Έκλεισε το Isohunt

Συζητήσεις σχετικές με το διαδίκτυο, τις ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, adsl routers, προγράμματα κ.ά.

Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό Maraz » 21 Οκτ 2013, 13:15

Μετά από 10,5 χρόνια λειτουργίας το δημοφιλές torrent tracking site, Isohunt, κλείνει τελικά μετά από δικαστική διαμάχη με την MPAA ( Motion Picture Association of America ) που κράτησε 7 χρόνια. Ο Gary Fung, δημιουργός του site, προχώρησε σε συμβιβασμό και πρέπει να καταβάλει το ποσό των 110 εκατομμυρίων δολαρίων. Έτσι μετά το Demonoid, ήρθε και η σειρά του Isohunt να βάλει λουκέτο. Με αυτό τον τρόπο τα κινηματογραφικά στούντιο δείχνουν τις διαθέσεις τους απέναντι στην πειρατεία.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό alehunter » 21 Οκτ 2013, 13:35

ε καλα δεν μου κανει εντυπωση γενικα μετα την ηττα του demonoid λογικο ειναι να πεσουν και τα αλλα(κατ'εμε) πολυ μικρότερου βεληνεκους
εδω ολοκληρο το piratebay που εχει και στηριξη στο ευρωπαικο κοινοβουλιο-ολοκληρο κινημα απο πισω του- ασφυκτιει να λειτουργησει χωρις προβληματα...
Παντως να λεμε την αληθεια καλα κανουν οι εταιριες ενας θεος ξερει ποσα χρονια εχω να αγορασω-νοικιασω κανα dvd και φυσικα ποσο καιρο εχω να αγορασω κανα μουσικο cd(κυριως ξενο) :)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό Maraz » 21 Οκτ 2013, 14:13

Αυτό που λες, είναι η μία άποψη, από την άλλη όμως υπάρχει και η άλλη, διατυπωμένη από παραγωγούς :
Στις αρχές Απριλίου το HBO παραδέχτηκε ότι η πειρατεία έχει ενισχύσει σημαντικά τις πωλήσεις του Game of Thrones και τώρα έρχεται η σειρά του Vince Gilligan, δημιουργό του Breaking Bad (της καλύτερης τηλεοπτικής σειράς όλων των εποχών σύμφωνα με το imdb.com) να δηλώσει στο BBC ότι τα παράνομα downloads βοήθησαν να γίνει γνωστό σε ένα πολύ ευρύτερο κοινό απ’ ό,τι αναμενόταν!


Προσωπικά βλέπω τις δύο όψεις του νομίσματος. Για να είμαι ειλικρινής, καταλαβαίνω ότι τα παράνομα downloads οδήγησαν πολύ κόσμο στο να παρακολουθήσει τη σειρά, να μάθει για αυτή, κάτι που διαφορετικά δε θα γινόταν. Κατά κάποιον τρόπο, το παράνομο downloading μας βοήθησε ξεκάθαρα στο θέμα της αναγνώρισης του brand, οπότε αυτή είναι η καλή πλευρά

Φυσικά, όπως και στην περίπτωση του HBO, το ιδανικό θα ήταν ο κόσμος να αγόραζε νόμιμα τα επεισόδια της σειράς για να αυξηθούν περισσότερο τα έσοδα, αλλά η πειρατεία αναγνωρίζεται και από τους ίδιους τους παραγωγούς ως ένα αναγκαίο κακό που στην τελική αποφέρει πολύ περισσότερα από τη χασούρα.
http://www.techgear.gr/breaking-bad-boosted-from-piracy-admits-vince-gilligan-79070/

Όσο για το Isohunt, τα πρωτόκολλα επικοινωνίας που χρησιμοποιούσε ήταν πολύ μπροστά... ούτε δακτύλιος, ούτε αλυσίδα ( βλ. Pirate Bay )
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό alehunter » 21 Οκτ 2013, 14:56

Αυτό που λες, είναι η μία άποψη, από την άλλη όμως υπάρχει και η άλλη, διατυπωμένη από παραγωγούς
oτι δεν πιανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια νμζ
Sneaky αποψη δεν λεω αλλα δεν νμζ να ισχυει κυριως λογο του γεγονοτος οτι το ''γινεται ευρεως γνωστη'' δεν αποφερει οικονομικα οφελη. Και τι να το κανω εγω αν ολος ο πλανητης βλεπει breaking bad οταν η πλειοψηφια απο εμας δεν εχει πληρωσει ποτε για να το δει/κατβασει ή αντιστοιχα το εχει στην τηλεοραση του και εχει εμεσα πληρωσει=εχει συνδομητικο καναλι/εχει δει διαφημησεις???
Και εστω οτι ισχυει για τις ταινιες και τα σεριαλ για την μουσικη δεν το συζυτω χαμενος αγωνας ειανι οτι βγαζουν πλεον ειναι λιγο πολυ απο τις συναυλιες :)

Όσο για το Isohunt, τα πρωτόκολλα επικοινωνίας που χρησιμοποιούσε ήταν πολύ μπροστά... ούτε δακτύλιος, ούτε αλυσίδα ( βλ. Pirate Bay )

δεν ξερω δεν το πολυκαταλαβα δωσε γενικες πληροφοριες(ξερωτα τα magnet link κτλπ που εχει ο πιρατης αλλα δεν εχω ποτε αναρωτηθει ποια τα θετικα ή μη)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό Maraz » 21 Οκτ 2013, 16:08

Για να το δηλώνουν δημόσια, κάτι παραπάνω θα ξέρουν, όσο για τη διαφήμιση και την προβολή που παίρνουν από την πειρατεία οι εν λόγω σειρές είναι αδιαμφισβήτητη. Τώρα, από πού προέρχεται το κέρδος σε αυτήν την περίπτωση... ανήκει στα μυστικά του marketing. Όσο για τα πρωτόκολλα επικοινωνίας, ( ένα απ' αυτά είναι το tcp/ip ) έχει αρκετά να διαβάσεις στο internet (διπλωματικές σε pdf) και χρήζουν περαιτέρω ανάλυσης, κάτι που ανήκει σε άλλο θέμα, το ίδιο ισχύει για τις τοπολογίες δικτύων ( αλυσίδα, δίαυλος ).
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό brera » 21 Οκτ 2013, 18:54

Alehunter το ζήτημα είναι αρκετά πιο πολύπλοκο για το ποιός έχει κέρδος και ποιός όχι και τι είναι "ηθικά" σωστό.

HBO: Η πειρατεία είναι κολακευτική για το Game of Thrones, καθώς ενισχύει αντί να μειώνει τις πωλήσεις!

Με αφορμή την πρεμιέρα της άκρως επιτυχημένης σειράς ‘Game of Thrones‘ προχθες το βράδυ, ο διευθυντής προγράμματος του τηλεοπτικού καναλιού HBO, Michael Lombardo, μίλησε σχετικά με την πειρατεία:

“Πιθανότατα δε θα έπρεπε να το λέω αυτό, αλλά η πειρατεία όχι μόνο δεν έχει επηρεάσει αρνητικά τις πωλήσεις DVD αλλά μάλλον τις έχει ενισχύσει.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό alehunter » 23 Οκτ 2013, 11:34

brera έγραψε:Alehunter το ζήτημα είναι αρκετά πιο πολύπλοκο για το ποιός έχει κέρδος και ποιός όχι και τι είναι "ηθικά" σωστό.
kοιτα,δεν μπορω να το πιστεψω οτι γινεται για τον απλουστατο λογο οτι ολοι μα ολοι πλεον μπορουν και κατεβαζουν ο,τι θελουν να δουνε(ή το βλεπουν κατευθειαν online)
και αυτο μου θυμησε αυτο το αρθρο στο οποιο ημουν επισης αντιθετος. δεν καταλαβαινω την λογικη του
και γενικα ποιο το νοημα αν μπορεις να εχεις κατι δωρεαν να το πληρωσεις?εκτος ξερω γω αν ειναι ελληνικη εταιρια ή γενικα ελληνικο ''προιον'' που τοτε οκ το καταλαβαινω κανεις αγορα περισσοτερο για την επιβιωση του παρα επειδη το θες-πρεπει-οποιος αλλος λογος υφισταται
“Πιθανότατα δε θα έπρεπε να το λέω αυτό, αλλά η πειρατεία όχι μόνο δεν έχει επηρεάσει αρνητικά τις πωλήσεις DVD αλλά μάλλον τις έχει ενισχύσει.

ναι ηταν μια αυθορμητη δηλωση μη χεσω...
το μονο που δεχομαι οτι κερδιζουν οι εταιριες ειναι αυτο
Και με απλη λογικη ξανα ρωταω για πιο λογο καποιος να παρει ενα dvd ?
Μιλαμε για τεχνολογικα αναλφαβητα ατομα τα οποια κατεβαζουν ταινιες,μουσικη και οτι αλλο θελησεις. Μαλιστα πλεον πχ για τα σεριαλ που θεσαμε το θεμα οπως και για τις ταινιες οι γνωστες και μη εχουν βρει την χαρα τους αφου κατεβαζουν ενα τορεντ ανοιγουν συνηθως το bsb player επι τοπου βρισκουν υποτιτλους και τελος

Ειλικρνα δεν καταλαβαινω πως γινεται αυτο ???




Maraz έγραψε:Για να το δηλώνουν δημόσια, κάτι παραπάνω θα ξέρουν, όσο για τη διαφήμιση και την προβολή που παίρνουν από την πειρατεία οι εν λόγω σειρές είναι αδιαμφισβήτητη. Τώρα, από πού προέρχεται το κέρδος σε αυτήν την περίπτωση... ανήκει στα μυστικά του marketing. Όσο για τα πρωτόκολλα επικοινωνίας, ( ένα απ' αυτά είναι το tcp/ip ) έχει αρκετά να διαβάσεις στο internet (διπλωματικές σε pdf) και χρήζουν περαιτέρω ανάλυσης, κάτι που ανήκει σε άλλο θέμα, το ίδιο ισχύει για τις τοπολογίες δικτύων ( αλυσίδα, δίαυλος ).

για την δημοσια δηλωση οπως προειπα νζμ απο την στθγμη που δεν μπορουν να κανουν κατι για να το αποτρεψουν(που κανουν δλδ κοπανανε μηνυσεις) προσπαθουν να βγαλουν κατι απο την υποθεση
ειναι αδιαμφησβητη η διαφημηση αλλα ρε συ περα απο το γεγονος οτι λες ναι το ξερω ναι το ειδα ή γενικα μιλας για το σεριαλ-ειναι γνωστο- τι πρακτικο=χρημα εχουν στα χερια τους?
πχ θυμαμαι οταν το dexter ειναι ερθει στο ΣΚΑΙ ποτε δεν το ειδα παρα 1-2 επεισοδια απο οπου και εμαθα το σεριαλ και το κατεβασα και το ειδα. Προσοχη δεν πηρα dvd ή κατι τετοιο αρα πως επωφεληθηκαν απο εμενα? Επιπλεον, αφου τα ειχα δει τα επεισοδια ποτε δεν εκατσα να τα δω στο ΣΚΑΙ αρα δεν ειδα τις διαφημησεις του σκαι αρα πως και τι εβγαλε το καναλι απο το σεριαλ αυτο¨???
Δεκτο για τα μυστικα του μαρκετινγκ αλλα ειλικρινα νμζ μας πουλανε φουμαρα...
οσο για τα αλλα θα τα ψαξω αν ποτε εχω χρονο και διαθεση καθως φαινονται αρκετα ενδιαφεροντα αν και δεν τα ειχα σκεφτει-ακουσει ποτε.will see in the future captain:)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό Maraz » 23 Οκτ 2013, 12:03

Λοιπόν, έχω φίλους που περιμένουνε με τρελή ανυπομονησία τον καινούριο κύκλο (4ο) και κάτσανε και είδανε ξανά το πρώτο επεισόδιο του Game of Thrones στον ΣΚΑΙ γιατί απλούστατα δεν είχε κάτι καλύτερο εκείνη τη στιγμή η τηλεόραση. Υπάρχουν γνωστά μου άτομα που δεν ξέρουν να κατεβάζουν ταινίες, δεν θέλουν να ασχοληθούν με το θέμα και η λύση DVDάδικο είναι μονόδρομος, βέβαια μαθαίνουν για νέες σειρές από άτομα που κατεβάζουν. Εγώ προσωπικά 1 φορά το μήνα θα πάω στο DVDάδικο μόνο και μόνο για την διαδικασία αυτή καθ' αυτή, γιατί γουστάρω να κάνω τη βόλτα μου, να κοιτάξω μέσα εκεί τους τίτλους και να μιλήσω για ταινίες με το αφεντικό, ανταλλάσσοντας γνώμες, και ας έχω δει όλες τις καινούριες κυκλοφορίες. Όσο για τον κινηματογράφο, κάθε σινεφίλ που σέβεται τον εαυτό του νομίζω ότι τον έχει στη λίστα του. Ξέρω, επίσης άτομα που πήγανε 3-4 φορές να δούνε κάθε ταινία του Άρχοντα (Lotr) και μετά αγόρασαν και τα πακέτα με τα DVD των ταινιών. Τέλος, μιας και ανέφερες τη μουσική. Εγώ κατεβάζω μουσική, αλλά αν κάτι μου αρέσει και είναι και μικρή η μπάντα θα πάω να αγοράσω και το άλμπουμ και θα πάρω κάποιο T-shirt για να στηρίξω τα παιδιά. Να ξέρεις ότι πλέον στη μουσική, οι μπάντες βγάζουν λεφτά, όχι από τα CD ή τις συναυλίες αλλά κυρίως από το merchandise.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 23 Οκτ 2013, 16:46

Να συμπληρώσω ότι ο κύριος λόγος που βγαίναν και βγαίνουν οι πειρατικές εκδόσεις ταινιών/σειρών/παιχνιδιών είναι για τη δοκιμή πριν την επίσημη αγορά. Αυτό το συνάντησα και στο εξωτερικό, μια και βρίσκομαι εκεί τελευταία και το επιβεβαίωσα από διάφορους συναδέλφους. Η λογική του τζαμπατζιλικιού που έχουμε σίγουρα δεν πρόκειται να βοηθήσει οικονομικά. Μόνο η παραπάνω μπορεί να το κάνει. Από εκεί απορρέει ότι βοηθά η πειρατεία.

Προσωπική μου άποψη για τις προηγούμενες δηλώσεις των εταιρειών περί πειρατείας και χασούρας δισεκατομμυρίων, δε συμφωνώ. Αν δεν υπήρχε η δυνατότητα της δωρεάν τηλεθέασης - πειρατεία, έχουν την εντύπωση ότι θα δίναν τόσα λεφτά οι τηλεθεατές για να δουν/παίξουν όλα αυτά; Από πού; Αν περίμεναν από αυτά, τότε θα'χαν βουλιάξει τώρα. Γιατί αυτοί που εφαρμόζουν το παραπάνω σύστημα της δοκιμής και αγοράς, δε θα αγόραζαν ποτέ γιατί δε θα μάθαιναν ή δε θα δοκίμαζαν ποτέ αυτό που ίσως αγόραζαν αργότερα. Οι μη έχοντες είναι ούτως ή άλλως μη έχοντες, οπότε από αυτούς το κέρδος δεν είναι αναμενόμενο.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό alehunter » 24 Οκτ 2013, 21:03

JimMichael έγραψε:Να συμπληρώσω ότι ο κύριος λόγος που βγαίναν και βγαίνουν οι πειρατικές εκδόσεις ταινιών/σειρών/παιχνιδιών είναι για τη δοκιμή πριν την επίσημη αγορά. Αυτό το συνάντησα και στο εξωτερικό, μια και βρίσκομαι εκεί τελευταία και το επιβεβαίωσα από διάφορους συναδέλφους. Η λογική του τζαμπατζιλικιού που έχουμε σίγουρα δεν πρόκειται να βοηθήσει οικονομικά. Μόνο η παραπάνω μπορεί να το κάνει. Από εκεί απορρέει ότι βοηθά η πειρατεία.
κοιτα δεν μπορω να καταλαβω την χρησιμοτητα αυτο λεω.οσο για την λογικη που εχουμε τι να πω,ισως μια ερωτηση ειναι ποιος δεν την εχει?
πχ επι χρονια παιζω pro(pes) ποτε δεν το αγορασα και οποιος ου πει οτι το αγορασε θα του πω οτι ειναι μλκς τζαμπα λεφτα. Εξαιρεση τα aτομα που το αγοραζουν για να παιζουν online
δεκτο παντως σαν επιχειρημα μεχρι ενα σημειο απλα αντε για κανα software να το δεχτω αλλα για παιχνιδια και σεριαλ δ ξερω καα ποσο ισχυει...

Προσωπική μου άποψη για τις προηγούμενες δηλώσεις των εταιρειών περί πειρατείας και χασούρας δισεκατομμυρίων, δε συμφωνώ. Αν δεν υπήρχε η δυνατότητα της δωρεάν τηλεθέασης - πειρατεία, έχουν την εντύπωση ότι θα δίναν τόσα λεφτά οι τηλεθεατές για να δουν/παίξουν όλα αυτά; Από πού; Αν περίμεναν από αυτά, τότε θα'χαν βουλιάξει τώρα. Γιατί αυτοί που εφαρμόζουν το παραπάνω σύστημα της δοκιμής και αγοράς, δε θα αγόραζαν ποτέ γιατί δε θα μάθαιναν ή δε θα δοκίμαζαν ποτέ αυτό που ίσως αγόραζαν αργότερα. Οι μη έχοντες είναι ούτως ή άλλως μη έχοντες, οπότε από αυτούς το κέρδος δεν είναι αναμενόμενο.
δεν ξερω δεν νμζ μας δινειται το δωρεαν ωστε ισως να υπαρξει η δυνατοτητα να αγορασουμε το προιον δυνητικα. πολυ παραξενη αποψη η συγκεκριμενη :) δεκτο γαι τους μη εχοντες αλλα οι εχοντες γιατι να το παρουμε ,δεν το καταλαβαινω εγω πχ δεν συγκινουμε ουτε καταναλωνω επι πληρωμη ολα αυτα που δωρεαν μου παρεχονται :)



Maraz έγραψε:Λοιπόν, έχω φίλους που περιμένουνε με τρελή ανυπομονησία τον καινούριο κύκλο (4ο) και κάτσανε και είδανε ξανά το πρώτο επεισόδιο του Game of Thrones στον ΣΚΑΙ γιατί απλούστατα δεν είχε κάτι καλύτερο εκείνη τη στιγμή η τηλεόραση.
οκ αλλα και παλι το βλεπουν επειδη ειναι ενα καλο σεριαλ. αν δεν ειχαν δει κανενα επεισοδιο και δεν υπηρχε η επιλογη να το κατεβασουν να το δουν τοτε ευλαβικα θα ηταν καθε φορα μπροστα στην tv και τοτε θα ειχε μαχ κερδος το ΣΚΑΙ...


Υπάρχουν γνωστά μου άτομα που δεν ξέρουν να κατεβάζουν ταινίες, δεν θέλουν να ασχοληθούν με το θέμα και η λύση DVDάδικο είναι μονόδρομος, βέβαια μαθαίνουν για νέες σειρές από άτομα που κατεβάζουν.
αν και πλεον νμζ εινια σιωπηρη μειοψηφια δεκτον


Εγώ προσωπικά 1 φορά το μήνα θα πάω στο DVDάδικο μόνο και μόνο για την διαδικασία αυτή καθ' αυτή, γιατί γουστάρω να κάνω τη βόλτα μου, να κοιτάξω μέσα εκεί τους τίτλους και να μιλήσω για ταινίες με το αφεντικό, ανταλλάσσοντας γνώμες, και ας έχω δει όλες τις καινούριες κυκλοφορίες.
το θεωρω πεταμα λεφτων :-[

Όσο για τον κινηματογράφο, κάθε σινεφίλ που σέβεται τον εαυτό του νομίζω ότι τον έχει στη λίστα του.
συμφωνω πληρως ειναι η ολη εμπειρια και το επικροτω καθως και εγω το κανω :)
Τέλος, μιας και ανέφερες τη μουσική. Εγώ κατεβάζω μουσική, αλλά αν κάτι μου αρέσει και είναι και μικρή η μπάντα θα πάω να αγοράσω και το άλμπουμ και θα πάρω κάποιο T-shirt για να στηρίξω τα παιδιά.
ε το ιδιο πραγμα λεμε αν εινια μικρη(ελληνικη που ειπα και εγω) αλλα οχι παντα. Ακομα και αν σ αρεσε το cd αν ειναι απο καποιο γνωστο δεν το αγοραζεις οπως πχ για εμενα το τελευταιο cd tou noel gallagher...
Να ξέρεις ότι πλέον στη μουσική, οι μπάντες βγάζουν λεφτά, όχι από τα CD ή τις συναυλίες αλλά κυρίως από το merchandise.
oχι ολες αλλα μονο οι γνωστες ξενες
η μποφιλιου,μελισσες,κιτρινα ποδηλατα,τσαλικης δλδ δεν νμζ να περιμενει τπτ απο κανα μπλουζακι κτλπ
αν τωρα μιλαμε για muse κτλπ οκ δεκτο :)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 24 Οκτ 2013, 22:19

alehunter έγραψε:κοιτα δεν μπορω να καταλαβω την χρησιμοτητα αυτο λεω.οσο για την λογικη που εχουμε τι να πω,ισως μια ερωτηση ειναι ποιος δεν την εχει?
πχ επι χρονια παιζω pro(pes) ποτε δεν το αγορασα και οποιος ου πει οτι το αγορασε θα του πω οτι ειναι μλκς τζαμπα λεφτα. Εξαιρεση τα aτομα που το αγοραζουν για να παιζουν online
δεκτο παντως σαν επιχειρημα μεχρι ενα σημειο απλα αντε για κανα software να το δεχτω αλλα για παιχνιδια και σεριαλ δ ξερω καα ποσο ισχυει...

Το πιο συχνά φαινόμενο είναι για τη δικτυακή λειτουργία του παιχνιδιού. Ξεκλειδώνεις δηλαδή όλες τις λειτουργίες του παιχνιδιού αγοράζοντάς το, που ίσως να μην το έκανες αν το παιχνίδι δεν άξιζε. Οπότε, λες ναι, ας το πάρω. Για τις ταινίες και τις σειρές, πάει σε πιο ρομαντική νοοτροπία. Ότι δηλαδή σ'άρεσε τόσο που θες να το βλέπεις ξανά και ξανά και τιμάς τον κόπο των άλλων για κάτι το οποίο το έχεις σε υψηλή εκτίμηση.

alehunter έγραψε:δεν ξερω δεν νμζ μας δινειται το δωρεαν ωστε ισως να υπαρξει η δυνατοτητα να αγορασουμε το προιον δυνητικα. πολυ παραξενη αποψη η συγκεκριμενη :) δεκτο γαι τους μη εχοντες αλλα οι εχοντες γιατι να το παρουμε ,δεν το καταλαβαινω εγω πχ δεν συγκινουμε ουτε καταναλωνω επι πληρωμη ολα αυτα που δωρεαν μου παρεχονται :)

Επίσημα, ΔΕ σου παρέχονται δωρεάν. Οπότε δεν υφίσταται αυτό. Εφόσον ο πραγματικός κατασκευαστής παρέχει το προϊόν με ένα κοστολόγιο, το να το παίρνεις τζάμπα ταυτίζεται με την κλεψιά, σύμφωνα με τους υπάρχοντες νόμους. Και για την αλήθεια δεν απέχει πολύ από αυτό. Είναι σα να λες: "ωραίο αυτοκίνητο το VW golf, θα πάρω ένα τζάμπα να κάνω το κέφι μου για όσο μου καπνίσει". Πώς περιμένεις να αντιδράσει μια τέτοια εταιρία; Και από την άλλη, αν όλοι εφαρμόσουν την ίδια λογική, τότε δεν πρόκειται να βγάλουν ούτε τα έξοδά τους όλοι αυτοί, άρα δε θα ξαναβγάλουν και κάτι καινούριο που να σου αρέσει, ώστε να πεις ότι θα το πάρεις κι αυτό (δωρεάν). Έχει να κάνει και με τη συντήρηση της κατάστασης αυτό. Η λογική σε όλα τα καταναλωτικά προϊόντα είναι: "δε συγκινούμαι; δεν αγοράζω, δεν απολαμβάνω" και όχι: "δε συγκινούμαι να πληρώσω, άρα θα το πάρω τζάμπα το ίδιο ακριβώς". Αν ήταν έτσι, ποιό το νόημα του κόστους σε ο,τιδήποτε;
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό Maraz » 24 Οκτ 2013, 22:25

oχι ολες αλλα μονο οι γνωστες ξενεςη μποφιλιου,μελισσες,κιτρινα ποδηλατα,τσαλικης δλδ δεν νμζ να περιμενει τπτ απο κανα μπλουζακι κτλπ
αν τωρα μιλαμε για muse κτλπ οκ δεκτο


Σαφώς μιλάω για ροκ και κυρίως μέταλ μουσική, ξένη και ελληνική σκηνή.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό Pilonas » 26 Οκτ 2013, 08:22

Προσωπικά πιστεύω ότι οι εταιρίες έχουν χάσει άπειρα λεφτά από την πειρατεία. Δεν λέω όλοι κατεβάζουμε, μερικοί μάλιστα από πολύ παλιά (αθάνατο winmx :D) αλλά ειδικά ο μουσικός κλάδος έχει πλήγει. Για να μην αναφερθώ σε video club, δισκοπωλεία κτλ. Δυστύχως είτε μας άρεσει είτε όχι η πειρατεία δεν είναι λύση (οχί βεβαία πως ήταν οι υπερβολικές τιμές των δισκογραφικών πχ. παλαιότερα). Τώρα το να αραδιάζουμε δύο τρεις αποσματικές δηλώσεις καποιών λίγων περιπτώσεων που η πειρατεία τους βοήθησε με ένα συγκεκριμένο τρόπο για να την υποστηρίξουμε, προσωπικά τουλάχιστον το βρίσκω άστειο. Και εγώ στεναχωρήθηκα όταν έπεσε το pirate bay πλην όμως αναγνωρίζω ότι ήταν σωστή η απόφαση. Όπως και τώρα...
Pilonas
 

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό Maraz » 26 Οκτ 2013, 10:41

Δε νομίζω να θέλαμε να κάνουμε τον κόσμο να γελάσει ή να κλάψει με αυτό το θέμα. Μια ανακοίνωση ήταν το θέμα και μετά πήρε μια νέα κατεύθυνση, γενικότερα προς την πειρατεία. Δεν βρίσκω κανένα λόγο για τον οποίον θα έπρεπε δικαιολογήσω σε κάποιον την πειρατεία, πέρα από έναν, ότι το κάνω. Τώρα αν οι δηλώσεις των παραγωγών αυτών είναι αστείες είναι θέμα χρόνου να αποδειχθεί, αν και προσωπικά πιστέυω ότι κάποιες επεξηγήσεις στα παραπάνω post δίνουν τροφή για σκέψη και προσφέρουν μια παραπάνω σφαιρικότητα του θέματος. Στην τελική, είτε είναι αληθείς οι δηλώσεις είτε δεν είναι, εμείς αυτό που χάνουμε είναι ένα καλό torrent tracking site.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έκλεισε το Isohunt

Δημοσίευσηαπό Pilonas » 26 Οκτ 2013, 10:48

Ναι ρε, μην το παιρνείς προσωπικά. Απλά η δικιά μου θέση απέναντι στην πειράτεια είναι απόλυτη (ότι δηλαδή πρέπει να καταπολεμηθεί γιατί είναι κλεψιά πνευματικής ιδιοκτησίας) και εντάξει προσωπικά μου φαίνονται χώρις βάση τα επιχειρήματα που ανέφεραν κάποιοι για να πουν ότι οι εταιρίες επωφελούνται. Για μένα αυτά που ίσως κερδίζουν δεν είναι ουτέ καν συγκρίσιμα με αυτά που χάνουν στη γενική περίπτωση. Και να σου πω και κάτι άλλο, ακόμα και αν κέρδιζαν οι εταιρίες η πειρατεία πάλι θα πρέπει να σταματήσει. Είναι ηθικό το θέμα όχι χρηματικό.
Τελευταία επεξεργασία από Pilonas και 26 Οκτ 2013, 10:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Pilonas
 

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης