[κάνει την πάπια] για την [ταμπακέρα]

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

[κάνει την πάπια] για την [ταμπακέρα]

Δημοσίευσηαπό pez » 06 Ιαν 2009, 09:35

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
| From....: Petros Zimourtopoulos [email protected]>
| To.......: EECE [email protected]>;
| ..........: DEP EE [email protected]>
| Cc.......: Antennas RG [email protected]>;
| ..........: /F/L/O/S/S/ [email protected]>
| Sent....: Tuesday, January 06, 2009 9:21 AM
| Subject: [κάνει την πάπια] για την [ταμπακέρα]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|
| [κάνει την πάπια] για την [ταμπακέρα]
| ---------------------------------------------
|
|
| [πάπια]
| ---------------------------------------------
| [ονοματοπ. λ. από τη φωνή πα-πα-πα]
|
| (η) ουσ. το υδρόβιο πτηνό νήσσα
|
| φρ.
|
| "κάνει την πάπια":
|
| υποκρίνεται ότι δεν καταλαβαίνει ή δεν ξέρει
|
| είδος ουροδοχείου για αρρώστους
|
|
| [ταμπακέρα]
| ----------------------
| [ιταλ. tabacchiera]
|
| (η)
| ουσ.
| καπνοθήκη,
| τσιγαροθήκη
|
| (μτφ.)
| η ουσία,
| οι πραγματικές διαστάσεις υποθέσεως:
|
| "αλλά ας έλθομε, επιτέλους, και στην ταμπακέρα
| για την οποία ελάχιστα ακούγονται"
|
| (Οικονομικός Ταχυδρόμος)
|
| -------------
| Πηγή: ΜΕΛ

- Ιδίως όμως κάνει την πάπια, όταν έχουν μαζευτεί βουνό οι ταμπακέρες, να πέσουν, οσονούπω, να την/τον πλακώσουν.

- d;^)

- Πέτρος Ζιμουρτόπουλος
pez
 

Re: [κάνει την πάπια] για την [ταμπακέρα]

Δημοσίευσηαπό Stokos » 06 Ιαν 2009, 16:39

Αλήθεια έχετε αναρωτηθεί πόσοι από εμάς (παρά τη καλή μας θέληση να κάτσουμε να διαβάσουμε τα post σας) μπορούμε να καταλάβουμε τι θέλετε να πείτε?

Σας συνιστώ λοιπόν να λέτε τα πράγματα ποιο ξεκάθαρα χωρίς υπονοούμενα και copy-paste από e-mails (τα οποία καταστρέφουν τη λογική ροή στα post σας), ώστε να είναι κατανοητά από το μέσο φοιτητή, στον οποίο εξάλλου απευθύνεται το forum.

Αυτά από εμένα ως ένα απλό μέσο χρήστη του forum.
Stokos
 

Re: [κάνει την πάπια] για την [ταμπακέρα]

Δημοσίευσηαπό pez » 07 Ιαν 2009, 10:16

- Αντιγράφω:

- Ψυχαγωγία -> Γενικά Θέματα:

- "Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic."

- Συνεπώς, τι ακριβώς θέλετε;

- Όσο για τον "μέσο φοιτητή"; Δεν υπάρχει! Τουλάχιστον μεταξύ εκείνων που εισέρχονται στα ΑΕΙ κατόπιν πανελληνίων εξετάσεων. Κ ά θ ε φ ο ι τ η τ ή ς ΑΕΙ έχει IQ τουλάχιστον από 128 και άνω. Αν μάλιστα λάβουμε υπόψη μας και τις μονάδες που απαιτούνται για να βρίσκεται κάποιος -κατόπιν πανελληνίων εξετάσεων- Εδώ Μέσα, αντιλαμβάνεστε...

- Αν τώρα, αφού σας βγήκε και εσάς η ψυχή να περάσετε Εδώ Μέσα -κατόπιν πανελληνίων εξετάσεων, επαναλαμβάνω!- σας έκαναν στη συνέχεια να αισθάνεστε μονίμως "μέσοι" Εδώ Μέσα -για να μην πω βλάκες ή ανίκανοι- δεν φταίω εγώ. Από εκείνους λοιπόν που σας καταντούν έτσι, από αυτούς να πάτε να ζητήσετε την απάντηση που ζητάτε.

- Ή μήπως βρίσκονται κι αυτοί Εδώ Μέσα, χωρίς να έχουν περάσει από πανελλήνιες εξετάσεις;

- d;^)

- Γιατί δεν τους ρωτάτε; Εμπρός λοιπόν! Θάρρος! Πάτε και ρωτήστε τους!

- Πέτρος Ζιμουρτόπουλος
pez
 

Re: [κάνει την πάπια] για την [ταμπακέρα]

Δημοσίευσηαπό Stokos » 07 Ιαν 2009, 15:06

pez έγραψε:- Συνεπώς, τι ακριβώς θέλετε;

Μα το ερώτημά μου είναι απλό... τι ενδιαφέρει το μέσο φοιτητή που διαβάζει το forum το copy-paste της ετοιμολογίας των λέξεων πάπια και ταμπακιέρα?
Προφανώς κάτι άλλο θέλετε να πείτε αλλά εφόσον δε το λέτε ευθέως κανείς δε μπορεί να το καταλάβει.

pez έγραψε:- Όσο για τον "μέσο φοιτητή"; Δεν υπάρχει! Τουλάχιστον μεταξύ εκείνων που εισέρχονται στα ΑΕΙ κατόπιν πανελληνίων εξετάσεων. Κ ά θ ε φ ο ι τ η τ ή ς ΑΕΙ έχει IQ τουλάχιστον από 128 και άνω. Αν μάλιστα λάβουμε υπόψη μας και τις μονάδες που απαιτούνται για να βρίσκεται κάποιος -κατόπιν πανελληνίων εξετάσεων- Εδώ Μέσα, αντιλαμβάνεστε...

- Αν τώρα, αφού σας βγήκε και εσάς η ψυχή να περάσετε Εδώ Μέσα -κατόπιν πανελληνίων εξετάσεων, επαναλαμβάνω!- σας έκαναν στη συνέχεια να αισθάνεστε μονίμως "μέσοι" Εδώ Μέσα -για να μην πω βλάκες ή ανίκανοι- δεν φταίω εγώ. Από εκείνους λοιπόν που σας καταντούν έτσι, από αυτούς να πάτε να ζητήσετε την απάντηση που ζητάτε.

Δε ξέρω από που βγάλατε το συμπέρασμα από το post μου ότι αναφέρομαι στο μέσο φοιτητή της σχολής ως "βλάκα" ή "ανίκανο"... Νομίζω είναι σαφές απ'όλους τι χρησιμοποιώ τον όρο "μέσο" φοιτητή/χρήστη του forum και όχι "μέσο" πολίτη. Σίγουρα κάποιος που έχει καταφέρει να εισαχθεί σε ένα σχετικά υψηλόβαθμο ΑΕΙ δεν αποτελεί στη κοινωνία μας "μέσο" πολίτη...
Stokos
 

Re: [κάνει την πάπια] για την [ταμπακέρα]

Δημοσίευσηαπό Stathmarxis » 07 Ιαν 2009, 16:16

pez έγραψε:- Όσο για τον "μέσο φοιτητή"; Δεν υπάρχει!

Σωστά, αν πάρουμε ένα δείγμα από ένα σύνολοφοιτητών, στο οποίο όλοι έχουν μία υψηλή τιμή IQ, αυτομάτως δεν ορίζεται μέση τιμή του IQ σε αυτό το δείγμα, και κατά συνέπεια δεν ορίζεται μέσος φοιτητής!

Πολύ καλό μάθημα στατιστικής αυτό, βλέπω διαπρέπουμε στα μαθηματικά "Εδώ Μέσα" -d;^)

Φυσικά, με τον όρο [φοιτητής], έχουμε υποννοήσει την έννοια "φοιτητής του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, της ΠΣ του ΔΠΘ", μιας και αυτό το forum σε αυτούς τους φοιτητές απευθύνεται. Ίσως πάλι, είναι παράληψη του συναδέλφου που δεν το διευκρίνησε.
Stathmarxis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 15:16
Τοποθεσία: Xanthi

Re: [κάνει την πάπια] για την [ταμπακέρα]

Δημοσίευσηαπό pez » 07 Ιαν 2009, 16:32

από Stokos την Τετ Ιαν 07, 2009 3:06 pm ...


- Εντάξει... Εντάξει... Μην αρπάζεστε... Ψάχνω να δω αν είπατε αυτές τις λέξεις και δεν βρίσκω να τις είπατε. Από πού συνάγεται λοιπόν ότι είπατε τις λέξεις αυτές; Από πουθενά. Και δεν υπονόησα καν ότι τις είπατε. Αλλά μήπως τις είπα εγώ; Όχι. Ούτε εγώ τις είπα. Και πως να τις πω άλλωστε; Αφού δεν το πιστεύω. Δεν είναι του χαρακτήρα μου. Ντρέπομαι. 'Αλλες/άλλοι είναι ολοκληρωτικές μανούλες σε κάτι τέτοια: Περνούν για βλάκες και υποτιμούν όλους όσους δεν μιλάνε και δεν αντιστέκονται στα καπρίτσια τους.

- Και σας παρακαλώ πολύ να λάβετε υπόψη σας πως και εγώ ο ίδιος δεν καταλαβαίνω -και μάλιστα πάρα πολλές φορές!- το τι λένε και τι γράφουν άλλοι. Δεν σκέφτηκα όμως ποτέ να επικαλεσθώ ως δικαιολογία για την αδυναμία μου αυτή την ένταξή μου σε κάποιο "μέσο όρο". Αφού δεν πιστεύω ότι υπάρχει ένας τέτοιος! Πως θα το αναφέρω; Έτσι, αν ξαναδείτε τι ειπώθηκε, θα διαπιστώσετε ότι δεν ανέφερα εγώ τον "μέσο" φοιτητή. Εσείς τον αναφέρατε. Εγώ απλώς ακολούθησα λογικώς την αναφορά που εσείς θέσατε.

- Να σας ξαναθυμίσω τώρα ότι είμαστε στην:

[Ψυχαγωγία] -> [Γενικά Θέματα]:[Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.];

- Μέσα στα πλαίσια αυτά λοιπόν και η απάντησή μου απλή ήταν. Και μάλιστα, επίσης παρακολουθώντας σας, μπορώ και να προσθέσω:

- Τότε κατά μείζονα λόγο των μελών του forum! IQ = 128. Tουλάχιστον. Οπότε;

- Τα ίδια και για τον "μέσο" πολίτη. Παρακολουθώντας σας και πάλι θα έλεγα:

- Ότι κάποιος που έχει καταφέρει να εισαχθεί σε ένα σχετικά υψηλόβαθμο ΑΕΙ ΟΦΕΙΛΕΙ να ΜΗΝ αποτελεί στη κοινωνία μας "μέσο" πολίτη... Διότι έχει αναλάβει πάρα πολύ μεγάλες ευθύνες απέναντί της!

- Σας ικανοποιεί τώρα το γεγονός της ΕΥΘΕΙΑΣ παράθεσης των όρων [πάπια] και [ταμπακέρα], ως εκ του λειτουργήματος και του καθήκοντός μου, απορρέουσα υποχρέωσή μου;

- Πέτρος Ζιμουρτόπουλος
pez
 

Re: [κάνει την πάπια] για την [ταμπακέρα]

Δημοσίευσηαπό ckoukou » 07 Ιαν 2009, 22:03

"ταμπακέρα" λέμε ή "ταμπακιέρα";
"Χε! Χε!" λέμε ή "Χα! Χα!";
ckoukou
 

Re: [κάνει την πάπια] για την [ταμπακέρα]

Δημοσίευσηαπό m.j. » 08 Ιαν 2009, 14:15

Νομίζω πως το φόρουμ μας εξυπηρετεί συγκεκριμένους σκοπούς.
Ας φροντίζουμε να μένουμε πιστοί σ αυτούς,είναι ευθύνη όλων μας άλλωστε.
Το φόρουμ αποτελεί εργαλείο για κάθε ηλεκτρολόγο,δεν θα ήταν καλό να μείνει έτσι??
Ακόμα και τα posts που αφορουν είτε αθλήματα είτε ηλεκτρ.παιχνίδια,μουσική,ταινίες.. -και γενικά ό,τι άλλο συγκαταλέγεται στην λίστα των θεμάτων του φόρουμ- ...έχουν τον ρόλο τους στην "κοινωνία" αυτή που δημιουργήθηκε για το καλό μας, ποιο το όφελος όμως τέτοιων δημοσιεύσεων????
εγώ είμαι λάθος ή.. κάποιοι θα έπρεπε να συνειδητοποιήσουν ότι το φόρουμ δεν είναι χώρος όπου άσκοπα,υπέρμετρα και άστοχα ο καθένας μας μπορεί να γράφει το οτιδήποτε?

ας μου συγχωρεθεί ο αυστηρός τόνος,
καλη χρονιά σε όλους!
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: [κάνει την πάπια] για την [ταμπακέρα]

Δημοσίευσηαπό ckoukou » 08 Ιαν 2009, 14:43

Συμφωνώ βεβαίως με το χρήστη m.j. Ακριβώς αυτό ήθελα να επιτύχω στέλνοντας ένα "άσκοπο" μήνυμα, το οποίο όμως είχε το σκοπό του.
Γιατί επιτρέπονται γελοιότητες του τύπου "ταμπακιέρας"; Γιατί επιτρέπεται κάποιος να "γελά"; Εις βάρος ποίου, τελικά, γελά;
Επιφωνήματα του τύπου "Χε! Χε!" τι δείχνουν; Ότι όταν ήταν κάποιος μικρός διάβαζε πολλά "Μίκυ Μάους", ή ότι εξακολουθεί να παραμένει μικρός;
Γιατί πρέπει να μάθουμε από εδώ ότι "πάπια" σημαίνει και "είδος ... για αρρώστους";
Πως δηλαδή μια σοβαρή προσπάθεια των φοιτητών για τη δημιουργία ενός forum, γίνεται εργαλείο στα χέρια του καθενός που την εκμεταλλεύεται για να ξεδίνει και να βγάζει τα απωθημένα του; Τόσο εύκολα;
Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να ξαναδιαβάσω τους κανόνες του forum τους οποίους βεβαίως αποδέχτηκα με την εγγραφή μου, αλλά αν αυτοί οι κανόνες δεν μπορούν να αποκλείσουν την κατάχρηση του μέσου και των δυνατοτήτων του, τότε ας αλλάξουν.
Προτείνω, όσοι από εμάς είμαστε προβληματικοί να αποβληθούμε απο τους υπόλοιπους, ώστε να διατηρηθεί το forum υγιές. Και εγώ μαζί.
ckoukou
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης