Τεχνικό Σχέδιο [2015-2016]

Διδάσκοντες: Σ. Μουρούτσος, Επ. Καθηγητής

Re: Τεχνικό Σχέδιο [2015-2016]

Δημοσίευσηαπό Βασίλης » 13 Φεβ 2016, 00:01

Στους αυτοματισμούς μπορεί κάποιος να μου προτείνει τι να διαβάσω (απο το βιβλίο αλλά και από οτιδήποτε άλλο έχετε βρει) και σε τι να δώσω έμφαση;Επίσης τι θέματα βάζει συνήθως στους αυτοματισμούς(αν θυμάται κανείς);
Βασίλης
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 21:57

Re: Τεχνικό Σχέδιο [2015-2016]

Δημοσίευσηαπό alehunter » 14 Φεβ 2016, 09:47

Βασίλης έγραψε:Στους αυτοματισμούς μπορεί κάποιος να μου προτείνει τι να διαβάσω (απο το βιβλίο αλλά και από οτιδήποτε άλλο έχετε βρει) και σε τι να δώσω έμφαση;Επίσης τι θέματα βάζει συνήθως στους αυτοματισμούς(αν θυμάται κανείς);

o.τι θελει και αγαπα. Συνηθως δεν βαζει μεγαλα θεματα ουτε τρελα δυσκολα. Ειναι καθαρα θεμα σκεψης τα περισσοτερα!

Λοιπον το βιβλιο ναι αυτοματισμους(οπως και ηλεκτρολογικο) βοηθαει καπως λογω των πχς που εχει μεσα. Τωρα να σου πω να διαβασεις κατι αλλο δεν ξερω και δεν θα το προτεινα καθως δεν ξερω αν θα τα κανει οπως τα εκανε στην ταξη...

Σαν θεματα εγω εχω συναντησει να κανουμε τους αυτοματισμους μιας πορτας που κουνιεται δεξια-αριστερα και τωρα τελευταια εξεταστικη μας ειχε ζητησει κατι αρκετα απλο=περναγες σε μια ''κατασταση'' σε 5secs να ανοιγει ενα φως στα 10secs να ανοιγει μια κορνα κτλπ. Περναγες ανετα απλα το μονο δυσκολο που ειχε βαλει ηταν περιοδικοτητα=λοοπα(επαναληψη) καθως ζηταγε ανα 30 secs να επαναλαμβανεται μια διαδικασια 5secs(μια κορνα και ενα φωτακι). Γενικα αν διαβαζες μια μια τις προτασεις και τις εκανες τυφλα=χωρις να βλεπεις/σε νοιαζει ολη η αλλη διαδικασια, εβγαζες το μεγαλυτερο μερος της ασκησης.


Κανενας δεν μπορει να σου πει τι να δεις/που να δεις εμφαση φιλε μονο εσυ ξερεις. Αποψη μου ειναι δες τα πχς που εχεις-κανατε στην ταξη και οσο το δυνατον ευκολα και απλα πραγματακια για να μην μπερδεψεις το μυαλο σου και κατεβα....
Δεν νμζω να βοηθησα αλλα καλη μας τυχη
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τεχνικό Σχέδιο [2015-2016]

Δημοσίευσηαπό Evender » 14 Φεβ 2016, 20:51

Παιδιά έχω μια ερωτήσεη για το ηλεκτρολογικό.

Στο κατακόρυφο διάγραμμα πίνακα ασφάλεια και διακόπτη βάζουμε παντού ή μόνο στο θερμοσίφωνα και στην ηλεκτρική κουζίνα?

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.
Evender
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 17 Ιαν 2013, 13:39

Re: Τεχνικό Σχέδιο [2015-2016]

Δημοσίευσηαπό orangeman » 14 Φεβ 2016, 21:48

Evender έγραψε:Παιδιά έχω μια ερωτήσεη για το ηλεκτρολογικό.

Στο κατακόρυφο διάγραμμα πίνακα ασφάλεια και διακόπτη βάζουμε παντού ή μόνο στο θερμοσίφωνα και στην ηλεκτρική κουζίνα?

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.


Καθε γραμμη του πινακα χρειαζεται και την αντιστοιχη ασφαλεια.Διακοπτης αρκει ο γενικος.
orangeman
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Ιουν 2012, 23:11

Re: Τεχνικό Σχέδιο [2015-2016]

Δημοσίευσηαπό Evender » 14 Φεβ 2016, 22:40

Ναι για την ασφάλεια οκ... Απλά θυμάμαι ότι έπρεπε να μπούνε θερμικά στο θερμοσίφωνα και στην ηλεκτρική κουζίνα, αλλά δεν είμαι σίγουρος μπορεί να κάνω και λάθος.
Evender
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 17 Ιαν 2013, 13:39

Re: Τεχνικό Σχέδιο [2015-2016]

Δημοσίευσηαπό Βασίλης » 14 Σεπ 2016, 14:23

Παιδιά στο μηχανολογικό το υπόμνημα το κάνουμε 55x180 και το βάζουμε στην κάτω δεξιά γωνια παντα;Ακόμα και αν κανουμε κατακόρυφα το σχέδιο;
Βασίλης
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 21:57

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron