποσα τέτοια μαθήματα. Θέλω λοιπόν να πω πως αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα με την ιδέα να παραχωρήσει την έτοιμη δική του δουλειά προς εκμετάλλευση, τότε ας το κάνει. Χωρίς αμφιβολία, αυτος που θα χάσει δεν θα είναι αυτός που ανέβασε τις εργασίες αλλά αυτός που θεώρησε ότι χωρίς έστω λίγη προσπάθεια, με ένα Ctrl-C και ένα Ctrl-V έλυσε το πρόβλημα του.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jimmy_thomas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 05:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 25 Σεπ 2008, 13:19

Ο καθενας κανει οτι θελει... Αλλα στα κ1 κ κ2 αν κατσεις να λυσεις καποιες ασκησεις μονος σου μαθαινεις την τεχνικη η οποια σου χρειαζεται ετσι κ αλλιως στη θεωρια.. Το εργαστηριακο κομματι δεν σχετιζεται αμεσα με τη θεωρια. Στη θεωρια για να κανεις ενα ισοδυναμο κυκλωμα θες μεθοδυς ομβους βροχων κλπενω στο εργαστηριο πας κ μετρας.

Η προεργασια γινεται (κ καλα κανουν κ τη κανουν) για να σου πουν 5 πραγματα στη θεωρια που συνηθως ειναι στην υλη πιο πισω κ να χεις τα θεωρητικα αποτελεσματα ωστε να καταλαβαινεις τι σου γινεται..

Αν θελετε ανεβαστε τις και ο καθεις ας κανει οτι  θελει. Αλλα μπορει οι προεργασιες να αλλαξαν κ να 'ναι αχρηστες. Είδα οτι οι ασκησεις για κ1 κ κ2 ειναι σε ενα βιβλιο τωρα κ μου φανηκε πιο μεγαλο...
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό asterianos » 25 Σεπ 2008, 13:51

Αν δεν κατσεις μονο σου να τα κανεις δεν θα μαθεις. Αλλωστε μπορεις να πας στο εργαστηριο οποτε θες και να τα ψαξεις λιγο με την ησυχια σου.
Απο εκει και περα το να υπαρχουν και να βοηθησουν σε καποια πραγματα δεν ειναι κακο νομιζω. Αλλα οχι να τα κανεις αντιγραφη επικολληση και να νομιζεις οτι κατι καταφερες. Αλλωστε δεν κοροιδευεις κανεναν αλλο παρα μονο τον ευατο σου.

Υ.Γ.: Διορθωστε τον τιτλο και καντε το ανεβουν. Το ανεβαστουν δεν ακουγεται καθολου καλα και δεν ξερω κιολας αν στεκει γραμματικα...!!!
Τελευταία επεξεργασία από asterianos και 25 Σεπ 2008, 14:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Ηλεκτρο...λόγοι ενός Ηλεκτρολόγου
Άβαταρ μέλους
asterianos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:30

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 25 Σεπ 2008, 13:56

michelle έγραψε:ναι οκ,εσυ τα πήρες έτοιμα....αλλα κάτσε... δεν ξέρεις τι σημαίνει τρέχω,ενδιαφέρομαι,ρωτάω εμείς τι είμασταν δηλαδή ..κορόιδα που χάσαμε άπειρο χρόνο για να είμαστε οκ στις υποχρεώσεις μας και για να είναι οι εργασίες μας πλήρεις?


Δεν γνωριζεις αν τρεχω-ενδιαφερομαι-ρωταω, ουτε θεωρω εσενα και οποιον εκανε μονος του την προεργασια κοροιδα. Απλα ανεφερα οτι καποια πραγματα δεν γινεται να τα γνωριζουμε και οτι ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο θα χρειαστει να τα παρουμε απο παλιοτερους. Τωρα αν καποιος πηρε ετοιμη την προεργασια και την μελετησε ενω καποιος αλλος πηρε ετοιμη την προεργασια απλα για να την παραδωσει, αυτο ειναι θεμα δικο του.
Vorsprung durch Technik
                                    
                                 
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό anestissss » 25 Σεπ 2008, 13:57

Γιατί τέτοια υποκρισία?

Το αν παρακολουθείς εσύ φαντάζομαι το κάνεις για δικό σου καλό και το κάνεις επειδή θες να μάθεις... Τι σε νοιάζει και γιατί ασχολείσαι με το τι κάνουν οι άλλοι, που πίνουν καφέ και που περνούν τα βράδια τους.


Περισσότερο για φόβο το καταλαβαίνω παρά για ενδιαφέρον για την σχόλη και το μάθημα... Ο καθένας διαβάζει όπως θέλει, μαθαίνει όπως θέλει και θεώρει καλό για τον ίδιο και για τις γνώσεις που θέλει να αποκτήσει.

Άλλος αντιγράφει μια εργασία και ταυτόχρονα μαθαίνει... άλλος αντιγράφει και άπλα αντιγράφει για να τελειώνει και με αυτό το θέμα.

Μην κρύβουμε τις αδυναμίες μας και τους φόβους μας πίσω από τα δήθεν τα πρέπει και τα καθώς πρέπει, με φτηνες δικαιολογιες και επιχειρήματα του τυπου επιπεδου σχολης και με τον τροπο που διαβαζουν οι αλλοι.

Ο καθενας καθοριζει απο μονος του τα εφοδια που θελει να παρει για την επαγγελματικη του σταδιοδρομια.
anestissss
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Ιουν 2008, 00:06

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό Guest » 25 Σεπ 2008, 15:11

anesti το θέμα μας δεν είναι το τώρα αλλά το μετά...Χωρίς να θέλω να το παίξω δικηγόρος κανενός,η "υποκρισία" που ανέφερες είναι βαριά λέξη.Δεν ξέρεις τον άλλον και δεν μπορείς να τον κρίνεις.Κατευθείαν να το ονομάσουμε φόβο και αδυναμία..
Όταν εσύ και ο όποιος εσύ μες στη σχολή παλεύεις μόνος σου για τα μαθήματα και δίνεις εξετάσεις χωρίς αντιγραφές κλπ κλπ και έχεις ένα πτυχίο στο τέλος με βαθμό 7 και ένας άλλος που τα πήρε όλα έτοιμα επομένως και ολόσωστα άρα και στο κάθε μάθημα ο βαθμός του θα είναι αυτονόητα υψηλός και έχει ένα πτυχίο 8 και 9...και στο μεταπτυχιακό,για παράδειγμα,για να μην το πάω πολύ μακριά,όπου και τους ενδιαφέρει ο βαθμός του πτυχίου σου(κάτι που το γνωρίζω με βεβαιότητα και μπορώ να αναφέρω και σχετικό παράδειγμα) προτιμήσουν φυσικά τον άλλον από εσένα,τότε μην αναφέρω σε ποιες αντιδράσεις θα προβείς..
Να βοηθήσουμε τους συμφοιτητές μας δεν λέω(και μιλάω σαν ένα άτομο που δυστυχώς επειδή δεν γνώριζα μεγαλύτερους για να με πληροφορήσουν κατάλληλα,ό,τι έμαθα το έμαθα απο προσωπικό τρέξιμο),αλλά αυτό μην καταντήσει και στο τέλος αδικία...
Τελευταία επεξεργασία από Guest και 25 Σεπ 2008, 15:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Guest
 

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό Stokos » 25 Σεπ 2008, 15:13

Πάντως εγώ γενικά είμαι της λογικής του να δίνω υποδείξεις παρά "έτοιμη τροφή" π.χ. στις λύσεις που έκανα post (http://www.deece.gr/forum/index.php/topic,592.0.html / http://www.deece.gr/forum/index.php/topic,710.0.html / http://www.deece.gr/forum/index.php/topic,711.0.html) δεν έχω δώσει απ'ευθείας τις απαντήσεις, έχω δώσει όμως το τρόπο λύσης. Έτσι όποιος δε τα κατάφερε στην εξέταση να μπορέσει με τις υποδείξεις να λύσει μόνος του το θέμα που δε μπόρεσε.

Ίσως να κάνω κάτι τέτοιο τελικά με τις προεργασίες... Αν έχω χρόνο φυσικά...
Stokos
 

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό Guest » 25 Σεπ 2008, 15:15

μπράβο Stokos αυτό που έκανες είναι πολύ καλυτερό αλλά και αυτό που προτείνεις για τις προεργασίες...όχι "μασημένη τροφή"
Guest
 

Re: Πρέπει να ανεβαστούν οι προεργασίες στο forum?

Δημοσίευσηαπό Kevin » 25 Σεπ 2008, 15:22

Stokos έγραψε:Με προβλημάτισε ιδιαίτερα αν πρέπει να ανεβάσω τις προεργασίες στο forum (Μετρήσεις Κ1,Κ2).

Είδη πολλοί φοιτητές πηγαίνουν στο αντίστοιχο μάθημα αποκλειστικά για να αντιγράψουν τις λύσεις ώστε να δώσουν τη προεργασία και να μη πάρουν απουσία, χωρίς να νοιάζονται για τις γνώσεις που προσφέρει το μάθημα, οπότε αν τα ανεβάσω στο forum δε θα χρειάζεται καν να πηγαίνουν στο μάθημα και η αντιγραφή θα γίνεται πολύ ευκολότερα (αφού τα έχω ήδη σε word, αρκεί να αλλάξουν το όνομα και το ΑΕΜ και είναι έτοιμοι).

Από την άλλη υπάρχουν οι φοιτητές που είτε έχασαν για κάποιο λόγο το μάθημα ή δε μπορούν να απαντήσουν ένα-δυο ερωτήματα και χρειάζονται μια βοήθεια.

Προσωπικά νομίζω θα έπρεπε να ανέβουν και από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να αναλάβει τις ευθύνες του (άλλωστε είμαστε ενήλικοι) και να αποφασίσει αν σκοπός είναι να "μη πάρει απουσία - να περάσει με ένα 5 να τελειώνει" ή να μάθει κάτι από την όλη διαδικασία


Φίλε Stokos κατ'αρχάς να ξέρεις οτι εκτιμάμε όλοι την βοήθειά σου και την διάθεσή σου να βοηθήσεις σε πολλά θέματα. Τόσο από αυτά που "ανεβάζεις" όσο και από το οτι λες να επικοινωνήσουμε μαζί σου για βοήθεια σε κάποια μαθήματα είναι αξιοθαύμαστο και αξιέπαινο.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα των προεργασιών προσωπικά δεν μπορώ να πω κάτι, διότι από τη μία έχεις τα πλήρη δικαιώματα της πνευματικής σου εργασίας και από την άλλη συμμετέχεις σε ένα δημόσιο forum και ανεβάζοντάς τα δεν θίγεις κανέναν κανόνα του. Ούτε προσβάλεις, ούτε βρίζεις ούτε δουλειά άλλου παραθέτεις.

Θέλω μόνο να σταθώ λίγο στο σκεπτικό σου και να σου δώσω μία λαβή να σκεφτείς κάποια πράγματα. Ξεκινάς φτιάχνοντας ένα e-book. Ωραία. Προχωράς και ανεβάζεις κάποια εργασία σου. Μάλιστα. Και τώρα έρχεσαι και σκέφτεσαι να ανεβάσεις όλες τις προεργασίες...

Οι προεργασίες βαθμό δεν δίνουν, πρέπει απλά να τις πας για την παρουσία και είδα και εγώ όταν τις έκανα οτι γενικά "κυκλοφορούσαν", άρα ουσιαστική διαφορά σε σχέση με αυτό που γίνεται μέχρι τώρα δεν θα κάνεις. Ας πούμε οτι θα το κάνεις πιο εύκολο το να τις αποκτήσει κάποιος.

Το ερώτημά μου είναι "μέχρι πού θα φτάσεις?". Γιατί φίλε μου όπως το πας σε κανα 2 χρόνια κάποιος θα βρίσκει εδώ μέσα υλικό για να περάσει πολλά μαθήματα προσπαθώντας ελάχιστα σε σχέση με τους παλιούς. Το forum όπως λέει και στην αρχική σελίδα δημιουργήθηκε για την καλύτερη συνεννόησή μας, για ανακοινώσεις, για βοήθεια που παρέχουμε ο ένας στον άλλον όπως άλλωστε πρέπει να την παρέχουμε (αναφέρθηκε και σε προηγούμενο post). Όχι όμως για "άρμεγμα". Είναι πολύ διαφορετικό να ρωτάει κάποιος κάτι φτιάχνοντας ένα thread και να απαντάμε και άλλο να δίνουμε έτοιμα πιάτα. Πώς θα σου φανεί αν στο τέλος τελειώσεις με 7 το πτυχίο και κάποιος αφού καρπωθεί όλα αυτά που θα ανεβάσεις το πάρει με 8? Δεν θα είναι "άδικο" για σένα? Δεν θα είναι "άδικο" για τους υπόλοιπους αν αυτός π.χ. προτιμηθεί για ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό λόγω του βαθμού του? Βάζω την λέξη σε εισαγωγικά γιατί κάτι άδικο δεν κάνεις! Αν δούμε τους κανόνες γράμμα προς γράμμα δεν παραβαίνεις κανέναν. Ούτε φυσικά εκείνοι που θα ωφεληθούν από τις εργασίες παραβαίνουν κάποιον κανόνα.

Σου μιλάω όμως για το λεγόμενο άγραφο δίκαιο. Τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ. Εϊναι προσωπική μου άποψη και δεν ζητάω ούτε απαιτώ τίποτα (ούτε αντιτίθεμαι σε αυτά που έχετε πει οι υπόλοιποι) απλά σου τα λέω για να σε προβληματίσω, για να το σκεφτείς από μία άλλη σκοπιά.

P.S. Μπορείς κάλλιστα να περιμένεις pm από όσους θέλουν βοήθεια και έτσι να "βλέπεις" και εσύ καλύτερα τον καθένα που σου ζητάει, να κρίνεις καλύτερα σε ποιόν θα εμπιστευτείς την πνευματική σου εργασία.
Kevin
 

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες