Πολιτική συζήτηση στο forum (για άλλη μια φορά) & more

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

Πολιτική συζήτηση στο forum (για άλλη μια φορά) & more

Δημοσίευσηαπό MNO » 13 Μάιος 2012, 21:58

Πριν μια βδομαδα ειχα μια συζητηση με τον κολλητο μου που ειναι ηλεκτρολογος στην Θεσσαλονικη και συζητουσαμε για τα "forum μας". Κατεληξα στο συμπερασμα, βλεποντας και το φορουμ της Θεσσαλονικης, οτι το deece "δεν εχει αρκετη πλακα". Στο αντιστοιχο forum της Θεσσαλονικης επιτρεπονται/ανεχονται οι πολιτικες συζητησεις, τα τρολλς, τα flames και ολα αυτα. Ευτυχως ή δυστυχώς αυτο ειναι που τραβα τον κοσμο στο forum, αρχικα μπαινουν για να κραξουν ή να διακινισουν την προπαγανδα του κομματος τους επειτα ομως ανεβαζουν και καμια σημειωση. Αλλωστε δεν πιστευω οτι τιθεται το θεμα επικαλυψης του φορουμ απο καποια παραταξη (εν ετη 2012....).

Σιγουρα δεν εχουμε τον κοσμο της Θεσσαλονικης αλλα πιστευω οτι υπαρχει χαμηλη δραστηριοτητα στο forum μας. Γι'αυτο προτεινω:
- το section "Γενικη Συζητηση" να ανεβει ψιλοτερα, κατω απο το "Εσωτερικα Θεματα"
- να επιτρεπονται στο section αυτο και οι πολιτικες συζητησεις (δεν το εννοω μονο σε μικροκομματικο-παραταξιακο πλαισιο, αλλα ευρυτερη συζητηση)
- να υπαρχει ανοχη ως ενα βαθμο σε προσωπικα flame wars/trolls/whatevers στο section αυτο.
- στα sections "εσωτερικα θεματα" & "μαθηματα" να συνεχιστει η πολιτικη που υπαρχει και σημερα.

ΥΓ: Εγω αρχικα ηρθα στο forum λογο "pez" "hannibal" k "ckoukou", ξερω ατομα εφυγαν λογο αυτων, οπως το δει κανεις αλλα ενα forum ειναι στην τελικη...
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πολιτικη συζητηση στο forum (για αλλη μια φορα) & more

Δημοσίευσηαπό alehunter » 13 Μάιος 2012, 22:29

τι να σου πω φιλε μου εγω στο φορουμ ηρθα βασικα για τις σημειωσεις αν και τελικα δεν ηταν και σε τοσο υψηλο επιπεδο οσο νομιζα...


ναι πραγματι δεν εχει ιδιαιτερη πλακα και δεν εχει και πολλα ατομα που συμμετεχουν στις συζυτησεις(3-4 ειμαστε ολοι μας αν το καλοσκεφτεις)
Επισης περα απο αυτα,το κυριοτερο ειναι οτι δεν νομιζω οτι το ξερουν και τοσα πολλα ατομα...
Τι να σου πω μακαρι να γινει κατι αλλα νομιζω πιο πολυ σαν portal διακινησης αρχειων(ρε παιδια και καμια λυση παλαιοτερων θεματων ανεβαστε) το βλεπω,ψυχη δεν υπαρχει.Αν ειναι να γινει καμια διαφημηση.Η συζυτηση πχ που γινεται στο facebook(πχ μεταξυ 1ο ετων ) γιατι να μην υπαρχει και στ forouM???? :-\ :-\ :-\
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πολιτικη συζητηση στο forum (για αλλη μια φορα) & more

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 14 Μάιος 2012, 00:09

εγώ βλέπω 2289 μέλη εγγεγραμμένα στο forum

επίσης, μια χαρά ξέρουν για αυτό(ειδικά όσοι είναι λίγο πιο μεγάλο έτος)
σε περιόδους εξεταστικής να δεις πως ανεβαίνει η κίνηση...
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πολιτικη συζητηση στο forum (για αλλη μια φορα) & more

Δημοσίευσηαπό alehunter » 14 Μάιος 2012, 08:19

Seitjo90 έγραψε:εγώ βλέπω 2289 μέλη εγγεγραμμένα στο forum

επίσης, μια χαρά ξέρουν για αυτό(ειδικά όσοι είναι λίγο πιο μεγάλο έτος)
σε περιόδους εξεταστικής να δεις πως ανεβαίνει η κίνηση...

τι να σου πω για τους μεγαλυτερους μπορει αλλα 1ο ετης δεν ειναι και τοσο γνωστο...
Σε περιοδους εξεταστικης παντως δεν καταλαβαινω γιατι να ανεβαινει η κινηση αφου δεν εχει και τοσες πολλες σημειωσεις,ή τουλαχιστον ετσι νομιζω :D
τεσπα τι να σου πω παντως επειδη γραφω και σε αλλα forum(esteki) δεν νομιζω ειναι τοσο θεμα κανονων κτλπ απλα δεν εχει πολλα θεματα να απασχολουν ατομα.Γενικα δεν ξερω τι να πω,κριμα....(οι αλλες σχολες εδω ξανθη εχουν forum και αν ΝΑΙ,εχει κοσμο??? ).Τελος,το λογικοτερο ειναι οτι μαλλον οι περισσοτεροι πλεον χρησιμοποιουν το facebook...
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πολιτικη συζητηση στο forum (για αλλη μια φορα) & more

Δημοσίευσηαπό brera » 14 Μάιος 2012, 11:24

Προσωπικά, μιλώντας καθαρά ως απλό μέλος ( και οχι εκπροσωπώντας τη διαχειριστική ομάδα ), δε θα μου άρεσε να μπαίνω στο forum της σχολής και να βλέπω κάποιον να βρίζει τον συνάδελφο του ( κρυμένος πίσω απο την ανωνυμία), να γράφει με bold και γραμματοσειρά 50 κλπ.
Επίσης αν κάποιος βρίσει, τρολάρει κάποιον καθηγητή τι θα γίνει;
Στην απάντηση "τιποτα", δεν είναι έτσι. Προφανώς αυτός που θα το γράψει δε θα πάθει τίποτα γιατί ειναι ανώνυμος. Αν αύριο όμως ο καθηγητής πιάσει (όχι απαραίτητα εμένα), αλλά τον διαχειριστή πχ που είναι γνωστός με ονοματεπώνυμο και του πει "τι λένε ρε στο forum σου; γιατί τους αφήνεις;" τι θα γίνει;

Επίσης γιατί να αφήσω τον Πασπίτη, τον Δαπίτη, τον ΚΚΕ, τον Συριζα κλπ να μπεί και να κάνει την προπαγάνδα του στο forum και να αλληλοσπαράζεται με κάποιον άλλον;
1) Για να "έχει πλάκα" το forum;; Υπάρχει και η "Εspresso" και η Τατιάνα το μεσημέρι για αυτό το σκοπό.
2) Για να κερδίσω καμμιά σημείωση;; Από τέτοιους ανθρώπους να μου λείπει ακόμα και η καλημέρα. Όχι να τους χρωστάω και χάρη. Το θεωρώ εξεφτελιστικό να βοηθηθώ απο αυτούς. Προτιμώ να πάω στα μαθήματα και να κάνω δικές μου σημειώσεις.

Εγώ συμφωνώ με το να ανοίξουμε μια πολιτική συζήτηση ( οχι μικροκομματική ). Αλλά και στο παρελθόν είδαμε τι γινόταν. Μετά από ένα σημείο τα όρια χάνονται και αποδεικνύουμε ότι οχι μονο σαν φοιτητές αλλά και σαν λαός δεν είμαστε ώριμοι για τέτοια πράγματα. Και ούτε εμένα μου αρέσει να κάνω τον αστυφύλακα στον κάθε ηλίθιο που θα μπαίνει για να πει τη χαζομάρα του επειδή απλά δεν έχει τι να κάνει. Έχουμε και άλλες υποχρεώσεις.

Επίσης όταν το forum έχει κατά μέσο όρο 200-300 μοναδικές επισκέψεις την ημέρα και μέσα γράφουν 3-4 σημαίνει ότι οι υπόλοιποι θέλουν απλά να τραβήξουν πράγματα και όχι να βοηθήσουν.

Τέλος δε βλέπω το λόγο να μπουν διαφημίσεις όπως αναφέρθηκε. Δεν είμαστε καμμιά κερδοσκοπική οργάνωση ούτε επιζητούμε κέρδος απο το forum. Αυτό που αναζητούμε είναι την ποιότητα και όχι την ποσότητα. Δε θέλουμε 1000 trollers. Θέλουμε 2 καλούς που να ενδιαφέρονται και να θέλουν να προσφέρουν κάτι.

Θα το κοιτάξουμε στην ομάδα διαχείρισης. Εγώ είμαι υπερ να ανοίξουν τέτοιου είδους θέματα. Αν το κοινό είναι ώριμο γίνονται εποικοδομητικές συζητήσεις. Αλλά αν γίνει κουραστικό και για σας και για μας δε θα έχει νόημα πιστεύω.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πολιτικη συζητηση στο forum (για αλλη μια φορα) & more

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 14 Μάιος 2012, 12:01

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο παρελθόν και έλαβε τέλος. Όσοι θέλουν πολιτικές συζητήσεις μέσα στο πλαίσιο των ΗΜΜΥ Ξάνθης, να το κάνουν πολύ ευχαρίστως και ελεύθερα στο sfthmmy.gr την σελίδα του συλλόγου, που πήρα την πρωτοβουλία να την στήσω μόνο και μόνο για να ξεμπλοκάρω το deece από αυτό το θέμα. Καλύτερα ένα καθαρό φόρουμ με ακαδημαικό προφίλ και ένα τρελιάρικο φοιτητικό, χώρια. Άρα:

Σημειώσεις, μαθήματα, έρευνα>>DEECE
Trolling,ΔΑΠίστευτα>>SFTHMMY
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Πολιτικη συζητηση στο forum (για αλλη μια φορα) & more

Δημοσίευσηαπό alehunter » 14 Μάιος 2012, 12:11

brera έγραψε:Προσωπικά, μιλώντας καθαρά ως απλό μέλος ( και οχι εκπροσωπώντας τη διαχειριστική ομάδα ), δε θα μου άρεσε να μπαίνω στο forum της σχολής και να βλέπω κάποιον να βρίζει τον συνάδελφο του ( κρυμένος πίσω απο την ανωνυμία), να γράφει με bold και γραμματοσειρά 50 κλπ.
Επίσης αν κάποιος βρίσει, τρολάρει κάποιον καθηγητή τι θα γίνει;

1.γενικα δεν νομιζω να βριζομαστε χωρις λογο αλλα ακομα και αν το κανουμε,βαλε τπτ κανονες οτι και καλα αν το κανει αυτο καποιος Χ φορες τρωει ban.
2.Να γραφει με bold δεν με ενοχλει εμενα απλα να τα γραψει ολα κεφαλαια το βρισκω εκνευριστικο...
3.για ο,τι αφορα καθηγητες κανονικα θα επρεπε να γινοταν και αντε για το βρισιμο αλλα για πχ να πω σε καποιον στο forum ΜΗΝ πας στο μαθημα ΧΧΧ ρε φιλε ειναι μλκς ο καθηγητης κτλπ δεν ειναι δα και τρομερο παραπτωμα..
(4.) γιατι δλδ αθηνα(κυριως) και θεσσαλονικη(δεν το εχω δει αλλα ετσι εχω ακουσει) που οχι απλα κατακρινουν καθηγητες αλλα λενε αυτος ειναι_____ γιατι δεν το απαγορευουν
5.πληρη ελευθερια πιστευω θα εκανε καλο
Στην απάντηση "τιποτα", δεν είναι έτσι. Προφανώς αυτός που θα το γράψει δε θα πάθει τίποτα γιατί ειναι ανώνυμος. Αν αύριο όμως ο καθηγητής πιάσει (όχι απαραίτητα εμένα), αλλά τον διαχειριστή πχ που είναι γνωστός με ονοματεπώνυμο και του πει "τι λένε ρε στο forum σου; γιατί τους αφήνεις;" τι θα γίνει;
απαντηση μου το 4.

Επίσης γιατί να αφήσω τον Πασπίτη, τον Δαπίτη, τον ΚΚΕ, τον Συριζα κλπ να μπεί και να κάνει την προπαγάνδα του στο forum και να αλληλοσπαράζεται με κάποιον άλλον;
1) Για να "έχει πλάκα" το forum;; Υπάρχει και η "Εspresso" και η Τατιάνα το μεσημέρι για αυτό το σκοπό.
2) Για να κερδίσω καμμιά σημείωση;; Από τέτοιους ανθρώπους να μου λείπει ακόμα και η καλημέρα. Όχι να τους χρωστάω και χάρη. Το θεωρώ εξεφτελιστικό να βοηθηθώ απο αυτούς. Προτιμώ να πάω στα μαθήματα και να κάνω δικές μου σημειώσεις.

για τις κομματικες συζυτησεις δεν το θεωρω κακο,ειτε εισαι κομματοσκυλο ειτε οχι ΟΛΟΙ μας εχουμε αποψη και δεν θεωρω κακο να την ανταλλασουμε...
1.δεν εννοει πλακα αλλα γενικα να ειναι πιο ελκιστικο στο ευρυ κοινο(δλδ να αναφερεται σε ευρεια θεματαων)
2.Δεν συμφνωνω καθολου.Δεν χρωσταω σε κανεναν και δεν προκειται να τον ψηφισω απλα και μονο επειδη μου εδωσε σημειωσεις.Δεν παει ετσι σε βοηθαω με βοηθας αλλα μεχρι ενα σημειο.Και εγω προτιμω να παω και να κανω δικες μου σημειωσεις αλλα δεν με ενοχλει ποτε μια επιπροσθετη βοηθεια.Τι να πω???Απο την στιγμη μαλιστα που ειναι δυσκολο να τα βρεις μονος σου(πχ αθηνα-θεσσαλονικη πας πληρωνεις ενα φωτοτυπαδικο και ''αγοραζεις παλια θεματα(ή και σημειωσεις)" ή εχει αρκετα πραγματα η βιβλιοθηκη σε αντιθεση με εμας)...
(παντως παραξενα ειναι εδω στην ξανθη τα πραγματα(καλα οκ γνωστο μετα απο 3-4ο εξαμηνο δεν υπαρχουν πλεον cd με σημειωσεις) καθως και οτι δεν ανεβαζουν τις σημειωσεις στο site της η καθε παραταξη....)

Επίσης όταν το forum έχει κατά μέσο όρο 200-300 μοναδικές επισκέψεις την ημέρα και μέσα γράφουν 3-4 σημαίνει ότι οι υπόλοιποι θέλουν απλά να τραβήξουν πράγματα και όχι να βοηθήσουν.
πολλα δεν λες????
ναι αυτο οτι δεν γραφουν και πολλα ατομα ισχυει δυστυχως...

Τέλος δε βλέπω το λόγο να μπουν διαφημίσεις όπως αναφέρθηκε. Δεν είμαστε καμμιά κερδοσκοπική οργάνωση ούτε επιζητούμε κέρδος απο το forum.
εδω εισα πολυ respect για την αποψη σου αλλα,δεν χρειαζονται καποια χρηματα για τη συντηρηση του site(αγορα domain name,server κτλπ???? )

Θα το κοιτάξουμε στην ομάδα διαχείρισης. Εγώ είμαι υπερ να ανοίξουν τέτοιου είδους θέματα. Αν το κοινό είναι ώριμο γίνονται εποικοδομητικές συζητήσεις. Αλλά αν γίνει κουραστικό και για σας και για μας δε θα έχει νόημα πιστεύω.
ακομα και αν οι συζυτησεις δεν ειναι ώριμες δεν νομιζω να πειραξει κανεναν,απλα δεν θα συμμετεχεις αν δεν σου αρεσει :D





LoVaBiLL έγραψε:Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο παρελθόν και έλαβε τέλος. Όσοι θέλουν πολιτικές συζητήσεις μέσα στο πλαίσιο των ΗΜΜΥ Ξάνθης, να το κάνουν πολύ ευχαρίστως και ελεύθερα στο sfthmmy.gr την σελίδα του συλλόγου, που πήρα την πρωτοβουλία να την στήσω μόνο και μόνο για να ξεμπλοκάρω το deece από αυτό το θέμα. Καλύτερα ένα καθαρό φόρουμ με ακαδημαικό προφίλ και ένα τρελιάρικο φοιτητικό, χώρια. Άρα:

Σημειώσεις, μαθήματα, έρευνα>>DEECE
Trolling,ΔΑΠίστευτα>>SFTHMMY

1. εγω δεν το ηξερα το SFTHMMY και δεν νομιζω να το ξερει ψυχη στην σχολη
2.γιατι να κανεις και 2ο forum το οποιο λιγο που το ειδα ειναι εντελως αδειο(χειροτερα απο deece τοσο απο μεριας κινητικοτητας οσο και θεματων)
3.δεν συμφωνω ολα στο deece θα επρεπε να ηταν και να ειναι και ελευθερα
Οπως και να εχει οτι γουσταρουν οι διαχειριστες.... ;D ;D ;D
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πολιτικη συζητηση στο forum (για αλλη μια φορα) & more

Δημοσίευσηαπό brera » 14 Μάιος 2012, 15:36

alehunter έγραψε:πολλα δεν λες????
ναι αυτο οτι δεν γραφουν και πολλα ατομα ισχυει δυστυχως...


Και λίγα σου λέω. Σε περιόδους εξεταστικής βλέπουμε και 1000άρια. Αλλά τους περισσότερους δεν τους ενδιαφέρει τιποτα άλλο απο το να κατεβάσουν κάποια σημείωση.

Τέσπα θα το δούμε το όλο θέμα. Εφόσον έχει ζητηθεί πολλάκις σημαίνει ότι οι φοιτητές θέλουν και κάτι τέτοιο. Νεότερα σύντομα..
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πολιτική συζήτηση στο forum (για άλλη μια φορά) & more

Δημοσίευσηαπό James » 14 Μάιος 2012, 16:09

Τον τελευταίο μήνα (30 μέρες) είχαμε 7339 επισκέψεις εκ των οποίων οι 6998 ήταν από Ελλάδα (το ξεκαθαρίζω για τα μποτάκια, randomάδες, μηχανές κτλ), που σημαίνει πάνω από 200 επισκέψεις τη μέρα. Το νούμερο αυτό σχεδόν διπλασιάζεται σε περιόδους εξεταστικής (για την ακρίβεια υπερδιπλασιάζεται, έχω δει και τετραψήφιο τη μέρα). Οι χρήστες που έχουν συνδεθεί (που έχουν κάνει login) τις τελευταίες 30 μέρες είναι 223. Ο μέσος χρόνος παραμονής στο site είναι περίπου 5 λεπτά. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι ο κόσμος λειτουργεί με τη φιλοσοφία του client-server (μόνο ζητάει, δε συνεισφέρει), χωρίς να ισχυρίζομαι ότι ευθύνεται ο καθένας μεμονωμένα. Θεωρώ ότι τα νούμερα αποδεικνύουν ότι το deece είναι όντως γνωστό.

Σχετικά με τα πολιτικοκομματικά, η πολιτική του deece έχει προσαρμοστεί στους ίδιους τους χρήστες. Στο παρελθόν είχαμε μεγάλες τραγωδίες με το θέμα αυτό (και όχι μόνο) και εν τέλει φαίνεται πάντα να τραβάει κουπί μόνο ο διαχειριστής (όποιος κι αν είναι αυτός, μέλος ΔΕΠ, φοιτητής ...). Αυτό δε σημαίνει ότι αυτή η πολιτική θα ισχύει επ' αόριστον. Το θέμα δε λαμβάνει ποτέ τέλος, είναι στα χέρια των χρηστών να αποδείξουν τη συμπεριφορά τους. Δεν έχει να κάνει με το "σε κάνω ban αν αυτό κι εκείνο" (Και τι έγινε; Θα φτιάξει καινούριο account) αλλά με την ωριμότητα του συνόλου (και αναφέρομαι στο μέσο όρο). Η φράση κλειδί που ανέφερε και ο MNO είναι "ανοχή ως ένα βαθμό". Αυτό το βαθμό όλοι οι χρήστες θα τον ορίσουν με τη συμπεριφορά τους και ανάλογα με το τι κουβαλάει ο καθένας στο κεφάλι του. Δεν έχουμε κάποιο rule of thumb που να λέει αν η συζήτηση είναι πάνω από 21.8% κομματική τη σβήνουμε. Αν ικανοποιηθεί ένας βαθμός ανοχής (που δεν είναι ας πούμε 100%!!) κι εγώ συμφωνώ με τη δημιουργία τέτοιων συζητήσεων. Θεωρώ ότι κάθε ώριμος άνθρωπος γνωρίζει πότε έχει υπερβεί τα όρια. Μηχανικοί είμαστε, ας εισάγουμε και λίγη ωριμότητα στο παιχνίδι μας ;)

Τέλος, σχετικά με κάτι πολύ συγκεκριμένο που διάβασα "μην πας στο μάθημα δεν αξίζει" (κάπως έτσι), έχει γίνει στο παρελθόν. Δε νομίζω ότι αν ειπωθεί κόσμια θα δημιουργήσει πρόβλημα σε κάποιον. Βέβαια, αν τον πεις μ....α (και δεν εννοώ μάγκα), θα δημιουργήσεις πρόβλημα και σ' αυτόν αλλά και σε μένα που θα αρχίσει να με παίρνει τηλέφωνα να ζητήσει εξηγήσεις. Επιχειρηματολόγησε κόσμια για το λόγο που πιστεύεις ότι δεν αξίζει να πηγαίνεις στο μάθημα, πχ "κάνει τα ίδια με πέρυσι, πάρε τις σημειώσεις από εκεί" ή "ακόμα να βγάλει αυτός βαθμολογίες;" το οποίο εν τέλει μπορεί να αποβεί και εποικοδομητική κριτική. Είμαι σίγουρος ότι οποιοσδήποτε κι αν ήταν στη θέση του καθηγητή δε θα ήθελε να ακούει κοσμητικά επίθετα για τον εαυτό του, πόσο μάλλον ανώνυμα που θυμίζει συζητήσεις που έκανα στο δημοτικό ("χαχα, μου είπε κάποιος ότι είσαι βλάκας αλλά δε σου λέω ποιος, χαχα").

Να σημειώσω ότι τα μόνα έξοδα για τη συντήρηση είναι το domain, το οποίο όμως είναι πολύ φθηνό. Ο server ανήκει στο Δημοκρίτειο και στεγάζεται στα κτίρια των εργαστηρίων, οπότε και δε τίθεται λόγος ads.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πολιτική συζήτηση στο forum (για άλλη μια φορά) & more

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 14 Μάιος 2012, 16:40

Δεν υπάρχει περίπτωση, χωρίς πληρωμένο ελεγκτή, να υπάρξει έλεγχος εδώ μέσα. Μαχαίρι στις αποκλίνουσες, όπως συμβαίνει καιρό, περιορισμός στα βασικά posts περί μαθημάτων, αποτελεσμάτων και σεμιναρίων, η δουλειά να γίνεται και οι mods να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους. Πάω στοίχημα, πως αν κάνει πως χαλαρώνει λίγο το admin team, πάλι φωτιά θα πάρει το πληκτρολόγιο του brera. Να πεις στου φίλους σου να μπαίνετε στο sfthmmy. Είναι με χρήματα δημοσίου (πρυτανική έγκριση), και μπορείς εσύ προσωπικά να γίνεις διαχειριστής, αν το θελήσεις εν καιρώ. Φέρε τους φίλους σου, κατέβασε team στις εκλογές του συλλόγου, και κάντε ότι θέλετε στην τελική. Όλα αιρετά και νόμιμα. Η ελευθερία που αρμόζει σε πολυτεχνίτες. Ψάξτο λίγο αν θες.

Το Deece ξεκίνησε σοβαρό, το έχασε στα μισά, γέννησε έναν χαλαρό κλώνο, και συνεχίζει σοβαρότερο. Νομίζω αυτό είναι καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Πολιτική συζήτηση στο forum (για άλλη μια φορά) & more

Δημοσίευσηαπό brera » 14 Μάιος 2012, 16:57

LoVaBiLL έγραψε:Δεν υπάρχει περίπτωση, χωρίς πληρωμένο ελεγκτή, να υπάρξει έλεγχος εδώ μέσα.

Δε χρειάζεται πληρωμένος ελεγκτής, ούτε αστυφύλακας ουτε οτιδήποτε. Κατανόηση από τα μέλη μας θέλουμε. Να συζητούν για οτιδήποτε ως πολιτισμένοι άνθρωποι. Αυτό και τίποτα παραπάνω.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron