Ψήφισμα για διδαχή Τουρκικής Γλώσσας στα Ελληνικά Σχολεία

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Re: Ψήφισμα για διδαχή Τουρκικής Γλώσσας στα Ελληνικά Σχολεία

Δημοσίευσηαπό starchild » 21 Ιουν 2009, 13:18

Onlar ve gidebiliriz cehenneme kadar yolun
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Ψήφισμα για διδαχή Τουρκικής Γλώσσας στα Ελληνικά Σχολεία

Δημοσίευσηαπό Stokos » 21 Ιουν 2009, 13:39

starchild έγραψε:Onlar ve gidebiliriz cehenneme kadar yolun


τίτλο.JPG

???
Stokos
 

Re: Ψήφισμα για διδαχή Τουρκικής Γλώσσας στα Ελληνικά Σχολεία

Δημοσίευσηαπό starchild » 21 Ιουν 2009, 14:29

Λαθος στη συνταξη αλλα ειμαι σιγουρος οτι το πιασατε το νοημα ;D
Συνημμένα
Untitled333.jpg
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Ψήφισμα για διδαχή Τουρκικής Γλώσσας στα Ελληνικά Σχολεία

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 21 Ιουν 2009, 14:33

Μου θύμισε ταινία "το μαντολίνο του λοχαγού κορέλι" με την απάντηση του δημαρχείου της κέρκυρας ως προς την παράδοση στους ιταλούς τους οποίους η Ελλάδα είχε νικήσει στον πόλεμο και η παράδοση ήταν αποτέλεσμα της βοήθειας του γερμανικού στρατού, αλλά οι ιταλοί ήταν που ήρθαν για την παράδοση....
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ψήφισμα για διδαχή Τουρκικής Γλώσσας στα Ελληνικά Σχολεί

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 18 Οκτ 2010, 15:26

Μετά από 1 χρόνο και κάτι από την τελευταία δημοσίευση στο θέμα αυτό, ήθελα να δω αν έχει αλλάξει κάτι στην κατάσταση. Έπειτα από ορισμένα email που έλαβα κατά καιρούς και ένα πρόχειρο σερφάρισμα στο ίντερνετ, διαπίστωσα πως η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο. Είχε προβλεφθεί μέσα από τη συζήτηση αυτή ότι τα μελλοντικά δρώμενα θα έχουν δυσμενείς συνέπειες. Δεν πέσαμε τόσο έξω. Παραθέτω αποσπάσματα από την επιστολή προς την υπουργό παιδείας που συνέταξε καθηγητής του τμήματός μας, την οποία βρήκα από το ίντερνετ.

Μελετώντας την νέα Πρόσκληση του Υπουργείου Παιδείας, της 23ης/3/2010 προς τα Α.Ε.Ι. της χώρας, για την υποβολή προτάσεων στο πλαίσιο της Πράξης: «Εκπαίδευση των παιδιών της μουσουλμανικής μειονότητας στη Θράκη» για τα έτη 2010-2013, αισθανόμαστε ότι, ή εμείς έχουμε χάσει τα λογικά μας και παραλογιζόμεθα ή εδώ στη Θράκη συμβαίνουν παράλογα πράγματα.

και συνεχίζει παρακάτω
Τραγικότερο δε όλων είναι το ακόλουθο απόσπασμα από την ανωτέρω Πρόσκληση: «…Το περιεχόμενο της επιμόρφωσης θα είναι: νέες παιδαγωγικές μέθοδοι, διαφοροποιημένη παιδαγωγική, … διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας» (σελ. 8 της Πρόσκλησης).
Στην Θράκη επομένως, του 2010, το ελληνικό Υπουργείο Παιδείας, α) μελετά και σχεδιάζει επίσημα την εισαγωγή της τουρκικής σε όλα τα δημόσια σχολεία, β) δημιουργεί δίγλωσσα νηπιαγωγεία, για τα οποία δεν προνοεί κατά τον σχεδιασμό του την χρήση των άλλων μητρικών γλωσσών της μειονότητας (πομακική και τσιγγανική), γ) προάγει διαφοροποιημένη παιδαγωγική, δ) υποβιβάζει την ελληνική σε δεύτερη γλώσσα. Φοβούμαστε δε, ότι μετά από τη Θράκη σειρά έχει η υπόλοιπη Ελλάδα και τα υπόλοιπα δημόσια ελληνικά σχολεία να υποστούν τον διαπολιτισμό του Υπουργείου Παιδείας και τον υποβιβασμό της ελληνικής σε δεύτερη γλώσσα, αφού παντού πλέον υπάρχουν μουσουλμάνοι πολίτες.


Μάλιστα, τοποθετούνται άτομα σε θέσεις - κλειδιά, αμφιβόλου ποιότητας για τέτοια ζητήματα. Τέτοια φέρεται να είναι η κ. Δραγώνα. Δεν ξέρω αν έχει κανείς ακουστά το όνομά της, όμως θα σας δείξω ένα - δυο στοιχεία για το ποιόν της και τη θέση την οποία καταλαμβάνει.

η κ. Θάλεια Δραγώνα, με προσωπική εντολή του πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου, ορίσθηκε ειδική γραμματέας Ενιαίου Διοικητικού Τομέα Θεμάτων Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού και Εκπαίδευσης των Ελληνοπαίδων του υπουργείου Παιδείας!

Επίσης
Στο απαράδεκτο βιβλίο της «Τι είναι η πατρίδα μας» αναφέρει, μεταξύ άλλων, τρομακτικά ανθελληνικές απόψεις, με αποκορύφωμα ότι:
«Δεν είμαστε Έλληνες αλλά μας... έκαναν» και ότι είναι... ρατσιστικό να δηλώνουμε την Ελληνική μας ταυτότητα!
.................

Βασικός άξονας της επιχειρηματολογίας της κ. Δραγώνα για την εκ βάθρων αλλαγή των σχολικών συγγραμμάτων είναι ότι διαμορφώνουν στους έλληνες μαθητές μια «ψευδαισθητική και απατηλή ταυτότητα», προβάλλοντας το μεγαλείο του αρχαιοελληνικού πολιτισμού και τα ανδραγαθήματα των προγονών μας, ενώ αυτή η «στρατηγική παρέκκλισης» στηρίζεται στην «αποσιώπηση της σημασίας της τεράστιας δύναμης, της έκτασης και του κύρους της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας»!

Υπάρχουν κι άλλα υποθέτω στοιχεία, αλλά δεν τα έχω βρει όλα και δεν ξέρω αν έχω τη διάθεση να το κάνω, γιατί ήδη το όλο θέμα προβλέπεται να έχει θλιβερή κατάληξη. Γνωρίζω πάντως πως προς το παρόν υπάρχουν 3 δημόσια σχολεία (όχι μειονοτικά!!) της Θράκης στα οποία διδάσκεται πιλοτικά η τουρκική γλώσσα. Πολλοί έσπευσαν να τονίσουν ότι το ΦΕΚ 867 δεν αναφέρεται σε όλα τα δημόσια σχολεία, αλλά μόνο στης Θράκης. Εγώ πάλι πουθενά δεν είδα στο ΦΕΚ να αναγράφεται τέτοια διευκρίνηση, αν και προς το παρόν μόνο εκεί φαίνεται να εφαρμόζεται και όχι ως υποχρεωτικό, αλλά ως μάθημα επιλογής. Αντίστοιχη ενέργεια από πλευράς Τουρκίας δεν φαίνεται πουθενά να υπάρχει.

Και η ζωή συνεχίζεται...
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ψήφισμα για διδαχή Τουρκικής Γλώσσας στα Ελληνικά Σχολεί

Δημοσίευσηαπό Alexander » 18 Οκτ 2010, 17:21

Η αλήθεια είναι ότι θέλουν σιγά σιγά να καταστρέψουν τη Ελλάδα μας και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα όταν θελήσανε να βγάλουν το θρήσκευμα από τις ταυτότητες. Θέλουν κάθε τι που ανήκει στην Ελλάδα μας( μη ξεχνάτε ότι όταν ορίστηκε η Ελλάδα ως ελεύθερο και αυτόνομο κράτος επί Καποδίστρια λέγαμε χριστιανικό ελληνικό κράτος, εξού και το υπέρ πίστεως και πατρίδος, το σύνθημα που είχαν οι πολεμιστές μας το 1821 όταν πήγαιναν στην μάχη) να το εξαφανίσουνε μέσα στα πλαίσια τις παγκοσμιοποίησης. Ξεκινάνε από τα πιο αδύναμα κράτη και προχωρούν στα μεγαλύτερα. Θέλουν μια παγκόσμια κυβέρνηση. Ακούγεται υπερβολικό αλλά έτσι είναι δυστυχώς. Δηλαδή ξαφνικά βγάζουμε το θρήσκευμα απο τις ταυτότητες, τις χριστιανικές εικόνες από τα σχολεία, ευνοούμε τους "ξένους" αντί για εμάς τους γνήσιους έλληνες, γενικά κάθε τι που μας κάνει να ξεχωρίζουμε από τους άλλους το εξαλείφουν, δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος τι παίζεται...
Άβαταρ μέλους
Alexander
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 01 Οκτ 2008, 17:19
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ψήφισμα για διδαχή Τουρκικής Γλώσσας στα Ελληνικά Σχολεί

Δημοσίευσηαπό Roygbiv » 22 Οκτ 2010, 01:08

Φοβούμαστε δε, ότι μετά από τη Θράκη σειρά έχει η υπόλοιπη Ελλάδα και τα υπόλοιπα δημόσια ελληνικά σχολεία να υποστούν τον διαπολιτισμό του Υπουργείου Παιδείας και τον υποβιβασμό της ελληνικής σε δεύτερη γλώσσα, αφού παντού πλέον υπάρχουν μουσουλμάνοι πολίτες.


Πόση προπαγάνδα, πόσος εκφοβισμός, πόσος λαϊκισμός, πόσο κακιά γενίκευση μπορεί να χωρέσει σε μια πρόταση;
Κάθε λογικός άνθρωπος μπορεί να θεωρήσει τέτοιου είδους ισχυρισμούς ως απλά αστείους.

Μπορεί ναι μεν να υπάρχει μια λανθασμένη πολιτική στο θέμα της μειονότητας της θράκης, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι κινδυνολογίες και κακή προπαγάνδα από ακραίους πολιτικούς χώρους (που όλοι ξέρουμε).
15 steps, then a sheer drop.
Άβαταρ μέλους
Roygbiv
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2010, 17:48
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ψήφισμα για διδαχή Τουρκικής Γλώσσας στα Ελληνικά Σχολεί

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 22 Οκτ 2010, 09:19

Συμφωνώ σε αυτό μαζί σου. Όμως σκέψου και κάτι άλλο. 4 χρόνια πριν ψηφίστηκε ένα φεκ για την τουρκική γλώσσα, το οποίο δεν πήρε καθόλου δημοσιότητα. Στις μέρες μας διδάσκεται η τουρκική γλώσσα σε δημόσια σχολεία, το ξαναλέω, ΕΚΤΟΣ των μειονοτικών, διδάσκεται και σε ΔΗΜΟΣΙΑ σχολεία. Στα επόμενα 4 χρόνια τι να περιμένω; Και επίσης γιατί κάτι αντίστοιχο δεν έχει γίνει από πλευράς Τουρκίας;

Μπορεί τέτοιες λογικές να μοιάζουν με εθνικιστικές. Κι αν όλοι σκεφτόμασταν λογικά, όπως κάνεις κι εσύ Roygbiv, δε θα υπήρχαν τέτοια προβλήματα γενικώς. Αν όμως, είναι λίγοι αυτοί που σκέφτονται λογικά, ενώ οι υπόλοιποι προφασιζόμενοι αυτές τις λογικές σκέφτονται άπληστα και ίσως, ιμπεριαλιστικά, τότε λογικό δεν είναι να ανησυχούμε;
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ψήφισμα για διδαχή Τουρκικής Γλώσσας στα Ελληνικά Σχολεί

Δημοσίευσηαπό Roygbiv » 22 Οκτ 2010, 15:49

Είσαι σίγουρος ότι διδάσκεται σε ελληνικό σχολείο η τουρκική γλώσσα; Δεν έχει πέσει κάτι στο αυτί μου, γι'αυτό...

Anyway, δεν ξέρω -ειλικρινά- σε τι αποσκοπούν αυτές οι πολιτικές των κυβερνήσεων.
Πάντως υπάρχει και το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποια διευκρίνιση του νομοσχεδίου ή κάποια εγκύκλιος να ξεκαθαρίζει για το εάν η διδαχή της γλώσσας αφορά γενικότερα τα ελληνικά σχολεία ή μόνο τα μειονοτικά.
Προσωπικά, δε θα με ενοχλούσε να υπήρχε η τουρκική γλώσσα ως μάθημα επιλογής στα σχολεία της Θράκης (αν δεν απατώμαι τουρκικά δε μιλούν?).
15 steps, then a sheer drop.
Άβαταρ μέλους
Roygbiv
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2010, 17:48
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ψήφισμα για διδαχή Τουρκικής Γλώσσας στα Ελληνικά Σχολεί

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 22 Οκτ 2010, 20:09

Roygbiv έγραψε:Είσαι σίγουρος ότι διδάσκεται σε ελληνικό σχολείο η τουρκική γλώσσα; Δεν έχει πέσει κάτι στο αυτί μου, γι'αυτό...


Ούτε εμένα πριν το σκαλίσω, μέχρι που είδα ότι είναι απάντηση υπουργού παιδείας ή υφυπουργού (δε θυμάμαι τώρα πώς ακριβώς), σε δημοσιογράφο σχετικά με τη διδαχή της τουρκικής γλώσσας στα δημόσια σχολεία, διευκρινίζοντας ότι αυτά τα τρία δημόσια βρίσκονται στη Θράκη. Πιο συγκεκριμένα έλεγε 2 στην Κομοτηνή και 1 στη Θράκη (;;;;;; η Κομοτηνή δεν ανήκει στη Θράκη;;;;;). Μου έκανε εντύπωση γι'αυτό και το συγκράτησα.

Roygbiv έγραψε:Anyway, δεν ξέρω -ειλικρινά- σε τι αποσκοπούν αυτές οι πολιτικές των κυβερνήσεων.
Πάντως υπάρχει και το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποια διευκρίνιση του νομοσχεδίου ή κάποια εγκύκλιος να ξεκαθαρίζει για το εάν η διδαχή της γλώσσας αφορά γενικότερα τα ελληνικά σχολεία ή μόνο τα μειονοτικά.

Προς το παρόν δεν κατάφερα να βρω κάτι. Ίσως και να υπάρχει, αν και με βάση και συζητήσεις που είχα δει και στην τηλεόραση σχετικά με αυτές τις προσκλήσεις που αναφέρω πιο πάνω κλπ κλπ κλπ, δεν αναφέρθηκε κανείς σε εγκυκλίους και τα συναφή.

Roygbiv έγραψε:Προσωπικά, δε θα με ενοχλούσε να υπήρχε η τουρκική γλώσσα ως μάθημα επιλογής στα σχολεία της Θράκης (αν δεν απατώμαι τουρκικά δε μιλούν?).

Ούτε εμένα, αλλά επαναλαμβάνω, αν δεν υπήρχαν σκοπιμότητες. Ούτε τώρα μπορεί κάποιος στα σίγουρα να πει ότι υπάρχουν, μόνο ενδείξεις. Αλλά ανησυχητικές ενδείξεις, κατά τη γνώμη μου.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron