Ποια η γνώμη σας για τις εθνικές παρελάσεις;

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Είστε υπέρ των εθνικών παρελάσεων;

Ναι
7
44%
Οχι
9
56%
 
Σύνολο ψήφων : 16

Ποια η γνώμη σας για τις εθνικές παρελάσεις;

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 24 Μαρ 2008, 13:05

Με αφορμή τις μέρες αυτές και τα εμβατήρια τα οποία αυτήν τη στιγμή ακούω να παίζουν από τα μεγάφωνα της κεντρικής οδού της Ξάνθης, σκέφτηκα να κάνω αυτό το γκάλοπ.

Η δικιά μου άποψη είναι ότι είμαι κατά των παρελάσεων. Ο λόγος είναι ότι οι καιροί αλλάζουν. Δεν έχω όρεξη να διατηρήσω το μίσος που τόσο πολύ θέλουν "ορισμένοι" να διατηρήσω. Σέβομαι το γεγονός ότι κάποιοι έδωσαν τη ζωή της για να μπορώ εγώ να κάθομαι αυτή τη στιγμή στον υπολογιστή μου και να γράφω αυτό εδώ το thread. Όμως, έμαθα επίσης να συμπεριφέρομαι σαν άνθρωπος, δηλαδή να σέβομαι όλους τους ανθρώπους. Κι άνθρωποι είναι και αυτοί που πολεμήσαμε το '21. Από εκεί και πέρα όμως θεωρώ πολύ λεπτή τη διαφορά μεταξύ προπαγάνδας και ιστορίας... την οποία διδασκόμαστε στα σχολικά μας έτη.

Υ.Γ.: Το παρόν αποτελεί ΚΑΘΑΡΑ προσωπική γνώμη. Δεν αποτελεί πολιτική έκφραση, γι'αυτό και ας προσέξουν όσοι απαντήσουν την έκφρασή τους. Κάθε σχόλιο δεκτό αρκεί να είναι τεκμηριωμένο και όχι προσβλητικό.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ποια η γνώμη σας για τις εθνικές παρελάσεις;

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 24 Μαρ 2008, 13:23

Πιστεύω πως το θέμα αυτό είναι πολύ λεπτό και ΔΕΝ γίνεται να μην υπάρξει
πολιτική νύξη.

Ο ιμπεριαλισμός καθώς και η φιλειρηνικότητα συνυπάρχουν μέσα στο πετσί μας με
αποτέλεσμα να υπάρχουν πάντα 2 "στρατόπεδα" απόψεων.

Δυστυχώς, μεγάλη γη σημαίνει μεγάλο κεφάλαιο. Άντε πάνε κόντρα τώρα σε
κάτι τέτοιο, για να το παίξεις ειρηνοποιός. Γίνεται; Δε γίνεται.

Προσωπικά, αδιαφορώ για τις παρελάσεις. Προσπερνώ ότι με ενοχλεί (όπως το μίσος
που υποσυνείδητα μας χορηγείται) και κρατώ τα καλά (χαμογελαστούς γονείς για
τα παιδάκια τους και τις υπέροχες σούπερ μίνι φούστες  ;D)
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Ποια η γνώμη σας για τις εθνικές παρελάσεις;

Δημοσίευσηαπό JoVou » 25 Μαρ 2008, 01:04

Αθώες & ουτοπικές απόψεις...
δλδ, πέραν του ότι λαμβάνουν χώρα σαν φόρος τιμής για τους χαμένους αγωνιστές...εσείς κρατάτε το υποφαινόμενο μίσος που καλλιεργούν?Μίσος?Αυτό σου βγάζει δλδ εσένα το άκουσμα της ιστορίας αυτών των μακάβριων ετών?

Πραγματικά, ΟΛΟΙ ΜΑΣ δεν έχουμε ιδέα τι συνέβη εκείνα τα χρόνια...κι επειδή έτυχε να μεγαλώσουμε σε μια ελεύθερη (τυχεροί ήμασταν..) χώρα τα τελευταία χρόνια, δίχως πολεμικές εμπλοκές...συνάμα με όλες τις επιρροές της παγκοσμιοποίησης και τα σκατά που μας μπουκώνουν καθημερινά τον εγκέφαλο...ε ΝΑΙ, φυσικά και θα βγούνε νέοι ανάμεσα μας που να μιλάνε για παγκόσμια αγάπη, ελευθερίες, αναρχία...

...κάπου εδώ θα κολλούσε και ενα topic για τη στρατιωτική θητεία. Ε ρε τι έχουμε ν' ακούσουμε κι απο κει! :o
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ποια η γνώμη σας για τις εθνικές παρελάσεις;

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 25 Μαρ 2008, 01:52

Αν δεν είχαν έρθει αυτά τα μακάβρια έτη όπως τα αποκαλείς, εμείς απλά δε θα'χαμε μεγαλώσει στην Ελλάδα, αλλά στην Τουρκία. Και τότε μάλιστα δε θα υπήρχε καν η Ελλάδα. Επίσης, δε θα'χαμε κανένα πρόβλημα που δεν θα υπήρχε η Ελλάδα γιατί και στην Τουρκία θα μαθαίναμε να κάνουμε ακριβώς τα ίδια. Δηλαδή θα διδασκόμασταν την ιστορία όπως θα ήθελε η Τουρκία και θα ήμασταν Τούρκοι ελεύθεροι πολίτες, πιθανόν τρέφοντας μίσος για τους Κούρδους. Τα σ***α που αναφέρεις που μας μπουκώνουν στον εγκέφαλο, κατά τη δικιά μου γνώμη είναι ο εθνικισμός που πηγάζει μέσα από την καθημερινότητά μας. Λες και θα κυβερνήσουμε μια μέρα εμείς όλον τον υπόλοιπο κόσμο... Pinky and the Brain μου θυμίζει εμένα η όλη φάση...

Όσον αφορά το σεβασμό που αναφέρεις. Εγώ θέλω να μου δώσεις παραδείγματα ανθρώπων που όταν έκαναν παρέλαση, δεν το'καναν για να κάνουν κοπάνα από τα μαθήματα. Θέλω επίσης να μου πεις σε πόσα κράτη συνεχίζουν να κάνουν παρέλαση, καθώς το κάθε κράτος έχει να θυμάται τους γενναίους του παρελθόντος του. Θέλω να μου πεις για ποιο λόγο κάνοντας παρέλαση, θα πρέπει να στρέψω το βλέμμα μου στους επισήμους που στην ουσία δεν έχουν κάνει τίποτα, απλά φοράνε κάποια γαλόνια (οι περισσότεροι εκ των οποίων τιμητικά λόγω αποστράτευσης..........). Θέλω να μου πεις γιατί γαλουχούνται τα παιδιά του δημοτικού να κάνουν παρέλαση, όταν ακόμα δεν έχουν καταλάβει ούτε το παραμικρό για το τι έγινε τότε.

Προτιμώ να σέβομαι τους ανθρώπους αυτούς που θυσιάστηκαν για τα ιδανικά αυτά διαβάζοντας πραγματικά τι έγινε και βγάζοντας τα δικά μου συμπεράσματα, παρά να υποχρεώνομαι σε κατάλοιπα πολιτευμάτων βασιλείας και τιμώντας αυτούς που πραγματικά αξίζουν, παρά αυτούς που φέρουν τ'όνομα.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ποια η γνώμη σας για τις εθνικές παρελάσεις;

Δημοσίευσηαπό JoVou » 25 Μαρ 2008, 12:28

Έννοια σου, και έχω για όλα όσα θέλεις παραδείγματα...που ειλικρινά απορώ γιατί σου φαίνεται τόσο παράξενο να υπάρχουν.
Εθνικισμός στην καθημερινότητα?Εσύ πρίν δε μιλούσες για ελευθερία και τέτοια?Δλδ τι μου λες, ότι βγαίνεις έξω κι αμα ακούσεις να μιλάνε άλλη γλώσσα τα παίρνεις?
Εθνικισμός αγόρι μου JimMichael, δεν υπάρχει στην καθημερινότητα πουθενά. Γι αυτό μας τον θυμίζουνε οι εθνικές επέτειοι κάθε τόσο...για να μην ξεχνάμε ορισμένα πράγματα. Εκτός αν εννοείς εθνικισμό...την αντιπαλότητα Ελλάδας - Galatasaray ξέρω γω...θέλω να πιστεύω ότι αυτό το είδος το αφήνουμε κατά μέρος!

Να σου πω και κάτι τελευταίο, στις γειτονικές χώρες σκυλιάζουν να μας φάνε...εμείς εδω δεν θέλουμε ούτε τους παλιούς αγωνιστές να τιμαμε...ούτε το στρατό χρειαζόμαστε (κατά πολλούς)...τι να πω?!.Σταματώ να σχολιάζω...
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ποια η γνώμη σας για τις εθνικές παρελάσεις;

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 25 Μαρ 2008, 13:14

Έχεις παρεξηγήσει παντελώς τι εννοώ. Όταν αναφέρω τον εθνικισμό της καθημερινότητας, αναφέρομαι στους Ελληνάρες που εχθρεύονται κάθε μη Έλληνα που ζει στη χώρα μας. Δεν είμαι τέτοιος εγώ. Κι αν εσύ δε βλέπεις να υπάρχει αυτό είτε εθελοτυφλείς είτε κοιτάς μόνο τι συμβαίνει δυο μέτρα πέρα από σένα. Δεν ασχολούμαι με αντιπαλότητες Ολυμπιακός - Γαλατά, αν και είναι η αθλητική αντιπαλότητα είναι το μόνο είδος του οποίου επικροτώ την ύπαρξη. Και οι γειτονικές μας χώρες σκυλιάζουν να μας φάνε;;;; Τι είμαστε ρε; Μπριζόλες; <----- Αυτά είναι τα σ***τα που μας μπουκώνουν στον εγκέφαλο φίλε Jovou. Κανείς δε θέλει να μας φάει. Απλά αν δεν υπήρχε αυτός ο φόβος θα βλέπαμε τι πραγματικά συμβαίνει κι αυτό δε συμφέρει τους διοικούντες και τους κυβερνόντες.

Κι άσε που για το μόνο που απάντησες ήταν για το αν έχεις παραδείγματα ατόμων που κάνουν παρέλαση γιατί το γουστάρουν, που ήταν το λιγότερο σημαντικό από αυτά που ρώτησα, χώρια του ότι μου φαίνεται απίθανο ίσως υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά σίγουρα δε γνωρίζουν γιατί... Και κατά έναν περίεργο τρόπο θα είναι και δεξιών πολιτικών πεποιθήσεων.... όλως περιέργως.

Υ.Γ.: Δεν τσακωνόμαστε εδώ πέρα. Συζητάμε. Δεν υπάρχει λόγος να νευριάζεις και να σταματάς να σχολιάζεις. Εγώ γι'αυτό έφτιαξα αυτό το θέμα. Για να ακούσω και τη δική σου και ολονών τη γνώμη.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ποια η γνώμη σας για τις εθνικές παρελάσεις;

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 25 Μαρ 2008, 13:34

Όταν εξελιχθεί το ανθρώπινο είδος σε Homo Sapiens version 2.1 Final Edition
θα ξανασχοληθώ με το θέμα. Αυτή είναι η αποψή μου σήμερα.
Οι πυραμίδες δεν ειναι θαύμα ανθρώπου. Είναι θυσία σκλάβων.
Το ίδιο και το Σινικό Τοίχος (το οποίο έχει και Κινέζους εργάτες μέσα μπαζωμένους).
Όταν ο άνθρωπος πιστέψει στον εαυτό του και στην ουσία της ευτυχίας δεν
θα υπάρχουν τέτοια thread.
Αποσύρομαι στη σπηλιά μου προς το παρόν....

ΥΓ.: JimMichael, μην ξανακάνεις τέτοια φόρουμ. Κράτα τα για τον καφέ.
      Jovou, ξεκόλλα. Πάρτο πιο χαλαρά. Εκτονώνεις την κατάσταση έτσι. 2008 έχουμε.
Τελευταία επεξεργασία από LoVaBiLL και 25 Μαρ 2008, 13:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες