Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Διδάσκοντες: Σ. Μουρούτσος, Επ. Καθηγητής

Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Δημοσίευσηαπό kakalos » 15 Οκτ 2009, 18:19

Ανοιγω αυτο το τοπικ για να ειπωθει οτι εχει σχεση με το μαθημα του τεχνικου σχεδιου κατα το ακαδημαικου ετους 2009-10.
Εχουμε να παραδωσουμε καμια εργασια για την δευτερα ?
Άβαταρ μέλους
kakalos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 13:28

Re: Τεχνικο σχεδιο 2009-2010

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 15 Οκτ 2009, 18:40

Nα κανω και εγω αλλη μια ερωτηση, στο προγραμμα λεει οτι το μαθημα εχει εργαστηριο, ξερει κανεις αν ειναι υποχρεωτικο για τους μεταφορεις??
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Τεχνικο σχεδιο 2009-2010

Δημοσίευσηαπό grvoodoo » 15 Οκτ 2009, 19:02

Από ότι έχω ακούσει το εργαστήριο δεν είναι υποχρεωτικό,πηγαίνεις προαιρετικά για να μάθεις το πρόγραμμα σχεδίασης στον Η/Υ.Εγώ θα ήθελα με την σειρά μου να ρωτήσω αν η τελική εξέταση θα βασίζεται στην χρήση Η/Υ ή θα γίνει πάλι με μολύβι όπως πάντα? Γιατί κάτι άκουσα ότι αυτό το πρόγραμμα απλώς θα αντικαταστήσει το μελάνι και η σχεδίαση θα γίνεται πάλι με μολύβι.
grvoodoo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 02 Σεπ 2008, 16:30

Re: Τεχνικο σχεδιο 2009-2010

Δημοσίευσηαπό brera » 15 Οκτ 2009, 20:28

Το μολυβι θα ειναι σιγουρα στην εξεταση.Ο κ.Καρκανης ειπε οτι μπορουμε να πηγαινουμε τα σχεδια ειτε με μελανι ειτε με καποιο απο τα προγραμματα που προτεινει.Στην εξεταστικη ,αν και δεν ειναι σιγουροι ουτε αυτοι ακομα,θα εξεταζομαστε με μελανι οσοι καναμε τα σχεδια με μελανι και με προγραμμα οσοι τα καναμε με προγραμμα.Αλλα το μολυβι θα το εχουν ολοι
Να σας πω και εγω κατι.Δε βλεπω και πολυ νοημα της χρησης του υπολογιστη.Δηλαδη αν κανεις το μολυβι,μετα οσο δυσκολο και να ειναι μια αντιγραφη απο πανω ειναι το μελανι.Αν πας να το κανεις μετα παλι με το προγραμμα θα πρεπει να ξεκινησεις απο την αρχη.Επισης πιο χρησιμο θεωρω οτι ειναι να ξερεις να κανεις το σχεδιο με το μελανι γιατι βλεπεις τα προβληματα(σχεδιαστικης δυσκολιας που παρουσιαζονται).Αν ξερεις αυτα μετα οποτε θελησεις στο μελλον μαθαινεις σε μια βδομαδα(και πολυ ειναι ) ενα προγραμμα σχεδιασης και δεν εχεις προβλημα
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Δημοσίευσηαπό frank » 16 Οκτ 2009, 20:25

sorry brera,αλλά δεν θεωρώ εφικτό να μάθεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πρόγραμμα σχεδίασης σε Η/Υ σε μια εβδομάδα.Συν τοις άλλοις είναι και πιο χρήσιμο να μάθεις σχέδιο μέσω υπολογιστή, παρά μια απλή αντιγραφή με το μελάνι. :)
frank
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 14:43

Re: Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 16 Οκτ 2009, 20:32

+1 στο frank..
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Δημοσίευσηαπό brera » 16 Οκτ 2009, 21:17

frank έγραψε:sorry brera,αλλά δεν θεωρώ εφικτό να μάθεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πρόγραμμα σχεδίασης σε Η/Υ σε μια εβδομάδα.Συν τοις άλλοις είναι και πιο χρήσιμο να μάθεις σχέδιο μέσω υπολογιστή, παρά μια απλή αντιγραφή με το μελάνι. :)

To δυσκολο ειναι να μαθεις το προγραμμα ή να μαθεις σχεδιο;Πιστευω ξερεις τι δυσκολιες εχεις να αντιμετωπισεις κατα την αντιγραφη με το μελανι.Εγω που εχω ξανακανει μια φορα σχεδιο ακομα(δεν το ειχα περασει ::) ) δεν πιστευα ποσο δυσκολο ήταν.Το αλλο με το προγραμμα ειναι καθαρα προγραμματισμος που προυποθετει να ξερεις τις βασικες αρχες του σχεδιου.Επισης φανηκε οτι με τον υπολογιστη ορισμενα πραγματα δεν μπορεις να τα δεις πως γινονται γιατι γινονται αυτοματα.Τουλαχιστον το μολυβι πιστευω πρεπει να υπαρχει.
Απο κει και περα,για το συγκεκριμενο μαθημα, θα κατσει καποιος να κανει μολυβι και μετα θα ξεκινησει σχεδιο απο την αρχη στον υπολογιστη(πλαισια,βοηθητικες κλπ);Δε βρισκω νοημα σε αυτο.Γιατι δηλαδη,για να δειξεις οτι ξερεις 10 εντολες;
Ή στις εξετασεις θα κανεις το μολυβι(αν προλαβεις :P ) και μετα θα πας να κανεις το σχεδιο στον υπολογιστη παλι;
Ο καθενας οτι θελει επιλεγει βεβαια
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 16 Οκτ 2009, 22:13

και τα 2 δύσκολα είναι. Αλλά σχέδιο δεν μαθαινεις αν δεν πιάσεις το μολύβι. Το μελάνι εκτός από τα γράμματα είναι καθαρά θεμά ταχύτητας.. ( και αν εχετε μαρκαδορακια αντι για ραπιδογραφους που αργουν να στεγνωσουν, ακομα καλυτερα). Πιανεις και κανεις όλες τις οριζόντιες γραμμές και όλες τις κάθετες.

Το να κάνεις στον υπολογιστή το σχέδιο αντί για μελάνι το θεωρώ καλύτερο, γιατί θα μάθεις και ένα πρόγραμμα που το χρησιμοποιουν άπαντες.. Επίσης ορισμένα πραγματα είναι πολυ έυκολα στον υπολογιστή όπως τα γράμματα που εμένα μου τρώγανε πολλή ώρα με το μελάνι.. Αυτά τα πράγματα τα κανεις μια φορά τα αποθηκεύεις και τελειώνεις.. Αξονικές, διαστασιολογήσεις και όλα αυτά υπάρχουν έτοιμα δεν κάθεσαι να τα κάνεις ένα ένα...

Στη τελική ο καθένας διαλέγει εκείνο που του τρώει λιγότερο χρόνο αν και αξίζει να ασχοληθείς με το autocad..
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Δημοσίευσηαπό frank » 17 Οκτ 2009, 13:23

Σαφώς και είναι πιο δύσκολο να μάθεις σχέδιο από ότι να μάθεις ένα πρόγραμμα για Η/Υ αλλά εγώ ξεκινάω από το δεδομένο ότι μολύβι θα κάνεις όπως και να έχει.Από εκεί και μετά επιλέγεις μελάνι ή πρόγραμμα.Και προτιμώ πρόγραμμα για τρεις λόγους:
1)αν κάνεις λάθος στο μελάνι είναι λίγο ''μανίκι'' να το διορθώσεις σε αντίθεση με το πρόγραμμα όπου ουσιαστικά θα αλλάξεις μια εντολή
2)μαθαίνοντας ένα πρόγραμμα σε βοηθάει και για το μετέπειτα επάγγελμά σου όπου κατα 90% θα χρειαστεί να κάνεις σχέδιο,έχοντας όμως πολύ λιγότερο χρόνο στη διάθεσή σου και με το πρόγραμμα σαφώς και θα το πραγματοποιήσεις πιο γρήγορα
3)λόγω του ότι στο πρόγραμμα όλα είναι αυτοματοποιημένα πιστεύω ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι αρτιότερο για να μην πω τέλειο σε σχέση πάντα με το μελάνι
Πάντως θα συμφωνήσω ότι με το χέρι κάποια πράγματα φαίνονται καλύτερα. :)
frank
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 14:43

Re: Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 17 Οκτ 2009, 15:23

Για το μελάνι που λες αν είναι εύκολο να διορθωθεί:

Πρώτα απ'όλα θα πρέπει να'χεις σωστούς ραπιδογράφους. Με αυτό εννοώ ότι δανεισμένους από άλλον για να μην πληρώσεις σημαίνει ότι θα είναι κατά πάσα πιθανότητα ξεραμένοι ή θα χύνουν υπερβολικό μελάνι, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τραβήξεις μια ευθεία γραμμή και να τελειώνεις. Για τα λάθη που πιθανώς να θες να διορθώσεις, λογικά θα αφορούν γωνίες που να σου ξέφυγε λίγο παραπάνω η γραμμή. Εκεί μπαίνει το θέμα "ξυραφάκι", το οποίο θα πρέπει να μάθεις να το χρησιμοποιείς. Όπως μου είχε πει κάποτε ένας από τους βοηθούς καθηγητές στο σχέδιο "κι όταν πας να ξυριστείς πρώτη φορά δεν ξέρεις πώς να χρησιμοποιείς το ξυράφι, έτσι κι εδώ". Αλλά, αν σου δείξει κάποιος θα δεις ότι είναι πολύ εύκολο και καθόλου χρονοβόρο. Σοβαρότερα λάθη για να διορθώσεις δε θα πρέπει να υπάρχουν. Ακούγεται αυστηρό, συμφωνώ, αλλά κάποια στιγμή πρέπει και να φύγουμε από την φιλοσοφία του "δεν πειράζει, καλό είναι". Μεγαλώσαμε πια.

Όσο για το αν είναι χρονοβόρο το μελάνι, δεν είναι, γιατί το χρονοβόρο είναι το μολύβι. Εκεί κάθεσαι και μετράς με τα χιλιοστά. Όμως δεν πρέπει να το παρακάνεις, δεν είναι πίνακας ζωγραφικής του Πικάσσο. Είναι τεχνικό σχέδιο με ευθείες και κύκλους. Τώρα για το τι να διαλέξετε, μελάνι ή CAD, δεν ξέρω. Επίσης να σας πω ότι ψιλοαμφιβάλλω αν θα το θυμόσαστε το CAD πώς δουλεύει μετά από μερικά χρόνια. Δεν είμαστε πολιτικοί μηχανικοί να κάνουμε σχέδια όλη την ώρα για διαφορετικά μαθήματα. Μια φορά τώρα αν το χρειαστείτε και άλλη μια φορά στο 4ο έτος με το μάθημα επιλογής Σχεδιασμός Εγκαταστάσεων με Χρήση Υπολογιστών, αν ακόμα υπάρχει κιόλας.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Δημοσίευσηαπό brera » 17 Οκτ 2009, 20:20

JimMichael έγραψε:
Επίσης να σας πω ότι ψιλοαμφιβάλλω αν θα το θυμόσαστε το CAD πώς δουλεύει μετά από μερικά χρόνια.

Ναι σε αυτο συμφωνω απολυτα
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 17 Οκτ 2009, 20:52

μπα μη το λέτε όλο και κάποιο τοπογραφικο ή καμιά κάτοψη θα πέσει στα χερια σας..και άλλο να μην θυμασαι κάτι και άλλο να μην ξέρεις
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Δημοσίευσηαπό kakalos » 21 Οκτ 2009, 00:40

Μπορει να ανεβασει καποιος τα σχεδια που εχουμε να παραδωσουμε για την δευτερα ?
Άβαταρ μέλους
kakalos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 13:28

Re: Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Δημοσίευσηαπό brera » 21 Οκτ 2009, 19:42

Tις εκφωνησεις;
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τεχνικό σχέδιο [2009-2010]

Δημοσίευσηαπό kakalos » 22 Οκτ 2009, 00:51

ναι
Άβαταρ μέλους
kakalos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 13:28

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron