Τέλος το κάπνισμα

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό brera » 03 Ιούλ 2009, 17:43

Τα φαγητα που αναφερεις αν αναλωθουν με μετρο δεν δημιουργουν προβλημα.Αντιθετα το τσιγαρο δεν ειναι αν εχεις μετρο η οχι.Αθροιστικα παει.Το ενα τσιγαρο προστιθεται στο αλλο.Αλλα ας μη κανουμε αλλο ακυρες συγκρισεις.Δε βλεπω να κερδιζουν οι καπνοβηχανιες καπως.
Σημερα κιολας που γραφαμε τελευταιο μαθημα(καλες διακοπες :D ) καθομασταν μετα με το φιλο μου καπνιστη στο κυλικειο και μου ειπε:"Αν ηταν τωρα θα ειχα ηδη καπνισει 5 τσιγαρα.Τωρα βαριεμαι να παω εξω να καπνισω."Μιλαμε για φανατικο που κατεβαζει πακετο στο μισαωρο.Αρα το μετρο εχει και τα καλα αποτελεσματα.Ας μη λεμε οτι δεν κανει καλο
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 03 Ιούλ 2009, 18:05

Μην ακυρώνεις επιχειρήματα επειδή δε γνωρίζεις κάτι πάνω σε αυτά εσύ... Όταν το ψάξεις καλύτερα το θέμα, τότε ακύρωσέ το με επιχείρημα αντίστοιχο κι όχι με τα όσα φτάνει ο νους σου αυτή τη στιγμή και με τα όσα γνωρίζεις...

Και φυσικά δε σχολίασες καθόλου και τους διαφορετικούς χώρους που πρότεινα ως λύση. Το ότι είσαι μη καπνιστής δε σε κάνει αυτόματα σωστό απέναντι στους άλλους όταν συμπεριφέρεσαι έτσι. Στα δικά μου μάτια σε βάζει στην ίδια κατηγορία με τα "γουρούνια" καπνιστές που μάχεσαι. Γενική αρχή είναι να μην κάνεις στους άλλους αυτά που δε θες να σου κάνουν, μόνο που εγώ εδώ το μόνο που βλέπω είναι εκδίκηση καμουφλαρισμένη με επιχειρήματα για την υγεία και βαρύγδουπες εκφράσεις. Είναι σωστά, αλλά ούτε στο βαθμό που τα αναφέρουν όλοι και δεν είναι αυτός ο πραγματικός λόγος. Και το συμπέρασμά μου αυτό έρχεται από μια ωραιότατη λύση που παρουσίασα, η οποία βολεύει τους πάντες, ένας καπνιστής μπορεί να καπνίσει χωρίς να ανησυχεί για μη καπνιστές, ένας μη καπνιστής έχει κι αυτός τους χώρους που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα και να μην ανησυχεί για καπνιστές κλπ κλπ, η οποία παρόλες τις δημοκρατικές ανησυχίες που ξαφνικά μας έπιασαν όλους, δεν σχολιάστηκε...

Το μέτρο αν πιάνει; Πιάνει αλλά με τον τρόπο που πιάσαν και τα μέτρα για τη ζώνη, το κράνος κλπ. Όχι όπως θα έπρεπε, κατανοώντας την πραγματική αιτία. Εγώ το έκοψα από τη μέρα της εφαρμογής του μέτρου για να μην έχω προστριβές με αστυνομίες και νευριασμένους πολίτες. Σαν ευκαιρία το είδα, ως έναν ακόμα λόγο να το κόψω. Ο φίλος σου καπνίζει λιγότερο όχι γιατί κατάλαβε ότι κάνει κακό, αλλά γιατί βαριέται να πάει παραπέρα... Αν αυτό θεωρείται λύση του προβλήματος, δεν έχω τι να πω τότε, τζάμπα γράφω.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό brera » 04 Ιούλ 2009, 00:06

Συγγνωμη,δεν ειναι ετσι.Αν νομιζεις οτι εγω κανω επιθεση εκδικησης επειδη εχω απωθειμενα τοτε εγω τσαμπα γραφω.
Θελετε επιχειρηματα;Οριστε http://www.makthes.gr/index.php?name=Ne ... me=Printer
Και στην τελικη δε με νοιαζει γιατι συμβαινει. Βαρεμαρα πειτε το,φοβος πειτε το,κατανοηση πειτε το.Με νοιαζει οτι πιανει.
Επειδη ζητατε επιχειρηματα ζηταω και εγω.Πειτε μου ενα λογο και ενα καλο που βοηθαει το καπνισμα.Και σε τι το κανει αυτο το ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ να διαφερει απο τα αλλα;Σας πειραζει οτι το λεω ναρκωτικο;Επειδη η marlboro,camel και οι αλλες σας εχουν πεισει οτι δεν ειναι βαρυ και κακο για να τα αγοραζετε με ησυχη συνειδηση;Ε συνεχιστε να τις αγοραζετε και να λετε"Ελα μωρε ετσι και αλλιως μετα απο 40 χρονια θα με σκοτωσει".Δε σκεφτεστε οτι μετα απο 40 χρονια θα θελετε ακομα να ζησετε.Αλλα τοτε θα ειναι αργα.
Το κρανος και η ζωνη τι σχεση εχουν;Αν δε φορεσεις ζωνη ή κρανος θα σκοτωθεις εσυ.Κακο του κεφαλιου σου.Αν φας μακαροναδες κλπ θα πεθανεις απο χοληστερινη και παλι κακο του κεφαλιου σου.Με το τσιγαρο δεν αυτοκτονεις μονο εσυ και σκοτωνεις και τους γυρω σου.Γιατι μπερδευεστε και τι δεν καταλαβαινετε;
Αν δεν περασει ο αλλος το κοκκινο επειδη λυπαται τα 700 ευρω και το διπλωμα του δε με νοιαζει γιατι το κανε.Με νοιαζει οτι δεν το κανε και δε με σκοτωσε.
Δηλαδη εσεις τι περιμενετε;Να βγει μια μερα καποιος και να πει κλεινω τις εταιριες;Με αυτο το ονειρο ζειτε;Η τι;Να μαθει ο αλλος στα 30-40-50 παιδεια;Ποια παιδεια; Αυτη που δεν εμαθε τοσα χρονια και που εχει συνηθισει να ζει με ενα συγκεκριμμενο τροπο;Αυτος θα το κοψει μονο αν φοβαται κατι και οχι αν του πεις "Αχ ναι το τσιγαρο κανει κακο."Αυτα τα εχει ακουσει αλλα προφανως αν δεν βαλουμε το χερι στην τσεπη δε νιωθουμε.
Για τους διαφορετικους χωρους συμφωνω.Αλλα ξερεις τι θα λενε; Θα μιλανε για στρατοπεδα συγκεντρωσης;Εδω ενα γυαλι σηκωνουν που ουσιαστικα δεν κανει τιποτα και νιωθουν περιθωριοποιημενοι.Αν τους πεις μονο εκει θα καπνιζετε θα το δεχτουν ετσι νομιζεις;
Τον ανθρωπο δεν τον πιανεις απο πουθενα.Αν θελει να γκρινιαξει ακομα και οταν εχει αδικο θα γκρινιαξει.
Δεν ξερω αν ολα αυτα που λεω ειναι βαρυγδουπα.Αν μας πειραζουν τα ειλικρινη λογια οκ.Τα χαρακτηριζουμε "απολυτα" και "βαρυγδουπα" αλλα δεν μπορουμε να τα καταριψουμε.
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 04 Ιούλ 2009, 01:22

Όταν μου λες ότι θα πεθάνω αν καπνίζω, ε φυσικά το θεωρώ βαρύγδουπο γιατί και μακρυά σου να καπνίζω, αν εσύ δεν καπνίζεις δε θα πεθάνεις δηλαδή... Κι από τέτοια χαζούτσικα σχόλια μπορώ να συνεχίσω επ'άπειρον. Και φυσικά και είναι βαρύγδουπα αυτά γιατί έχουν την ίδια βλαβερή ισχύ με την καρμπονάρα... Αν θες να το κάνεις τόσο θέμα, κάνε και την καρμπονάρα, αυτό λέω. Επίσης, ρωτάς συνέχεια τι έχει να προσφέρει ένα τσιγάρο. Γευστική απόλαυση έχει να προσφέρει την οποία αν δεν καπνίσεις δεν θα την καταλάβεις ποτέ. Όσο και να προσπαθείς, θα μένεις στα προβλήματα υγείας, τα οποία για πολλοστή φορά, το ξέρω ότι υπάρχουν, ξέρω πόσο σοβαρά είναι στα 40 χρόνια καπνίσματος και γι'αυτό δεν κάπνιζα για πρεστίζ ποτέ. Το γιατί το ξεκίνησα αν θες θα σου το πω με πμ, όχι εδώ δημόσια.

Καλά κάνεις και σε νοιάζει που πιάνει, αλλά δεν σκέφτεσαι καθόλου έναν άνθρωπο που έχει ως καθημερινή του απόλαυση το τσιγάρο τι θα κάνει. Τον γράφεις στα παλιά σου παπούτσια. Αυτό κάνεις. Και δεν σκοτώνεται κανένας από μια έκθεση σε καπνό. ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ. Είδες κανέναν να πεθαίνει γιατί πήρε μια ανάσα που περιείχε καπνό από το τσιγάρο άλλου; Αυτά είναι βαρύγδουπα. Δεν μπερδεύω τίποτα, εσύ το μεγαλοποιείς. Υπάρχει σαν πρόβλημα αλλά όχι στο σημείο που το αναφέρεις.

Και δε ζω με το όνειρο να κλείσουν οι εταιρείες αυτές. Δε με απασχολεί τι κάνουν, με απασχολεί όμως τι μόρφωση μου παρέχεται από μικρός. Για τους μεγαλύτερους δε νομίζω ότι θα είναι τόσο δύσκολο να πειστούν. Τεσπά αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα...

Τα ειλικρινή λόγια δεν είναι αυτά που ξεκίνησαν 5 μέρες πριν, γιατί αυτά τα λόγια είναι προϊόν του ευρωπαϊκού νόμου. Δεν είδα ποτέ κανέναν να τα εκφράζει όλα αυτά πιο πριν. Δεν είδα την Ελλάδα να κινείται πρώτη και μόνη της να φτιάξει τον αντικαπνιστικό νόμο. Αυτό που είδα ήταν μια τυπική μάζα... "ΑΑΑ αυτό είναι μέγκλα*... είναι καλό..."

Κι επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτείς ποτέ παρά τα όσα σου λέω τη θέση ενός καπνιστή, δε θα τη συνεχίσω άλλο τη συζήτηση. Σου'δειξα τις υπερβολές σου, σου'δειξα και κάποια άλλα γιατί... σου'δειξα έναν άλλο τρόπο σκέψης. Αυτό που αφήνω σε σένα είναι να κάτσεις να τα συνδυάσεις και να καταλήξεις σε ένα συμπέρασμα καινούριο, όχι το δικό μου υποχρεωτικά, αλλά ανεπηρέαστο από τη "μάζα".

*Μέγκλα=παλιά έκφραση του made in england ελληνιστί για τα καλά προϊόντα
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό brera » 04 Ιούλ 2009, 07:48

Tελος παντων.Δε θα καταληξουμε πουθενα γιατι προφανως δεν εχουμε τις ιδιες εμπειριες και ο καθενας το βλεπει απο τη μερια του και μονο.Το μονο που εχω να πω σε ολους ειναι ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΕΣ ;D
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό rabbit » 04 Ιούλ 2009, 09:20

Το θέατρο του παραλόγου. Από τη μία κάποιοι λένε "ρε παιδιά, μην καπνίζετε δίπλα μας, nothing more", από την άλλη συγκρίνεται η κατάσταση του τσιγάρου με την καρμπονάρα. Θα τρελαθούμε τελείως...

Όσο για το αν πεθαίνει κόσμος υπάρχουν επίσημα στοιχεία. Αν κάπνιζε μόνο ένας σιγά το πρόβλημα! Αλλά εδώ σε κάθε γωνιά υπάρχουν και 5-6 καπνιστές! Μία ρουφηξιά (παθητική) κάθε 10 μέτρα ΝΑΙ είναι πρόβλημα! Όσο και αν δεν θέλετε να το δεχτείτε ήταν και είναι πρόβλημα! Έχει ακούσει κανείς να πέθανουν από "παθητικό καρμπονάρισμα"?

Κανείς δεν είπε στους καπνιστές σταματήστε! Διαβάστε το, χωνέψτε το πάρτε το χαμπάρι επιτέλους και μην πετάτε την κουβέντα σε "αχρησιμοποίητες καταστάσεις"! Μπορούσε και ο καπνιστής και πριν τον νόμο όταν είναι σε παρέα και τους ενοχλεί το τσιγάρο να βγαίνει έξω όταν είναι να καπνίσει. Εννοώ οτι δεν θα έπαυε ξαφνικά να του αρέσει και δεν θα το έκοβε αλλά θα σεβόταν την παρέα. Αλλά δεν το έκανε. Δεν θα το κάνει με κανένα νόμο και καμία κυβέρνηση. Γιατί ακριβώς πρέπει να πηγάσει από μέσα του. Το μόνο που πηγάζει απ' ότι φαίνεται είναι ο στ@#$δισμός του απέναντι στους "παθητικούς" και το μίσος απέναντι στους "ενοχλητικούς παθητικούς".

Δεν έχει κανείς καμία υποχρέωση να σεβαστεί την συνήθεια κάποιου το οποίο βλάπτει την υγεία του πρώτου. Αν και όταν το καταλάβετε αυτό οι καπνιστές θα καταλάβετε οτι ούτε για την γκιλοτίνα λέμε οτι είστε, ούτε περιθωριοποιούνται οι καπνιστές ούτε τίποτα άλλο.

Καλό καλοκαίρι ;D
Άβαταρ μέλους
rabbit
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιουν 2009, 23:53

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 04 Ιούλ 2009, 17:15

Άμα τις απαγορεύσουν και αυτές χαθήκαμε.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron