Θα επενδύατε????

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Re: Θα επενδύατε????

Δημοσίευσηαπό starchild » 03 Ιουν 2009, 16:15

οι πιο πλουσιοι ανθρωποι στο κόσμο ΔΕΝ είναι σπουδασμένοι!
Χαρακτηριστική ο ομιλία του Larry Elisson στους απόφοιτους του πανεπιστημιου του Yale, όταν τους χαρακτηρίζει αποτυχημένους!
Enjoy:
«ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ YALE, θέλω να κάνετε κάτι για μένα. Σας παρακαλώ, κοιτάξτε τον συμφοιτητή σας στα δεξιά σας. Τώρα σκεφτείτε το εξής: σε πέντε χρόνια από τώρα, σε δέκα χρόνια, ακόμη και σε τριάντα χρόνια από τώρα, οι πιθανότητες είναι πως αυτό το άτομο που βλέπετε θα είναι ένας αποτυχημένος. Την ίδια στιγμή, και το άτομο στα δεξιά σας θα είναι αποτυχημένο. Και εσείς στη μέση; Τι μπορείτε να περιμένετε για τους εαυτούς σας; Θα είστε αποτυχημένοι. Αποτυχίες. Καθώς κοιτάζω αυτή την αίθουσα σήμερα δεν βλέπω χίλιες ευκαιρίες για ένα καλύτερο αύριο. Δεν βλέπω χίλιους ηγέτες χιλίων διαφορετικών βιομηχανιών. Βλέπω χίλιους αποτυχημένους. Έχετε ταραχτεί. Είναι απόλυτα κατανοητό. Άλλωστε πως μπορώ εγώ, ο Λόρενς (Λάρι) Ελισον, ένας άνθρωπος που παράτησε το κολέγιο, να είμαι τόσο αυθάδης ώστε να αγορεύω αιρετικά στην τάξη αποφοίτων ενός εκ των καλυτέρων πανεπιστημίων της χώρας; Θα σαςs πω γιατί μπορώ να είμαι αυθάδης. Διότι εγώ, ο Λόρεν* (Λάρι) Έλισον, ο δεύτερος πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο, παράτησα το κολέγιο - κάτι που εσείς δεν κάνατε. Διότι ο Μπιλ Γκέιτς, ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο αυτή τη στιγμή, παράτησε το κολέγιο ενώ εσείς όχι. Επειδή ο Πολ Αλεν, ο τρίτος πιο πλούσιος άνθρωπος στον κόσμο, παράτησε το κολέγιο - κάτι που εσείς δεν κάνατε.
θέλετε ένα καλύτερο μέτρο σύγκρισης; Ο Μάικλ Ντελ. Το νούμερο 9 στη λίστα των ανερχόμενων στελεχών έχει παρατήσει το κολέγιο ενώ εσείς, όπως γνωρίζετε, δεν το κάνατε. Χμμμ... Βλέπω πως είστε ιδιαίτερα ταραγμένοι. Είναι απόλυτα κατανοητό. Αφήστε με λοιπόν να ικανοποιήσω λίγο τον εγωισμό σας, με το να τονίσω με πάσα ειλικρίνεια πως τα διπλώματά σας τα κερδίσατε επάξια. Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι από εσάς έχετε ξοδέψει εδώ τα τελευταία τέσσερα με πέντε χρόνια και αυτά που μάθατε και υπομείνατε θα σας υπηρετήσουν καλά τα προσεχή χρόνια. Αποκτήσατε καλή εργασιακή συμπεριφορά καθώς και ένα κύκλωμα ανθρώπων που θα σας βοηθήσουν στην πορεία.. Έχετε εδραιώσει σχέσεις ζωής, κάτι που είναι πολύ καλό. Διότι η αλήθεια είναι πως θα χρειαστείτε αυτούς τους ανθρώπους. Θα χρειαστείτε αυτές τις δυνατές επαγγελματικές συνήθειες. Θα τα χρειαστείτε όλα αυτά διότι δεν παρατήσατε το κολέγιο, κάτι που συνεπάγεται πως δεν θα είστε ποτέ ανάμεσα στους πλουσιότερους ανθρώπους στον κόσμο. Εντάξει, μπορεί ίσως να ανεβείτε ως το νούμερο 10 τns λίστας ή το νούμερο 11, όπως ο Στιβ Μπάλμερ. Υποθέτω όμως πως δεν χρειάζεται να σας πω για ποιον εργάζεται αυτός - έτσι δεν είναι; Οφείλω να σας πω πόντος πως ακόμη και αυτός παράτησε το πανεπιστήμιο τη χρονιά της αποφοίτησης. Άργησε κάπως αλλά τα κατάφερε.
Καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι από εσάς αναρωτιέστε αυτή τη στιγμή αν μπορείτε να κάνετε κάτι. Αν υπάρχει ελπίδα για εσάς. Για να είμαι ειλικρινή* μαζί σας, δεν υπάρχει. Είναι πολύ αργά. Έχετε απορροφήσει πάρα πολλά.. Έχετε την εντύπωση πως γνωρίζετε ακόμη περισσότερα. Δεν είστε 19 ετών πια. Σas έχουν φορέσει σκούφους - και δεν εννοώ αυτούς τns αποφοίτησης. Είστε πάρα πολύ ταραγμένοι τώρα! Είναι απολύτως κατανοητό. Η ομιλία μου όμως δεν απευθύνεται τόσο σε εσάς, τους τελειόφοιτους. Εσείς είστε ξεγραμμένοι. Καταδικασμένοι στις αξιολύπητες δουλειές σας των 200.000 δολαρίων τον χρόνο, τις επιταγές των οποίων θα υπογράφουν παλιοί συμφοιτητές σας που το παράτησαν δύο χρόνια πριν. Σκοπός μου είναι να σώσω τους νεότερους που βρίσκονται ανάμεσά μας σήμερα. Σας το λέω όσο πιο δυνατά μπορώ: φύγετε. Μαζέψτε τα πράγματα σας και τις ιδέες σaς και φύγετε χωρίς επιστροφή. Παρατήστε τα. Πιάστε δουλειά. Διότι μπορώ να σας εγγυηθώ πως το καπέλο και ο μανδύας τns αποφοίτησης θα εμποδίσουν την πρόοδο σας, θα σας «κατεβάσουν», όπως ακριβώς προσπαθούν οι securities να κατεβάσουν εμένα από το βήμα αυτή τη στιγμή»
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Θα επενδύατε????

Δημοσίευσηαπό tasakas » 03 Ιουν 2009, 18:14

Mιας και μιλάμε για την αρχή της Microsoft, θα σας πρότεινα να δείτε την ταινία Pirates of Silicon Valley.
imdb link
wikipedia link
Μπορώ να πω οτι μου άρεσε αρκετά!
tasakas
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Δεκ 2008, 00:52

Re: Θα επενδύατε????

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 03 Ιουν 2009, 19:25

Τι λέει ρε ο βλάκας; Έχει την εντύπωση επειδή παράτησε το κολέγιο και είχε δύο απίστευτες ιδέες ότι όλοι όσοι αφήσουν το πανεπιστήμιο και κάνουν πράξη τις δυο πιο απίστευτες ιδέες τους θα γίνουν πλούσιοι;

Τέτοιες π@π@ριές λένε στην Αμερική στα πανεπιστήμιά τους;...

Από τη μία είναι 10 άνθρωποι που τα παράτησαν και πλούτισαν και από την άλλη καμιά 10.000.000 που θα τους ακούσουν και θα πάρουν το π____ο.

Άμα είναι να παίζεις τη ζωή σου Τζόκερ έχεις 1 στο 1.000.000 να κερδίσεις. Όλοι οι υπόλοιποι θα παραμένουν ακροατές τέτοιων χαζών ανθρώπων που ουσιαστικά είναι μαριονέτες πολύ πιο έξυπνων και σπουδαγμένων μάνατζερ.

Όποιος έκανε πως πιστεύει αυτήν την ομιλία είχε 999.999/1.000.000 πιθανότητα να δυστυχήσει φτωχός και βαρεμένος.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Θα επενδύατε????

Δημοσίευσηαπό m.j. » 03 Ιουν 2009, 19:51

Χαχαχα,μου φαίνεται λίγο αστείο να μιλάς έτσι σε κάποιους που δίνουν τα καλύτερα χρόνια της ζωής τους,για να εξελιχθούν,και ταυτόχρονα είναι τραγικά ειρωνικό. Ξεχνάει μήπως πως όσοι σπούδασαν όσοι μελέτησαν πράγματα και ιδέες κατάφεραν να πάνε τον κόσμο βήματα μπροστά με τις γνώσεις που αξιοποίησαν και τον τρόπο που σκέφτηκαν κ έπραξαν την κατάλληλη στιγμή;;;

Με την ίδια λογική να πάμε όλοι να γίνουμε παρουσιαστές τραγουδιστές και δεν συμμαζεύεται γιατί εκεί υπάρχει χρήμα.

Το χρήμα είναι η ουσία τελικά ;;να κάνεις τα πάντα μόνο και μόνο για να το αποκτήσειςς αυτό μας λέει ο τύπος; το μόνο που προσωπικά μου δείχνει ειναι ότι σαν παιδί μάλλον δεν είχε την δυνατότητα να παει ούτε καν στο λούνα παρκ,εκτός και αν κάνω λάθος,οπότε και τον δικαιολογώ γιατί βγάζει τα -ας τα πω- απωθημενα του,έτσι ναι ,αλλά δεν δικαιολογείται να μιλάς έτσι σε νέα παιδιά τα οποία τον δρόμο που εσύ εύκολα πετάς στα σκουπίδια επέλεξαν να ακολουθήσουν.Αν είναι να την κάνουν για άλλα και να σε μιμηθούν θα το κάνουν,όσοι το επιθυμούν ούτως ή άλλως.

τα ανοιχτά μυαλα προβληματίζονται δημιουργικά, τα κλειστά κλονίζονται,ειδικά όταν βλέπουν ζωντανό παράδειγμα μπροστά τους, τρομερό φάουλ να μιλήσεις έτσι.
peace just wanted to be free.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Θα επενδύατε????

Δημοσίευσηαπό starchild » 03 Ιουν 2009, 20:04

tasakas έγραψε:Mιας και μιλάμε για την αρχή της Microsoft, θα σας πρότεινα να δείτε την ταινία Pirates of Silicon Valley.


Η οποία δείχνει ότι Apple και Microsoft, δεν θα ήταν αυτό που είναι σήμερα αν δεν υπήρχαν εταιρείες όπως IBM και XEROX...
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες