Εργαστήρια Επιστήμης Υπολογιστών [2010-2011]

Διδάσκοντες: Γ. Γραββάνης, Επ. Καθηγητής

Εργαστήρια Επιστήμης Υπολογιστών [2010-2011]

Δημοσίευσηαπό brera » 21 Οκτ 2010, 23:52

Για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος θα ισχύσει για τους φοιτητές παλαιότερων ετών το εξής: Κάθε φοιτητής από παλαιότερο έτος που δεν έχει περάσει το εργαστήριο για να έχει δικαίωμα συμμετοχής στην τελική γραπτή εξέταση θα πρέπει να επιλέξει

* είτε να παρακολουθήσει κανονικά όλα τα εργαστήρια,
* είτε να εξεταστεί με επιτυχία σε ειδική εξέταση του εργαστηρίου που θα γίνει στο τέλος του εξαμήνου και θα πιστοποιεί ότι μπορεί να χειριστεί το Eclipse και να αναπτύξει απλά προγράμματα (πχ. ταξινόμηση των στοιχείων ενός πίνακα) σε γλώσσα Java.

Όσοι από τους φοιτητές των παλαιότερων ετών επιθυμούν να επιλέξουν την ειδική εξέταση του εργαστηρίου θα πρέπει να το δηλώσουν στον κ. Φιλιππίδη μέχρι και τη Δευτέρα 1/11/2010. Όσοι όμως έχουν ήδη εγγραφεί στο εργαστήριο και επιλέξουν την ειδική εξέταση, καλούνται να το δηλώσουν άμεσα ώστε να ελευθερωθεί η θέση στο αντίστοιχο τμήμα του εργαστηρίου,

Παύλος.-
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστήρια Επιστήμης Υπολογιστών [2010-2011]

Δημοσίευσηαπό Stokos » 30 Οκτ 2010, 17:00

Με αφορμή συζητήσεις με πρωτοετείς σχετικά με το νέο αναδιαρθρωμένο μάθημα, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι υπάρχει πρόβλημα κατανόησης στο εργαστηριακό μέρος του μαθήματος (προγραμματισμός σε Java). Θα ήθελα να μου μεταβιβάσετε -ανωνύμως ή επωνύμως, δημόσια ή με προσωπικό μήνυμα- την άποψή σας για το εργαστήριο (που υπάρχουν ελλείψεις ή/και τι θα μπορούσε να γίνει καλύτερα). Θα συγκεντρώσω τις απόψεις και αφού τις επεξεργαστώ θα τις μεταβιβάσω στο Τομέα Λογισμικού ως εκπρόσωπος του Συλλόγου Φοιτητών.
Stokos
 

Re: Εργαστήρια Επιστήμης Υπολογιστών [2010-2011]

Δημοσίευσηαπό Roygbiv » 01 Νοέμ 2010, 07:38

Stokos έγραψε:Με αφορμή συζητήσεις με πρωτοετείς σχετικά με το νέο αναδιαρθρωμένο μάθημα, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι υπάρχει πρόβλημα κατανόησης στο εργαστηριακό μέρος του μαθήματος (προγραμματισμός σε Java). Θα ήθελα να μου μεταβιβάσετε -ανωνύμως ή επωνύμως, δημόσια ή με προσωπικό μήνυμα- την άποψή σας για το εργαστήριο (που υπάρχουν ελλείψεις ή/και τι θα μπορούσε να γίνει καλύτερα). Θα συγκεντρώσω τις απόψεις και αφού τις επεξεργαστώ θα τις μεταβιβάσω στο Τομέα Λογισμικού ως εκπρόσωπος του Συλλόγου Φοιτητών.


Ο σκοπός του πρώτου εργαστηρίου ήταν να γίνει μια πρώτη επαφή με το περιβάλλον Eclipse και να μάθουν οι φοιτητές τις βασικές υπηρεσίες που προσφέρει το πανεπιστήμιο (webmail, eclass κλπ). Δεν ήταν στόχος να μάθουν τις βασικές αρχές της Java όπως ακούστηκε από πολλούς, και αυτό είχε διευκρινιστεί και στο μάθημα της θεωρίας αλλά και στο δεύτερο εργαστήριο που έγινε.
Άλλωστε, υπάρχουν δύο έγγραφα σημειώσεων για το πρώτο εργαστήριο στο eclass.
Ίσως, θα πρέπει να δωθεί περισσότερη έμφαση στις βασικές προγραμματιστικές αρχές, ειδικά για παιδιά της θετικής που δεν έχουν καμία ιδέα (σε επίπεδο θεωρίας, ίσως με κάποιο φροντιστήριο και το είχε αναφέρει και ο κ. Εφραιμίδης). Οι περισσότεροι της τεχνολογικής, με λίγη προσοχή θα πιάσουν το συντακτικό της Java. Αλλά άμα δεν πατάς θεωρία, πώς θα βγάλεις άκρη στο εργαστήριο; (διότι συνέβη αυτό στο 2ο εργαστήριο)
Πάντως απ'ότι έχω καταλάβει το εργαστήριο έχει καθαρά σκοπό να βάλει τον φοιτητή χειριστεί ένα ολοκληρωμένο IDE (πώς δημιουργούμε ένα project στο eclipse, πως κάνουμε στοιχειώδες debugging κλπ).
15 steps, then a sheer drop.
Άβαταρ μέλους
Roygbiv
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2010, 17:48
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης