Πολυώνυμο Lagrange

Διδάσκοντες: Γ. Γραββάνης, Αν.Καθηγητής (Συντονιστής), Δ. Γεωργίου, Αν. Καθηγητής

Πολυώνυμο Lagrange

Δημοσίευσηαπό Stokos » 22 Ιαν 2009, 03:57

http://mathworld.wolfram.com/LagrangeIn ... omial.html
Χμμμ, σας θυμίζει τίποτα ::) (Απευθύνομε σε όσους διάβασαν το κεφάλαιο από το βιβλίο του κ. Γεωργίου)
Stokos
 

Re: Πολυώνυμο Lagrange

Δημοσίευσηαπό ap4225 » 22 Ιαν 2009, 17:55

Stokos: Δεν είσαι ο μόνος που το παρατήρησε... Κι εγώ το είδα - ο αθεόφοβος μια μετάφραση έκατσε κι έκανε και μάλιστα δεν ανέφερε έστω την πηγή. Και συν τοις άλλοις, εκανε και PrintScreen το "REFERENCES" και το έβαλε αυτούσιο! Και δεν έφτανε αυτό, έβαλε ακόμα και την ίδια τη βιβλιογραφία, λες κι αυτός έκανε την έρευνα! Έχω την περιέργεια να ψάξω πού αλλού έχει κάνει το ίδιο πράγμα, γιατί σίγουρα θα το έχει κάνει και σε άλλα σημεία του βιβλίου του.
edit: Δεν έκατσε να κάνει ούτε τους τύπους, κι αυτούς copy paste όπως φαίνεται. Έλεος, σε μια μέρα το 'βγαλε το βιβλίο;

Αν και δεν έχω μεγάλη εκτίμηση στο copyright γενικότερα, αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι "νόμιμο" κάτι τέτοιο(αφού "ηθικά σωστό" μάλλον δεν είναι)

Απλά απαράδεκτος.
ap4225
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 10:22

Re: Πολυώνυμο Lagrange

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 22 Ιαν 2009, 18:17

Βασικά τα είπα και στο στόκο, αλλά έχει και wiki αρκετή.

Ηθικά για μένα δεν είναι μόνο σωστό αλλά και θεμιτό. Στην εποχή μας το ιδανικό βιβλίο κατά τη γνώμη μου είναι ένα κείμενο με σημειώσεις και links. Άπειρα λινκς.

Γιατί να κάτσει να σου εξηγήσει τι είναι πχ το διάνυσμα, αφού κάποιος στη wikipedia (ή κάπου αλλού) έχει φτύσει αίμα για να το κάνει ΑΠΛΟ και το έχει πετύχει κιόλας. Γιατί εσύ να ξανακάνεις δουλειά?

Το αντιγράφεις (ή βαζεις λινκ αν ειναι ψηφιακό το βιβλίο) και κάνεις επικουρικές προσθέσεις.

Τέλος πάντων, νομικά δε νομίζω ότι θα ήταν πρόβλημα αν δεν το εξέδιδε εμπορικά. Τώρα όμως...

(μάλλον, πάντα είναι παράνομο να αντιγράφεις χωρίς άδεια. Αν το κάνεις και χωρίς αναφορά πηγής είναι χειρότερα. Αν το κάνεις και βγάλεις και κέρδος ακόμα χειρότερα...)

Δε νομίζω ότι ήταν τόσο απρόσεκτος ο συγκεκριμένος καθηγητής... Τίποτα δεν απολύεται όμως.
Τελευταία επεξεργασία από cmavr8 και 22 Ιαν 2009, 19:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πολυώνυμο Lagrange

Δημοσίευσηαπό Stokos » 22 Ιαν 2009, 19:20

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το βιβλίο του είναι εξαιρετικά κακογραμμένο. Αποτελεί μια σούπα από διάφορα site από όπου πήρε τα σχήματα και τους τύπους και τα έβαλε όλα σε ένα ενιαίο βιβλίο με αποτέλεσμα αυτό να είναι εξαιρετικά ανομοιόμορφο τόσο οπτικά όσο και στη λογική του ροή (η οποία είναι ανύπαρκτη μιας και το βιβλίο αλλάζει site σε κάθε παράγραφο/κεφάλαιο).
Σαφώς και δε με πειράζει που χρησιμοποίησε βιβλιογραφία από το internet, εξάλλου και ποιος δε το κάνει? Δεν υπάρχει επιστημονικό σύγγραμα χωρίς βιβλιογραφία... Με πειράζει όμως το brainless clopy-paste που έγινε στο συγκεκριμένο βιβλίο και εννοώ πως ούτε καν στο κόπο δε μπήκε να ξαναγράψει τους τύπους ή να ξανακάνει τα σχήματα ώστε να ταιριάζουν οπτικά με τα υπόλοιπα που έγραψ... μετέφρασε στο word! Απλά τα έκανε ένα ctrl-v στο βιβλίο του. Για μένα, αυτό δεν αποτελεί σοβαρό ακαδημαικό βιβλίο μιας και θα μπορούσε να το γράψει οποιοσδήποτε αρκεί να ήξερε το google και αγγλικά.

Αυτααα ;D
Stokos
 

Re: Πολυώνυμο Lagrange

Δημοσίευσηαπό Giannis » 22 Ιαν 2009, 20:16

Άλλη φορά, να τον ακούτε τον παλιό.... :P :P

http://www.deece.gr/phpBB/viewtopic.php?f=170&t=660&st=0&sk=t&sd=a&start=90#p4479
Θα σε παρακαλούσα να μην σπαταλάς το πολύτιμο ρεύμα και πόρους από αυτόν τον πλανήτη για να γραφεις αυτά που σκέφτεσαι.

Να κλέβεις ιδέες από ένα άτομο είναι κλοπή, να κλέβεις από πολλά...είναι έρευνα.

Πάτα εδώ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πολυώνυμο Lagrange

Δημοσίευσηαπό Stokos » 22 Ιαν 2009, 20:29

Giannis έγραψε:Άλλη φορά, να τον ακούτε τον παλιό.... :P :P

http://www.deece.gr/phpBB/viewtopic.php?f=170&t=660&st=0&sk=t&sd=a&start=90#p4479

Τον ακούμε τον "παλιό" απλά έλειπαν τα "αποδεικτικά στοιχεία" ;D
Stokos
 

Re: Πολυώνυμο Lagrange

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 22 Ιαν 2009, 22:07

αυτός δεν μας έκραζε πέρυσι στις πιθανότητες για το ctrl+c και ctrl+v??? μάλλον θα είναι αποτέλεσμα παρθενογένεσης :P :P
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Πολυώνυμο Lagrange

Δημοσίευσηαπό Cobra_MX5 » 22 Ιαν 2009, 22:23

Εκτος εαν ο κ. Mathowrld εκανε ctrl+c και ctrl+v ;D ;D ;D
Cobra_MX5
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 20 Φεβ 2008, 20:13

Re: Πολυώνυμο Lagrange

Δημοσίευσηαπό ap4225 » 22 Ιαν 2009, 22:26

cmavr8: Καλά, προφανώς και δε μίλησα για το γεγονός ότι βρήκε υλικό στο ιντερνετ. Το κακό είναι ότι όχι μόνο δεν ανέφερε το ίδιο το site(μάλλον θα ανακαλύπταμε την αντιγραφή) αλλά μάλιστα αναφέρει και τη βιβλιογραφία του site -ενώ έχει κάνει κοπι-πειστ! Είναι α-πα-ρα-δε-κτο(ς)!
ap4225
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 10:22

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες