"Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

"Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό Stokos » 19 Αύγ 2009, 05:40

Ο -πάντα ανατρεπτικός- Richard Stallman (ιδρυτής των GNU Project και Free Software Foundation) δίνει μια διάλεξη σε πανεπιστήμιο της Σουηδίας [ http://tiny.cc/0wbX2 ], την οποία νομίζω πως ο καθένας αξίζει να τη παρακολουθήσει. Δε θα κάνω -προς το παρών- περαιτέρω σχόλια, καλή παρακολούθηση ... ;)
Stokos
 

Re: "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό pez » 20 Αύγ 2009, 07:42

- Υποτιτλισμένο - Για την υπόδειξη, θερμά συγχαρητήρια! - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος - ΥΓ - Αν ο χαρακτηρισμός "ανατρεπτικός" απωθεί, τότε ας διαβαστεί: "αποκαλυπτικός" - Η εκτίμηση της έκτασης εφαρμογής των αποκαλυπτομένων Εδώ Μέσα επαφίεται στους Εδώ Μέσα θεατές -
pez
 

Re: "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό ckoukou » 20 Αύγ 2009, 11:37

Πολύ ενδιαφέρον! Μέχρι του σημείου που το conspiracy channel μου επέτρεψε να παρακολουθήσω, χωρίς να εγγραφώ. Αν θέλω να συνεχίσω, ή θα πρέπει να εγγραφώ ή να περιμένω 24 ώρες για τη συνέχεια. Δεν έρχεται όμως αυτό σε αντίθεση με το πνεύμα της διάλεξης την οποία "φιλοξενεί";

Τουχάχιστον κατάλαβα γιατί ο Gimourto μας πρόσφερε τη διάλεξη του φιλοσόφου σε δόσεις, κάθε 24 ώρες: Για να είναι συμβατός με το Consipacy Channel και να μη παραβιάσει τον copyright law και βρεθεί παράνομος, οπότε θα έπρεπε να ακολουθήσει νόμιμες ενέργειες κατά του εαυτού του.

Πιστεύω όμως ότι ο Stokos έθεσε το θέμα ώστε να θυμηθούμε την προ μηνός περίπου διατυτπωθείσα άποψη για την ελέυθερη διακίνηση σημειώσεων (από τα φωτοτυπάδικα). Ας μας πει λοιπόν κάποιος οι 4 κανόνες του ομιλητή, πως εφαρμόζονται στις σημειώσεις;
ckoukou
 

Re: "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό Stokos » 20 Αύγ 2009, 14:22

ckoukou έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον! Μέχρι του σημείου που το conspiracy channel μου επέτρεψε να παρακολουθήσω, χωρίς να εγγραφώ. Αν θέλω να συνεχίσω, ή θα πρέπει να εγγραφώ ή να περιμένω 24 ώρες για τη συνέχεια. Δεν έρχεται όμως αυτό σε αντίθεση με το πνεύμα της διάλεξης την οποία "φιλοξενεί";

Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, εγώ προσωπικά το παρακολούθησα ολόκληρο (και τα 72-λεπτά) χωρίς να είμαι εγγεγραμμένο μέλος. Απ'όσο ξέρω αυτό ισχύει μόνο ισχύει μόνο αν πας να δεις πάνω από 3 video στο site. Βέβαια η εγγραφή είναι δωρεάν, οπότε δε νομίζω να είναι αντιφατικό. Εξάλλου στην ιστοσελίδα υπάρχει πληθώρα μεταφρασμένων επιστημονικών ντοκιμαντέρ [ http://www.conspiracy-channel.gr/c/All/ ] (προσωπικά ξεπερνάω τα συνωμοσιολογικά, περί 2012 και λοιπές σαχλαμάρες), οπότε αν κάποιος είναι φανατικός τηλεθεατής αυτού του είδους, η εγγραφή αποτελεί κατά κάποιο τρόπο και ένα "ευχαριστώ" στα παιδιά που έχουν κάτσει και έχουν υποτιτλίσει όλα αυτά τα (στη πλειοψηφία τους άνω της μιας ώρας) ντοκιμαντέρ.

ckoukou έγραψε:Πιστεύω όμως ότι ο Stokos έθεσε το θέμα ώστε να θυμηθούμε την προ μηνός περίπου διατυτπωθείσα άποψη για την ελέυθερη διακίνηση σημειώσεων (από τα φωτοτυπάδικα).

Ναι, αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω να με ενδιαφέρει εμένα αυτό το θέμα προσωπικά, αλλά δε παύει να είναι και ένα θέμα ευρύτερου κοινωνικού ενδιαφέροντος.

ckoukou έγραψε:Ας μας πει λοιπόν κάποιος οι 4 κανόνες του ομιλητή, πως εφαρμόζονται στις σημειώσεις;

Όσο για τις ελευθερίες*... νομίζω ότι παρέχονται όλες.

* Σύμφωνα με τον ομιλητή : 0. "Freedom to run the program as you wish", 1. "Freedom to study the source code and change it so it does what you wish", 2. "Freedom to help your neighbour by distributing copies to others when you wish", 3. "Freedom to contribute to the community".

ΥΓ: Χαμογέλασα όταν τον άκουσα να ξεκινάει την αρίθμηση από το 0, όπως και η αρίθμηση στο προγραμματισμό. Άραγε το έκανε ασυνείδητα λόγω της πολύχρονης προγραμματιστικής-hackerικής καριέρας του ή ενσυνείδητα για να κάνει χιούμορ ... ;)
Stokos
 

Re: "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 20 Αύγ 2009, 18:47

Είναι μοντέρνα μέτρηση. Μέχρι και στα έργα εφαρμόζεται. Είχαμε The ring (I), The ring II και μετά βγήκε και το The ring 0 (zero). Και σε πολλές άλλες ακόμα ταινίες
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό pez » 21 Αύγ 2009, 09:02

- Χμ! Για την έναρξη της αρίθμησης από το μηδέν (όπως τουλάχιστον αυτή χρησιμοποιείται στις παραδόσεις των "Κεραιών", οπότε και "μιλώ μόνον για αυτά που γνωρίζω" d;^)) : Σε μια συστηματική=επιστημονική συζήτηση / έκθεση / διάλεξη / παράδοση ξεκινάμε την αρίθμηση των προτάσεών μας από το μηδέν όταν θέλουμε οπωσδήποτε να υπογραμμίσουμε, κατά κάποιο τρόπο, ότι η συζήτηση αυτή ξεκινά: "από μηδενική βάση", και -ταυτόχρονα- ότι η θεμελιώδης υπόθεση της συζήτησης, επάνω στην οποία βασίζονται δηλαδή λίγο-πολύ όλες οι άλλες επόμενες προτάσεις, είναι αυτή που έχει αριθμηθεί με το μηδέν: "με μηδενικές προϋποθέσεις". Με άλλα λόγια όταν θέλουμε να τονίσουμε ότι η εν λόγω "0. <πρόταση>" είναι, κατά κάποιον τρόπο, "η βασική" ή η μοναδική (εξαιρετικά δύσκολο, σπάνιο έως απίθανο) "υπόθεση" της επιστημονικής, συστηματικής μας συζήτησης. Αλλιώς, όταν δηλαδή θέτουμε σαφώς, ξεκάθαρα, περισσότερες από μία υποθέσεις, τότε ξεκινάμε από το 1. Μάλιστα, τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε και από άλλον φυσικό αριθμό, π.χ. από το 2, αν θα θέλαμε να παρακινήσουμε τον αναγνώστη / μελετητή να αναζητήσει τις άρρητες / κρυμμένες, πλην όμως οπωσδήποτε "ευλόγως γνωστές, από τα προηγούμενα", προϋποθέσεις. Τέλος, επιστρέφοντας στην έναρξη της αρίθμησης από το 0, θα ήθελα να επισημάνω και τις πάρα πολλές φορές που αποδείχθηκε και πρακτικά πολύτιμη η έναρξη από το 0 της αρίθμησης των σκέψεων "που ξεπηδούν εκείνη τη στιγμή" και πρέπει να τις καταγράφεις "στον πίνακα, με κιμωλία" d;^) . Αυτό συμβαίνει όταν δεν είσαι απολύτως σίγουρος -όταν δηλαδή δεν δασκαλεύεις, δεν λες παπαγαλί το μάθημα σου απέξω ή δεν διαβάζεις μέσα από διαφάνειες- αν η πρόταση με την οποία ξεκινάς θα αποδειχθεί μέχρι το τέλος ότι πράγματι ήταν η μοναδική βασική πρόταση της συζήτησης. Στις περιπτώσεις αυτές, η έναρξη της αρίθμησης από το 0 σου επιτρέπει να προσθέσεις "προηγούμενες από την μηδενική" υποθέσεις, αμέσως μόλις, κατά την εξέλιξη της συζήτησης, διαπιστώσεις πως αυτό ήταν μεν απαραίτητο / αναπόφευκτο αλλά το ανακάλυψες μόλις τότε, εκ των υστέρων. Οπότε, χωρίς να κάνεις όλα εκείνα, τα τόσο εκνευριστικά για όλους, ακροατές και ομιλητή: σβησίματα, διαγραφές και επαναριθμήσεις, που περισπούν την παρακολούθηση, προσθέτεις με την κιμωλία στον πίνακα τις προηγούμενες της πρώην 0-νικής σου, ως: -1, -2, -3... d;^) - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος - ΥΓ - κττμγ : Σύμφωνα με τα παραπάνω, ο Richard Stallman αριθμεί με 0 την πρόταση: "Freedom to run the program as you wish" επειδή την θεωρεί ως την μοναδική βασική για την (κάθε) περαιτέρω συζήτηση καθότι αφενός ένα πρόγραμμα υπάρχει μόνον ενόσω τρέχει και αφετέρου απαιτώ την δημοκρατική, ατομική, ελευθερία να τρέχω το πρόγραμμα όπως εγώ επιθυμώ. Οπότε, οι 1, 2 ,3 είναι οπωσδήποτε επόμενες της 0. Και θα έλεγα μάλιστα "σε μη-γραμμική διάταξη δένδρου", "ισο-κλαδικά επόμενες" : κττμγ -
pez
 

Re: "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό ckoukou » 21 Αύγ 2009, 11:18

Καλά, αυτό ήταν το θέμα της διάλεξης; Από που αρχίζει η αρίθμηση;
Για την εκλογή Προέδρου, τίποτα;

Εγώ πάντως βλέπω το στόχο του pez. Προσπαθεί να πείσει τον Stokos να επιλέξει τηλεπικοινωνιακό κύκλο (κατεύθυνση), ώστε να τον εκτιμήσει και ως δάσκαλο, από πίνακος!


Προς stokos: Γράφτηκα και το είδα όλο. Πράγματι ενδιαφέρον.
ckoukou
 

Re: "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό pez » 25 Αύγ 2009, 05:01

- Stokos : (Τετ Αύγ 19, 2009 6:40 am) : "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

- Προσεκτικότερη παρακολούθηση της διάλεξης καθιστά τον τίτλο του θέματος υπερβολικό - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -
pez
 

Re: "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό Stokos » 25 Αύγ 2009, 08:30

pez έγραψε:- Stokos : (Τετ Αύγ 19, 2009 6:40 am) : "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

- Προσεκτικότερη παρακολούθηση της διάλεξης καθιστά τον τίτλο του θέματος υπερβολικό - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -


Ο τίτλος δε δόθηκε από μένα, εξου και τα εισαγωγικά ;)
Stokos
 

Το Πανεπιστήμιο, ως University

Δημοσίευσηαπό pez » 25 Αύγ 2009, 17:41

- Για τα εισαγωγικά: Σωστά! - Χμ! - Για να δούμε λοιπόν από ποιον δόθηκε ο τίτλος... - Καθότι ο τίτλος αυτός, ως προς το περιεχόμενο της διάλεξης, είναι υπερβολικός - Κι αυτό κττμγ - Ως "περαιτέρω σχόλια" - Όπως ζητήσατε - Έτσι, συνεχίζω, επειδή μου έκανε εντύπωση και η απάντησή σας αυτή, το έψαξα λίγο το θέμα της απόκλισης τίτλου-περιεχομένου - Απ' ό,τι, προς το παρόν, βλέπω: Αυτός ο τίτλος είναι του "υποτιτλιστή" - Στο ίδιο μάλιστα link ("Conspiracy Channel") έχουμε άλλες δύο επιπλέον εκδοχές, το όλον 3! - Άλλο όμως: "Copyright εναντίον Κοινωνίας", άλλο: "Ο Νόμος για τα Δικαιώματα Αντιγραφής εναντίον της Κοινωνίας", και άλλο: "Εδώ βλέπουμε την ομιλία του με τίτλο Δικαιώματα Αντιγραφής εναντίον Κοινωνίας σε Σουηδικό πανεπιστήμιο το Μάιο του 2007"... - Ενώ λέει άλλα, πειστικότερα, κι εντός του πλαισίου της ομιλίας, εδώ: "Richard Stallman speaks in Sweden (May 16, 2007) : On the 16th of may 2007, Richard Stallman gave a speech on the subject of Free Software and Beyond: Human Rights in the Use of Software and Other Published Works. The speech was held in the beautiful cinema Draken in Gothenburg, Sweden. This speech is non-technical and very easy for laypeople to understand. Copyright © 2007 Richard M. Stallman. Verbatim copying and distribution of the entire recording are permitted provided this notice is preserved. See https://www.fsfe.org/en/fellows/hesa/vi ... 2007_05_16 for more details on this movie" - Kι εκεί: "This page does not exist yet"... - Τουλάχιστον την στιγμή αυτή... - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος - ΥΓ - Download: www.archive.org - 675 ΜΒ mp4 - Αν και το θέμα της διάλεξης είναι το ίδιο -σε διαφορετικό τόπο- υπάρχει επιπλέον εδώ και μια, το ίδιο αποκαλυπτική, εισαγωγή που μπορεί να φανεί λίαν χρήσιμη για εμάς:

- Μπορεί δηλαδή να καταλάβουμε επιτέλους και Εδώ Μέσα τι σημαίνει Πανεπιστήμιο. Ως University βεβαίως!
pez
 

Re: "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό Stokos » 25 Αύγ 2009, 18:19

Θα δώσω μια πρόχειρη απάντηση γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω τη πολυτέλεια του χρόνου για να ξαναδώ το βίντεο και να αναφερθώ σε συγκεκριμένα αποσπάσματα.

Για το τίτλο που έδωσε ο υποτιτλιστής
Ναι, ο τίτλος είναι υπερβολικός (χωρίς να παύει να είναι και -εν μέρει τουλάχιστον- περιγραφικός[*] του θέματος) αλλά παράλληλα είναι και "πιασάρικος". Πιστεύω πως σε αρκετά άτομα (όπως και εμένα) θα έκανε "κλικ" ο εν λόγω τίτλος και θα τα παρακίνησε να παρακολουθήσουν την ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρουσα διάλεξη.

[*] Ο Stallman ξεκινώντας από μια ιστορική αναδρομή, εξηγεί ποιες ανάγκες των ανθρώπων οδήγησαν στη συγγραφή του επίμαχου νόμου. Αρχικά ο νόμος είχε ως σκοπό να επιβραβεύσει το συγγραφικό έργο -και την επίπονη δια χειρός αντιγραφή του- πράγμα το οποίο θα οδηγούσε στη παραγωγή περισσοτέρων συγγραφικών έργων άρα και θα ευνοούσε τη κοινωνία. Βέβαια, με τη πάροδο των ετών και παράλληλα και της τεχνολογίας, εξηγεί πως η κοινωνία και ο νόμος άλλαξαν σταδιακά (και πως εκμεταλεύτηκαν το νόμο οι επιχειρήσεις), φτάνοντας τελικά σε μια τελείως διαφορετική σχέση μεταξύ τους - απειλώντας ακόμα και τις τέσσερις (σύμφωνα με το Stallman) ελευθερίες του ανθρώπου.

Συμφωνώ μαζί σας ότι ο τίτλος είναι και λιγάκι "over-the-top", χωρίς όμως να ξεπερνάει τα όρια της υπερβολής.

---

[Δικαιώματα Αντιγραφής -> Copyright] στο όνομα του thread
Το έκανα αφενός για να συντομεύσω το τίτλο και αφετέρου γιατί νομίζω ότι οι περισσότεροι είναι πιο οικείοι με τον αγγλικό όρο. Δε νομίζω ότι έτσι χάνεται τίποτα ουσιώδης, για μένα οι τίτλοι είναι ισοδύναμοι.

---

Παρατηρώ όμως κάτι. Τόση ώρα περιφερόμαστε γύρω-γύρω από το θέμα (σχετικά με το τίτλο, την αρίθμηση κ.τ.λ.) χωρίς να αγγίζουμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα αν και ξεκίνησα τη συζήτηση) την ουσία του θέματος. :)
Stokos
 

Re: "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό pez » 25 Αύγ 2009, 18:39

- Όλα σωστά - Επιπρόσθετα, στο ΝΕΟ βίντεο, υπάρχουν και δύο προσφωνήσεις - Η δεύτερη, από την πρώην Κοσμήτορα - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος - ΥΓ - Εμένα αυτά μου ποιούν εντύπωση, αυτά σχολιάζω -
pez
 

Μέχρι τώρα : 10 x Επίτιμος Διδάκτορας/Καθηγητής

Δημοσίευσηαπό pez » 26 Αύγ 2009, 08:53

-
- Stokos : (Τετ Αύγ 19, 2009 6:40 am) : "... Richard Stallman ..."

1986: Honorary lifetime membership of the Chalmers University of Technology Computer Society

1996: Honorary doctorate from Sweden's Royal Institute of Technology
2001: Honorary doctorate from the University of Glasgow
2003: Honorary doctorate from the Vrije Universiteit Brussel
2004: Honorary doctorate from the Universidad Nacional de Salta, in Argentina
2004: Honorary professorship from the Universidad Nacional de Ingeniería del Perú
2007: Honorary professorship from the Universidad Inca Garcilaso de la Vega, in Peru
2007: Honorary doctorate from the Universidad de Los Angeles de Chimbote, in Peru
2007: Honorary doctorate from the University of Pavia
2008: Honorary doctorate from the Universidad Nacional de Trujillo, in Peru [*]
2009: Honorary doctor of science degree from Lakehead University in Canada

* H προσθήκη είναι από εδω: "Richard Stallman's Personal Home Page".
-
pez
 

Re: "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό pez » 28 Αύγ 2009, 22:26

- Χμ! - Το έψαξα κι άλλο το θέμα - Έχουμε λοιπόν και λέμε: (1/2) Υπάρχουν πράγματι δύο links στην Richard Stallman's Personal Home Page κάτω από τον τίτλο "Photos from Copyright vs. Community event, Jan 31, 2008", δύο links προς αντιστοίχως δύο φωτογραφίες του rms, που και οι δύο έχουν την ίδια λεζάντα: [Richard Stallman after "Copyright vs. Community" speech in Santa Clara University. Santa Clara, California, USA.] - (2/2) Στο κάτω μέρος της ως άνω ίδιας ιστοσελίδας "Richard Stallman's Personal Home Page, ο ίδιος ο rms δηλώνει: [Copyright (c) 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 Richard Stallman] - Λυπάμαι, αλλά η μόνη λογική συνέπεια από τις δύο αυτές προκείμενες (1/2) και (2/2) είναι πως "Ο rms στρέφεται κατά της κοινωνίας" - d;^) - Θα κάνω όμως μια απόπειρα να περισώσω κάπως την κατάσταση, ως ακολούθως - Επειδή η πρώτη αναφερόμενη στο εν λόγω Copyright Message χρονολογία είναι το 1996, χρονολογία που την ξέρω καλά διότι τότε ιδρύσαμε στο διαδίκτυο το website VA Virtual Antennas, και επειδή, όπως έχω αναφέρει αλλού ("Το Σύστημα των Δύο Αδειών [OSI][ΜΙΤ] =/= [CC][BY]"), από το 1996 έως και τώρα, όσο περισσότερο αποσαφηνιζόταν τα σχετικά ζητήματα νομιμότητας, τόσο περισσότερο οι νέες σελίδες των VA αντικαθιστούσαν το [Copyright] με το [Copyleft], [MIT] ή [CC]-[BY] -τα οποία προφανώς είναι αντιφατικά προς το [Copyright]- το αποτέλεσμα είναι σήμερα όλα αυτά τα μηνύματα να συνυπάρχουν στο ίδιο website VA, με αποτέλεσμα να δημιουργείται, όσο και να πεις d;^), κάποια σύγχυση - Είναι λοιπόν δυνατόν τέτοιου είδους σύγχυση να επικρατεί και στην εν λόγω προσωπική ιστοσελίδα του rms, την οποία συντηρεί τόσα πολλά χρόνια - Μόνον που βέβαια ενώ στις Virtual Antennas ξεκινήσαμε από το Copyright για να καταλήξουμε στο [CC]-[BY], ο rms ξεκίνησε από το [Copyleft] για να καταλήξει στο... [Copyright] - d;^) - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -
pez
 

Re: "Copyright εναντίον Κοινωνίας"

Δημοσίευσηαπό pez » 09 Σεπ 2009, 19:52

- Χμ! - Βεβαίως και θα εξακολουθεί να με απασχολεί το θέμα - Κι ό,τι ακολουθεί ελπίζω να απαντά ταυτοχρόνως και στην παρατήρηση του:

- Bombastic : (Κυρ Ιούλ 19, 2009 10:36 pm) : "καρτάλια ε? Μπράβο! Πρόσεχε στόκε πρόσεχε!!! παραθέτω την ερμηνεία ενός λήμματος, που όπως λέει και το παράδειγμα της ερμηνείας του τείνει να εκλείψει"

- από το θέμα : Re: Σημειώσεις/Βοηθήματα : όπου το "λήμμα" είναι ένα link στον ορισμό:

- "αλτρουισμός : αγάπη για τους ανθρώπους και ανιδιοτελής φροντίδα γι΄ αυτούς (φιλανθρωπία): Στην εποχή μας τείνει να εκλείψει ο αλτρουισμός"

- Ε, λοιπόν, δεν υπάρχει αντίφαση : "O rms, ΚΑΙ επικαλείται το Copyright ΚΑΙ διατυμπανίζει πως το Copyright είναι εναντίον της Κοινωνίας" - "Ο rms, ΚΑΙ θέλει να προστατεύεται από τους κλέφτες ΚΑΙ θέλει να διαθέτει το έργο του σε όλους" - "O rms, ΚΑΙ επικαλείται το νόμο ΚΑΙ επιδιώκει την αλλαγή του - Ο rms είναι έντιμος δημοκράτης που σέβεται ΚΑΙ τον εαυτό του (προστατεύεται) ΚΑΙ τους άλλους (προστατεύει) αφού τηρεί τους νόμους και τους κανόνες που αυτοθέσπισε η Δημοκρατική Κοινωνία -

- Και;

- Ε, τι "και"; - Προφανώς και θα σέβομαι μια φιλανθρωπία που θα αδιαφορεί για την κοροϊδία - Όταν βέβαια υπάρξει! - Μέχρι τότε όμως το αμέσως πλησιέστερο που τώρα σέβομαι και επικαλούμαι για την προστασία ΚΑΙ των έργων μου, από τους απατεώνες, ΚΑΙ των έντιμων χρηστών τους -από τους απατεώνες επίσης!- είναι οι άδειες χρήσης των έργων μου αυτών: [CC]-[BY] και [MIT] -

- Όλα αυτά βεβαίως, εφόσον - εννοείται d;^) - έχω πραγματικά κάποια ΔΙΚΑ μου έργα για να διαθέσω (κι όχι να εξαπατώ την Κοινωνία, με "τα έτοιμα", τα αντιγραμμένα από τους κουτόφραγκους, τα "έργα μου") ανοικτά, ως αλτρουιστής - d;^) - όμως στον έντιμο τον κόσμο και μόνον! - Κι όχι σε όλους αδιακρίτως, των στερημένων δηλαδή καρταλιών αυτών -που είναι έτοιμα να τα βουτήξουν και να τα μοστράρουν για δικά τους- επί ποινή φυλακίσεως εξαιρουμένων! -

- Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -
pez
 

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron