Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλήσεις

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλήσεις

Δημοσίευσηαπό sfthmmy » 16 Αύγ 2011, 15:49

Αξιότιμοι συνάδελφοι,

τις προηγούμενες ημέρες, κάποιος/οι επιτήδειος/οι εκμεταλλεύεται τα σοβαρότατα κενά ασφαλείας σχετικά με την ταυτοποίηση που έχουν τα προγράμματα κλήσεων με VoIP που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, προκειμένου να πραγματοποιεί κλήσεις με αυτά από το σταθερό μου νούμερο προς τις οικίες μελών Δ.Ε.Π. και το αντίστροφο.

Έτσι αποφάσισα να αναφέρω το περιστατικό στα Τμήματα Γενικών Υποθέσεων και Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και Ασφάλειας Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών της Υπηρεσίας Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος προκειμένου να λάβω γνώση για την ακριβή προέλευση των κλήσεων και να προβώ στις απαραίτητες Νόμιμες ενέργειες κατά του/των επιτήδειου/ων.

Σας επισυνάπτω την αναφορά που κατέθεσα στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, στην οποία αναφέρω και τη διαδικασία που πιθανολογώ (βάσει των γνώσεών μου και των στοιχείων που έχω μέχρι τώρα) ότι ακολουθήθηκε.

Κλείνοντας θα ήθελα να σας ζητήσω συγνώμη για την οποιαδήποτε πιθανή ενόχληση που σίγουρα άθελά μου προκάλεσα.

με τιμή,
Τσορμπατζόγλου Γιώργος

Υ.Γ. Η έκδοση που δημοσιεύω στο παρόν forum είναι τροποποιημένη. Έχουν αφαιρεθεί τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα (αριθμοί τηλεφώνου, ονόματα κ.λπ.). Το έγγραφο δημοσιεύθηκε στη πλήρη του μορφή στην κλειστή λίστα dep.
Συνημμένα
VOIP-diwksh_public.pdf
(90.49 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 325 φορές
sfthmmy
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 02:01
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλή

Δημοσίευσηαπό brera » 16 Αύγ 2011, 22:05

Το συγκεκριμένο τόπικ μεταφέρθηκε στην κατηγορία "Γενικη Συζητηση" από την κατηγορία "Εσωτερικά Θέματα".

Οι προσωπικές διενέξεις,διαφορές,διαμάχες ενός ατόμου δεν αφορούν τους πολλούς και ακόμα περισσότερο δεν αποτελούν θέμα που αφορά το εσωτερικό του τμήματος των ΗΜΜΥ. ::)
Για αυτο έγινε και αυτή η αλλαγή. :)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλή

Δημοσίευσηαπό sfthmmy » 16 Αύγ 2011, 22:38

brera έγραψε:Οι προσωπικές διενέξεις,διαφορές,διαμάχες ενός ατόμου δεν αφορούν τους πολλούς και ακόμα περισσότερο δεν αποτελούν θέμα που αφορά το εσωτερικό του τμήματος των ΗΜΜΥ. ::)


Το "προσωπικές διενέξεις,διαφορές,διαμάχες ενός ατόμου" θα το αφήσω ασχολίαστο.

Φυσικά και αποτελεί μείζον εσωτερικό θέμα της σχολής. Στην εξαιρετικά δυσάρεστη θέση μου θα μπορούσες να βρεθείς και εσύ brera και ο οποιοσδήποτε φοιτητής/μέλος του Τμήματος βρίσκεται στο "μάτι του κυκλώνα" την εκάστοτε περίοδο.

Η διαδικασία δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, ούτε απαιτεί ιδιαίτερες γνώσεις, ούτε είναι κανένας "hacker" αυτός που το κάνει. Εγώ και δύο συνάδελφοί μου καταφέραμε να την αναπαράγουμε μεταξύ μας. Στην αναφορά μου προς τη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος αναφέρω αναλυτικά τα (πολύ απλά) βήματα που ακολουθήσαμε (τα οποία ακολούθησε και ο "ανώριμος κύριος").

Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι το θέμα ταιριάζει καλύτερα στην ενότητα: "Ψυχαγωγία < Γενική Συζήτηση", η άποψή σου είναι σεβαστή και δε θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, απλά εκφράζω τη διαφωνία μου με την επιλογή αυτή.

Χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό του Συλλόγου Φοιτητών ΤΗΜΜΥ διότι έχω διαγράψει τον δικό μου,
Τσορμπατζόγλου.Γιώργος
sfthmmy
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 02:01
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλή

Δημοσίευσηαπό James » 16 Αύγ 2011, 23:25

sfthmmy έγραψε:Φυσικά και αποτελεί μείζον εσωτερικό θέμα της σχολής. Στην εξαιρετικά δυσάρεστη θέση μου θα μπορούσες να βρεθείς και εσύ brera και ο οποιοσδήποτε φοιτητής/μέλος του Τμήματος βρίσκεται στο "μάτι του κυκλώνα" την εκάστοτε περίοδο.

Κάτσε, πιστεύεις ότι ταιριάζει στα Εσωτερικά επειδή στη θέση σου θα μπορούσε να βρίσκεται φοιτητής ή μέλος του Τμήματος; Αν δηλαδή ο "ανώριμος κύριος" έπαιρνε τηλέφωνο στην Πρεσβεία της Ζιμπάμπουε πάλι στα Εσωτερικά θα το πόσταρες (αφού πάλι θα μπορούσε να συνέβαινε στον καθένα από εσάς); Η μήπως θα έγραφες στα Εσωτερικά του forum του Υπουργείου Εξωτερικών;
Επίσης αν εσύ -χτύπα ξύλο- πάθεις κάποιο ατύχημα (πράγμα που θα μπορούσε να συμβεί στον οποιοδήποτε φοιτητή ΗΜΜΥ του ΔΠΘ) πάλι στα Εσωτερικά θα έπρεπε να μπει η είδηση;
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλή

Δημοσίευσηαπό sfthmmy » 16 Αύγ 2011, 23:36

Εντάξει κ."διαχειριστά", έχετε δίκιο.

Κάποιος τρίτος (προφανώς μέλος του Τμήματος) που πραγματοποιεί "εικονικές κλήσεις" από εμένα (Φοιτητής του Τμήματος) προς μέλη Δ.Ε.Π. (του Τμήματος) και το αντίστροφο, δεν έχει καμία σχέση με τα Εσωτερικά Θέματα (του Τμήματος).

Σας ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέσατε για την αρτίως τεκμηριωμένη απάντησή σας.

Χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό του Συλλόγου Φοιτητών ΤΗΜΜΥ διότι έχω διαγράψει τον δικό μου,
Τσορμπατζόγλου.Γιώργος
sfthmmy
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 02:01
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλή

Δημοσίευσηαπό James » 16 Αύγ 2011, 23:44

Έλα τώρα, ας μην παίζουμε και με τις λέξεις/εκφράσεις. Ένας Ξανθιώτης πραγματοποίησε κλήσεις σε κάποιον άλλο Ξανθιώτη οπότε να το πάμε στην τοπική εφημερίδα (αλήθεια, καιρό είχα να ακούσω κάτι σχετικό); Ή μήπως καλύτερα στις ειδήσεις του Star που είναι και πανελλήνιες; Άμα το πας έτσι διαπλανητικό κανάλι πρέπει να φτιάξουμε.

Εξάλλου, η ομάδα συντονισμού έκρινε ότι το θέμα ταιριάζει καλύτερα κάτω από την ενότητα "Ψυχαγωγία" ώστε να είναι και πιο εύκολα προσβάσιμο. Γι' αυτό το λόγο το τοποθέτησε εκεί.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλή

Δημοσίευσηαπό sfthmmy » 16 Αύγ 2011, 23:48

Καλό καλοκαίρι.

Χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό του Συλλόγου Φοιτητών ΤΗΜΜΥ διότι έχω διαγράψει τον δικό μου,
Τσορμπατζόγλου.Γιώργος
sfthmmy
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 02:01
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλή

Δημοσίευσηαπό James » 16 Αύγ 2011, 23:52

Τελείωσε σχεδόν. Εξεταστική έρχεται.

ΥΓ: Ας με συγχωρέσει η ομάδα συντονισμού αν θεωρεί ότι βγήκα off topic μετά την αναφορά στην εξεταστική. Μπορεί το θέμα, αν κρίνεται σκόπιμο από την ομάδα, να μεταφερθεί στα Εσωτερικά, ενότητα στην οποία θα έχει περισσότερη σχέση με την εξεταστική. Ευχαριστώ.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλή

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 17 Αύγ 2011, 15:25

Γιώργο, έκανες τη δουλειά σου το πόσταρες. Τι τους απαντάς μου λες; Καλά, η μέθοδος τρομοκρατίας...ουδέν σχόλιο.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλή

Δημοσίευσηαπό brera » 20 Αύγ 2011, 19:52

Ακριβώωως. "Έκανες τη δουλιτσα σου, τι τους απαντάς αυτους;; Σε νοιάζει;;"
Ελλαδαααραα... ::)
Κάνουν φάρσες αναμεσα σε ένα φοιτητη και ένα καθηγητη ειναι και θέμα εσωτερικο του τμήματος και οχι ιδιωτικο που αφορά μονο 3-4 άτομα. :o
Εεε να καλέσουμε και γενική συνέλευση την άλλη φορά επειδη κάνουν φάρσα/πλάκα/υποκλοπη τον Τσορμπατζόγλου... 8)
Εφόσον δε χρειάζεται να μας απαντάτε γιατι γίνεται η προσωπικη δουλιτσα σας, ας μην απαντησει και κανεις σε αυτο το ποστ.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλή

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 20 Αύγ 2011, 22:28

έφυγε ο ένας σπάμερ του φόρουμ και των απανταχού λιστών και φύτρωσε άλλος..αλήθεια στην θράκη το έστειλε? δεν ειμαι κ συνδρομητής να παρει
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Fwd: Αναφορά στη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος - Ανεπιθύμητες κλή

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 21 Αύγ 2011, 19:39

Υπάρχει περίπτωση ποτέ να γράψει κάποιος μια δημοσίευση χωρίς να χρησιμοποιεί ειρωνείες στο 99% αυτής; Τόση έχθρα πια; Τόσο εχθρούς βλέπουμε ο ένας τον άλλο;

Πρώτα απ'όλα, οι όποιες διαφωνίες υπάρχουν σχετικές με κινήσεις της διαχειριστικής ομάδας λύνονται με προσωπικά μηνύματα κι όχι μέσα στο αντίστοιχο θέμα. Έπειτα, δε χρειάζεται κάθε φορά να μπαίνετε όλοι και να κράζετε ο ένας τον άλλο. Έχετε στείλει στα σκουπίδια κάθε επίπεδο που υποτίθεται θα'πρεπε να έχει ο καθένας, δοσμένου ότι είστε φοιτητές/πτυχιούχου/μεταπτυχιακοί αυτού του τμήματος.

Και για να μπω και λίγο στο θέμα, πρόκειται για ένα γεγονός αρκετά αποτρόπαιο, στο οποίο εμπλέκονται τόσο φοιτητές όσο και καθηγητές. Σε μια πανεπιστημιακή κοινότητα που τα μέλη της στηρίζουν αλλήλους, μια αντίστοιχη περίπτωση θα τους αφορούσε όλους, συνεπώς θα'πρεπε να μπει και στα εσωτερικά θέματά της. Εδώ όμως, είμαστε πανεπιστημιακοί... αλλά την κοινότητα την έχουμε στείλει να κάνει παρέα στο επίπεδο που έλεγα πριν.

Συμπέρασμα: Όσο πιο χωρισμένα τα τσανάκια μας μεταξύ μας, τόσο πιο εύκολοι αντίπαλοι είμαστε. Καρμιριά, μιζέρια, μισαλλοδοξία, εγωισμός. Αρπάχτε πιρούνια και φάτε τα.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες