Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Ι [2016-2017]

Διδάσκοντες: π.Γ. Αναγνωστόπουλος, Αν. Καθηγητής (Συντονιστής), Θ. Σαρρής, Επ.Καθηγητής

Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Ι [2016-2017]

Δημοσίευσηαπό ioak » 23 Ιαν 2017, 22:18

Για όσους έδωσαν σήμερα (Ιανουάριος 2017), ξέρει κανείς πως λυνόταν η 4η άσκηση που έβαλε;
ioak
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 13:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Ι [2016-2017]

Δημοσίευσηαπό ioak » 27 Ιαν 2017, 12:12

Αρκετά ενδιαφέρον ότι από τα 693 εγγεγραμμένα άτομα στο eclass κανείς δεν ξέρει ή κανείς δεν απαντά....
Forum is DEAD?
ioak
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 13:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Ι [2016-2017]

Δημοσίευσηαπό Aedes Sollicitans » 01 Ιούλ 2017, 20:33

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να αρχίσω να διαβάζω το σύγγραμμα του Griffiths για το μάθημα. Δεν έχω καθόλου σημειώσεις ή κάτι άλλο καθώς την προηγούμενη χρονιά δεν πήγαινα στις διαλέξεις. Θα βοηθήσει ή είναι τελείως γενικό; Είναι καλύτερα να αρχίσω να το διαβάζω από την αρχή ή να δω θέματα και τι υπάρχει στο e-class και ανάλογα να διαβάσω επιλεκτικά κάποια κεφάλαια;
Ή να μην ασχοληθώ καθόλου αφού δεν έχω πάει σε διαλέξεις και είναι παλούκι;

ioak έγραψε:Αρκετά ενδιαφέρον ότι από τα 693 εγγεγραμμένα άτομα στο eclass κανείς δεν ξέρει ή κανείς δεν απαντά....
Forum is DEAD?

Έχει ειπωθεί αρκετές φορές πως στο φόρουμ πολλοί μπαίνουν για να κατεβάσουν αρχεία και να διαβάσουν τι έχει γραφτεί ή στην καλύτερη να ρωτήσουν κάτι, και σπάνια για να προσφέρουν σημειώσεις, υλικό ή απαντήσεις. Αλλά δεν μπορεί κανένας να αναγκάσει κανέναν να κάνει κάτι τέτοιο. Πιστεύω θα ήταν καλύτερο για όλους να ήμασταν πιο ενεργοί και να μην αφήναμε ερωτήσεις όπως αυτές χωρίς απάντηση, αλλά προφανώς δεν είναι στο χέρι μόνο μερικών μελών αυτό. Αυτό που γράφω, όμως, με κάνει να φαίνομαι γραφικός (και είναι λογικό :P ).
Άβαταρ μέλους
Aedes Sollicitans
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11 Οκτ 2015, 16:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Ι [2016-2017]

Δημοσίευσηαπό Dim3d » 02 Ιούλ 2017, 00:41

Εγω διαβαζω απο το Griffiths μονο τις λυμενες που εχει και τα αλυτα( που βρισκεις τις απαντησεις ευκολα σε pdf στο ιντερνετ) .

Θεωρια δεν διαβαζεται απο το Griffiths, την λεει χαλια. Αρα απο σημειωσεις ή απο αλλο βιβλιο.
Ομως για ασκησεις και αποδειξεις που μπαινουν, τις περισσοτερες τις βρισκεις στο griffiths απο οσο μου ειπαν(δεν εχω δει πολλα για να μαι σιγουρος) και μου προτειναν να διαβασω μονο απο κει.

Τωρα απο κεφαλαια σιγουρα διηλεκτρικα, gauss, ηλεκτρικο πεδιο/δυναμικο αλλα βαζει και πυκνωτες , διπολα και γενικα απ'ολα τα εχω τσεκαρει , οποτε μην επιλεξεις κεφαλαια.
Dim3d
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 10:02

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Ι [2016-2017]

Δημοσίευσηαπό Aedes Sollicitans » 02 Ιούλ 2017, 10:17

Dim3d έγραψε:Εγω διαβαζω απο το Griffiths μονο τις λυμενες που εχει και τα αλυτα( που βρισκεις τις απαντησεις ευκολα σε pdf στο ιντερνετ) .

Θεωρια δεν διαβαζεται απο το Griffiths, την λεει χαλια. Αρα απο σημειωσεις ή απο αλλο βιβλιο.
Ομως για ασκησεις και αποδειξεις που μπαινουν, τις περισσοτερες τις βρισκεις στο griffiths απο οσο μου ειπαν(δεν εχω δει πολλα για να μαι σιγουρος) και μου προτειναν να διαβασω μονο απο κει.

Τωρα απο κεφαλαια σιγουρα διηλεκτρικα, gauss, ηλεκτρικο πεδιο/δυναμικο αλλα βαζει και πυκνωτες , διπολα και γενικα απ'ολα τα εχω τσεκαρει , οποτε μην επιλεξεις κεφαλαια.

Ευχαριστώ. Το βιβλίο που έχω για Πεδία ΙΙ, των Kraus και Fleisch, αν δεν κάνω λάθος ήταν προτεινόμενο και για Πεδία Ι. Αυτό μήπως είναι καλύτερο για θεωρία;
Άβαταρ μέλους
Aedes Sollicitans
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 11 Οκτ 2015, 16:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Ι [2016-2017]

Δημοσίευσηαπό Dim3d » 08 Ιούλ 2017, 01:41

Σορρυ που αργησα να απαντησω, δεν ηξερα οτι ηταν προτεινομενο του Kraus-Fleisch, το κοιταξα και μου φανηκε αρκετα καλο.
Dim3d
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 10:02

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron