Τέλος το κάπνισμα

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό brera » 30 Ιουν 2009, 21:59

Χεχε απο αυριο τελος το καπνισμα στους κλειστους δημοσιους χωρους.Στην αρχη παντως θα γινει ενα μπαχαλο
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τελος το καπνιμα

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 30 Ιουν 2009, 23:12

Επιτέλους!!!

Αν και δε πιστεύω να λειτουργήσει αποτελεσματικά αυτός ο νόμος....
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 01 Ιούλ 2009, 13:06

Εδω και 150 χρονια υποτιθεται οτι λειτουργει ο συγκεκριμενος νομος ;D ;D Δειτε εδω

Ποσο πισω μπορει να εχουμε μεινει αραγε...... :-[
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 01 Ιούλ 2009, 17:38

Με 30% βγάζουμε κυβέρνηση.
Οι καπνιστές είναι το 40%.
Πως σας φαίνεται;
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό rabbit » 01 Ιούλ 2009, 17:55

LoVaBiLL έγραψε:Με 30% βγάζουμε κυβέρνηση.
Οι καπνιστές είναι το 40%.
Πως σας φαίνεται;

Για να συσπειρωθείτε πρέπει πρώτα να αποσυσπειρωθείτε (όσοι είστε σε κόμματα) από τα κόμματα. Για την θεσούλα στο Δημόσιο και την σιγουριά των € το κάνει κανείς (την πελατειακή συσπείρωση), για το κάπνισμα μπααααα...

Δεν το κόβετε να κάνετε καλό στην υγεία σας? Και στην τσέπη σας (εκεί που τα έχουν πάει και αυτά)
Άβαταρ μέλους
rabbit
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιουν 2009, 23:53

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό KakashiMorph » 02 Ιούλ 2009, 12:24

Πιστεύω ότι στην αρχή τουλάχιστον θα προσπαθήσουν να τον εφαρμόσουν γιατί η αστυνομία θα γράφει να βγάλει εξτρα εύκολο χαρτζιλικάκι. >:D
I am just a scarecrow form. What you feel, I become.
Άβαταρ μέλους
KakashiMorph
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009, 14:58
Τοποθεσία: Εστίες, με τα φίδια...
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 02 Ιούλ 2009, 14:43

Αν και μαρέσει ο νόμος γιατί γουστάρω να κινούμαι αντί να καπνίζω, πολλοί πιο παθιασμένοι δεν συμφωνούν. Άμα ο νόμος πιάσει πείτε μου να χαρώ. Αλλά δε το νομίζω.

(Έχετε πάει σε κλαμπ που απαγορεύεται το κάπνισμα; Μυρίζει παντού ιδρώτα και χυμένο ποτό. Η ώρα περνά απελπιστικά αργά άμα δεν χορεύεις και οι γκόμενες είναι νευρικές και αμήχανες όπως οι περισσότεροι. Θέλω να δω εσάς του φανατικούς αντικαπνιστές πόσο πολύ θα τα χαρείτε αυτά. Όλα στη ζωή έχουν TRADE-OFFS! Οπότε τώρα αντί του να βρωμάνε τα ρούχα σας όταν γυρνάτε σπίτι, θα βρωμάει όλο το μαγαζί μέχρι να φύγετε οργανικές οσμές αντί μιας επικαλυπτόμενης χημικής. Και η νευρικότητα σύννεφο. Μάλλον μια βόλτα στα μποουλινγκ θα είναι πιο ευχάριστη: 5 ευρώ τη μισή ώρα. Καλή μας διασκέδαση.)
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό kkalop » 02 Ιούλ 2009, 14:48

Δε συμφωνώ Lova ! Έχω πάει σε τέτοιο club (Pacha για όσους ξέρουν) και ήταν όλα τέλεια ;)
Στο κάτω κάτω υπάρχουν και τα "κουμπιά" για την καταπολέμηση της αμηχανίας :P
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 02 Ιούλ 2009, 14:51

χαχαχαχαχα τρελέ

Καλά ντάξει. Πήγαινε στο τσιλι εσύ το χειμώνα και έλα πες μου για το πατσα.

PS.: Με όλη αυτή τη συζήτηση λαχταρώ για διακοπές τώρα. Μιας και όλα τα κλαμπ θα είναι ανοιχτής οροφής οπότε δεν μετράει ο νόμος ;D
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό kkalop » 02 Ιούλ 2009, 15:06

Στην αρχή είπες για club και μετά μου λες για το ανύπαρκτο το τσίλι .... ;D :P ;D
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 02 Ιούλ 2009, 15:18

kkalop έγραψε:Στην αρχή είπες για club και μετά μου λες για το ανύπαρκτο το τσίλι .... ;D :P ;D


Ρε σνομπίστα, μη φεύγεις εκτός θέματος. Και συ διακοπές θέλεις... Αύριο λευτεριά! Και ας είναι και χωρίς δημόσιες καταχρήσεις.

Για να επανέλθω, άμα πιάσει ο νόμος πείτε μου. (Ναι σας αμφισβητώ. Όχι γιατί είμαι αντιδραστικός. Γιατί είναι οι φίλοι μου που είναι και φίλοι σας.)

Και ο σοβαρότερος λόγος για να το κόψεις: http://www.youtube.com/watch?v=JU9s5pGb ... re=related
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 02 Ιούλ 2009, 15:25

Ε αμα ειναι ετσι, ας ανοιξει και κανα clubaki σαν αυτο εδω ;D ;D ;D και δεν θα μυριζει τπτ !!!
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό rabbit » 02 Ιούλ 2009, 15:44

kkalop έγραψε:Στην αρχή είπες για club και μετά μου λες για το ανύπαρκτο το τσίλι .... ;D :P ;D

Χαχα ακριβώς! Όταν πρωτοήρθα στην Ξάνθη θυμάμαι μας έλεγαν για το τσίλι (μιλάμε πριν πάμε το είχαμε στο μυαλό μας ως το κορυφαίο) και όταν πήγαμε είδαμε...

@Lovabill: Δεν νομίζω οτι υπάρχουν "φανατικοί αντικαπνιστές". Υπάρχουν αυτοί που δεν καπνίζουν και κατ' επέκταση δεν θέλουν να εισπράττουν τις βλαβερές συνέπειες της συνήθειας αυτής. Δεν είναι το θέμα αν θα πιάσει ο νόμος ή αν οι φανατικοί θα διαφωνήσουν με αυτόν. Δείτε το λίγο ανθρώπινα το θέμα. Δεν σας συγκινεί καθόλου όταν βλέπετε πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν το χρόνο ή παθαίνουν νοσήματα αναπνευστικά λόγω του παθητικού καπνίσματος? Το θέμα είναι ο καθένας από εσάς να καταλάβει οτι κάποια πράγματα έπρεπε να τα 'χει φροντίσει πριν χρειαστεί να επέμβει ο νόμος. Όπως π.χ. να φροντίζετε όταν περιμένουμε έξω από τις αίθουσες για εξετάσεις να πηγαίνετε λίγο πιο πέρα να καπνίσετε και όχι μες στη μούρη μας.
Άβαταρ μέλους
rabbit
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιουν 2009, 23:53

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 02 Ιούλ 2009, 15:59

rabbit έγραψε: Όπως π.χ. να φροντίζετε όταν περιμένουμε έξω από τις αίθουσες για εξετάσεις να πηγαίνετε λίγο πιο πέρα να καπνίσετε και όχι μες στη μούρη μας.


Που να πας στα γιαννενα και στο απθ να δώσεις ένα μάθημα και μετά θα έρθεις περήφανος για μας εδώ στο ΔΠΘ όσον αφορά το δημόσιο κάπνισμα. Ξέρεις πως είναι η αίθουσα των Υλικατζίδων στα γιαννενα όταν δίνουν; Όπως εμας οι συνελεύσεις. Γράφουν και καπνίζουν! Θεοί!
Σε τέτοιες περιπτώσεις συμφωνώ μαζί σου δογματικά. Για το κλαμπ όμως όχι.

Ήταν ένας καθηγητής στη πτολεμαίδα που τον γνώρισα σε ένα παγκάκι κατα τύχη. Με είχε δει να καπνίζω και μου ειπε με πολύ σταθερό τόνο στη φωνή του πως είναι βλακεία αυτή η συνήθεια. Ο ίδιος κάπνιζε 4 δεκαετίες και τώρα γύρω στα 60 του χρόνια, εμφάνισε πρόβλημα η καρδιά του. Μου είπε πως άμα γυρνούσε τον χρόνο πίσω θα το έκοβε. Δεν ήθελα να ανοίξω συζήτηση με έναν 60άρη γιατί θα ήταν αδιάλλακτος και μονόπλευρος. Οπότε σας ρωτώ εσάς:

- Όταν αυτός ήταν 20 χρονών και του είπε τότε ένας 60άρης την ίδια ακριβώς ιστορία γιατί δεν το έκοψε;
- Στα 60, όταν ήρθε το αυγό στο ποπό θυμήθηκε πόσο σημαντική είναι η υγεία του;
- Τα 40 χρόνια που κάπνιζε, δεν το έκανε γιατί τον βοήθησε να αντεπεξέλθει με ποιο άνετο τρόπο στις δυσκολίες της ζωής; Οι καταχρήσεις γιαυτό φτιάχτηκαν. Δείτε το κρασί.
- Ο άνθρωπος των 60 ετών (πχ ο καθηγητής έγινε υπουργός) φτιάχνει νόμους που ο ΙΔΙΟΣ πριν 40 χρόνια θα αρνούνταν πεισματικά;

Εγώ είμαι υπέρ του να μην καπνίζεις. Όχι του να το απαγορεύεις στο κλαμπ ενώ στο περίπτερο κυκλοφορεί ελεύθερο και ποιο πίσω εταιρίες έχουν άδεια να το παρασκευάζουν.

Τέτοια μέτρα θα επιφέρουν αύξηση πωλήσεων στις μικρότερες τάξεις και αύξηση των βαρέων ναρκωτικών στις μεγαλύτερες (ή και ανάποδα). Αυτοί δεν είναι θάνατοι;

Θέλεις να μην υπάρχει θνησιμότητα; Κλείσε την Marlboro. Έστω τις εισαγωγές αν όχι την εταιρία που είναι ξένης δικαιοδοσίας. Μάθε στα παιδιά αθλητισμό. Και μετά, σε ώριμο έδαφος τράβα όσες απαγορεύσεις θέλεις. Δεν τίθεται καν θέμα.

Αλλά έτσι είναι ο Έλληνας. Των επιφανειακών λύσεων.
Τελευταία επεξεργασία από LoVaBiLL και 02 Ιούλ 2009, 16:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Τέλος το κάπνισμα

Δημοσίευσηαπό firefox » 02 Ιούλ 2009, 16:17

LoVaBiLL έγραψε:...δεν το έκανε γιατί τον βοήθησε να αντεπεξέλθει με ποιο άνετο τρόπο στις δυσκολίες της ζωής; Οι καταχρήσεις γιαυτό φτιάχτηκαν. Δείτε το κρασί.

Οι καταχρήσεις "φτιάχτηκαν" από ανασφαλείς και αδύναμους ανθρώπους.
firefox
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2009, 16:13

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες