Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Συζήτηση για τα μαθήματα του 5ου εξαμήνου

Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 22 Οκτ 2008, 16:21

Σήμερα ανακοινώθηκε ότι το 5-μελές του 3ου έτους αποφάσισε να μη γίνουν μαθήματα τη δευτέρα 27/10.

Δεν ξέρω τι θα γίνει με το τεστ στα Κυκλώματα3... Μάλλον πρέπει να μην πάει κανείς!

Αν μάθει κάποιος κάτι ας το πει...
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό Cobra_MX5 » 24 Οκτ 2008, 21:15

Τελικά ξέρουμε κάτι σε σχέση με το Κ3?
Cobra_MX5
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 20 Φεβ 2008, 20:13

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 24 Οκτ 2008, 22:28

Γενικότερα ισχύει το εξής:
Όταν είναι μέρα εργάσιμη (δεν υπάρχει κάποια εθνική επέτειος ή κάποια άλλη αργία) και αποφασίζει ο σύλλογος των φοιτητών να μην κάνει μάθημα, αυτό δεν έχει να κάνει με τους καθηγητές. Οι καθηγητές θα είναι στο πανεπιστήμιο ως οφείλουν και γι'αυτό μισθώνονται. Αν τώρα υπάρξει ένας σεβαστός αριθμός φοιτητών που θα παραβρεθούν στο εκάστοτε μάθημα για να το παρακολουθήσουν, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, τότε κι ο καθηγητής είναι υποχρεωμένος να κάνει μάθημα. Αν δε μαζευτεί αυτός ο απαιτούμενος αριθμός φοιτητών, τότε δε γίνεται μάθημα.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 25 Οκτ 2008, 11:56

K επειδη πολλοι συναδελφοι εχουν φυγει κ τα ΣΑΕ δεν θα γίνουν κ μηχανές εχει κ τη Τεταρτη καλό θα είναι να μην μαζευτούν άτομα στα Κ3...
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό m.j. » 26 Οκτ 2008, 18:39

Τα Σ.Α.Ε δεν θα γίνουν σίγουρα??
δεν λέω ότι έχω όρεξη να τρέχω στην σχολή και να χαλάω τον ωραίο μου ύπνο,αλλά....ΑΝ γίνει καμμιά χαζομάρα και κάνουμε μάθημα??
για τις αυριανές μηχανές(και όχι της Τετάρτης) ...δεν έχω κάτι να σχολιάσω :P
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 26 Οκτ 2008, 19:02

lol..παντως τα ΣΑΕ δεν θα γινουν τα ειπε η ιδια η Κοσμιδου. Τονισε επισης να ερθουμε τη τεταρτη γιατι θ γινουν ασκησεις ή κατι τετοιο
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό paul21 » 26 Οκτ 2008, 20:44

Ναι και εγω αυτα ξερω για τα ΣΑΕ ....αλλα ρε παιδια για κ3 δε πρεπει να παει κανεις ( αν και αμφιβαλλω ) ....
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό m.j. » 26 Οκτ 2008, 20:54

Βασικά κατά την ταπεινη μου άποψη θα πάνε αρκετά άτομα,
είναι αναπόφευκτο, καθώς πολλοί από εμάς δεν φύγαμε εν όψη 28ης,
οπότε όπως εγώ που θα μπω στην διαδικασία να πάω γιατί ούτως ή άλλως είναι ανοησία να μην παω και χάσω τσάμπα
το τεστ εφόσον είμαι εδώ, και πολλοί άλλοι θα σκεφτούν το ίδιο...
έτσι..καλό διάβασμα για το αυριανό τεστ...
Εκτός και αν υπάρξει...:
ενδεχόμενη απόφαση της στιγμής του κ.Χαμζά για αναβολή, αν και δεν το κόβω, καθώς χαρακτηριστικά είχε πει
πως..."εδώ είναι το ..σχολείο σας, το τεστ θα γίνει κανονικά!"
so..ραντεβού στο αμφιθέατρο :P
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό paul21 » 26 Οκτ 2008, 21:07

Και εγω αυτο πιστευω φιλε μου .....
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό Stokos » 26 Οκτ 2008, 22:02

Λοιπόν, επειδή είμαι έξω από το χορό θα πω την άποψη μου για το θέμα. Καλό είναι να περιμένετε σε κάποιο χώρο μακριά της αίθουσας π.χ. κυλικείο, να "κόψετε κίνηση". Αν δείτε ότι μαζεύτηκαν 15-20 άτομα οκ, πάτε γράφετε το τεστ, αλλιώς είναι κρίμα να πάρετε στο λαιμό σας τόσα παιδιά που έφυγαν.
Stokos
 

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό m.j. » 26 Οκτ 2008, 22:55

κοίτα...επειδή το τεστ θα γίνει την τελευταία ώρα, αν είναι μαζευόμαστε όλοι στο κυλικείο...
όσοι δουν το post (που ελπίζουμε να είναι και όλοι δηλαδή)
και αν είναι έτσι συμφωνούμε και δεν πατάει κανείς.
Αυτό που λες όμως...για τα 15-20 άτομα δεν ευσταθεί ...
που ξέρουμε δηλαδή ότι ο κ.Χαμζάς δεν θα βάλει το τεστ και για τους 5-10 που θα πάνε...???
αυτός άλλωστε είπε :"αν δεν έρθετε και πολλοί θα έχω και λίγα να διορθώσω".

η αλήθεια είναι οτι τα πράγματα είναι πολύ μετέωρα :-\
και είναι εκνευριστικό να πρέπει να κάθεσαι να διαβάζεις χωρίς να ξέρεις τι τελικά θα γίνει ενώ μπορείς είτε να μην διαβάσεις... ::) είτε να διαβάσεις άλλο μάθημα είτε να διαβάσεις αυτό αλλά χωρίς την πίεση ενός τεστ...ε? ναι. O0
οπότε....ας αφήσουμε τις συζητήσεις δεν βγαίνει κάτι και βλέπουμε αύριο, εξάλλου ότι και να λέμε και 5 ατομα να ναι
αν θέλει ο καθηγητής να το βάλει το τεστ θα το βάλει, δεν τίθεται θέμα.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 26 Οκτ 2008, 23:27

το οτι εσυ επελεξες να μην πας πουθενα δε σημαινει οτι οσοι εφυγαν πρεπει να βγουν χαμενοι.. σαν ετος αποφασισαμε να μην γινουν μαθηματα.. Ετσι ειναι ατομα που εχουν να πανε σπιτια τους πολυ καιρο...αφου βγηκε μια αποφαση απο το ετος που εχει στο μαθημα καλο ειναι ολοι να συμπλεουν με αυτη.. Κ εκτος απο το τεστ οσοι λειπουν θα χασουν κ τη παραδοση..δλδ παιρνουμε στο λαιμο μας οσους λειπουν. σοσ για το διαβασμα αυτο δεν παει χαμενο.. Αρα θεωρω σωστο να μην παμε στο μαθημα για να μην χασει κανεις το μαθημα ουτε κ το τεστ, κ να κανονιστει αναπληρωση με το καθηγητη..
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό megatron » 27 Οκτ 2008, 00:09

Πολύ καλή και σωστή η πρότασή σου patirgerasime. Πράγματι,μπορεί ο κ.Χαμζάς να θέλει να προχωρήσει σε ύλη και να λέει (σωστά απ'την πλευρά του???) ότι εμείς, έχοντας την ιδιότητα του φοιτητή,είναι δουλειά μας να πηγαίνουμε στα μαθήματα (κι εγώ συμπληρώνω ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πηγαίνουμε,μιας και η παρακολούθηση δεν είναι υποχρεωτική...),αλλά πιστεύω ότι είναι αδικία να προχωρώσει σε ύλη οταν θα είναι μέσα στο αμφιθέατρο 5 με 10 άτομα. Τέλος πάντων, προφανώς, δεν κάνουμε και τίποτα με το να κουβεντιάσουμε εδώ. Σιγά μην αλλάξουμε την άποψη του καθηγητή, αλλά έτσι να έχουμε να λέμε...Άμα θέλει αυτός να κάνει μάθημα, θα κάνει.
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό jimar » 27 Οκτ 2008, 02:17

Συμφωνώ με τον patirgerasimo και πιστεύω οτι δεν θα είναι δίκαιο για όσους έχουν φύγει και λείπουν από την Ξάνθη να χάσουν όχι μόνο το τεστάκι αλλα κυρίως την παράδοση. Εγώ επέλεξα να μείνω στη Ξάνθη αλλά δεν θα πάω Κ3 σεβόμενος την απουσία των συμφοιτητών μου που θα ήθελαν κι αυτοι να παρεβρίσκονται στα τεστς και τις παραδώσεις αλλά αυτό το τετραήμερο επέλεξαν να δούν τις οικογένειές τους που πιθανόν να έιχαν να τις δουν πάνω από 2 μήνες. Είμαστε δηλαδή καλύτεροι απο τους άλλους άμα πάμε ενώ αυτοί λοίπουν;... Όλοι οι υπόλοιποι καθηγητές έδειξαν καλή θέληση και είδοποίησαν ότι δεν θα κάνουν μάθημα... Αν δεν πάει κανένας φοιτητής ούτε τα Κ3 θα γίνουν... και γιατί να στερήσεις από ένα τμήμα του συνόλου ένα τετραήμερο... Το τι θα γίνει επαφίεται σ'εσάς... αλλά ας μην καταρεύσει σα πύργος από τραπουλόχαρτα η όλη ιδέα να μη γίνουν μαθήματα από 2-3 "χαρτιά" ... αυτά μου ήρθαν στο μυαλό κι αυτά σας λέω κι ο καθής ας πράξει κατα βούληση.......................
Once upon a time i was walking in the wild and i fell onto a tree...
People they say that it happens everyday and the tree just came to me...
Άβαταρ μέλους
jimar
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 17 Ιουν 2008, 17:52
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μαθήματα τη Δευτέρα 27/10/08

Δημοσίευσηαπό m.j. » 27 Οκτ 2008, 10:32

patirgerasimos έγραψε:το οτι εσυ επελεξες να μην πας πουθενα δε σημαινει οτι οσοι εφυγαν πρεπει να βγουν χαμενοι.. σαν ετος αποφασισαμε να μην γινουν μαθηματα.. Ετσι ειναι ατομα που εχουν να πανε σπιτια τους πολυ καιρο...αφου βγηκε μια αποφαση απο το ετος που εχει στο μαθημα καλο ειναι ολοι να συμπλεουν με αυτη.. Κ εκτος απο το τεστ οσοι λειπουν θα χασουν κ τη παραδοση..δλδ παιρνουμε στο λαιμο μας οσους λειπουν. σοσ για το διαβασμα αυτο δεν παει χαμενο.. Αρα θεωρω σωστο να μην παμε στο μαθημα για να μην χασει κανεις το μαθημα ουτε κ το τεστ, κ να κανονιστει αναπληρωση με το καθηγητη..


καλά ρε patirgerasime ok,
δεν είπα ότι θέλω να πάω να γράψω το τεστ και να κάνω και μάθημα!
και όσο για το τι αποφασίσαμε σαν έτος...
να πω την αλήθεια κανένας από τους γνωστους-φίλους μου δεν πήρε μέρος σε αυτήν την απόφαση ,
αν και υποστηρίζεται από όλους επειδή συμφέρει,αλλά τέλοσπαντων.
και τι θα κάνουμε δηλαδή?
δεν θα πάμε καθόλου?
αφου πρότεινα να μαζευτούμε στο κυλικείο όσοι είμαστε και αν είναι να αποτρέψουμε και τους υπόλοιπους να εμφανιστούν στο μάθημα και τέλος, ούτε παράδοση μαθήματος ούτε τεστ.
γιατί πες μου αν ...λέω αν
υπάρξουν 10 άτομα που δεν είναι μέλη του φόρουμ και πάνε και το βάλει ο Χαμζάς το τεστ??
θα το χάσουμε κ εμείς οι λοιποί που δεν πήγαμε στα σπιτια μας εξαιτίας αυτού?
είναι νορμάλ αυτό?ε φυσικά και όχι.
είναι στο χέρι μας...να πάμε και να καθορίσουμε εμείς τι θα γίνει.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες