Cat Illusion

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Πως περιστρέφεται η γάτα;

Δεξιόστροφα
6
46%
Αριστερόστροφα
7
54%
 
Σύνολο ψήφων : 13

Cat Illusion

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 25 Ιουν 2010, 16:43

Με την πρώτη ματιά, ποια είναι η φορά περιστροφής; Δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα;

Δεξιόστροφα: το δεξί πόδι της γάτας προπορεύεται της περιστροφής
Αριστερόστροφα: το αριστερό πόδι της γάτας προπορεύεται της περιστροφής
Συνημμένα
Optical-illusion-kitty.gif
Optical-illusion-kitty.gif (138.61 KiB) 1168 προβολές
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Cat Illusion

Δημοσίευσηαπό kkalop » 25 Ιουν 2010, 17:05

κλασσικό παράδειγμα....

με την πρώτη ματιά εγώ το βλέπω αριστερόστροφα αλλά μετά από λίγο το κάνω να γυρίζει με όποια φορά θέλω/σκεφτώ O0
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Cat Illusion

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 25 Ιουν 2010, 17:15

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί και πως... Κάτι με τα ημισφαίρια θα είναι και με την ::) στερεοσκοπική όραση ::) ...
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Cat Illusion

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 25 Ιουν 2010, 19:09

Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Cat Illusion

Δημοσίευσηαπό James » 25 Ιουν 2010, 22:14

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ είναι ότι κάποιος μπορεί να εξηγήσει το πρώτο καρέ της χορεύτριας με δύο διαφορετικούς τρόπους. Ο πρώτος (και για μένα ήταν ο πρώτος που μου ήρθε στο μυαλό) είναι το καρέ να δείχνει τη χορεύτρια να κοιτάει προς το πίσω μέρος της οθόνης. Με λίγο ζόρι όμως κατάφερα να δω τη χορεύτρια να κοιτάει προς τα μένα με όλη τη συμμετρία της αλλαγμένη, πχ το αριστερό της χέρι πλέον έγινε δεξί. Γενικά όπως είπε και ο kkalop μπορεί κάποιος να "κάνει" τη χορεύτρια να περιστρέφεται όπως θέλει, ακόμα και να κάνει μισή δεξιόστροφη και μισή αριστερόστροφη περιστροφή! Τα απόλυτα συμμετρικά σημεία είναι εκείνα που η χορεύτρια φαίνεται τελείως προφίλ (καρέ 7 πχ). Σε κείνο το σημείο μπορείτε να κάνετε τις αλλαγές στη φορά περιστροφής :-)
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

cron