θόρυβος

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό kkalop » 27 Μαρ 2008, 22:46

λογικά ψύχει γενικά το κουτί μέσα ή τους σκληρούς σου ...ανάλογα προς τα που φυσάει
μάλλον το πρώτο
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 27 Μαρ 2008, 22:55

Εφ'όσον έχει τρία καλώδια και είναι συνδεδεμένο με τη μητρική, το πιο πιθανό είναι να ψύχει το κουτί γενικότερα. Και συνεπώς κάνει τόσο θόρυβο γιατί το κουτί σου μάλλον έχει γίνει φούρνος. Κοίταξε μήπως συμμαζέυονται τα καλωδια με tie wrap και άλλα τέτοια ηλεκτρολογικά συμμαζευτήρια για να επιτύχεις καλύτερη ροή αέρα. Διαφορετικά αν δε γίνεται τίποτα με το συμμάζεμα, εγώ πάλι θα σου συνιστούσα να πάρεις full tower κι όχι middle tower για αυτόν ακριβώς το λόγο. Πάω για μπάλα, τα λέμε
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό raskolnikov » 27 Μαρ 2008, 23:05

ναι γενικά το κουτί πρέπει να ψύχει.. αλλά όταν λέω θόρυβο μην φανταστείς μεγάλο.. απλά θέλω να το φτάσω σε επίπεδα του να μην ακούγεται σχεδόν καθόλου.. Α και η θερμοκρασία απ ότι βλέπω είναι μια χαρά.. οπότε αλλάζω το ανεμιστηράκι και μετά βλέπουμε.. αυτό που έστειλα στο προηγούμενο post είναι καλό;; τι λέτε; ή προτείνετε κανενα άλλο;
Άβαταρ μέλους
raskolnikov
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 26 Μαρ 2008, 14:49

Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό Joshi » 27 Μαρ 2008, 23:22

raskolnikov έγραψε:άνοιξα το κουτί και τελικά τον περισσότερο θόρυβο δεν τον προκαλεί ούτε το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού ούτε του επεξεργαστή, ούτε της κάρτας γραφικών. είναι ένα ανεμιστηράκι απο το οποίο βγαίνουν 3 καλώδια. ένα μαύρο ένα κόκκινο και ένα κίτρινο και καταλήγουν στο κάτω μέρος της motherboard.. τι είναι;;


Όπως αναφέρθηκε, το πιθανότερο είναι να λές για ανεμιστηράκι που υπάρχει για να δημιουργείται ροή αέρα μέσα στο κουτί. Όπως επίσης αναφέρθηκε παραπάνω, καλό θα ήταν να βάλεις κάποιο λιπαντικό έλαιο (υπάρχουν διάφορα για τέτοιες χρήσεις) στον άξονά του, γιατί ειδικά αν το ανεμιστηράκι είναι και παλιό τότε η σκόνη και η φθορά έκαναν καλά τη δουλειά τους. Επιπλέον, εφόσον μιλάς για ανεμιστηράκι με 3 καλώδια, τότε ένα από αυτά, συνήθως το κίτρινο χρησιμεύει για την πληροφόρηση για τον αριθμό των στροφών. Οπότε, χωρίς να είμαι και σίγουρος, μπορεί να υπάρχει κάποια επιλογή στο BIOS της μητρικής σου για τον έλεγχο των στροφών του ανεμιστήρα. Τέλος, αν κοιτάξεις εκεί που συνδέεται το βύσμα του πάνω στη μητρική, κάπου εκεί κοντά θα έχει και τυπωμένο πάνω στη μητρική σε ποιόν ανεμιστήρα αναφέρεσαι (σε σχέση με το BIOS) (CPU Fan, SYS Fan κλπ).
Άβαταρ μέλους
Joshi
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 00:00

Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό kkalop » 28 Μαρ 2008, 00:55

Joshi έγραψε:να βάλεις κάποιο λιπαντικό έλαιο (υπάρχουν διάφορα για τέτοιες χρήσεις) στον άξονά του

κάτι ξέρεις εσύ  ;) :D :P
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό Joshi » 28 Μαρ 2008, 01:08

kkalop έγραψε:κάτι ξέρεις εσύ  ;) :D :P


Απλά δεν έγραψα λάδι, γιατί εύκολα πάει το μυαλό σου στο ελαιόλαδο και σε λοιπά μαγειρικά λάδια. Και επειδή έχω κάτι αναμνήσεις με ελαιόλαδο(δεν είχα και τίποτα άλλο στο σπίτι...), όπου όλο το δωμάτιο μύριζε σαν μια μεγάλη χωριάτικη σαλάτα από τη στιγμή που άρχισε να ζεσταίνεται ο άξονας του ανεμιστήρα, το έγραψα έτσι. Άλλα μάλλον σου αρέσει να σκέφτεσαι πιο πολύπλοκα... :P 
Άβαταρ μέλους
Joshi
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 00:00

Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό kkalop » 28 Μαρ 2008, 01:19

ένα θα πω mr. Joshi  :    L O L
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό nestoras » 28 Μαρ 2008, 03:21

χμμμμ.... Το λάδι δεν είναι και ότι καλύτερο για ανεμιστήρες γιατί οι σκόνες κολλάνε πολύ πιο εύκολα πάνω μέτα. Είναι μια προσωρινή λύση μέχρι να πιάσει σκόνες και μετά τα πράγματα γίνονται ακόμη χειρότερα. Έχω δει ανεμιστήρες να φρακάρουν ύστερα από "λάδωμα"  μέσα στον πρώτο μήνα. Προσωπικά συνιστώ ένα καλό πλύσιμο κάτω από νερό σχετικά με πίεση και φυσικά ένα καλό στέγνωμα πριν το βάλεις πίσω στον υπολογιστή σου πάλι. (Έχω κάψει μόνο ένα ανεμιστηράκι με πλύσιμο από τα δεκάδες που έχω πλύνει οπότε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσεις κι εσυ).
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό JoVou » 28 Μαρ 2008, 16:30

Πράγματι, λάδι πρέπει να χρησιμοποιείται σε μη ορατές επιφάνειες...διότι διαφορετικά η σκόνη  μαγνητίζεται περισσότερο στα προφανή σημεία...πάρε παράδειγμα τι γίνεται στα γρανάζια των ποδηλάτων. Εκτός αν λύσεις και προσεκτικά λαδώσεις τον εκάστοτε άξονα..που θέλει και λίγο μαστοριλίκι, κι όχι να πιάσεις το μπουκαλάκι με το λιπαντικό και να κολυμπήσεις τα πάντα μες το έλαιο.

Ενδιαφέρον όλο αυτο, γιατί και το δικό μου pc καταντά ανυπόφορο! Κύρια πηγή θορύβου, ο ανεμιστήρας πάνω από τον επεξεργαστή-και λίγο από την κάρτα γραφικών,ΟΚ! Σε Normal συνθήκες κατά τα λεγόμενα του Easy Tune της Gigabyte είμαι στους 49C στις 2600rpm περίπου.Μιλάμε για παλιό tower (αυτά τα τσίγγινα που αναφέρθηκαν). Εγώ τι να κάνω ρε παίδες? Να το λύσω και να το καθαρίσω...ψιλοφοβάμαι.Να το δώσω για καθάρισμα μήπως? Τσάμπα τα λεφτά δεν είναι?

Να αγγαρέψω κανέναν μήπως που ξέρει καλύτερα? ;D

Y.Γ: Μπορεί να ακούγεται αστεία αυτή η ιστορία και να μπαίνουμε και να μένουμε σε εργαστήρια ώρες και ώρες δουλεύοντας υπό αυτό τον θόρυβο...ασυνείδητα η ζημιά που δεχόμαστε είναι ιδιαίτερα σημαντική (άσχετα που έπειτα από κανένα 15' παραμονής, συνηθίζεις στο θόρυβο - προσαρμόζεται ο οργανισμός - και δεν γκρινιάζεις). Πρέπει να φροντίζουμε για το θόρυβο όλοι μας!

Μια κοινωνική προσφορά...από το [i]JoVou[/i]! :D
Τελευταία επεξεργασία από JoVou και 28 Μαρ 2008, 16:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό kkalop » 02 Απρ 2008, 00:15

δεν μαμγνητίζουν όλα τα λάδια τη σκόνη το ίδιο ... στο ποδήλατό μου έβαζα πάντα λάδι Repsol και βενζίνη Shell V Power 100 οκτανια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα  ...:P

πέρα από την πλάκα πιστεύω πως μια σοβαρή λύση είναι ψύκτρα χωρίς ανεμιστήρι για το CPU ...έχουν βγει κατι τούμπανα που γλυτώνεις τελείως το θόρυβο με μηδενική ή ελάχιστη ανοχή στη θερμοκρασία του
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 02 Απρ 2008, 08:02

Και δεν τον κλείνεις...
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18


Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 28 Ιούλ 2009, 18:24

και με τα drivers τι γίνεται? κανεις άλλη μια τρύπα για να χωράει το χέρι σου?
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου


Re: θόρυβος

Δημοσίευσηαπό pez » 28 Ιούλ 2009, 19:52

- Χε! Χε! - Εξαρτάται από το Operating System - Εν πάση περιπτώσει, στην φωτογραφία φαίνεται ένα καλώδιο που πηγαίνει σε ένα USB hub που δεν φαίνεται - Εκεί υπήρχε ένα CD/DVD που ήταν σε external USB case - Εκεί θα μπορούσε να μπει και ένα USB floppy - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -
pez
 

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες