Χωριό - πρότυπο στη Μαγνησία

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Χωριό - πρότυπο στη Μαγνησία

Δημοσίευσηαπό kkalop » 13 Ιαν 2010, 13:22

Η Ανάβρα Μαγνησίας είναι ένα χωριό - πρότυπο, στο οποίο η ανεργία είναι στο 0% και όλοι οι κάτοικοι απολαμβάνουν εισοδήματα πολλών χιλιάδων ευρώ το χρόνο.
Σε υψόμετρο 1000 μέτρων, στη Μαγνησία, βρίσκεται ένα χωριό πρότυπο, που εκ πρώτης όψεως κάποιος θα περίμενε να το βρει στην Ελβετία.
Στην Κοινότητα Ανάβρα Μαγνησίας, όπως δείχνει το ρεπορτάζ της τηλεόρασης του ΣΚΑΪ, η ανεργία είναι στο 0% και όλοι οι κάτοικοι απολαμβάνουν εισοδήματα από 30 .000 έως 150.000 χιλιάδες ευρώ το χρόνο.
Το χωριό, στο οποίο διαμένουν 700 κάτοικοι, έχει το δικό του αιολικό πάρκο με 20 ανεμογενήτριες, που όχι μόνο τροφοδοτεί τις ενεργειακές του ανάγκες αλλά πουλάει την ενέργεια που περισσεύει.Επίσης, διαθέτει υπερσύγχρονα κτηνοτροφικά πάρκα και σφαγεία, πάρκινγκ, γήπεδα, γυμναστήριο και δημοτικό σχολείο, νηπιαγωγείο, γηροκομείο, πρόγραμμα βοήθειας στο σπίτι και πολλά πολλά άλλα.
Ακόμα, υπάρχει λαογραφικό μουσείο και ένα περιβαλλοντικό πολιτιστικό πάρκο 240 στρεμμάτων, που αποτελεί και πόλο έλξης τουριστών.
Εμπνευστής του χωριού προτύπου είναι ο κοινοτάρχης Δημήτρης Τσουκαλάς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα κοινοτικά κονδύλια.
Η ανάπτυξη της Ανάβρας πάντως δε σταματά εδώ, καθώς αναμένεται να κατασκευαστεί ένα υδροηλεκτρικό εργοστάσιο που θα αποφέρει στην κοινότητα 100.000 ευρώ το χρόνο, αλλά και να εκγατασταθεί τηλεθέρμανσης, που θα παρέχει ζεστό νερό σε όλα τα σπίτια του χωριού.

Πηγή - skai.gr

[Έτσι γίνεται όταν αυτοί που διοικούν έχουν ... προσόντα] ;)
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Χωριό - πρότυπο στη Μαγνησία

Δημοσίευσηαπό Pilax » 13 Ιαν 2010, 14:22

Αξίζει να επισκεφτείτε την Ανάβρα. Είναι κάτι ξεχωριστό και μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα. Είμαι περήφανη που κατάγομαι από εκεί!
Pilax
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 20:28

Re: Χωριό - πρότυπο στη Μαγνησία

Δημοσίευσηαπό pez » 14 Ιαν 2010, 00:13

| Re: [a] 16 χρόνια κοινοτάρχης σε χωριό-πρότυπο ανάπτυξης - Wednesday, January 13, 2010 1:09 PM
| To: Petros Zimourtopoulos - From: ... [email protected]>
| ...
| Αυτό είναι το χωριό του παππού μου. :)
| ...
pez
 

Re: Χωριό - πρότυπο στη Μαγνησία

Δημοσίευσηαπό yin » 14 Ιαν 2010, 09:10

Μπράβο! Πραγματικά κι εγώ αισθάνομαι περήφανη γιατί το χωριό αυτό είναι στην Ελλάδα. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο κοινοτάρχης είναι κι αυτός όπως κι εγώ κατά κάποιον τρόπο "εσωτερικός μετανάστης". Εντούτοις όπως κι ο ίδιος λέει, με την αξιοπιστία, για την οποία είμαι σίγουρη θα εργάστηκε σκληρά για να την αποκτήσει, κατάφερε να συσπειρώσει όλον τον κόσμο σε αυτήν τη θετική ενέργεια που τόσο είχαμε ανάγκη να ακούσουμε ότι υπάρχει στη σημερινή εποχή.

Νικολίτσα Γιαννοπούλου
yin
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες