Προσοχή στα SMS από 54380

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Προσοχή στα SMS από 54380

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 31 Οκτ 2010, 12:52

Χθες το μεσημέρι μου ήρθε ένα μήνυμα από το 54380 λέγοντας:
Δωρεάν μήνυμα: Ο κωδικός σας είναι GL646999.

Λίγο αργότερα μου ήρθε δεύτερο μήνυμα από το 54380 λέγοντας:
Από Ναταλία18: Καλησπέρα! Μόλις μπήκα στο τσατ και βρήκα το ψευδώνυμό σου! Αν επιτρέπεται για τι ψάχνεις και από πού είσαι;


Έπειτα από μια αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ με το 54380 ανακάλυψα αυτό, όπου με λίγα λόγια λέει πως πρόκειται για μια καλοστημένη απάτη. Το σημαντικότερο όλων είναι το παρακάτω από το ίδιο άρθρο.
Αν απαντήσει, ότι και αν απαντήσει, ενεργοποιείται ένας αυτόματος μηχανισμός αποστολής δεκάδων άλλων μηνυμάτων στα οποία χρεώνεται με περίπου 2 ευρώ το μήνυμα.

Όπως φαίνεται και στα sms που έλαβα, δεν φαίνεται και πουθενά η χρέωση και πόσα τέτοια μηνύματα θα σταλούν.

Εκτός των χρεώσεων των οποίων γίνονται στην ουσία χωρίς τη συναίνεση του κάθε κατόχου αριθμού κινητής τηλεφωνίας (εφόσον δεν αναφέρεται πουθενά η χρέωση) υπάρχει και θέμα παραβίασης προσωπικών δεδομένων. Πού βρήκαν τον αριθμό μου και ποιός τους έδωσε το δικαίωμα να το χρησιμοποιήσουν..

Συνέταξα αυτό το θέμα για να επιστήσω την προσοχή όλων όσον αφορά αυτό το φαινόμενο.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες