Μαθήματα επιλογής 5ου Εξαμήνου

Συζήτηση για τα μαθήματα του 5ου εξαμήνου

Μαθήματα επιλογής 5ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό alexkar » 20 Σεπ 2010, 15:17

Παιδια θα μπορουσε καποιος να πει μερικα λογια για καποιο μαθημα απο αυτα για να καθοδηγηθουμε σωστα στο τι θελουμε να επιλεξουμε?
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 20 Σεπ 2010, 16:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Διόρθωση τίτλου
As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain! And as far as they are certain, they do not refer to reality.
Άβαταρ μέλους
alexkar
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 22:47
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μαθήματα επιλογής 5ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 20 Σεπ 2010, 16:17

Με βάση τον περσινό οδηγό (http://www.ee.duth.gr/files/guide_09-10v1_0_0.pdf):

1. Κβαντομηχανική - Σεμιτέλου
2. Στοχαστικές Διεργασίες - Ρήγας
3. Προγραμματισμός Υπολογιστών ΙΙ (HTML) - Καράκος
4. Τεχνολογία Χαμηλών Θερμοκρασιών - Ρούτση

Πάρε ότι σ'αρέσει. Εγώ είχα διαλέξει καθαρά βάση ενδιαφέροντος HTML και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Μαθήματα επιλογής 5ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό raskolnikov » 20 Σεπ 2010, 16:34

html τα σπάει
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 28 Μαρ 2011, 15:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Επεξεργασία δημοσίευσης - Μετατροπή greeklish σε πεζά ελληνικά
Άβαταρ μέλους
raskolnikov
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 26 Μαρ 2008, 14:49

Re: Μαθήματα επιλογής 5ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Dimitrisgz » 20 Σεπ 2010, 16:57

Για μένα το χειρότερο εξάμηνο από μαθήματα επιλογής! Μέχρι και ενεργειακοί παίρνουν html...
Dimitrisgz
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 14:07
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μαθήματα επιλογής 5ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 20 Σεπ 2010, 17:24

Ναι όντως. Η τεχνολογία χαμηλών θερμοκρασιών δεν έχει τίποτα από θερμοδυναμική μέσα; Μόνο αυτό κολλάει κάπως για τους ενεργειακούς.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΧΑΜΗΛΩΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΩΝ
Ιδιότητες-χειρισμός των κρυοσκοπικών ρευστών. Κρυοστάτες. Ιδιότητες των υλικών σε χαμηλές θερμοκρασίες. Μετρήσεις χαμηλών θερμοκρασιών. Μεταφορά κρυοσκοπικών ρευστών. Επίτευξη θερμοκρασιών κάτω από 4.2 Κ.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Μαθήματα επιλογής 5ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 20 Σεπ 2010, 17:44

Αν έχει ασκήσεις κάτι γίνεται (όταν ήμουν εγώ το χε ο κοτσανίδης κ επεφτε παπαγαλία ) (μπορεί να παίζει πρόοδος)

Η κβαντομηχανική ξέρω ότι έχει εργασία κ παρουσιαση αυτής
Για το μάθημα του ρήγα ξέρω ότι έχει πιθανότητες.. δεν γνωρίζω βαθμό δυσκολίας..

Τωρα για την html είναι ευχάριστο μάθημα δουλεύεις ένα πρόγραμμα σχεδιασμού σελίδων και μαθαίνεις 5-10 βασικά πράγματα. Μπορείς εύκολα να βρεις πληροφορίες στο Internet κ στο φόρουμς.. Έχει απαλλακτική εργασία μαζί με προφορική εξέταση στην εργασία και στο βιβλίο (το οποίο πρέπει να το ψιλομάθεις)

Στα μείον είναι ότι έχει εργαστήριο=υποχρεωτική παρακολούθηση, και ότι χρειάζεται προγραμματισμός για να μπορείς να χειριστείς τις φόρμες (όπως πχ να δώσεις στοιχεία για να κάνεις εγγραφή σε ένα site) αυτό θέλει γλώσσα C.. >:(
Μέχρι πρόπερσι το στυλ της εργασίας ήταν να φτίαξεις μια φόρμα που θα έδινες παραμέτρους εξισώσεων κ θα την έλυνε. πέρυσι έκανε κάτι με τα flash αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι ίσως λέει στη σελίδα του.

Πάντως ο διδάσκων είχε βοηθήσει θυμάμαι με την εργασία και είναι σαφώς πιο χρήσιμο και άμεσα εφαρμόσιμο, συγκριτικά με τα άλλα μαθήματα..
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Μαθήματα επιλογής 5ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό alexkar » 20 Σεπ 2010, 19:05

Και η HTML ποσο δυσκολη ειναι? δεδομενου οτι εγω ξερω μονο fortran και C(που την περασα την τριτη φορα που την εδωσα)..
Η Κβαντομηχανικη ειναι ενδιαφερουσα? Πρεπει να ξερεις πολυ πραμα απο τις φυσικες για εκει ε?
As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain! And as far as they are certain, they do not refer to reality.
Άβαταρ μέλους
alexkar
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 22:47
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μαθήματα επιλογής 5ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 20 Σεπ 2010, 19:36

Η html σαν γλώσσα είναι γενικά πολύ εύκολη. Αρχικά τη δουλεύεις προγραμματίζοντας στο χέρι, όπου θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι τραγικά αυτά που θα πρέπει να ξέρεις. Αργότερα, επειδή η εκάστοτε σελίδα που θα σου ζητηθεί να δημιουργήσεις θα είναι χρονοβόρα και περίπλοκη να τη γράψεις στο χέρι, θα χρησιμοποιείς κάποιο σχεδιαστικό εργαλείο. Όταν το έκανα εγώ, είχαμε το macromedia dreamweaver, όπου πλέον δεν καθόσουν να προγραμματίζεις με το χέρι αλλά να πατάς κουμπιά τα οποία παρήγαγαν τον κώδικα html αυτόματα. Πλέον δηλαδή γίνεται εύκολη η σχεδίαση.

Το έξτρα που έχει είναι το ότι όχι πολλά θέματα από εκεί και πέρα, όπως τα στοιχεία flash, η σύνδεση με άλλες γλώσσες κλπ κλπ κλπ. Γενικά σαν μάθημα είναι ενδιαφέρον όπως όλοι είπαν μέχρι τώρα, καθώς σου ανοίγει τα μάτια. Δεν είναι δύσκολο μάθημα, θέλει λίγη ασχολία κάθε βδομάδα με μικρές εργασίες που θα πρέπει να παραδίδεις και η τελική εργασία δεν είναι κάτι που δε θα μπορείς με τίποτα να κάνεις. Εξ'άλλου, όπως επίσης ειπώθηκε, στο διαδίκτυο υπάρχει ανεξάντλητο υλικό και οδηγοί για το πώς γίνεται κάτι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μαθήματα επιλογής 5ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό megatron » 20 Σεπ 2010, 19:55

alexkar έγραψε:Η Κβαντομηχανικη ειναι ενδιαφερουσα? Πρεπει να ξερεις πολυ πραμα απο τις φυσικες για εκει ε?


Η κβαντομηχανική γενικά είναι πολύ δύσκολος σαν κλάδος της μηχανικής-φυσικής, αλλά ο τρόπος με τον οποίο θα πραγματοποιηθεί το μάθημα και θα εξεταστείς (δηλαδή με εργασία), σου δίνει την ευκαιρία να μάθεις πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα από μόνος σου. Εν τέλει δηλαδή το μάθημα, έτσι ούτε ιδιαίτερες γνώσεις φυσικής χρειάζεται αλλά κι ούτε κάποια δυσκολία έχει, αρκεί γενικά να πηγαίνεις στα μαθήματα για να έχεις και πολλές πιθανότητες να πάρεις εργασία...

Καλή επιλογή! :)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης