Απόφαση σταθμός για την ανώτατη εκπαίδευση

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Απόφαση σταθμός για την ανώτατη εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό Joshi » 22 Ιαν 2008, 23:23

Μάστερ από τις Πολυτεχνικές σχολές

Απόφαση σταθμός για την ανώτατη εκπαίδευση. Στο εξής οι Πολυτεχνικές και Γεωπονικές σχολές θα παρέχουν πτυχία ισότιμα με Μάστερ με σχετική απόφαση που έλαβαν ομόφωνα οι διοικήσεις

Οι πρυτάνεις θεωρούν ότι είναι αδικία οι Έλληνες πτυχιούχοι πενταετούς φοίτησης να υστερούν έναντι των αποφοίτων του εξωτερικού.

Οι διοικήσεις των Πολυτεχνικών και Γεωπονικών σχολών αποφάσισαν να δίνουν στο εξής πτυχία ισότιμα με Μάστερ αφού επί χρόνια οι πολιτικές ηγεσίες του υπουργείου Παιδείας αδρανούν.

Από την πλευρά του, το υπουργείο Παιδείας, κατανοώντας το θέμα, ζήτησε από τις διοικήσεις των σχολών τεκμηριωμένες προτάσεις ώστε το θέμα να διευθετηθεί πολύ σύντομα.

Πηγή: ΣΚΑΙ.gr

Credits to pez
Άβαταρ μέλους
Joshi
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 00:00

Re: Απόφαση σταθμός για την ανώτατη εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό JoKo » 23 Ιαν 2008, 02:19

Δηλαδή μετά την απόφαση των πρυτανειών θα παίρνουμε πτυχία ισότιμα με Μάστερ; Συγγνώμη, αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω, Γιάννης πίνει, Γιάννης κερνάει;

Δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ανεξάρτητη αρχή (διεθνή κυρίως, έστω όμως εθνική για την ώρα), η οποία να κρίνει αν τα πτυχία μας είναι ισότιμα με Μάστερ;
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Απόφαση σταθμός για την ανώτατη εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό Joshi » 23 Ιαν 2008, 02:55

JoKo έγραψε:Δηλαδή μετά την απόφαση των πρυτανειών θα παίρνουμε πτυχία ισότιμα με Μάστερ; Συγγνώμη, αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω, Γιάννης πίνει, Γιάννης κερνάει;

Δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ανεξάρτητη αρχή (διεθνή κυρίως, έστω όμως εθνική για την ώρα), η οποία να κρίνει αν τα πτυχία μας είναι ισότιμα με Μάστερ;


Η ίδια ανεξάρτητη ελεγκτική αρχή που δίνει το δικαίωμα στα Αγγλικά Πανεπιστήμια να εκδίδουν πτυχία BSc και BEng με τριετή κύκλο σπουδών, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα πιστεύω να αναγνωρίσει και τα δικά μας πτυχία 5ετούς κύκλου σπουδών και 65 μαθημάτων ως Master. Δεν έχω ιδέα για τα νομικά ζητήματα-κωλύματα που μπορεί να περιέχει αυτή η συζήτηση, αλλά πιστεύω ότι εφόσον αυτές οι κρίσεις γίνονται με βάση τα έτη σπουδών, τα μαθήματα και έστω έναν μακροσκοπικό έλεγχο των αντικειμένων που διδάσκονται, αυτές θα πρέπει να μείνουν στα πανεπιστήμια τα οποία είναι κατά την γνώμη μου τα πλέον αρμόδια.
Άβαταρ μέλους
Joshi
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 00:00

Re: Απόφαση σταθμός για την ανώτατη εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό massimo » 23 Ιαν 2008, 03:01

Η απόφαση θα ισχύει και αναδρομικά όμως;;
Άβαταρ μέλους
massimo
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 13:40
Τοποθεσία: thessaloniki-xanthi

Re: Απόφαση σταθμός για την ανώτατη εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 23 Ιαν 2008, 11:09

Νομίζω πως αυτή η απόφαση άργησε πολύ καιρό να έρθει (έστω και αν δεν έχει ψηφιστεί ακόμα) και έπρεπε να είχε παρθεί εδώ και πολλά χρόνια αλλά μου φαίνεται και λίγο περίεργο γιατί κινητοποιήθηκαν τώρα για να συζητήσουν οι πρυτάνεις. Νομίζω, και συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, πως εδώ και πολλά χρόνια είναι το θέμα στο προσκήνιο γιατί μόλις τώρα πήραν την απόφαση?

Πάντως συμφωνώ και με τον Joshi σχετικά με τα 65 μαθήματα, από προσωπική εμπειρία σας λέω παιδί που είχε σπουδάσει στην Αγγλία με 1 BSc και 2 Master παρακαλώ δεν είχε φτάσει τα 65 μαθήματα ακόμα που πρέπει αν περάσουμε εμείς για να πάρουμε υποτίθεται BSc.

JoKo έγραψε:Δηλαδή μετά την απόφαση των πρυτανειών θα παίρνουμε πτυχία ισότιμα με Μάστερ; Συγγνώμη, αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω, Γιάννης πίνει, Γιάννης κερνάει;

Δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ανεξάρτητη αρχή (διεθνή κυρίως, έστω όμως εθνική για την ώρα), η οποία να κρίνει αν τα πτυχία μας είναι ισότιμα με Μάστερ;


Νομίζω για αυτό το θέμα Joko είναι αρμόδιο το υπουργείο παιδείας εννοώ ότι αυτό πρέπει να κινηθεί σε κάποια ανεξάρτητη, όπως λες αρχή, για να αναγνωριστεί και διεθνώς (πάντα με επιφύλαξη στο λέω). Το θέμα είναι ότι οι πρυτάνεις το αναγνώρισαν και είναι μια καλή αρχή :P. Το φαντάζεσαι ότι τόσο καιρό δεν είχαν πάρει καμία τέτοια απόφαση τι περιμένανε για να πειστούν δηλαδή ???
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Απόφαση σταθμός για την ανώτατη εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό macJohn » 23 Ιαν 2008, 20:12

Vagoulas έγραψε:Νομίζω πως αυτή η απόφαση άργησε πολύ καιρό να έρθει (έστω και αν δεν έχει ψηφιστεί ακόμα) και έπρεπε να είχε παρθεί εδώ και πολλά χρόνια αλλά μου φαίνεται και λίγο περίεργο γιατί κινητοποιήθηκαν τώρα για να συζητήσουν οι πρυτάνεις. Νομίζω, και συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, πως εδώ και πολλά χρόνια είναι το θέμα στο προσκήνιο γιατί μόλις τώρα πήραν την απόφαση?


Αντιγράφω αυτολεξεί από τον οδηγό σπουδών 2006-2007 της σχολής ( ακόμα δεν κατάλαβα τη διαφορά του όρου "σχολή" με τον όρο "τμήμα" ???) ΗΜ&ΜΥ του Ε.Μ.Π. που είναι διαθέσιμος εδώ  την παράγραφο 1.5.1 σελίδα 15.

"Η επαναλαμβανόμενη διακήρυξη των διοικήσεων του Ε.Μ.Π., των μελών ΔΕΠ και των
φοιτητών περί ισοτιμίας των διπλωμάτων μας προς τα M.Sc και M.Eng των Αγγλοσαξονικών
Πολυτεχνείων δεν οδήγησε μέχρι σήμερα σε συγκεκριμένες αποφασιστικές ενέργειες. Επιπλέον,
δεν εμπόδισε τις εκάστοτε ελληνικές κυβερνήσεις να θεσμοθετήσουν ακριβώς το αντίθετο: κατά
τις προσλήψεις μηχανικών στον ευρύτερο δημόσιο τομέα πριμοδοτούνται ιεραρχικά και
οικονομικά οι κάτοχοι M.Sc ή M.Eng των Αγγλοσαξονικών Πολυτεχνείων και επομένως έχουν
υποβαθμιστεί de facto από το ελληνικό κράτος τα πτυχία των ελληνικών πολυτεχνείων και του
Ε.Μ.Π. στο επίπεδο του B.Sc.
Γι΄ αυτή την απαράδεκτη, αλλά και τελείως άδικη μεταχείριση οι μέχρι τώρα διαμαρτυρίες
υπήρξαν χλιαρές, και το κυριότερο δεν προχώρησαν σε ουσιαστικά μέτρα κατά της Πολιτείας.
Είναι δε γεγονός ότι πολλοί τελειόφοιτοι του Ε.Μ.Π. εγγράφονται σε Πολυτεχνεία του
εξωτερικού για την απόκτηση M.Sc ή M.Eng και για λόγους καλύτερης μισθολογικής και
ιεραρχικής εξέλιξης.
Το Ε.Μ.Π. χορηγεί μέχρι σήμερα στους αποφοίτους του, μετά από αίτησή τους, ένα απλό
πιστοποιητικό στο οποίο αναφέρεται ότι «τα από το Ε.Μ.Π. χορηγούμενα διπλώματα
θεωρούνται από το Ίδρυμα ως πλήρως ισότιμα με τα πτυχία Master΄s των αναγνωρισμένων από
αυτό ως ομοταγών Αγγλοσαξονικών Πανεπιστημίων». Είναι, βέβαια, προφανές ότι αυτό το
ασθενές πιστοποιητικό δεν έχει ουσιαστική επίδραση στους μελλοντικούς εργοδότες, δεδομένου
ότι δεν αναφέρει τίποτα περί της εξειδίκευσης των αποφοίτων μας, δεν στηρίζεται από ανάλογες
ενέργειες του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος και επιπλέον η όλη σύνθεση και παρουσίασή
του δεν είναι πειστική.
Με πρωτοβουλία του Πρύτανη του Ε.Μ.Π. και τη στήριξη του Τεχνικού Επιμελητηρίου
Ελλάδος, οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε την 27η Νοεμβρίου 1998 σύνοδος των
Πρυτάνεων, Αντιπρυτάνεων, Κοσμητόρων και Προέδρων των Πολυτεχνείων και
Πολυτεχνειακών Σχολών της χώρας, στην οποία συμμετείχε και ο Πρόεδρος του Τ.Ε.Ε. και
αποφασίσθηκε, μεταξύ άλλων, να υποστηριχθεί απ΄ όλα τα Ελληνικά Πολυτεχνεία η πρόταση
της Πρυτανείας του Ε.Μ.Π."

Η απόφαση δεν άργησε... Εμείς και κάποιοι άλλοι ΑΡΓΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ...  >:(
Τελευταία επεξεργασία από macJohn και 23 Ιαν 2008, 20:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Απόφαση σταθμός για την ανώτατη εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό JoVou » 23 Ιαν 2008, 23:26

Φίλε MacJohn, μπορείς να γίνεις πιο σαφής? Θες να πεις ότι η απόφαση που λήφθηκε προσφάτως, είχε προταθεί από το '98 και για άγνωστους λόγους καθυστέρησε? Με μπέρδεψες... ???
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Απόφαση σταθμός για την ανώτατη εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό macJohn » 23 Ιαν 2008, 23:45

JoVou έγραψε:Φίλε MacJohn, μπορείς να γίνεις πιο σαφής? Θες να πεις ότι η απόφαση που λήφθηκε προσφάτως, είχε προταθεί από το '98 και για άγνωστους λόγους καθυστέρησε? Με μπέρδεψες... ???


Από ότι φαίνεται πρόκειται για ξαναζεσταμένο φαγητό... Τους άγνωστους λόγους για τους οποίους καθυστέρησε δεν τους ξέρω...

Πάντως σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών της σχολής ΗΜ&ΜΥ του Ε.Μ.Π. παράγραφος 1.5.2, σελίδες 15 και 16,  αυτοί φρόντισαν και έκαναν τις παρακάτω ενέργειες για να διασφαλίσουν τους φοιτητές τους:

"Με την από 02.04.99 ομόφωνη απόφαση της, (θέμα 3.2.), η Σύγκλητος του Ε.Μ.Π.:
(α) Αναβάθμισε τον τύπο του «Διπλώματος Μηχανικού», σε «Δίπλωμα Προχωρημένων
Σπουδών Μηχανικού». Οι Σχολές αποφασίζουν κατά την κρίση τους αν θα αναφέρεται ή
όχι στο δίπλωμα αυτό και η πρόσθετη εξειδίκευση που λαμβάνει ο Μηχανικός κατά τα
τελευταία εξάμηνα των σπουδών του.
(β) Το δίπλωμα αυτό συνοδεύεται από πιστοποιητικό στο οποίο αναγράφονται όλα τα
μαθήματα του Προγράμματος Σπουδών (με την αντίστοιχη βαθμολογία του απόφοιτου)
και ειδική επισήμανση στα μαθήματα εξειδίκευσης. Στο τέλος του πιστοποιητικού
τονίζεται ιδιαίτερα το θέμα και ο βαθμός της Διπλωματικής Εργασίας.
(γ) Το παραπάνω Δίπλωμα και το Πιστοποιητικό χορηγούνται στον απόφοιτο συγχρόνως στην
Ελληνική και Αγγλική γλώσσα.
(δ) Η έκδοση διπλωμάτων και πιστοποιητικών σπουδών γίνεται σύμφωνα με τον τύπο των
συνημμένων α, β, γ, δ του Γενικού Οδηγού Σπουδών.

Με τις κατάλληλες κοινές προσφυγές Ε.Μ.Π. και Τ.Ε.Ε., στα αρμόδια δικαστικά όργανα θα
επιδιωχθεί η συμμόρφωση του ελληνικού ευρύτερου δημόσιου τομέα στην ουσία της
αναγνώρισης της ισοτιμίας των πτυχίων του Ε.Μ.Π. με τα Μ.Sc και M.Eng και το Ελληνικό
Μ.Δ.Ε., και η συνακόλουθη διόρθωση των σχετικών αποφάσεών του κατά τις προσλήψεις και
μισθολογικές ή ιεραρχικές κατατάξεις."

Τώρα αν εφαρμόστηκαν όλα τα παραπάνω δεν το γνωρίζω. Τουλάχιστον έκαναν μία προσπάθεια...

Το ζήτημα είναι, το Δ.Π.Θ. τι έκανε τόσα χρόνια για να εξασφαλίσει τους δικούς του???
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Απόφαση σταθμός για την ανώτατη εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 30 Ιαν 2008, 01:29

Ό,τι έκανε πάντα για οποιοδήποτε θέμα έχει σχέση με ανέλιξη. Είτε αυτό αφορά την ανέλιξη του κύρους του είτε αφορά την ανέλιξη της ισχύς του είτε την ανέλιξη του επιπέδου του είτε είτε είτε. Αυτό που'χω καταλάβει είναι ότι το πανεπιστήμιο αυτό είναι λίγο αφημένο στην τύχη του. Κρατιέται εν ζωή ακόμα μόνο και μόνο λόγω μονιμότητας του δημοσίου και τίποτα παραπάνω. Φανταστείτε να ισχύσουν τα κριτήρια αυτά για τα πανεπιστήμια και τη χρηματοδότησή τους..... Ελπίζω ότι θα πάρω πτυχίο προλαβαίνοντας αυτά τα πράγματα πρωτού τα κτίρια αυτά γίνουν σαν το resident evil.

Θεωρώ μεγάλο θαύμα που μας ήρθε αυτό το mail με το ερωτηματολόγιο. Μόνο που σε αποκαρδιώνει λίγο κι αυτό το ερωτηματολόγιο έτσι όπως κάνει τις ερωτήσεις του. Εγώ ένιωσα πως ή φταίω εγώ που δεν τα ήξερα αυτά τα πράγματα που με ρωτούσε γιατί δεν ασχολήθηκα ή όντως το πανεπιστήμιο δε μας παρέχει αυτά που ρωτούσε.

Αυτό που πήρα πρέφα είναι ότι τα προβλήματα είναι πολλά. Με το να δείχνουμε μόνο αυτά, όπως καλή ώρα τώρα με το τι κάνει το πανεπιστήμιο για τα πτυχία μας, δεν κάνουμε δουλειά. Μπορούμε να αρχίσουμε να τα αλλάζουμε ένα ένα; Έχει καλώς. Δεν μπορούμε; Τα παρατάμε τότε να τελειώνουμε. Εγώ πραγματικά έχω κουραστεί να κράζω και να θάβω όλη την ώρα το duth. Θέλω κάποια στιγμή να πιστέψω ότι δε με γέννησε κατσίκα, αλλά ότι κι εγώ είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός.

Όταν ακόμα συζητούσα ποια σχολή να βάλω στο βιογραφικό μου κι επειδή έχω σώας τας φρένας μου από καιρό ήξερα ότι δεν θα έφτανα ποτέ τη βάση του ΕΜΠ. Ήξερα ότι θα πήγαινα κάπου αλλού. Κι όλοι τότε ακόμα λέγανε ότι παλιά υπήρχε διαφορά στα πτυχία του ΕΜΠ και των υπολοίπων σχολών, αλλά τώρα δεν ισχύουν αυτά. Μετά από 5 χρόνια ακόμα την ίδια συζήτηση κάνουμε. Και μάλιστα, το ΕΜΠ τουλάχιστον προχώρησε ένα βήμα πιο μακριά από όσο ήταν ήδη σε σχέση με εμάς. Εμείς ακόμα αράζουμε και πίνουμε καφέ...

Για μένα προσωπικά η όλη ιστορία αυτή του κραξίματος τελειώνει εδώ. Αρκετά ασχολήθηκα με τα κακά του πανεπιστημίου. Θα προτιμούσα να επιβραβεύω τα θετικά.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Απόφαση σταθμός για την ανώτατη εκπαίδευση

Δημοσίευσηαπό JoVou » 01 Φεβ 2008, 04:24

Γιατί τέτοια ύβρης ρε παιδιά. Για να ηρεμήσουμε λίγο. Όλα αυτά είναι λυμένα προβλήματα ξέρετε. Να σας πως γιατι? (ξεφεύγοντας λίγο από το θέμα...)

Γιατί εαν θέλεις να νιώθεις Ηλεκτρολόγος, κάτσε και ασχολείσου πραγματικα με ουσιώδη πράγματα, όσο μπορείς βέβαια...να μάθεις για να γίνεις καλύτερος...
Να θεωρείς τον εαυτό σου κάθε μέρα βλάκα και ηλίθιο, για να μελετάς με τον ίδιο τρόπο και να γίνεσαι καλύτερος, γιατί αμα από τωρα γίναμε όλοι ξερόλες και άριστοι,ζήτω που καήκαμε...ή μηπως σας είπε κανείς ότι το όνομα του Πανεπιστημίου σε κάνει Ηλεκρολόγο? Θα μου πειτε,ΝΑΙ, φυσικά, αλλά πρέπει να τελειώσεις πρώτα για να το αξιοποιήσεις..χεχε

Εμάς, όπου και να μας βάζανε, οι ίδιοι θα 'μασταν γιατί έτσι μάθαμε...πάρτε το χαμπάρι!

Να πω και κάτι άλλο, έτυχε να γνωρίσω σε ανυποψίαστο χρόνο κάποιο άτομο που δέχθηκε επιστολή από την Motorola, έπειτα από ένα διαγωνισμό, και είναι μόλις φοιτητής του ΤΕΙ Αυτοματισμού Θεσνίκης. Μήπως έπρεπε να τον πάνε στο Georgia Tech για να προκόψει αυτός? Αφού το θέλει και κάθεται κι ασχολείται. Κάντε το και σεις λοιπόν και σταματήστε τη γκρίνια πια... >:(
Τελευταία επεξεργασία από JoVou και 04 Φεβ 2008, 01:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron