Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό MNO » 04 Ιουν 2012, 12:59

george_ti έγραψε:δηλαδή Brera, όλοι παντού στον κόσμο ηγέτες και μη, οικονομολόγοι και μη, έχουν μια παρόμοια ή σχεδόν παρόμοια γνώμη που αποτελεί προσπάθεια τρομοκρατίας ποιανού? της Ελλάδας? θεωρώ ότι η Ελλάδα αποτελεί μια τρίχα από τα π... τους.
Θα πρέπει να είναι μια κολοσσιαία θεωρία συνωμοσίας εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο !


Δεν ειναι ολοι οι οικονομολογοι/ηγετες/κτλπ, μονο αυτοι που εχουν δωσει δανεια και καθε αλλης μορφης "βοηθεια" και θελουν να ειναι σιγουροι οτι θα τα παρουν πισω...φυσικα με τους απολυτα νομιμους τοκους! Ο τροπος να το κανουν αυτο ειναι να παραμεινει η Ελλαδα στην Ε.Ε, να μας ερχετε καθε χρονο και απο ενα μνημονιο και να καταντησει ο μισθος 180 ευρο οταν το ψωμι κανει 80 κ 90 λεπτα, γιατι εκει παμε ολοταχως με την πολυποθετη ευρωπη μας.
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό brera » 04 Ιουν 2012, 14:18

george_ti έγραψε:δηλαδή Brera, όλοι παντού στον κόσμο ηγέτες και μη, οικονομολόγοι και μη, έχουν μια παρόμοια ή σχεδόν παρόμοια γνώμη που αποτελεί προσπάθεια τρομοκρατίας ποιανού? της Ελλάδας? θεωρώ ότι η Ελλάδα αποτελεί μια τρίχα από τα π... τους.
Θα πρέπει να είναι μια κολοσσιαία θεωρία συνωμοσίας εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο !

Φυσικά και ειναι μια συνομωσία κολοσσιαία.
Αλλά κάνεις λάθος. Δεν είναι μονο για την Ελλάδα. Αν δεις το επόμενο μαύρο πρόβατο είναι η Ισπανία που αρχίζει ότι κάναμε εμείς πριν 2-3 χρόνια με τη Μέρκελ να τους πιέζει να μπουν σε μνημονιακές καταστάσεις. Θέλουν όλους να τους έχουν στο χέρι και να εξαρτώνται όλοι από αυτούς. Όχι μονο την Ελλάδα. Απλά με την Ελλάδα έκαναν την αρχή. Στη συνέχεια και η Ιταλία περιμένει να μπει στην ουρά αυτής της "επεκτατικής" πολιτικής.
Χθες η Μέρκελ μίλησε για παραχώρηση των εδαφικών δικαιωμάτων αν οι Έλληνες δεν ξεχρεώσουν τη Γερμανία-επιχειρηματίες-Σορους κλπ. Μία απάντηση τους ταιριάζει. "Μολών λαβέ."

Και δεν καταλαβαίνω πως νέοι άνθρωποι θέλουν να μπουμε στο μνημόνιο; Έχουν καταλάβει τι ειναι το μνημόνιο; Ένα ακόμα δάνειο τόσων δις που θεωρητικά θα μας βοηθήσει να ξεχρεώσουμε το προηγούμενο χρέος. Το τραγικό είναι ότι όχι μονο δεν ξεχρεώνουμε το παλιό χρέος (εδώ και ένα χρόνο φαίνεται αυτό ) αλλά μπαίνουμε πιο βαθειά γιατί μετά θα έρθουν το 2020 ( που οι περισσότεροι απο τους νέους θα τα ζήσουν) και θα πούνε "έχετε το διπλάσιο χρεός από ότι το 2012, κατεβάστε παντελόνια τώρα"..

Δεν είναι τυχαίο ότι οι ηλικίες που εργάζονται και πληρώνουν φόρους ψηφίζουν στη συντριπτική πλειοψηφία τους κατά του μνημονίου. Βλέπουν σε τι κατάσταση τους έφερε αυτή η πολιτική. Και βλέπουν ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συνεχιστεί. Είναι θέμα επιβίωσης πλέον και όχι αν μας αρέσει/δε μας αρέσει.

Όσο για τους οικονομολόγους ,ηγέτες που αναφέρεις να σου πω μόνο ότι ο αδελφός του Γιωργάκη του Παπανδρέου έχει επενδύσει στη χρεωκοπία της Ελλάδας. Και δεν είναι μόνο αυτός. Οι συνομωσίες δε γίνονται ούτε για εξουσία , ούτε για τίποτα άλλο εκτός από το χρήμα.

Και στην τελική προσωπική άποψη που μπορεί να την έχω ξαναεκφράσει. Προτιμώ να ζω τη μέρα με ένα κομμάτι ψωμί και να νιώθω ελεύθερος παρά με αυτοκίνητα, σπίτια και υπόδουλος των Γερμανών και των επιχειρηματιών τοκογλύφων.
Κάποτε ο Λεωνίδας ενώ ήξερε ότι θα πεθάνει έκατσε στις Θερμοπύλες και αντιστάθηκε, ο Παλαιολόγος δεν παρέδωσε την Πόλη ενώ γνώριζε τη μοίρα του, ο Παπαφλέσσας πέθανε για να εμπνευστούν οι υπόλοιποι από το παράδειγμά του, ο Μεταξάς είπε το ΟΧΙ ενώ θα μπορούσε να πει στους Έλληνες "οι Ιταλοί και οι Γερμανοί ειναι φίλοι μας και θα μας βοηθησουν" ( και θα τον πίστευαν κιόλας γιατί οπως φαίνεται και σήμερα ο λαός είναι όχλος και τον κουμαντάρεις οπως θέλεις).

Θα είμαστε πολύ λίγοι και τιποτένιοι αν δεχτούμε αυτά που θέλουν να μας περάσουν για να μας καταλάβουν μεταφορικά και κυριολεκτικά.

Kαι μια γελοιογραφία του Αρκά που δείχνει την κατάσταση..

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό george_ti » 04 Ιουν 2012, 17:14

Brera μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεσαι (ειλικρινά το λέω).
Μου αρέσει όμως να κάνω και το συνήγορο του διαβόλου ή της αντίθετης πλευράς!

Καταρχήν θεωρώ ότι πρέπει να ξεχωρίσουμε το δικό μας πρόβλημα που είναι τελείως διαφορετικό από αυτό της Ισπανίας, Ιταλίας κλπ. όπου εκεί πολλά από αυτά που αναφέρεις ισχύουν.
Θα δανειστώ μια πρόσφατη άποψη ενός αντιπαθέστατου κατά εμένα:
«αντί να κοιτάξουμε τα χάλια μας, βρίζουμε διάφορους ξένους, τους οποίους κατά καιρούς επιλέγουμε ως αποδιοπομπαίους τράγους. Αρνούμαστε να δούμε τον εαυτό μας στον καθρέφτη και να αναγνωρίσουμε τα λάθη μας, ώστε να τα διορθώσουμε»
δηλαδή όταν εμείς παίρναμε τα δάνεια ήταν όλοι αυτοί καλοί και τώρα είναι εκμεταλλευτές? (εσύ εάν έδινες δάνειο δεν θα ήθελες να το πάρεις πίσω?)
Δεν θα έχω καμιά αντίρρηση να πάμε κάπου αλλού από την πολυπόθητη Ευρώπη μας αρκεί να ξέρουμε ΑΚΡΙΒΩΣ προς τα που πάμε !!

Να ξεκαθαρίσω, είμαι ΚΑΤΑ του μνημονίου, ίσως όχι τόσο νέος όσο εσύ, εργάζομαι 15 χρόνια πληρώνω φόρους (όπως όλοι οι μ….κες), δε μου αρέσει που το εισόδημά μου μειώθηκε στο 1/3 σε τρία χρόνια και θέλω να δω αλλαγές, πραγματικές διαρθρωτικές βαθιές και ριζικές αλλαγές (βαρέθηκα να ακούω και να ζω τα ΘΑ τους και τις ιδιωτικοποιήσεις ή τις κοινωνικοποιήσεις τους),
αλλιώς η κατάληξη θα είναι η ίδια είτε εντός είτε εκτός μνημονίου.
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό brera » 04 Ιουν 2012, 21:43

george_ti έγραψε:Brera μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεσαι (ειλικρινά το λέω).
Μου αρέσει όμως να κάνω και το συνήγορο του διαβόλου ή της αντίθετης πλευράς!


Φυσικά, και εμένα μου αρέσει αυτός ο διάλογος. Μπορεί να βγει κάτι επικοδομοιτικό και από τις δύο πλευρές. :) :)

george_ti έγραψε:Καταρχήν θεωρώ ότι πρέπει να ξεχωρίσουμε το δικό μας πρόβλημα που είναι τελείως διαφορετικό από αυτό της Ισπανίας, Ιταλίας κλπ. όπου εκεί πολλά από αυτά που αναφέρεις ισχύουν.
Θα δανειστώ μια πρόσφατη άποψη ενός αντιπαθέστατου κατά εμένα:
«αντί να κοιτάξουμε τα χάλια μας, βρίζουμε διάφορους ξένους, τους οποίους κατά καιρούς επιλέγουμε ως αποδιοπομπαίους τράγους. Αρνούμαστε να δούμε τον εαυτό μας στον καθρέφτη και να αναγνωρίσουμε τα λάθη μας, ώστε να τα διορθώσουμε»
δηλαδή όταν εμείς παίρναμε τα δάνεια ήταν όλοι αυτοί καλοί και τώρα είναι εκμεταλλευτές? (εσύ εάν έδινες δάνειο δεν θα ήθελες να το πάρεις πίσω?)
Δεν θα έχω καμιά αντίρρηση να πάμε κάπου αλλού από την πολυπόθητη Ευρώπη μας αρκεί να ξέρουμε ΑΚΡΙΒΩΣ προς τα που πάμε !!

Να ξεκαθαρίσω, είμαι ΚΑΤΑ του μνημονίου, ίσως όχι τόσο νέος όσο εσύ, εργάζομαι 15 χρόνια πληρώνω φόρους (όπως όλοι οι μ….κες), δε μου αρέσει που το εισόδημά μου μειώθηκε στο 1/3 σε τρία χρόνια και θέλω να δω αλλαγές, πραγματικές διαρθρωτικές βαθιές και ριζικές αλλαγές (βαρέθηκα να ακούω και να ζω τα ΘΑ τους και τις ιδιωτικοποιήσεις ή τις κοινωνικοποιήσεις τους),
αλλιώς η κατάληξη θα είναι η ίδια είτε εντός είτε εκτός μνημονίου.


Φυσικά και πρέπει να ξεχωρίσουμε το δικό μας πρόβλημα που έχει διαφορές από αυτές των άλλων χωρών. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο των πολιτικών μας. Μεγάλο μέρος των Ελλήνων σκεφτόταν και ακόμα σκέφτεται τον εαυτούλη του. Έκλεβε, καταπατούσε δεν τον ένοιαζε τι κάνει ο δίπλα του. Ακόμα και σήμερα να έρθει η "καλή νεράιδα" και να μας λύσει τα πάντα δεν θα ορθοποδήσουμε αν δεν αλλάξουμε όλοι μυαλά. Επίσης θεωρώ απαράδεκτη την αποχή που υπάρχει στις εκλογές ακόμα και σε αυτή την κρίσιμη στιγμή. Είναι ανεπίτρεπτο να μην εκφράζεσαι και να μην θέλεις να υπερασπιστείς το δικαίωμα που άλλοι κάποτε πέθαναν για να το έχεις σήμερα.

Για το θέμα των δανείων θα πω πως το σκέφτομαι εγώ. Αν το δούμε στην καθημερινότητα μας ελάχιστοι είναι αυτοί που θα δανείσουν σε κάποιον χωρίς να θέλουν να κερδίσουν απο αυτόν. Αν εγώ δανείσω σε κάποιον, θα ζητήσω τα δανεικά χωρίς τόκους και χωρίς επιπλέον βάρος. Βέβαια ο τόκος δεν είναι κακό πράγμα σε αρκετές περιπτώσεις αλλά το θεωρώ ως ένα τρόπο κέρδους.

Απο εκεί και πέρα σε επίπεδο χωρών δε νομίζω ότι το ατομικό δίκαιο είναι το ίδιο με το διεθνές δίκαιο.
Καταρχάς, οι μεγαλοεταιρίες που μας δάνεισαν ( μέσω των μεγάλων ευρωπαικών χωρών) ήθελαν να κυριαρχήσουν και οι τόκοι είναι αβάσταχτοι. Πιστεύω ότι, ναι, ήταν σχέδιο από την αρχή η σημερινή κατάσταση. Αυτοί το σχεδίασαν, οι πολιτικοί το υλοποίησαν ( επειδή τα πήραν ), και οι Έλληνες βολεμένοι στη τράκα, στα δάνεια και στον ωχαδελφισμό δεν πήραν χαμπάρι και οδηγήθηκαν σιγά σιγά σε αυτή την κατάσταση. Δε λέω ότι δε φταίνε οι Έλληνες. Υπάρχουν όμως και πάρα πολλοί άνθρωποι ανάμεσα μας που πραγματικά δε δανείστηκαν, δεν χρεώθηκαν , δεν κατανάλωναν αν δεν είχαν, πλήρωναν τους υπερβολικούς φόρους τους και δεν φταίξαν σε τίποτα. Αλλά μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι με όλους.
Δεύτερον, επειδή ακριβώς μιλάμε για διεθνές δίκαιο δεν μπορεί να εφαρμοστεί ότι εφαρμόζεται στον απλό πολίτη αν δεν πληρώσει. Δε μπορεί να έρθει η Γερμανία και να πει "σας παίρνω τα πάντα". Για αυτόν τον λόγο υφάνθηκαν τόσο περίτεχνα τα μνημόνια ώστε με την υπογραφή μας να καταφέρουν να το επιτύχουν.
Θεωρώ αυτό που πρασπαθούν να επιτύχουν τα μνημονιακά κόμματα ονομάζεται το λιγότερο "εσχάτη προδοσία" και ως έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Από την άλλη έχουμε ένα μεγάλο κόμμα, το κόμμα του Τσίπρα, που πρίν ακόμα πάρει στα χέρια του εξουσία λέει επικίνδυνα και ανεύθυνα πράγματα. Λαϊκίζει απίστευτα και το θεωρώ ανέτοιμο να αναλάβει κάτι. Σήμερα άκουσα μέλος του Σύριζα ( υποψηφιος βουλευτης νομίζω) να λέει ότι θα σταματήσουν τον πόλεμο στο Αφγανιστάν. Δηλαδή ντάξει... Αυτά που θέλει να ακούει ο όχλος έχουν και ένα όριο.

Το μέλλον είναι δυσοίωνο. Πιστεύω ότι στο τέλος οι άξιοι , οι τίμιοι και οι άνθρωποι εμπιστοσύνης είναι αυτοί που όπως και να έχει θα επιβιώσουν. Τους υπόλοιπους θα τους φάει η μαρμάγκα.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό george_ti » 05 Ιουν 2012, 09:51

http://gr.news.yahoo.com/%CF%84%CE%B9-% ... 33849.html

http://www.euro2day.gr/news/economy/124 ... ticle.aspx

http://www.euro2day.gr/specials/reveill ... ticle.aspx


ελπίζω το βήμα της Ελλάδας προς τη χρεοκοπία να γίνει ταυτόχρονα με το βήμα που οφείλει κάνει η Ευρώπη για την υπέρβαση της κρίσης
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό brera » 05 Ιουν 2012, 11:09

Εικόνα
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό Alexander » 05 Ιουν 2012, 14:01

Κάτι που είδα πρόσφατα είναι τούτη η εικόνα:
http://1.bp.blogspot.com/-acMg-NnkMGA/T ... pistoli+(1).JPG

Τα υπόλοιπα τα αφήνω στην κρίση σας. Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι ενώ όλοι παίρνανε δάνειο με 1% επιτόκιο(όπως η Γερμανία), πήραμε εμείς με 7% και τώρα(που ο κόμπος έφτασε στο χτένι) έπεσε στα 4-5%. Στα 100 δισ. ευρώ η διαφορά αυτή είναι 3 με 6 δισ. ευρώ τόκος παραπάνω που πρέπει να πληρώσει ο ελληνικός λαός απ'ότι θα έπρεπε εάν ακολουθούνταν οι κανονικές διαδικασίες! Μόνο αυτό λέει πολλά...
Άβαταρ μέλους
Alexander
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 01 Οκτ 2008, 17:19
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 05 Ιουν 2012, 23:33

Τα πράγματα είναι απλά. Άλλες χώρες με τρις ευρώ σε χρέη δεν έχουν την ίδια τύχη με εμάς που χρωστάμε λιγότερα. Τυχαίο; Δε νομίζω.

Τα δάνεια που παίρνουμε για να σώσουμε προηγούμενα δάνεια δεν πρόκειται να ξεπληρωθούν ποτέ, το μόνο που κάνουμε είναι να πληρώνουμε λίγους τόκους κι αυτά με δυσκολία. Και υπογράψαμε ότι αν δεν τα καταφέρουμε... ας δεσμευτεί ό,τι είναι να δεσμευτεί. Και συνέχεια παίρνουμε μια παράταση της πλάκας, λες κι ένας χρόνος θα μας κάνει από γουρούνια που'χουμε καταντήσει... άνθρωποι σοβαροί, τίμιοι, εργατικοί και πάνω από όλα... ΦΙΛΟΤΙΜΟΙ. Ναι, τη λέξη που κοκορευόμαστε ότι δεν μπορούμε να τη συναντήσουμε σε άλλες γλώσσες. Κι αυτό τυχαίο; Πάλι δε νομίζω.

Και τα χρωστούμενα σε μας από τον παγκόσμιο πόλεμο εκ μέρους της Γερμανίας δεν πρόκειται να τα πάρουμε. Υπάρχει μόνο ως σενάριο για να μας δίνει κουράγιο και φρούδες ελπίδες να συνεχίσουμε να πληρώνουμε κάτι που ούτε ξέρουμε ακριβώς γιατί το πληρώνουμε. Κανείς δε μας είπε τόσο καιρό ότι χρωστάμε και τα επιμηκύνουμε, αλλά αν συνεχίσουμε έτσι μετά από λίγο θα έχουμε σοβαρά προβλήματα. Πάλι τυχαίο; Και πάλι δε νομίζω.

Και ξαφνικά βγήκαν μελέτες ότι έχουμε κοιτάσματα υδρογονανθράκων αξίας τρισεκατομμυρίων. Και ακόμα δεν τα έχουμε εκμεταλλευτεί. Κι όπου έγινε κάτι τέτοιο, η χώρα πτώχευσε. Με μοναδική εξαίρεση τα Αραβικά Εμιράτα. Θα τραβήξει για πολύ αυτό το τυχαίο; Ε, δε νομίζω λέμε.

Και παρόλο που έχει γεμίσει ο τόπος δημοσιεύσεις για τα αίσχη των πολιτικών μέχρι τώρα, ακόμα κρατάμε αυτούς τους ανθρώπους στο ακέραιο, δε δημεύουμε καμιά περιουσία και τους αφήνουμε να απολαμβάνουν το μαρτίνι τους στο καταπληκτικό τους κότερο. Ενώ, εμείς οι υπόλοιποι καλούμαστε να πληρώσουμε κάτι που ακόμα δεν ξέρουμε το γιατί. Κι αυτό γιατί τόσα χρόνια μάθαμε σαν σούπερ κληρονόμοι του καναπέ, ότι θα μας φέξει στον καθένα ξεχωριστά και δε θα χρειαστεί να πληρώνουμε γιατί κάπου θα βολέψουμε το τομαράκι μας. Βαρέθηκα με τα τυχαία πια.

Κλείνοντας, θα σας πω κάτι που άκουσα από μια ομιλία του κ. Γιανναρά, Καθηγητή και συγγραφέα. "Αν δείτε τα σπίτια των αρχαίων Ελλήνων, ήταν πενιχρά. Απεναντίας, τα κέντρα των πόλεων, οι αγορές ήταν μεγαλοπρεπείς. Αντίθετα, τώρα τα σπίτια μας έχουν ό,τι υλικό αγαθό μπορεί κανείς να φανταστεί. Συμπέρασμα, ο άνθρωπος κοιτά να επενδύσει και να ασχοληθεί με αυτό που τον ενδιαφέρει και τον χαροποιεί περισσότερο. Οι αρχαίοι Έλληνες απολάμβαναν τις συζητήσεις, την ενασχόληση με τα κοινά, την κοινωνία, την επικοινωνία, τη διαβούλευση, την φιλολογία και την φιλοσοφία. Το χαίρονταν αυτό τόσο πολύ γι'αυτό και το στόλισαν. Ενώ, ο σύγχρονος Έλληνας αγοράζει υλικά αγαθά για να ομορφύνει το σπίτι του. Ούτε κοινωνία ούτε επικοινωνία, παρά μόνο υλικά αγαθά και αποχαύνωση, χωρίς κριτική ικανότητα, έρμαιος σε έναν ξενόφερτο πολιτισμό που κανείς δεν τον ρώτησε αν του αρμόζει, αν του ταιριάζει, αν συμφωνεί με τον τρόπο ζωής του."
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό george_ti » 06 Ιουν 2012, 16:14

"ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται" λέει η παροιμία.
Δε γνωρίζω εάν είναι αλήθεια όλα όσα γράφει, όμως αξίζει να το διαβάσετε

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=65815
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό brera » 06 Ιουν 2012, 20:47

@JimMichael
Συμφωνώ απόλυτα.
@george_ti
Ναι πολλά λέγονται για τα τελευταία γεγονότα της Δημιουργίας Ξανά. Το ότι τα μέλη παραιτούνται πάντως δεν είναι καθόλου καλό..

Δηλώσεις Ερντογάν για την Ελλάδα...
http://news247.gr/eidiseis/kosmos/article1805645.ece

Απάντηση της ελληνικής κυβέρνησης
(μήπως τελικά να κρατήσουμε υπηρεσιακή κυβέρνηση; O0 )
Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Δημήτρης Τσιόδρας, σχολιάζοντας τις αναφορές του Πρωθυπουργού της Τουρκίας Ταγίπ Ερντογάν στην οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα δήλωσε:

''Η Ελλάδα θα ανέμενε από τους γείτονές της να σέβονται τα προβλήματά της αντί να θορυβούν. Η Τουρκία έχει πολύ δρόμο να διανύσει για να φθάσει ακόμη και το σημερινό μειωμένο μέσο κατά κεφαλήν ΑΕΠ της Ελλάδας.

Καλύτερα λοιπόν για τη γειτονική μας χώρα να ασχολείται με τα δικά της προβλήματα, φροντίζοντας παράλληλα να κρατήσει περισσότερο εποικοδομητική στάση στις διμερείς σχέσεις''.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό george_ti » 06 Ιουν 2012, 23:16

BBC: Τι θα έκαναν οι αρχαίοι Ελληνες για την κρίση;

http://gr.news.yahoo.com/bbc-%CF%84%CE% ... 21687.html


το νέο μας νόμισμα !!!
Συνημμένα
drachma.jpg
drachma.jpg (35.66 KiB) 2909 προβολές
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό brera » 07 Ιουν 2012, 22:32

Δήλωση βουλευτή του Σύριζα... :o
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... ZkVFepLe5o


Και η αφίσα που προκαλεί..
http://www.zougla.gr/blog/article/547446
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό MNO » 07 Ιουν 2012, 22:50

brera έγραψε:Δήλωση βουλευτή του Σύριζα... :o
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... ZkVFepLe5o


Ναι γιατι τωρα που ξοδευουμε εξοφρενικα ( ποσα για αμυντικο οπλισμο (που γερνει) εχουμε δημοκρατια και ειρηνη στην χωρα....

Μας εχουν πεισει απο μικρους στο σχολειο οτι εμεις ειμαστε οι καλοι και οι Τουρκια ο κακος (και το αναποδο μαθαινουν στους τουρκους) και η παναγαθη εκκλησια διαδιδει καθε χρονος οτι επεται πολεμος με την Τουρκια, αλλα βεβαια τι συμφερει πιο πολύ; δυο λαοι φοβισμενοι ή ελευθεροι...
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό george_ti » 08 Ιουν 2012, 00:38

brera έγραψε:Δήλωση βουλευτή του Σύριζα... :o
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... ZkVFepLe5o



αντί να μιλήσει για προσπάθεια πάταξης της μίζας, της διαφθοράς και "κούρεμα" των στρατιωτικών συμβάσεων, λέει ότι θα το ρισκάρουμε !!
Τι ακριβώς θα ρισκάρει ο "μάγκας" ? Προφανώς δε γνωρίζει ούτε που βρίσκεται η Θράκη. Ας έρθει να το πει εδώ σε εμάς τους μόνιμους κατοίκους και όχι στο κέντρο της Αθήνας.
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό brera » 08 Ιουν 2012, 13:18

MNO έγραψε:
brera έγραψε:Δήλωση βουλευτή του Σύριζα... :o
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... ZkVFepLe5o


Ναι γιατι τωρα που ξοδευουμε εξοφρενικα ( ποσα για αμυντικο οπλισμο (που γερνει) εχουμε δημοκρατια και ειρηνη στην χωρα....

Μας εχουν πεισει απο μικρους στο σχολειο οτι εμεις ειμαστε οι καλοι και οι Τουρκια ο κακος (και το αναποδο μαθαινουν στους τουρκους) και η παναγαθη εκκλησια διαδιδει καθε χρονος οτι επεται πολεμος με την Τουρκια, αλλα βεβαια τι συμφερει πιο πολύ; δυο λαοι φοβισμενοι ή ελευθεροι...

Δε διαφωνώ.. Αλλά άλλο τι σκέφτεσαι ως άνθρωπος ατομικά και άλλο τι πράττεις ως χώρα. Δε μπορείς να πεις , θα καταργήσω τους αμυντικους εξοπλισμούς όταν η Τουρκία έχει επιθετική στάση προς τα εσένα, με τα αεροπλάνα κάθε μέρα να παραβιάζουν τον εναέριο χώρο σου και η απάντηση να είναι "θα το ρισκάρουμε". Δείχνει μεγάλη ανευθυνότητα και ότι όλη η πολιτκή σου στηρίζεται στο "κορώνα-γράμματα".
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron