ECDL? AUTOCAD? η κατι αλλο?

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

ECDL? AUTOCAD? η κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 15 Σεπ 2008, 12:05

Αναφερομαι στο προγραμμα του υπουργειου για δωρεαν μαθηματα ΕCDL,AUTOCAD κλπ κλπ?
Πρωτα απ ολα δε ξερω αν χρειαζομαστε ECDL ως ηλεκτρολογοι και μηχανικοι υπολογιστων... Και επισης θα ηθελα να ξερω κατα ποσο θα ηταν χρησιμο να μαθω(πιστοποιημενα) AUTOCAD.
Τι απο τα 2 το μαθαινεις πιο ευκολα μονος σου,και για ποιο συμφερει να εχεις πτυχιο?
υπαρχουν βεβαια και αλλα προγραμματα για εφαρμογες λογισμικου κλπ.
Τι συμφαιρει περισσοτερο???

καποιος που το χει ψαξει ας πει τη γνωμη του please
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: ECDL? AUTOCAD? η κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 15 Σεπ 2008, 12:17

Ως απόφοιτοι ΗΜΜΥ θεωρούμαστε πως κατέχουμε ECDL. Και είναι λογικό καθώς δεν είναι δυνατόν να λεγόμαστε Μηχανικοί Η/Υ χωρίς να ξέρουμε να χρησιμοποιήσουμε ένα word, ή ένα powerpoint κλπ κλπ κλπ, όταν ασχολούμαστε ήδη με μικροεπεξεργαστές και με πόσα άλλα μαθήματα.

Το autocad δεν το μαθαίνουμε στη σχολή μας. Εδώ έχεις δυο επιλογές, να μάθεις μόνος σου, ή να μάθεις με κάποιον δάσκαλο. Αν έχεις χρόνο, ασχολήσου μόνος σου.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: ECDL? AUTOCAD? η κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 15 Σεπ 2008, 12:51

για το ECDL ειναι σιγουρο??? Δηλαδη μας δινει η σχολη εγγραφο που το κατοχυρωνει? Ή τελοσπαντων σε μια δουλεια ή για ΑΣΕΠ θα παιρναμε τα extra μορια που δινει το πτυχιο ECDL απλα επειδη ειμαστε ΗΜΜΥ?
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: ECDL? AUTOCAD? η κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 15 Σεπ 2008, 12:54

αμα βρεις την εγκυκλιο του ασεπ θα δεις οτι οι αποφοιτοι ΗΜΜΥ δεν χρειαζονται ΕCDL
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: ECDL? AUTOCAD? η κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 15 Σεπ 2008, 13:00

thanx
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: ECDL? AUTOCAD? η κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό Kevin » 15 Σεπ 2008, 13:53

Αλήθεια για το ECDL Expert ξέρουμε τί παίζει? Εκείνο θα μας έδινε έξτρα μόρια?
Kevin
 

Re: ECDL? AUTOCAD? η κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό megatron » 15 Σεπ 2008, 15:55

Kevin έγραψε:Αλήθεια για το ECDL Expert ξέρουμε τί παίζει? Εκείνο θα μας έδινε έξτρα μόρια?


Φίλε μου kevin για το ECDL Expert ισχύει ότι ακριβώς ισχύει και για το απλό ECDL, δηλαδή η σχολή μας το αναγνωρίζει επίσημα κατά τον ίδιο τρόπο...δεν είναι κάτι το  ξεχωριστό...

JimMichael έγραψε:Το autocad δεν το μαθαίνουμε στη σχολή μας. Εδώ έχεις δυο επιλογές, να μάθεις μόνος σου, ή να μάθεις με κάποιον δάσκαλο. Αν έχεις χρόνο, ασχολήσου μόνος σου.


Θα σου πω εδώ την άποψή μου. Πιστεύω πως το πρόγραμμα το autocad θα σου είναι πολύ απαραίτητο αν ίσως στο μέλλον ασχοληθείς σε κάποιον κατασκευαστικό τομέα μια εταιρίας και χρειαστεί να κάνεις σχέδια.Θα μου πεις, μα πού ξέρω εγώ αν όταν τελειώσω την σχολή μου θα ασχολhθώ με αυτό που μου λες? Κοίτα, ένα μέρος της αλήθειας είναι:ναι, θα ασχοληθείς κατά 95%, διότι ο πρώτος μισθός που θα βγάλεις με το πτυχίο του Ηλεκτρολόγου θα είναι να κάνεις ένα ηλεκτρολογικό σχέδιο για έναν πελάτη της  ΔΕΗ.Ίσως σου φανεί υπερβολικό, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό αποφοίτων ΗΜΜΥ στην Ελλάδα, κάνουν και θα κάνουν κάτι τέτοιο.Μάλιστα, κάνοντας την ίδια κουβέντα με έναν απόφοιτο Ηλεκτρολόγο που δουλεύει στη ΔΕΠΑ, μου έλεγε ότι οπωσδήποτε έπρεπε να ξέρει autocad για κάποια σχέδια της δουλειάς του.Αλλά αυτός, δεν είχε πιστοποιημένο πτυχίο για το Autocad  και αναγκάστηκε να το μάθει μόνος του.Αλλά...το παλλικάρι ήταν χωρίς πιστοποίηση. Με κατάλαβες? Δηλαδή σου λέω τι έχει ζήτηση η αγορά εργασίας. Μάλιστα, πιστεύω ότι ένα πιστοποιημένο πτυχίο, όποιο κι αν είναι αυτό, είναι ένα πάρα πολύ δυνατό χαρτί στα χέρια κάποιου.

Υ.Γ.:(1) Αν βέβαια κάποιος επιθυμεί να ασχοληθεί με το διαδίκτυο, μπορεί κάλλιστα να πάρει να μάθει (με το πρόγραμμα το e-ekpaidefteite), HTML ή Web Design... (σημειωτέον ότι HTML μπορείς να μάθεις και στη σχολή μας).

Υ.Γ.:(2) Επαιδή το ζήτημα το έχω ψάξει, επίσης ένα πολύ καλό και απολύτως απαραίτητο πρόγραμμα για εμάς του μηχανικούς που ζητείται αυτή τη στιγμή στην αγορά εργασίας, είναι το Primavera,το οποίο βέβαια δεν διδάσκεται με το e-ekpaidefteite, αλλά είναι σημαντικό. Για το Primavera πληροφορίες, κοιτάξτε εδώ.
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: ECDL? AUTOCAD? η κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό paul21 » 16 Σεπ 2008, 13:23

και εγώ παιδιά ... το σκέφτομαι για autocad ...το θεωρώ πολύ χρήσιμο πρόγραμμα για την επαγγελματική σταδιοδρομία ..καθώς θα ήθελα να ασχοληθώ με τον τομέα του ενεργειακού ηλεκτρολόγου μηχανικού....απλά πιστεύω ότι είναι αργά  για να δηλώσω συμμετοχή στο πρόγραμμα ekpaidefteite(????)
Τελευταία επεξεργασία από paul21 και 16 Σεπ 2008, 13:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Δε θέλω τζάκι , Δε θέλω σόμπα.... θέλω μονάχα της Original τη μπόμπα.
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

Re: ECDL? AUTOCAD? η κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 16 Σεπ 2008, 13:36

νομιζω οτι εισαι οριακα στο να δηλωσεις μπες στο site βρες ενα φορεα με το προγγραμμα που θες κ πηγαινε κ γραψου!!! το πολυ πολυ να σου πουν οτι εκλεισε..
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: ECDL? AUTOCAD? η κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 16 Σεπ 2008, 14:06

Εγω δηλωσα χθες για autocad και που ειπαν οκ. Παντως οσο πιο γρηγορα πας τοσο καλυτερα ειναι ;)
Vorsprung durch Technik
                                    
                                 
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες