Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 31 Οκτ 2020, 16:41

Εδώ μπορείτε να υποβάλετε ερωτήσεις, απορίες ή παρατηρήσεις σχετικές με την Εργασία 1.
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό chrischatz » 31 Οκτ 2020, 19:34

θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται να δουλεύουμε την εργασία αποσπασματικά ή εάν αυτό δεν μας το επιτρέπει η πλατφόρμα.Υπάρχει δηλαδή κάποιο προσωρινό save?
chrischatz
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Οκτ 2020, 22:04

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 31 Οκτ 2020, 22:01

θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται να δουλεύουμε την εργασία αποσπασματικά ή εάν αυτό δεν μας το επιτρέπει η πλατφόρμα.Υπάρχει δηλαδή κάποιο προσωρινό save?


Η συγκεκριμένη εργασία δεν έχει περιορισμό χρόνου και δοκιμών. Ο σκοπός είναι να μπορείτε
να δουλέψετε τα ερωτήματα και να υποβάλλετε τις απαντήσεις με την ησυχία σας (μέχρι
βέβαια να λήξει η προθεσμία υποβολής). Άρα επιθυμία μας είναι να μπορείτε να απαντήσετε
και τμηματικά (τη συγκεκριμένη εργασία). Από Δευτέρα που θα ανοίξει η εργασία θα δούμε
στην πράξη αν επιτυγχάνεται αυτο με τις ρυθμίσεις που κάναμε, διαφορετικά θα κάνουμε
διορθώσεις.
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό JimPap21 » 03 Νοέμ 2020, 17:55

Καλησπερα κυριε.Στη πρωτη ασκηση για παραδειγμα οταν θελουμε να επιστραφει μια τιμη true ή false χρειαζόμαστε εντολή εξόδου; Γιατι εγω το γραφω με return αλλα δεν μου βγαζει κατι. Ευχαριστω
JimPap21
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Φεβ 2020, 16:44

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 03 Νοέμ 2020, 18:37

Καλησπερα κυριε.Στη πρωτη ασκηση για παραδειγμα οταν θελουμε να επιστραφει μια τιμη true ή false χρειαζόμαστε εντολή εξόδου; Γιατι εγω το γραφω με return αλλα δεν μου βγαζει κατι. Ευχαριστω


Ναι, θα πρέπει να επιστρέφει μια boolean τιμή true ή false.
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό JimPap21 » 04 Νοέμ 2020, 12:43

Επίσης όταν λέτε θα δέχεται ως είσοδο,εννοείτε πως θέλετε μια εντολή εισόδου ή θεωρούμε ότι δέχεται ένα όρισμα π.χ. καλώντας την μέθοδο μέσα στην main;
JimPap21
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Φεβ 2020, 16:44

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 04 Νοέμ 2020, 13:45

Επίσης όταν λέτε θα δέχεται ως είσοδο,εννοείτε πως θέλετε μια εντολή εισόδου ή θεωρούμε ότι δέχεται ένα όρισμα π.χ. καλώντας την μέθοδο μέσα στην main;


Θα δέχεται αντίστοιχη παράμετρο/όρισμα κατά την κλήση της.
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 04 Νοέμ 2020, 21:42

Θα ηθελα να σας ρωτησω γιατι δεν δεχεται την απαντηση αφου περασε ολα τα τεστ;


Για κάθε ερώτημα υπάρχουν φανερά τεστ και υπάρχουν και τεστ που δεν εμφανίζονται στην οθόνη. Θα πρέπει η λύση που δίνετε να απαντά σωστά σε όλα τα τεστ διαφορετικά υπάρχει κάποιο λάθος στη λύση.
Συνημμένα
Error message.jpg
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό ioannastagona1 » 08 Νοέμ 2020, 14:44

Καλησπέρα, το break είναι απαραίτητο στην switch; γιατί μόνο χωρίς αυτό μου παίρνει σωστή την απάντηση μου, αλλά κάτι δεν μου κολλάει. Αναφέρομαι στην 2η άσκηση της εργασίας.
ioannastagona1
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Ιαν 2020, 13:18

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό andreass » 08 Νοέμ 2020, 15:33

Καταλάθος πάτησα επαναπροσπάθεια και τώρα μου δείχνει τη 2η προσπάθεια σε εξέλιξη. Πρέπει να ξαναγράψω από την αρχή όλες τις μεθόδους; Γιατί στο Moodle λέει "Μέθοδος βαθμολόγησης: τελευταία προσπάθεια", άρα υπάρχει περίπτωση να μη λάβει υπόψη τη πρώτη μου προσπάθεια;


Το Moodle κρατάει την τελευταία προσπάθεια από τις ολοκληρωμένες. Αν κάποιος έχει υποβάλλει και δεύτερη φορά ολοκληρωμένη κρατάει την πιο πρόσφατη, αν όμως όπως σε αυτή την περίπτωση η δεύτερη προσπάθεια είναι "σε εξέλιξη" τότε διατηρεί προς βαθμολόγηση την τελευταία ολοκληρωμένη.
andreass
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 30 Ιουν 2012, 12:18

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό thefk123 » 08 Νοέμ 2020, 19:49

Κυριε στην ασκηση 10 ενω επιστρεφω πινακα κανονικα μου βγαζει αυτο το error για την τελευταια γραμμη:
__tester__.java:15: error: '.class' expected
return A[];
^
1 error
thefk123
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Ιουν 2020, 21:03

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 08 Νοέμ 2020, 21:49

return A[];


Εάν θέλουμε η μέθοδος να επιστρέψει τον πίνακα A γράφουμε

return A;
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό pana bak » 10 Νοέμ 2020, 15:30

Καλησπέρα, εδώ και μέρες προσπαθώ να επιλύσω το παρακάτω error που εμφανίζεται στην άσκηση 9 χωρίς αποτέλεσμα όμως.

***Σφάλμα***
Exception in thread "main" java.lang.StringIndexOutOfBoundsException: String index out of range: 5
at java.base/java.lang.StringLatin1.charAt(StringLatin1.java:47)
at java.base/java.lang.String.charAt(String.java:693)
at __tester__.stringContainedInOtherString(__tester__.java:11)
at __tester__.runTests(__tester__.java:34)
at __tester__.main(__tester__.java:29)

Για το μήκος των s1 και s2 έχω δοκιμάσει s1.length όσο και s1.length(), όπως και αντίστοιχα για το s2, για να ξεπεράσω το πρόβλημα του μεγέθους του string και να κάνω τις απαιτούμενες επαναλήψεις και συγκρίσεις που χρειάζονται.
Δοκίμασα και την εισαγωγή τους σε ξεχωριστές int μεταβλητές ανεξαρτήτου μεγέθους αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Όσον αφορά την charAt την χρησιμοποιώ για τη σύγκριση κάθε φορά του στοιχείου του κάθε string.
Επειδή το πρόβλημα επιμένει και φοβάμαι ότι μπορεί να είναι και λανθασμένος ο τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος από μέρους μου, παρακαλώ για τη βοήθεια σας.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
pana bak
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 10 Φεβ 2018, 19:43

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό andreass » 10 Νοέμ 2020, 20:01

pana bak έγραψε:Καλησπέρα, εδώ και μέρες προσπαθώ να επιλύσω το παρακάτω error που εμφανίζεται στην άσκηση 9 χωρίς αποτέλεσμα όμως.

***Σφάλμα***
Exception in thread "main" java.lang.StringIndexOutOfBoundsException: String index out of range: 5
at java.base/java.lang.StringLatin1.charAt(StringLatin1.java:47)
at java.base/java.lang.String.charAt(String.java:693)
at __tester__.stringContainedInOtherString(__tester__.java:11)
at __tester__.runTests(__tester__.java:34)
at __tester__.main(__tester__.java:29)

Για το μήκος των s1 και s2 έχω δοκιμάσει s1.length όσο και s1.length(), όπως και αντίστοιχα για το s2, για να ξεπεράσω το πρόβλημα του μεγέθους του string και να κάνω τις απαιτούμενες επαναλήψεις και συγκρίσεις που χρειάζονται.
Δοκίμασα και την εισαγωγή τους σε ξεχωριστές int μεταβλητές ανεξαρτήτου μεγέθους αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Όσον αφορά την charAt την χρησιμοποιώ για τη σύγκριση κάθε φορά του στοιχείου του κάθε string.
Επειδή το πρόβλημα επιμένει και φοβάμαι ότι μπορεί να είναι και λανθασμένος ο τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος από μέρους μου, παρακαλώ για τη βοήθεια σας.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Από όσο μπορώ να δω έχεις κάνει λάθος στους δείκτες του πίνακα. Το λάθος αυτό δημιουργήθηκε από το i < s2.length() - s1.length() που δεν λαμβάνει υπόψιν του τα όρια των πινάκων. Αντιλαμβάνομαι τι πας να κάνεις και είναι σωστό σαν ιδέα αλλά ουσιαστικά πας να υλοποιήσεις μια μέθοδο την οποία είδαμε στο μάθημα και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις απευθείας για την λύση της άσκησης κάτι που και θα σε διευκολύνει (σε παραπέμπω στο eclass 2020-21 Εργαστήριο -> Δομές Δεδομένων στην Java, σελίδα 10 οπου αναφέρει και την μέθοδο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις).

Προσοχή γιατί θα πρέπει να ελέγξεις τόσο αν το s1 περιέχεται στο s2 όσο και το αντίθετο (διότι εδώ λαμβάνεις υπόψιν μόνο την μια περίπτωση).
andreass
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 30 Ιουν 2012, 12:18

Re: Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων [2020-21]: Εργασία 1

Δημοσίευσηαπό pana bak » 10 Νοέμ 2020, 23:33

andreass έγραψε: Από όσο μπορώ να δω έχεις κάνει λάθος στους δείκτες του πίνακα. Το λάθος αυτό δημιουργήθηκε από το i < s2.length() - s1.length() που δεν λαμβάνει υπόψιν του τα όρια των πινάκων. Αντιλαμβάνομαι τι πας να κάνεις και είναι σωστό σαν ιδέα αλλά ουσιαστικά πας να υλοποιήσεις μια μέθοδο την οποία είδαμε στο μάθημα και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις απευθείας για την λύση της άσκησης κάτι που και θα σε διευκολύνει (σε παραπέμπω στο eclass 2020-21 Εργαστήριο -> Δομές Δεδομένων στην Java, σελίδα 10 οπου αναφέρει και την μέθοδο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις).

Προσοχή γιατί θα πρέπει να ελέγξεις τόσο αν το s1 περιέχεται στο s2 όσο και το αντίθετο (διότι εδώ λαμβάνεις υπόψιν μόνο την μια περίπτωση).


Μετά την υπόδειξή σας και τη διόρθωση στον κώδικα είχα και το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ίσως άθελα μου δυσκόλεψα την άσκηση.
Σας ευχαριστώ.
pana bak
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 10 Φεβ 2018, 19:43

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες