Επιλογή C++

Διδάσκοντες: Α. Αραμπατζής, Λέκτορας

Επιλογή C++

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 27 Αύγ 2008, 21:31

Λοιπον, σκεφτομαι να παρω c++ ως μαθημα επιλογης τωρα που θα παω 3ο εξαμηνο και θα ηθελα την γνωμη των παλιοτερων....απ'οτι εχω ακουσει ειναι λιγο δυσκολη γλωσσα (σε σχεση με αυτα που εχουμε κανει στο 1ο ετος). Τι γινεται ομως στο μαθημα-θα αναπτυξουμε καποια windows-linux εφαρμογη η θα γραφουμε απλα scriptακια οπως γινοταν με τη fortran και τη c?? ??? ??? ???
Vorsprung durch Technik
                                    
                                 
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Επιλογη c++

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 27 Αύγ 2008, 21:40

Α, ναι, εγώ ντάξ θα την πάρω σίγουρα την C++, το θέμα είναι θα έχει πάλι καμμιά εργασία να ασχοληθούμε;;;

Και κάτι βασικότατο... Οι εξετάσεις είναι στο ίδιο στύλ με το MATLAB...;;; :-\

Οχι οτι με χάλασε, απλά για να είμαι προετοιμασμένος ψυχολογικά για αυτά που θα μου συμβούν... :-[ :D
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Επιλογη c++

Δημοσίευσηαπό cardjuggler » 28 Αύγ 2008, 00:34

Το μάθημα της C++ είναι ουσιαστικά ολόιδιο με αυτό του MATLAB.

Αυτό σημαίνει: ίδιος τρόπος διδασκαλίας και εξέτασης και αφού το θέλει τόσο πολύ ο φίλος μπουγάτσας υπάρχει και εργασία ;).

Εκεί που θα αφιερωθoύν οι περισσότερες ώρες διδασκαλίας θα είναι η παρουσίαση και κατανόηση δομών δεδομένων (πίνακες, στοίβες, συνδεδεμένες λίστες, ουρές, δέντρα,...) και η παρουσίαση και γραφή προγραμμάτων-script που θα χειρίζονται τις δομές αυτές.  Η ενασχόληση με πράγματα βασικά και πρακτικά(τρόποι αποθήκευσης και μεταχείρησης δεδομένων) και η προσπάθεια για την επίτευξή τους μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέροντα, και θεωρώ πως ο τρόπος διδασκαλίας του μαθήματος βοηθά αρκετά στην κατανόησή τους.

Όσον αφορά τη δυσκολία του μαθήματος δε μπορώ να πω ότι θεωρώ το μάθημα δύσκολο σε βαθμό που θα μπορούσε να αποτρέψει κάποιον από το να το επιλέξει.  Προσωπικά δεν αντιμετώπισα δυσκολία.  Σίγουρα σαν επίπεδο μαθήματος-δυσκολίας είναι ένα κλικ τουλάχιστον πάνω από τη C.  Όποιος είχε άνεση με τη C δε θα δυσκολευτεί με τη C++.  Όποιος πάλι έχει μια βασική σχέση με τη C μπορεί και αυτός να παρακολουθήσει το μάθημα και ίσως να εξοικειωθεί περισσότερο και με τις 2 γλώσσες(C, C++).

Αυτή είναι η δική μου γνώμη για το μάθημα.  Ρωτήστε και άλλους ή περιμένετε και άλλα replies για μια πιο σφαιρική άποψη.  Πάντως πιστεύω ότι όποιος έχει όρεξη και ασχοληθεί με το μάθημα δε θα έχει κανένα πρόβλημα :).
"Before you diagnose yourself with depression or low self- esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes." - William Gibson
Άβαταρ μέλους
cardjuggler
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 17:19
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Επιλογη c++

Δημοσίευσηαπό starchild » 29 Αύγ 2008, 15:26

Σαν τη C ε?? Μου φαινεται Μεταφορα Θερμοτητας μια χαρα ακουγεται  ;D
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Επιλογη c++

Δημοσίευσηαπό Stokos » 01 Σεπ 2008, 17:11

Η C++ είναι δωρεάν 8-9αράκι αν πέρασες άνετα τη C (7+). θα σου δώσει μια εργασία ο Γραββάνης την οποία αν κάνεις μόνος σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την εξεταστική. Επίσης αν πέρασες C τότε ο χρόνος που πρέπει να αφιερώσεις για τη C++ είναι ελάχιστος, πλην της εργασίας η οποία εμένα προσωπικά μου έφαγε 1 εβδομάδα απο τα χριστούγεννα, αλλά άξιζε το κόπο γιατι στην εξεταστική τα θέματα μου φάνηκαν πάρα πολύ εύκολα και έγραψα πολύ άνετα 9,5. Βασικά η C++ είναι ότι η C συν 3 έννοιες: κλάσεις - υπερφόρτωση τελεστών - κληρονομικότητα κλάσεων. Αν τα καταλάβεις αυτά και καταλάβεις την έννοια των pointers (να ξέρεις γιατί, πότε και πως να τους χρησιμοποιείς) έχεις τελειώσει με το μάθημα.

Αν σκοπεύεις να πάρεις Java (η οποία είναι της μόδας) χωρίς βάσεις απο C++ θα τα βρεις πολύ ζόρικα.

Τώρα όσο αφορά το εργαστήριο ο Γιαννουτάκης εξηγεί κάποια πράγματα στη θεωρία σας λέει τη λογική που πρέπει να ακολουθήσετε και σας αφήνει να γράψετε το κώδικα και αν έχετε κάποια απορία περνάει και σας βοηθάει, γενικά είναι πολύ χαλαρό το εργαστήριο.

Σε λίγο θα ανεβάσω όλα όσα είχαμε κάνει στο εργαστήριο τα οποία ουσιαστικά αποτελούν όλη την ύλη του μαθήματος...
Τελευταία επεξεργασία από Stokos και 01 Σεπ 2008, 17:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Stokos
 

Re: Επιλογη c++

Δημοσίευσηαπό laplace » 06 Σεπ 2008, 16:07

Σκέφτομαι να το πάρω και εγώ το μάθημα.Θα μάθουμε τίποτα από γραφικά κ τέτοια? Κ παίρνουμε καλό βιβλίο ή σαν αυτό της C??
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Επιλογη c++

Δημοσίευσηαπό cardjuggler » 06 Σεπ 2008, 17:27

Στο θέμα των γραφικών θα σε απογοητεύσω.  Όσον αφορά το βιβλίο, σε εμάς δόθηκε το βιβλίο του Bjarne Stroustrup, του δημιουργού της γλώσσας.  Σίγουρα δεν είναι ένα βιβλίο το οποίο θα κάτσεις να διαβάσεις για να δώσεις τις εξετάσεις του μαθήματος (btw 1189 σελίδες είναι κάπως αποτρεπτικό νούμερο :P), αλλά είναι ίσως ό,τι καλύτερο (σε έντυπη μορφή) για να ανατρέξεις όταν κολήσεις κάπου/θέλεις κάτι να δεις.
"Before you diagnose yourself with depression or low self- esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes." - William Gibson
Άβαταρ μέλους
cardjuggler
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 17:19
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Επιλογη c++

Δημοσίευσηαπό laplace » 11 Σεπ 2008, 14:03

Είμαι μέτριος στν προγραμματισμό.Κ πριν μπώ στη σχολή δν είχα ιδιαίτερη σχέση με υπολογιστές.Αν κάποιος πάρει το μάθημα κ μετά κ Java μπαίνει πιο καλά στον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης? Και κάνουμε τπτ μαθήματα για PHP ή ανάπτυξη web εφαρμογών/ιστοσελίδων?
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Επιλογη c++

Δημοσίευσηαπό Stokos » 11 Σεπ 2008, 17:27

laplace έγραψε:Είμαι μέτριος στν προγραμματισμό.Κ πριν μπώ στη σχολή δν είχα ιδιαίτερη σχέση με υπολογιστές.Αν κάποιος πάρει το μάθημα κ μετά κ Java μπαίνει πιο καλά στον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης? Και κάνουμε τπτ μαθήματα για PHP ή ανάπτυξη web εφαρμογών/ιστοσελίδων?


Ναι έχει HTML (επιλογής στο 5ο εξάμηνο) αλλά δεν απαιτούνται βάσεις από C++ / Java.
Stokos
 

Re: Επιλογη c++

Δημοσίευσηαπό Script » 16 Σεπ 2008, 15:37

λοιπόν εγώ πήρα C++ και τώρα θα αλλάξω σε επιχ. έρευνα.
  Το μάθημα της C++ έχει πολλά να σου μάθει αλλά δεν νομίζω να σε "πορώσει" ιδιαίτερα..
και εξάλλου η επιχ. έρευνα από ότι μου ψουν πει είναι πανεύκολη..
Πάντως αν πάρεις C++ θα έχεις ένα πολύ ωραίο βιβλίο να κοσμίζει την βιβλιοθήκη σου (αν χωρέσει στο ράφι) :P
einai polla ta ma8hmata! :(
Script
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 13 Σεπ 2008, 18:34

Re: Επιλογη c++

Δημοσίευσηαπό laplace » 13 Οκτ 2008, 10:07

γεικά το μάθημα είναι σαν τη C? Εννοώ έχει εβδομαδιαία εργαστήρια από ότι κατάλαβα και μια εξαμηνιαία εργασία,σωστά?Πάντως σε 1 μάθημα που παρακολούθησα μου φάνηκε ότι θεωρεί δεδομένα κάποια πράγματα από αρχιτεκτονική υπολογιστών , γιατί έλεγε διάφορα για ALU,μετρητές προγράμματος,κλπ, κ οι περισσότεροι δεν είχαμε ιδέα
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Επιλογη c++

Δημοσίευσηαπό JoKo » 13 Οκτ 2008, 12:56

Ένα σχόλιο μόνο θέλω να κάνω για την C++: Μπορεί σαν γλώσσα να φαίνεται σαν ένα υπερσύνολο της C (και πράγματι, συνήθως κώδικας σε C μεταγλωττίζεται σωστά από μεταγλωττιστή της C++), αλλά από εκεί και πέρα σαν γλώσσα έχει εντελώς διαφορετικό τρόπο προσέγγισης. Πέρα από τη συμβατότητα προς τα πίσω, σαν γλώσσα έχει πολλά διαφορετικά πράγματα (αντικείμενα, έλεγχος εξαιρέσεων κ.ά.) σε σχέση με τη C, γι' αυτό και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται ως νέα γλώσσα.

Τώρα, όσον αφορά το μάθημα του κ. Γραββάνη, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, καθώς είχα παρακολουθήσει το αντίστοιχο μάθημα όταν το είχε αναλάβει ο κ. Εφραιμίδης. Πάντως, πιστεύω ότι από τον κ. Εφραιμίδη είχε αντιμετωπιστεί σωστά το μάθημά αυτό, όπως και η εξέτασή του, και ας είχαμε το ίδιο, ογκωδέστατο βιβλίο του Stroustrup.
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Επιλογη c++

Δημοσίευσηαπό Stokos » 13 Οκτ 2008, 13:25

JoKo έγραψε:Ένα σχόλιο μόνο θέλω να κάνω για την C++: Μπορεί σαν γλώσσα να φαίνεται σαν ένα υπερσύνολο της C (και πράγματι, συνήθως κώδικας σε C μεταγλωττίζεται σωστά από μεταγλωττιστή της C++), αλλά από εκεί και πέρα σαν γλώσσα έχει εντελώς διαφορετικό τρόπο προσέγγισης. Πέρα από τη συμβατότητα προς τα πίσω, σαν γλώσσα έχει πολλά διαφορετικά πράγματα (αντικείμενα, έλεγχος εξαιρέσεων κ.ά.) σε σχέση με τη C, γι' αυτό και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται ως νέα γλώσσα.


και να συμπληρώσω ότι όλα αυτά είναι βάση αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με java που είναι της μόδας στις μέρες μας.
Stokos
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες