Εξέταση Τεχνικού Σχεδίου [Σεπτέμβριος 2008]

Διδάσκοντες: Σ. Μουρούτσος, Επ. Καθηγητής

Εξέταση Τεχνικού Σχεδίου [Σεπτέμβριος 2008]

Δημοσίευσηαπό brera » 15 Σεπ 2008, 13:13

Αυριο δίνω σχέδιο και από ότι βλέπω αν και εχω περάσει μηχανολογικό δεν νομίζω να περάσω τα υπόλοιπα.Αρα θα χαθεί και ξανά πάλι τον Ιούνιο.Θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερα να κρατούσαμε τα σχέδια τα οποία περάσαμε( πχ όπως τη θεωρία των μετρήσεων ).Τι νόημα έχει να ξαναδίνουμε τα ίδια;Πιστεύω ότι είναι πολύ χαζό.Εσεις τι πιστεύετε; ??? :-*
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 25 Ιαν 2010, 23:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Προσθήκη ημερομηνίας στον τίτλο
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: EΞΕΤΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 15 Σεπ 2008, 13:23

Εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο... Πέρασα μηχανολογικό + ηλεκτρολογικό... Αύριο που δίνω σχέδιο, θα μπώ μόνο για τους αυτοματισμούς ή μπαίνω και πιο πριν να γραφτώ στις λίστες που μοιράζονται και να επιστρέψω για να δώσω το σχέδιο;
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: EΞΕΤΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Kevin » 15 Σεπ 2008, 13:31

Μπαίνεις μόνο αυτοματισμούς
Kevin
 

Re: EΞΕΤΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό hetauma » 15 Σεπ 2008, 14:13

αλλη απορία...
Το μηχανολογικό μπορείτε πλεον να το δέινετε σε AUTOCAD; ή το autocad είναι ξεπερασμένη τεχνόλογία και το πενάκι αποτελέι τεχνολογία αιχμής;
hetauma
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 15:51

Re: EΞΕΤΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό brera » 15 Σεπ 2008, 14:19

hetauma έγραψε:αλλη απορία...
Το μηχανολογικό μπορείτε πλεον να το δέινετε σε AUTOCAD; ή το autocad είναι ξεπερασμένη τεχνόλογία και το πενάκι αποτελέι τεχνολογία αιχμής;

AUTOCAD.Tι είναι αυτό;;;; ;D ;D ::) ;)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: EΞΕΤΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Stokos » 15 Σεπ 2008, 14:20

Κάτι ακούστηκε ότι από το νέο έτος το μάθημα θα γίνεται με ένα τύπου Autocad πρόγραμμα που έφτιαξε ο Μουρούτσος με κάτι φοιτητές έτσι ώστε οι εργασίες (θέματα) μας να μη μπορούν να γίνουν copy-paste από φοιτητή σε φοιτητή. Για τις εξετάσεις όμως δε ξέρω αν θα "αναβαθμιστούν" και αυτές, καθώς λίγο χλωμό το βλέπω να βρούν τόσα πολλά pc για την εξέταση...

Πάντως όπως είπε ο Μουρούτσος από το Σεπτέμβριο "το μάθημα θα αναβαθμιστεί", είδωμεν...
Τελευταία επεξεργασία από Stokos και 15 Σεπ 2008, 14:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Stokos
 

Re: EΞΕΤΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό hetauma » 15 Σεπ 2008, 14:29

Stokos έγραψε:Κάτι ακούστηκε ότι από το νέο έτος το μάθημα θα γίνεται με ένα τύπου Autocad πρόγραμμα που έφτιαξε ο Μουρούτσος με κάτι φοιτητές έτσι ώστε οι εργασίες (θέματα) μας να μη μπορούν να γίνουν copy-paste από φοιτητή σε φοιτητή. Για τις εξετάσεις όμως δε ξέρω αν θα "αναβαθμιστούν" και αυτές, καθώς λίγο χλωμό το βλέπω να βρούν τόσα πολλά pc για την εξέταση...

Πάντως όπως είπε ο Μουρούτσος από το Σεπτέμβριο "το μάθημα θα αναβαθμιστεί", είδωμεν...


Ναι ο Μουρούτσος νομίζω ηταν αυτός που είπε σε τμήμα "Σχέδιο μαθένεις μόνο αν το κάνεις με ραπιδογράφο".
Για να δούμε για τι είδους αναβάθμηση μιλάει. Ισως να εισαγάγει εκείνες τις παλιές πένες με το φτερό!
hetauma
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 15:51

Re: EΞΕΤΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 15 Σεπ 2008, 14:42

ναι ξερεις γιατι ε?? γιατι πληρωνεις σαν το καλο μ****α τοσα λεφτα σε πινακιδες ραπιδογραφους που ειναι κ πανακριβοι-- και δεν σου λενε οτι κανουν κ τ μαρκαδορακια-- μολυβια ξυστρες σβηστρες χαρακες τριγωνα βαλιτσες βαλιτσακια και τα συναφη..  :o :PΚ μετα λες τα σκασα που τα σκασα δεν μαθαινω κ τπτ? :D Εγω πιστευω οτι με το χερι βελτιωνεις την ποιοτητα του σχεδιου το πως θα μαθεις να σχεδιαζεις δεν εχει να κανει με το αν χρησιμοποιεις ραπιδογραφο ή autocad.
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: EΞΕΤΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό hetauma » 15 Σεπ 2008, 14:46

patirgerasimos έγραψε:ναι ξερεις γιατι ε?? γιατι πληρωνεις σαν το καλο μ****α τοσα λεφτα σε πινακιδες ραπιδογραφους που ειναι κ πανακριβοι-- και δεν σου λενε οτι κανουν κ τ μαρκαδορακια-- μολυβια ξυστρες σβηστρες χαρακες τριγωνα βαλιτσες βαλιτσακια και τα συναφη..  :o :PΚ μετα λες τα σκασα που τα σκασα δεν μαθαινω κ τπτ? :D Εγω πιστευω οτι με το χερι βελτιωνεις την ποιοτητα του σχεδιου το πως θα μαθεις να σχεδιαζεις δεν εχει να κανει με το αν χρησιμοποιεις ραπιδογραφο ή autocad.

Απλά με το χέρει θα μάθεις να προσέχεις και να μην κάνεις λάθη γιατί είναι πακέτο να το διορθώσεις μετά. Τώρα βεβαια τι οτι στο autocad η διόρθωση διαρκεί περίπου 1.5sec είναι άλλη ιστορία. Να μην αναφέρω καν βεβαια το πόση ώρα θέλεις για να τελειώσεις ενα σχέδιο στο χέρι και πόση στο autocad.
hetauma
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 15:51

Re: EΞΕΤΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 15 Σεπ 2008, 19:24

brera έγραψε:Αυριο δίνω σχέδιο και από ότι βλέπω αν και εχω περάσει μηχανολογικό δεν νομίζω να περάσω τα υπόλοιπα.Αρα θα χαθεί και ξανά πάλι τον Ιούνιο.Θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερα να κρατούσαμε τα σχέδια τα οποία περάσαμε( πχ όπως τη θεωρία των μετρήσεων ).Τι νόημα έχει να ξαναδίνουμε τα ίδια;Πιστεύω ότι είναι πολύ χαζό.Εσεις τι πιστεύετε; ??? :-*


εσενα κανεις δεν σου απαντησε ε? :D Κοιτα απο τι στιγμη που δεν περασεις το σχεδιο και (δεν εκανες καμια πατατα την ωρα της εξετασης) σημαινει οτι καποια πραγματα δεν τα εχεις μαθει καλα..Αν τυχει και το ξαναδωσεις τι θα διαβασεις ???. Παλι σχεδια δεν θα κανεις? Ετσι θα βελτιωσεις τα λαθη σου.. Παντως ρωτα αν μπορεις να κατεβεις χωρις να εχεις κανει τα σχεδια.. αν και σου δινουν ποντους μετα...
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Εξέταση Σχεδίου

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 15 Σεπ 2008, 20:00

Φίλε patirgerasimos, αν κατάλαβα καλά, εννοεί να κρατάμε τον βαθμό που γράψαμε στην εξεταστική σε κάθε σχέδιο και όχι το βαθμό στα σχέδια που παραδίδαμε μέσα στο εξάμηνο...;)
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση Σχεδίου

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 15 Σεπ 2008, 20:09

patirgerasimos έγραψε:εσενα κανεις δεν σου απαντησε ε? :D Κοιτα απο τι στιγμη που δεν περασεις το σχεδιο και (δεν εκανες καμια πατατα την ωρα της εξετασης) σημαινει οτι καποια πραγματα δεν τα εχεις μαθει καλα..Αν τυχει και το ξαναδωσεις τι θα διαβασεις ???. Παλι σχεδια δεν θα κανεις? Ετσι θα βελτιωσεις τα λαθη σου.. Παντως ρωτα αν μπορεις να κατεβεις χωρις να εχεις κανει τα σχεδια.. αν και σου δινουν ποντους μετα...


Σαφώς και μπορεί να κατεβεί κάποιος χωρίς να'χει παραδώσει εργασίες. Οι εργασίες δεν είναι υποχρεωτικές, είναι προαιρετικές με bonus στην τελική βαθμολογία. Συνιστώ όμως να κάνετε τις εργασίες πάση θυσία γιατί αυτές θα σας λύσουν πολλές απορίες στο πώς να σχεδιάσετε κάτι και τι προδιαγραφές πρέπει να έχει αυτό. Συγκεκριμένα, μόνο όσοι έχουν κάνει τις εργασίες και ιδιαίτερα μόνοι τους (χωρίς βοήθεια) έχουν πιθανότητες να περάσουν το μάθημα.

Όσον αφορά την διατήρηση των βαθμών στα σχέδια για επόμενες εξεταστικές, αυτό θα μπορούσε να γίνει, αλλά όσο δεν ασχολείσαι με το σχέδιο τόσο το ξεχνάς. Μπορεί να σου μείνουν οι βασικές ιδέες. Αλλά το χέρι σου θα'χει ξεσυνηθίσει με αποτέλεσμα να είσαι πιο αργός απ'όσο χρειάζεται.

mpougatsas έγραψε:Φίλε patirgerasimos, αν κατάλαβα καλά, εννοεί να κρατάμε τον βαθμό που γράψαμε στην εξεταστική σε κάθε σχέδιο και όχι το βαθμό στα σχέδια που παραδίδαμε μέσα στο εξάμηνο...;)


Τόσο ο βαθμός των εργασιών όσο και των επί μέρους σχεδίων στην εξεταστική κρατιέται για ένα ακαδημαϊκό έτος. Δηλαδή μετράνε για μία εξεταστική Φεβρουαρίου και μία Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους. Μετά φτου κι από την αρχή
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εξέταση Σχεδίου

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 15 Σεπ 2008, 20:29

οχ τελικα την εκανα την πατατα  :o :P ναι καταλαβα λαθος εγω νομιζα για τις εργασιες.. παντως δεν το βλεπω να γινεται γιατι σαν μαθημα ειναι ενιαιο το οποιο αποτελειται απο 3 κεφαλαια ασε που θα γινεται χαμος με  τους βαθμους κ αντε να βγαλεις ακρη αμα γινει κανα λαθος..
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: EΞΕΤΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό starchild » 15 Σεπ 2008, 21:31

hetauma έγραψε:Ναι ο Μουρούτσος νομίζω ηταν αυτός που είπε σε τμήμα "Σχέδιο μαθένεις μόνο αν το κάνεις με ραπιδογράφο".
Για να δούμε για τι είδους αναβάθμηση μιλάει. Ισως να εισαγάγει εκείνες τις παλιές πένες με το φτερό!


Καποιος δηλαδη που το περασε με πενακια UNI PIN δεν εχει μαθει??  :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: EΞΕΤΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό hetauma » 15 Σεπ 2008, 21:39

starchild έγραψε:Καποιος δηλαδη που το περασε με πενακια UNI PIN δεν εχει μαθει??  :D :D :D :D :D :D :D


Οχι φυσικά είναι σαν να εχτησες πυργάκια με στεγνή άμμο.! ;D
hetauma
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 15:51

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες