Ευσυνείδητοι καταναλωτές

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Ευσυνείδητοι καταναλωτές

Δημοσίευσηαπό Kevin » 03 Μαρ 2009, 21:06

Με αφορμές

α) το post που έκανα στα Ανέκδοτα σχετικά με την απαράδεκτη "μερίδα"
β) την προτροπή ενός φίλου

προχωράω στη δημιουργία αυτού του topic προκειμένου να ενεργοποιήσω όσους από εσάς μου έμοιαζαν (μέχρι χθες) στο θέμα "καταναλωτική συμπεριφορά".

Το post εκείνο στα ανέκδοτα αναφερόταν σε μία μικρή μερίδα η οποία χρεώθηκε 5,40€. Αναρωτιέμαι, οι άνθρωποι του μαγαζιού όταν το "αποφάσισαν" δεν σκέφτηκαν καθόλου την αντίδραση εκείνου που θα παραγγείλει όταν το δει? Δηλαδή μας έχουν για τόσο ... ώστε να παίρνουμε ό,τι μας δίνουν, να μας πιάνουν τον ... από πλευράς τιμών και εμείς να καθόμαστε "έτσι"? Ο φίλος μου που παρήγγειλε αμέσως πήρε τηλέφωνο, παραπονέθηκε και αφού του είπε εκείνη "δεν ξέρω, αυτό πουλάμε" της είπε απλά "τότε δεν ξαναπαραγγέλνουμε από σας".

Αναρωτήθηκα λοιπόν κατά πόσο θα συμμορφώνονταν ο ίδιος και οι όμοιοί του αν οποίος ήταν δυσαρεστημένος ξόδευε 2 λεπτά από τον χρόνο του και λίγα γραμμάρια απ' τη μαγκιά του για να κάνει αυτή την κλήση. Θα συμμορφώνονταν γιατί εκείνοι μας έχουν ανάγκη δεν τους έχουμε εμείς. Εμείς τους τα ακουμπάμε με το παραμυθάκι που άρχισε τότε που ήρθε το € (που να μην έσωνε) και συνεχίζεται με καταχρήσεις χωρίς ντροπή χωρίς να σκέφτονται λίγο τον πελάτη.

Μέχρι χθες δεν έκανα αντίστοιχο τηλεφώνημα (αν και υπήρξαν λόγοι) τρέφοντας συνεχώς την κατάσταση αυτή, όπως πιθανότατα έχει σκεφτεί κάποιος που "δεν θέλει να ακουστεί κακός" ή λέει "έλα μωρε δεν πειράζει" ή "δεν βαριέσαι" ή παρεμφερή..

Μην βαρεθείς αν γίνει κάτι τέτοιο! Και δεν είσαι κακός! Είσαι αυτό που λέει ο τίτλος. Είναι αναφαίρετο δικαίωμά μας να διαμαρτυρόμαστε όταν βλέπουμε οτι είμαστε συνεπείς από την πλευρά μας (πληρωμή) και ο άλλος δεν είναι. Μπορεί φαινομενικά να μην αλλάζει κάτι, αλλά αν αυτό το κάνει ο καθένας μας σε κάθε περίπτωση τότε ίσως επιβεβαιωθεί (έστω λίγο) αυτό που λένε οτι όλα στα χέρια μας είναι από τη στιγμή που εμείς πληρώνουμε!

Φυσικά αυτό επεκτείνεται και σε άλλες υπηρεσίες της ζωής μας όχι μόνο στο φαγητό. Αυτό απλά ως παράδειγμα.
Kevin
 

Re: Ευσυνείδητοι καταναλωτές

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 03 Μαρ 2009, 22:02

Φίλε Kevin,

λίγο παθιασμένο σε κόβω και κάλα κάνεις με τη nanoμερίδα που σου φέρανε.
Αν ήμουν στη θέση σου (πεινασμένος και θιγμένος) θα τους έπαιρνα τηλ και θα έλεγα:
"Η ΜΕΡΙΔΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΤΕ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΙΔΕΣ ΣΑΣ....Συγνώμη αλλά μόλις χάσατε 500 υποψήφιους πελάτες και μάλιστα πεινασμένους χωρίς μητέρα in da houz. Γεια σας και καλές γιορτές."- TOYT TOYT TOYT TOYT....

Έτσι θα έβγαζα τα νεύρα μου (και δεν θα έλεγα τίποτα το ακραίο στο φορουμ φυσικά) και θα με συζητούσαν και όλο το βράδυ εκεί τα παιδάκια με τα μακαρονάκια.

Με χορτάτο το στομάχι,(έχω αρχίσει να μαγειρεύω φίλε...θα κάνω κάνα thread σε λίγο μαγειρικής για μηχανικούς, να ανταλλάξουμε γνώμες)

ο φίλος σου lovabill

PS.: Λαδι, κρεμμύδι, πιπεριά, ντοματοπολτό(ή πουμαρό) για 20 λεπτά
Λάδι κρεμμύδι, μανιτάρια, μπέικον,κρέμα γάλακτος για 15 λεπτά
Βράσε και 3 κιλά μακαρόνια και φώναξε και τη γειτονιά.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18


Re: Ευσυνείδητοι καταναλωτές

Δημοσίευσηαπό Giannis » 17 Μαρ 2009, 13:50

Κλεψιά και με τα δυο χέρια!!!!!

Απλά ρίχτε μια ματιά στους συγκριτικούς πίνακες. :-X
Θα σε παρακαλούσα να μην σπαταλάς το πολύτιμο ρεύμα και πόρους από αυτόν τον πλανήτη για να γραφεις αυτά που σκέφτεσαι.

Να κλέβεις ιδέες από ένα άτομο είναι κλοπή, να κλέβεις από πολλά...είναι έρευνα.

Πάτα εδώ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ευσυνείδητοι καταναλωτές

Δημοσίευσηαπό Despoina » 18 Μαρ 2009, 17:45

... κι επίσης: όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές!!! :D
Despoina
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 20:46

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 45 επισκέπτες