Φωτογραφία

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Φωτογραφία

Δημοσίευσηαπό axristos » 25 Σεπ 2008, 18:18

Για να δουμε αν υπαρχουν συναδελφοι με κοινα ενδιαφεροντα!Ασχολειται κανεις με φωτογραφια?Οχι απο πλευρας τεχνολογιας βεβαια..(αν και εχει και αυτο ενδιαφερον)
axristos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 22:46

Re: Φωτογραφια

Δημοσίευσηαπό megatron » 25 Σεπ 2008, 19:29

Μπράβο φίλε axriste, που άνοιξες αυτό το topic, μιας και πιστεύω ότι θα είναι πολλοί εκείνοι που έχουν κάποιο ενδιαφέρον στον τομέα της φωτογραφίας και τα γύρω περί αυτής...

Μάλιστα, είμαι ένας από τους fan της φωτογραφίας ως χόμπι, δεν ασχολούμαι όμως και πολύ με την τεχνολογία γύρω από κάμερες και φωτογραφικές μηχανές. Βέβαια, αν κάποιο μοντέλο βγει στην επιφάνεια και φημίζεται για την τεχνολογική του αξιοπιστία, τότε σίγουρα θα το μελετήσω με μεγάλο ενδιαφέρον.

Για αρχή, θα έλεγα, ότι ξεκίνησα να βγάζω fotos με την κάμερα του κινητού μου (Sony Ericsson k550i, κάμερα των 2Mpixels), και ομολογώ ότι αρκετά καλές, και πριν από περίπου 3 μήνες αγόρασα μία κανονική πλέον κάμερα, την Canon PowerShot A720 IS, τις οποίας δεν έχω μάθει καλά καλά όλα τα χαρακτηριστικά, αλλά μέχρι στιγμής δεν με έχει απογοητεύσει. Εντάξει, όπως θα δείτε εδώ, εδώ και εδώ, δεν είναι δα και κανά τρομερό μοντέλο, αλλά έχει για την τιμή του και για αυτά που μπορεί να σου προσφέρει, είναι απλά καταπληκτική.
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Φωτογραφια

Δημοσίευσηαπό asterianos » 25 Σεπ 2008, 19:46

Καλως τα παιδια. Να μπω και εγω στο κλαμπ!!! Εχω μια τρελα με τη φωτογραφια, αλλα δεν μπορω να πω οτι εχω και κατι το τρομερο σε φωτογραφικη μηχανη. Eχω τη sony dsc-p200: http://www.sony.gr/product/dsc-other-series/dsc-p200, που την ειχα παρει πριν 4 χρονια. Για τον τυπο της και τα λεφτα της ειναι αρκετα καλη, οχι ομως για το κατι το τρομερο, και γι αυτο ισως φωτογραφιες που θα μπορουσαν να βγουν καλυτερες, υστερουν σε καποια σημεια τους.

Νομιζω οτι θα ηταν ενδιαφερον να βαλει ο καθενας μερικες απο τις φωτογραφιες που εχει τραβηξει και τις θεωρει καλες...
Ας κάνω την αρχη: http://kapsalis1989.blogspot.com/2008/08/blog-post_28.html
Ηλεκτρο...λόγοι ενός Ηλεκτρολόγου
Άβαταρ μέλους
asterianos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:30

Re: Φωτογραφια

Δημοσίευσηαπό axristos » 25 Σεπ 2008, 21:13

χαιρομαι χαιρομαι!λοιπον η P200 ηραν η πρωτη μου μηχανη και αν και πλεον για τα λεφτα της δε λεει πολλα οταν την ειχα παρει εγω 300 ευρω ηταν μια χαρα!για κομπακτ τουλάχιστον ειχε μανιουαλ ρυθμιση.αν ασχοληθεις λιγο ομως πιστευω πως οι DSLR ειναι μονοδρομος.ετσι πηρα πριν μερικους μηνες την D80 και ειδα προκοπη..δεν κανει η μηχανη τον φωτογταφο βεβαια γιατι δε προκειται να δει κατι μονη της αλλα σε βοηθαει αρκετα.μεχχρι τωρα οι φωτος που θεωρω καλυτερες εινια τραβηγμενες με τη sony.παρεπιπτωντως εινια απο τις καλυτερες μικρες που εχω δει.ας βαλω και γω κανα 2 δειγματα λοιπον γιατι δεν εχω οργανωμενο αλμπουμ ακομα.

ενα κλασικο ηλιοβασιλεμα για αρχη!

Εικόνα

φωτος μου θα βρειτε εδω
http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=30952

και εδω

http://www.photographycorner.com/galler ... user/11178

στα προσεxως ετοιμαζουμε με ενα φιλο ενα blog με κειμενα και εικονες οποτε stay tuned!
axristos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 22:46

Re: Φωτογραφια

Δημοσίευσηαπό asterianos » 25 Σεπ 2008, 21:24

Ναι οντως για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη.
Προς το παρον βεβαια δεν σκεφτομαι για αλλαγη της. Ας βγαλει μερικα χρονακια ακόμα και βλεπουμε. Αλλες προτεραιότητες στις ηλεκτρονικες αγορες!!!

Οι φωτογραφιες σου, ολα τα λεφτα. Πολυ ανωτερες απο αυτες που εχω βγαλει εγω. Ειδικα αυτη απο τη Σαμοθρακη και αυτη (http://www.dpgr.gr/usergalleries/displayimage.php?album=15533&pos=5&uid=) από την Κωνσταντινούπολη είναι κορυφαίες.
Τελευταία επεξεργασία από asterianos και 25 Σεπ 2008, 21:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Ηλεκτρο...λόγοι ενός Ηλεκτρολόγου
Άβαταρ μέλους
asterianos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:30

Re: Φωτογραφια

Δημοσίευσηαπό Sis_ » 25 Σεπ 2008, 23:36

Xρήστο εκπληκτικές οι photos σου!!! :)))   
Τελευταία επεξεργασία από Sis_ και 25 Σεπ 2008, 23:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Sis_
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 15 Φεβ 2008, 12:51

Re: Φωτογραφια

Δημοσίευσηαπό axristos » 26 Σεπ 2008, 09:47

ευχαριστω για τα καλα λογια!φιλε asteriane (ωραιο το Blog σου μπραβο) δεν υπαρχουν ανωτερες φωτογραφιες και κατωτερες.μην υποβιβαζεις τον εαυτο σου.απλα υπαρχουν ατομα με περισσοτερη η λιγοτερη εμπειρια.ειναι κα λιγο θεμα το κατα ποσο εχεις ασχοληθει με το θεμα και τι χρονο εχεις αφιερωσει.το topic φυσικα δε το ανοιξα για να διαφημισουμε βεβαια τις σουπερ φωτος μας και να ψωνιστουμε και λιγο αλλα για να ανοιξει μια γενικη συζητηση και να δειξει κ ο καθενας το γουστο του και τη δουλεια του!για αρχη εχω να προτεινω το βιβλιο

understanding exposure του Bryan Peterson το οποιο μπορειτε να βρειτε και στο rapidshare αλλα και σε e shops
για να το αγορασετε κανιε περιπου 24 ευρω.το κατεβασα εγω αλλα θα το παρω γιατι αξιζει να τοχω και αν και το εχω διαβασει πολλεσ φορες ακομα ανατρεχω.εινια πολυ καλο για αρχαριους για να μαθουν πως λειτουργει η εκθεση,να συνδιαζουν δημιουργικα τις παραμετρους της,να εκμεταλευτουν σωστα το φως και πολλα αλλα χρησιμα τα οποια αν δε τα ξερεις ηδη θα βελτιωσουν κατα πολυ την ποιοτητα των φωτογραφιων.απο φετος θα ψαξω και κανα εργαστηρι να γραφτω οποτε θα ενημερωσω σχετικα με το τι γινεται!
axristos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 22:46

Re: Φωτογραφια

Δημοσίευσηαπό asterianos » 26 Σεπ 2008, 10:28

Δεν υποβιβαζω τον ευατο μου. Απλα ειπα το αυτονοητο, το οποιο οπως λες ειναι και θεμα εμπειριας, μηχανης κτλ.
Καμια ομαδα φωτογραφιας στη σχολη δεν υπαρχει για να κοιταξεις;
Ηλεκτρο...λόγοι ενός Ηλεκτρολόγου
Άβαταρ μέλους
asterianos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:30

Re: Φωτογραφια

Δημοσίευσηαπό gpavlid » 10 Νοέμ 2008, 21:42

Όποιος ενδιαφέρεται για κριτικές και τεστ σε φωτογραφικές μηχανές μπορεί να επισκεφτεί το http://www.dpreview.com.
Άβαταρ μέλους
gpavlid
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008, 17:21

Re: Φωτογραφία

Δημοσίευσηαπό starchild » 27 Ιαν 2009, 02:15

Αυτες τις μερες προχωράω σε αγορά SLR.
Έχω καταλήξει στην Canon EOS 450d.
Έχει κανείς σας καμιά άλλη στα υπόψη να μου προτείνει??
Τη θέλω κάπως μικρή και ελαφριά γιατι εκτός από τις ευκολίες στη μετακίνηση πρόκειται να χρησιμοποιείται σε Αστροφωτογράφηση.
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Φωτογραφία

Δημοσίευσηαπό axristos » 27 Ιαν 2009, 13:54

αφου τη θες για συγκεκριμενο σκοπο πρεπει να ψαξεις το θεμα των φακων.εγω ειχα το διλημμα αυτο πριν κανα χρονο αλλα κατεληξα στην D80 και δε το μετανιωσα καθολου.με ενδιεφερε πολυ ομως η στιβαροτητα του σωματος και το πιασιμο.η 450D ελαφρια είναι,μικρη για slr ειναι και αποτι χέρω χρησιμοποιειται για αστροφωτογραφηση.δε ξερω τι φακους ακριβως χρησιμοποιουν γιαυτο παντως στους τηλεφακους η κανον εχει να φαν κ οι κοτες.λεφτα να εχεις μονο.επισης τελευταια η canon εκανε κ καλες προσφορες σαυτα τα μοντελα.αν σου φανει λιγο ακριβη πάντως μη διαστασης να πας για 400D η ακομα και για 1000D εκτος αν σε ενδιαφερει πολυ το live view.ολα τα αλλα ειναι για τα reviews.ψαξε στο youtube και στο dpgr.gr για να παρεις κ καμια αλλη γνωμη!αλλα κριμα ειναι να παρεις dslr και να τη χαραμισεις μονο σε αστροφωτογραφηση!
axristos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 22:46

Re: Φωτογραφία

Δημοσίευσηαπό starchild » 27 Ιαν 2009, 15:29

μα γι'αυτο δεν τη θελω γερη και πολυ στιβαρη όπως λες, για να την κουβαλάω μαζί μου ούτως ώστε να μην την "χαραμίσω" στην αστροφωτογραφία και μόνο.
Όσο για το θέμα φακών, στην αστροφοτογράφιση, τηλεφακός είναι το ίδιο το τηλεσκόπιο, αφου αφερώντας το προσοφθάλμιο και προσθέτωντας ένα T-Ring και ένα T-Adapter στη μηχανή έχεις την εστιακή απόσταση και τη διάμετρο του τηλεσκοπίου σαν φακό φωτογράφισης!
Ένας από τους λόγους που την θέλω ελαφριά είναι για να μπορεί να στηριχτεί σε ένα τηλεσκόπιο μικρού μεγέθους, χωρίς να το κανει "γέφυρα" από το βάρος!
Και ένας από τους κύριους λόγους που όλοι οι αστροφωτογράφοι μου την πρότιναν αυτή είναι το live-view.
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Φωτογραφία

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 27 Ιαν 2009, 15:41

Εγώ έχω την Nikon D80 με φακό AF-S DX 18-135.
http://www.new.facebook.com/photo.php?p ... =526757811
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Φωτογραφία

Δημοσίευσηαπό axristos » 27 Ιαν 2009, 16:33

LoVaBiLL έγραψε:Εγώ έχω την Nikon D80 με φακό AF-S DX 18-135.
http://www.new.facebook.com/photo.php?p ... =526757811



γεια σου συναδελφε κ γω τα ιδια!περιμενω να μου ερθει ο nikkor 50mm 1.8D!
axristos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 22:46

Re: Φωτογραφία

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 28 Ιαν 2009, 08:02

Για όσους δεν ξέρουν (και όσους νόμιζαν ότι ξέρουν...σαν εμένα):
http://www.cambridgeincolour.com/tutori ... r-size.htm

Ένας σύντομος οδηγός για τους φακούς.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες