Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό brera » 06 Αύγ 2012, 15:36

JimMichael έγραψε:
Δεν έχει τόση σημασία πια αν ήταν ο Καραμανλής, αν ήταν ο Παπανδρέου, αν ήταν ο Σαμαράς, αν ήταν ο Σημίτης και όποιος άλλος συμμετείχε. Όλοι αυτοί εκεί ήταν. Όλοι αυτοί στις επιτροπές έρευνας ήταν να ελέγξουν τους εαυτούς τους. Όλοι αθώοι βγήκαν. Όλοι εμείς βγήκαμε ένοχοι, ενώ εμάς δεν πρόλαβε να μας κρίνει ακόμα κάποιος.


Έτσι ακριβώς.
Και κάτι ακόμα.
Είναι ντροπή να ακούω απο νέα παιδιά τις έννοιες "αριστερός", "κεντρώος" και "δεξιός". Όποιος εντάσει τον εαυτό του σε αυτές τις ταμπέλες είναι το μεγαλύτερο πρόβατο γιατί εντάσεται από μόνος του στους στρατούς που θέλουν να έχουν τα κόμματα.

Ποτέ καμμία πλευρά δεν ήταν καλύτερη ή χειρότερη από την άλλη. ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. Σε έναν δεξιό μπορώ να παραθέσω πολλά εγκλήματα στην ιστορία, όπως ακριβώς τα ίδια εγκλήματα μπορώ να παραθέσω και σε έναν αριστερό.

Είμαστε ελεύθεροι πολίτες, με σκέψη, κρίση, και ικανοί να καταλαβαίνουμε ποιός μας λέει το σωστό και το δίκιο και ποιός το άδικο.
Ας πάψουμε να είμαστε κομματικά κτήνη και να βάζουμε ταμπέλες πάνω στους άλλους και στο κεφάλι μας. Ας συμπεριφερθούμε και λίγο ως έλλογα όντα.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό kate » 06 Αύγ 2012, 16:40

JimMichael έγραψε:
kate έγραψε: Το κακό με το εν λόγω σύστημα είναι ότι έχουμε μια απολυταρχία της πλειοψηφίας η οποία σύμφωνα με τα πιστεύω σου είναι όχλος.


Πολύ ωραία ατάκα. Θα μου επιτρέψεις να σου την κλέψω και να τη χρησιμοποιώ κι εγώ, με τα ανάλογα credits πάντα.

Κάνεις όμως το εξής λάθος. Το βίντεο αυτό δεν αφορά μονάχα το κόμμα το οποίο δείχνει. Η περιγραφή του αν το ψάξεις στο youtube αναφέρει πως δεν κατακρίνει μονάχα τους ψηφοφόρους του συγκεκριμένου κόμματος, αλλά και κάθε άλλου κόμματος που έχει στη "στάνη" του αντίστοιχα πρόβατα, όπως είναι και η Ν.Δ. Κι αυτό το λέω επειδή διαπιστώνω, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, μια μεγαλύτερη απέχθεια προς τη Ν.Δ. και μια ελαφρά συμπάθεια προς το ΠΑΣΟΚ. Σε αυτό το σημείο να υποδείξω το δεύτερο λάθος κατά τη γνώμη μου πάντα.



Αναφέρεις το όνομα του Γ. Παπανδρέου συνδεδεμένο με το επίθετό του περισσότερο και με τη "δημιουργία θετικών συναισθημάτων". Δε θα διαφωνήσω στη δημιουργία αυτή γιατί όντως έγινε. Θα διαφωνήσω όμως με το ότι έγινε, ενώ δε θα έπρεπε. Το οποίο με τη σειρά του ακυρώνει και τα όποια "καλά" προσέφερε το συγκεκριμένο επίθετο στη χώρα. Αν θες το αναλύω περισσότερο σε άλλη δημοσίευση, αλλά προς το παρόν να σημειώσω ότι όλα ήταν φαινομενικά και είχαν ημερομηνία λήξης, η οποία με διάφορα τερτίπια τόσο των δικών μας πολιτικών ανά τα τελευταία χρόνια όσο και της Goldman Sachs μαγειρεύτικαν ακόμα καλύτερα και κράτησαν και λίγο παραπάνω απ'όσο θα περίμενε κανείς. Αλλά όπως και να'χει, φτάσαν στο τέλμα τους.

Με αυτόν τον τρόπο, φθάσαμε στο σημείο ο κόσμος να λατρεύει πολιτικά κόμματα και όχι να ασχολείται με τα κοινά. Έτσι αιτιολογείται και το όποιο φίλημα πολιτικών σημαιών, ατέρμονης χαράς με τα αποτελέσματα πολιτικών εκλογών που συγκρίνονται και με τις κατακτήσεις αθλητικών πρωταθλημάτων. Πράγματα ανόμοια τελείως, καθώς το ένα έχει να κάνει με αθλητική διάκριση και το άλλο με καθημερινή διαβίωση. Όπου στο τελευταίο, λίγοι είναι αυτοί που κέρδισαν ένα πραγματικό "λόττο" και έκαναν πολλά λεφτά και ζωή χαρισάμενη, για τους οποίους και να δικαιολογήσω έστω ένα φίλημα σημαίας, καθώς σώθηκαν πια από τα πάντα.



Κι επειδή θα μακρυγορήσω πολύ και θέλω να φάω τώρα... τελειώνω με το ότι τώρα δεν κάνουμε μια απλή κριτική. Δίκιο έχεις, ως εκεί μπορούμε να φτάσουμε. Αλλά, προσπαθούμε να δείξουμε κάποια πράγματα και αφυπνίσουμε τα κοιμισμένα μυαλά των υπολοίπων, καθώς η μειοψηφία πια έχει δίκιο, διότι η πλειοψηφία κοιμάται, αδιαφορεί, αγνοεί. Ό,τι ήταν να γίνει στις εκλογές έγινε. Από εκεί και πέρα ξεκινά ένας νέος αγώνας για κάτι καλύτερο. Το αν θα πετύχουμε κάτι δεν το γνωρίζει κανείς, όμως αν δεν προσπαθήσουμε, σίγουρα θα παραμείνει άγνωστο για πάντα.




Καταρχάς χαίρομαι που σου άρεσε η ατάκα και μην ανησυχείς δεν διεκδικώ πνευματικά δικαιώματα! :D

Ο λόγος για τον οποίο ήθελα να αναρτήσω το προηγούμενό μου post ήταν για να σχολιάσω ότι κάθε φορά ψηφίζουμε σύμφωνα με τον ιδεολογικό προσανατολισμό μας, αλλά κυρίως σύμφωνα με τις συνθήκες που επικρατούν κάθε φορά. Το να μετράς τον βαθμό απέχθειας προς κάποια κόμματα θεωρώ ότι δεν έχει κάποιο νόημα. Αν θέλεις να γίνω πιο ξεκάθαρη να σου πω ότι δεν συμπαθώ κανένα από τα παραπάνω κόμματα και δεν ψήφισα κανένα τους τα τελευταία χρόνια τις 800 φορες που ψήφισα...Με λίγα λόγια δεν είμαι από τους ανθρώπους που έχουν τη λογική του λιγότερο κακού.

Επειδή παρεξηγήθηκα μάλλον και δεν καταλαβαίνω το γιατί συμφωνώ με ό,τι λες. Από την άποψη ότι δεν θεωρώ οτί τελικά η διακυβέρνηση που ακολούθησε το 2009 ήταν ωφέλιμη για τους πολίτες. Απλά, ήθελα να επισημάνω ότι τη δεδομένη χρονική στιγμή η πλειοψηφία μετά από άπειρα χρόνια δικομματισμού, θεώρησε ως φορέα λύσης και ελπίδας το λιγότερο άφθαρτο αν θες ΠΑΣΟΚ του τότε σε αντίθεση με την καταστροφική τότε Ν.Δ. Χρησιμοποίησα το videaki ως αφορμή για να καταθέσω κι εγώ, χωρίς διάθεση να προκαλέσω, την άποψή μου ότι ακόμα και οι προβλέψεις που κάνουμε είναι υποκειμενικές γνώμες βασισμένες στην προσωπική μας κρίση. Το αν τελικά θα αποδειχτούν σωστές το κρίνει το μέλλον το οποίο δεν μπορούμε να γνωρίζουμε στην κάλπη, ειδικά όταν υπάρχουν παράμετροι που δεν γνωρίζουμε. Για παράδειγμα αν κρίνω από το γεγονός ότι βιάζεσαι να φας (καλή όρεξη παρεπιπτόντως αν και καθυστερημένα) υποθέτω ότι σου αρέσει το φαγητό για σήμερα. Αν αυτό είναι σωστό θα το μάθω εκ των υστέρων, αφού το φας... :D Για να συνεχίσω σε αυτά που λες και αφού διάβασα και το post απάντηση του brera θα επιμείνω στη άποψή μου ότι δεν μπορώ να κατακρίνω την επιλογή του καθενός στην κάλπη, γιατί δεν ζούμε όλοι κάτω από τις ίδιες συνθήκες. Συμφωνώ μαζί σου ότι η πολιτική μόρφωση της πλειοψηφίας είναι ανύπαρκτη, απλά να τονίσω και πάλι ότι μέχρι ένα σημείο έχουμε εξασφαλίσει μια 'α ποιότητα ζωής και στο εμείς θα βάλω όλους τους φοιτητές της Ξάνθης. Δηλαδή, μέχρι ένα σημείο ξεπερνάμε θέλω να πιστεύω το ατομικό μας όφελος και κοιτάμε και την συνολική βελτίωση της κοινωνίας. Προσπαθώ να μπω όμως και στη θέση κάποιου ο οποίος δεν μπορεί να εξασφαλίσει ούτε τα βασικά και δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα και πόσο ιδεολογικά πιστή θα ήμουν στον εαυτό μου αν ήταν να εξασφαλίσω τη ζωή τη δική μου και της οικογένειάς μου πουλώντας αν θέλεις την ψήφο μου. Λέγοντάς τα αυτά, δεν πιστεύω ότι το ποσοστό αυτών των ανθρώπων είναι αυτό που καθορίζει τελικά το εκλογικό αποτέλεσμα. Πόσοι συμφοιτητές μας φανατίζονται κομματικά λόγω της πολιτικής ανατροφής που πήραν από τις οικογένειές τους? Και αναφέρω τους συμφοιτητές μας ως παράδειγμα γιατί αυτοί αποτελούν το νέο εκλογικό σώμα, δηλαδή το μέλλον της Ελλάδας.
Όσο για το ότι η μειοψηφία έχει πλέον δίκιο αυτό δεν το ξέρω ακόμα, δεν πιστεύω όμως ότι η πλειοψηφία πλέον αγνοεί ή αδιαφορεί για την κατάσταση. Το γεγονός ότι δεν ξέρει για σένα και για μένα να διεκδικεί το συμφέρον της το αποδίδω στην καταλυτική επιρροή των ΜΜΕ, τα οποία τα τελευταία 2 χρόνια προωθούν την αποχή ως πολιτική άποψη ( τι γελοιότητα!) και έδειξαν την απίστευτη δύναμή τους να διαμορφώνουν το εκλογικό σώμα, προβάλλοντας ένα κοινό φοβικό μέτωπο παγκόσμιας εμβέλειας. Αν θέλεις σε αυτό να προσθέσω και την έλλειψη γενικότερης παιδείας από την συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων, πράγμα που δεν μετριέται με τα πτυχία και την οποιαδήποτε εξειδίκευση σε κάποιον τομέα. Για να κλείσω, να σου πω ότι μακάρι να μπορέσεις κι εσύ και ο οποιοσδήποτε το επιδιώκει να αφυπνίσετε έστω και έναν συμπολίτη σας. Πες με απαισιόδοξη, αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό θα γίνει , από την άποψη ότι θα το καταφέρετε εσείς. Όχι γιατί αμφισβητώ τις ικανότητες πειθούς σας, αλλά γιατι δεν πιστεύω ότι μπορεί να επικρατήσει ψυχραιμία. Τελικά, αν γίνει αυτή η αλλαγή (το ελπίζω ακόμα) πιστεύω ότι θα γίνει μέσα από την προσωπική αυτοκριτική και συνειδητοποίηση στις οποίες θα οδηγηθεί ο καθένας λόγω των ακραίων συνθηκών, των μέτρων που θα συνεχίσουν να οδηγούν στην φτώχια, των απογοητεύσεων και ακόμα και της απελπισίας που θα φτάσει ο καθένας, μέχρι να αγγιξει το κατώτατο σημείο του και κάνει την επανάστασή του χωρίς να υπολογίσει προσωπικό κόστος, μιας και δεν θα έχει τίποτα να χάσει...Μακάρι μόνο αν και όταν έρθει αυτή η αντίδραση (γιατί δεν πιστεύω ότι ακόμα γίνεται σοβαρά) να γίνει συντεταγμένα και όχι διχασμένα, πράγμα που δυστυχώς βλέπω ήδη να γίνεται...
kate
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2011, 16:59

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό kate » 06 Αύγ 2012, 17:11

brera έγραψε:
JimMichael έγραψε:
Δεν έχει τόση σημασία πια αν ήταν ο Καραμανλής, αν ήταν ο Παπανδρέου, αν ήταν ο Σαμαράς, αν ήταν ο Σημίτης και όποιος άλλος συμμετείχε. Όλοι αυτοί εκεί ήταν. Όλοι αυτοί στις επιτροπές έρευνας ήταν να ελέγξουν τους εαυτούς τους. Όλοι αθώοι βγήκαν. Όλοι εμείς βγήκαμε ένοχοι, ενώ εμάς δεν πρόλαβε να μας κρίνει ακόμα κάποιος.


Έτσι ακριβώς.
Και κάτι ακόμα.
Είναι ντροπή να ακούω απο νέα παιδιά τις έννοιες "αριστερός", "κεντρώος" και "δεξιός". Όποιος εντάσει τον εαυτό του σε αυτές τις ταμπέλες είναι το μεγαλύτερο πρόβατο γιατί εντάσεται από μόνος του στους στρατούς που θέλουν να έχουν τα κόμματα.

Ποτέ καμμία πλευρά δεν ήταν καλύτερη ή χειρότερη από την άλλη. ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. Σε έναν δεξιό μπορώ να παραθέσω πολλά εγκλήματα στην ιστορία, όπως ακριβώς τα ίδια εγκλήματα μπορώ να παραθέσω και σε έναν αριστερό.

Είμαστε ελεύθεροι πολίτες, με σκέψη, κρίση, και ικανοί να καταλαβαίνουμε ποιός μας λέει το σωστό και το δίκιο και ποιός το άδικο.




Απαντάω σε αυτό το post σου γιατί από τον εκνευρισμό σας δεν σας προλαβαίνω... :D
Ήθελα ήρεμα να σου πω ότι δεν δικαιολογώ τις απάτες κανενός και δεν κάθομαι εκ των υστέρων να κάνω καταμέτρηση...Το αν τελικά κάποιες κυβερνήσεις ήταν καλές ή όχι για μένα δεν κρίνεται από την ιστορία αλλά από τις συνθήκες που επικρατούν κάθε φορά στην κοινωνία. Δηλαδή, πρέπει κάθε φορά να ρωτήσω γονείς παππούδες κοκ...Για αυτόν τον λόγο ψηφίζουμε τουλάχιστον κάθε 4 χρονια. Ψηφίζουμε για το μέλλον μας αλλά εγώ προσωπικά ψηφίζω και για το παρόν μου. Δεν θέλω να ζήσω σε μια χώρα δημιουργώντας συνθήκες διαβίωσης μόνο για τα παιδιά μου. Πες με εγωίστρια αλλά θέλω να ζήσω κι εγώ αξιοπρεπώς. Μακάρι παιδιά να φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο ωριμότητας ώστε να φτιάξουμε μια χώρα που να την αγαπήσουμε για αυτά που θα της προσφέρουμε και θα μας προσφέρει και μακάρι μετά απο 3 και 4 γενιές να μην φτάσουν στο σημείο να μας βρίζουν...
Όσο για το αν είναι ντροπή το να αυτοπροσδιορίζεται κάποιος δεξιός 'η αριστερός δεν είναι σωστό να το καταθέτεις τόσο απόλυτα, γιατί μπαίνεις και εσύ στο ίδιο τρυπάκι να τους βάζεις ταμπέλες. Το τι έννοια δίνεις εσύ σε αυτές τις ταμπέλες δεν δείχνει αυτόματα ότι κι αυτοί δίνουν τις ίδιες. Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι μια λέξη μπορεί να προσδιορίσει την πολιτική συνείδηση και πιστεύω του καθενός. Εξάλλου οι προσδιορισμοί πάντα υπήρχαν στην ιστορία παγκοσμίως, από το βυζάντιο με τους κόκκινους και τους πράσινους μέχρι και σήμερα με τους συντηρητικούς τους φιλελεύθερους και τους εργατικούς. Η έννοιά τους όμως αλλάζει από εποχή σε εποχή από χώρα σε χώρα και κυρίως από άνθρωπο σε άνθρωπο. Διαφωνείς με τις απόψεις τους αφού τις ακούσεις και όχι με την ταμπέλα τους. Αν πάλι έχουν μόνο ταμπέλα και όχι εμπεριστατομένη για αυτούς άποψη, κακό του κεφαλιού τους...Μην ανησυχείς ο καθένας μας δείχνει την αξία του όταν ξέρει να φέρεται και να μιλάει και όχι μόνο από τους τίτλους και αυτό το λέω για όλους τους τομείς.

Για το πρώτο σου post απάντηση να πω ότι προσωπικά δεν θεωρώ ότι ο κόσμος αντέδρασε για οποιοδήποτε σκάνδαλο αφού ξαναψήφισε καραμανλη (δεν θέλω πάλι να παρεξηγηθώ και να νομίζεις ότι υποστηρίζω το πασοκ, γιατί με φοβισατε στο forum, απλά πιστεύω ότι ο κόσμος δύσκολα αλλάζει όπως είπες κι εσύ).
Να τελειώσω απλά λέγοντάς και σε σένα και σε όλους μας όσο γίνεται ψυχραιμία και να μη θυμώνεις τόσο πολύ όχι γιατί δεν σε δικαιολογώ, αλλά γιατί έχοντας περάσει κι εγώ παλιοτερα από παρόμοια ψυχολογική κατάσταση να σου πω ότι κάθε απογοήτευση θα σε πληγώνει και θα σε θυμώνει περισσότερο. Πράγμα που δεν βοηθάει τη δεδομένη χρονική στιγμή, όπου χρειάζεσαι κι εσύ και όλοι τη δύναμή μας για να αντιμετωπίσουμε ώριμα τις καταστάσεις που έρχονται. Καλόν Σεπτέμβρη σε όλους και να δούμε τι θα γίνει και με τα πανεπιστήμια και τη νέα ρύθμιση...
kate
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2011, 16:59

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 06 Αύγ 2012, 18:47

Χαίρομαι που έκανα λάθος. Δεν ήμουν σίγουρος, γι'αυτό και το έθιξα για να το ξεκαθαρίσουμε. Πάει αυτό. Σωστά διακρίνεις έναν εκνευρισμό, αν και δεν έχει να κάνει με σένα αλλά με τις οικονομικές συγκυρίες που τώρα αρχίζουν πια να με αγγίζουν πιο καλά... Νομίζω η σωστή έκφραση είναι... να με χουφτώνουν...

Όσον αφορά το πώς θα μπορούσε να αλλάξει κάτι, η ιστορία μ'έχει διδάξει πως αυτές οι αλλαγές δεν έρχονται λόγω αυτοκριτικής και συνειδητοποίησης του μεγέθους των πραγμάτων. Έρχεται έπειτα από ένα μηδενισμό των πάντων, μια "επανεκκίνηση του υπολογιστή" αν θέλεις. Όπου τα ηνία αναλαμβάνουν αξιόλογοι ηγέτες με στόχο το στήσιμο μιας σωστής κοινωνίας από όλες τις απόψεις. Οι εν λόγω ηγέτες είναι κατάλληλα καταρτισμένοι για κάτι τέτοιο, ενώ αντίθετα ο λαός του οποίου ηγούνται είναι κατώτερου πνευματικού επιπέδου και ακολουθεί πιστά. Κι επειδή ο δρόμος για ένα τέτοιο καλό αποτέλεσμα θέλει πάντα δουλειά από όλους, και πολύ παραπάνω για έναν τέτοιου βεληνεκούς ηγέτη, σίγουρα πάντα υπάρχουν αντιδράσεις. Όμως, με αυτόν τον τρόπο τα πράγματα μπαίνουν σε μια σειρά. Όπως είναι αναμενόμενο, δεν προλαβαίνεις μέσα σε ένα μήνα να τα φτιάξεις όλα. Θέλει πολύ χρόνο και υπομονή, καθώς δεν μπορείς να πας από το Α στο Ω εν μία νυκτί. Χρειάζονται όλοι οι ενδιάμεσοι σταθμοί. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να υπάρχουν στόχοι μακροπρόθεσμοι με ενδιάμεσες κατά καιρούς απολαβές, ώστε να προχωρησουν όλα τα αναγκαία βήματα.

Η αυτοκριτική και η συνειδητοποίηση των πραγμάτων μπορεί μονάχα να έρθει από μια σωστά δομημένη μόρφωση, η οποία όπως και εσύ πολύ ορθά το έθεσες, δεν αξιολογείται με βάση των αριθμό και το είδος των πτυχίων που κατέχει κανείς, τουλάχιστον όχι αποκλειστικά. Επειδή αυτή η μόρφωση είναι ανύπαρκτη στις μέρες μας, δεν είναι αναμενόμενο και να εφαρμοστεί από τον καθένα μας κάτι τέτοιο. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα, μόνο που αποδεικνύουν και αυτές τον κανόνα, ως απλές εξαιρέσεις του. Τα ΜΜΕ συμβάλλουν δραστικά σε αυτήν επίσης και ο ρόλος που διαδραματίζουν δεν είναι αυτός που θα έπρεπε για το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αν υπήρχε όμως μια καλύτερη παιδεία, θα μπορούσε κανείς να διακρίνει τις ανακρίβειες και τους κινδύνους που ελοχεύουν πίσω από τα λόγια κάθε κ. Καψή και κ. Πρετεντέρη.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό brera » 06 Αύγ 2012, 22:28

Kate μη με παρεξηγεις. Δεν υπάρχει κανένας εκνευρισμός προς εσένα. Ούτε αναφέρομαι σε εσένα στα όσα λέω.
Ο εκνευρισμός είναι προς το ίδιο το πολιτικο σύστημα. Έτσι και αλλιώς μου αρέσει η κουβέντα που γίνεται εδώ πέρα και ακούγονται όλες οι απόψεις.

Απλά έχω βαρεθεί πια. Βλέπω την οποιαδήποτε αδικία στην καθημερινότητα μου. Από την πιο μικρή ως την πιο μεγάλη. Και η αδικία δεν προέρχεται μόνο από πολιτικούς αλλά κυρίως από καθημερινούς ανθρώπους. Κλέβουν από όπου μπορούν, καταπατούν τον άλλο με όποιο τρόπο μπορούν, και μετά ζητούν και τα ρέστα.

Πλέον για να επιβιώσεις ως πολιτικό ον, και αν θέλεις να μείνεις ανεπηρέαστος από τη ρεμούλα που υπάρχει πιστεύω ότι πρέπει να εκνευρίζεσαι και να θυμώνεις. Κάποιοι επιτέλους πρέπει να πουν "φτάνει" και να το φωνάξουν.

Παράδειγμα, όταν σου πει ο άλλος "πάρτα αυτά για να μου κάνεις τη δουλειά πλαγίως" δε θα του πεις πλέον "συγγνώμη δεν τα δέχομαι" ( αν ποτε συμβεί κάτι τέτοιο αλλά κουβέντα να γίνεται)..
Τον μπινελικώνεις και αν το παίξει και πιο μάγκας τον αρχίζεις στις γρήγορες. Σε κάποια πράγματα δεν υπάρχει γκρι. Υπάρχει άσπρο και μαύρο. Και πρέπει να είσαι απόλυτος.


Ποτέ δεν ήμουν ιππότης της ιδέας ότι η επανάσταση έρχεται μαζικά και εκεί ξαφνικά όλοι αλλάζουν μυαλό. Αν αύριο δια μαγείας φύγουν οι πολιτικοί αυτοί, έρθουν σωστοί , διαγραφούν τα χρέη κλπ αλλά οι άνθρωποι δεν αλλάξουν, σε 10 χρόνια θα είμαστε πάλι εδώ στην ίδια κατάσταση.

Η επανάσταση πρέπει να γίνει από τον καθένα μας. Γιατί η μεγαλύτερη λαμογιά βρίσκεται μέσα στην κοινωνία. Εκεί είναι η μεγαλύτερη βρώμα. Οι πολιτικοί απλά βρίσκουν εύφορο έδαφος για να κάνουν τις δικιές τους λαμογιές. Και επειδή κανείς δεν είναι καθαρός, ούτε οι μεν ούτε οι δε, δεν έχει και το θάρρος να μιλήσει.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 06 Οκτ 2012, 00:49

Δείτε κι αυτό εδώ
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό brera » 20 Νοέμ 2012, 15:41

Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό MNO » 20 Νοέμ 2012, 16:05

MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό alehunter » 23 Νοέμ 2012, 15:31

πωπω κατι βιντεο που αφησατε τοσο με το παλικαρι με τα 480 οσο και την καταθληπτικη αλλα πολη ενδιαφερουσα εκπομπαρα απο τον εξαντα
αντε να φτιαξει λιγο η διαθεση μας,παλιο αλλα κλασσικο ;D
https://www.youtube.com/watch?v=yFLv9gPL3O0&feature=g-user-u
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό zappa10 » 23 Νοέμ 2012, 23:57

είναι η εποχή μαύρη αλλά μην χάνουμε το κουράγιο μας.
zappa10
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Φεβ 2011, 21:41
Τοποθεσία: ioannina
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 29 Νοέμ 2012, 18:48

Θα βρούμε πολλά κουράγια από την παρακάτω είδηση λες φίλε zappa10;

http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro ... -mnimonio/

Αν ο κλέφτης είναι ο ίδιος ο αστυνόμος, διατάζει ποτέ τη σύλληψη του εαυτού του;
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό MNO » 08 Απρ 2013, 23:17

MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό tolstoi » 09 Απρ 2013, 18:02

Ενάς ελάχιστος φόρος τιμής σε μία πολιτικό πιστή στις αρχές της και πραγματική εκφραστή της Δεξίας. Μακάρι και η δεξία στην Ελλάδα να ήταν έτσι αλλά δυστυχώς εδώ δεν έχουμε ούτε αριστερά, ούτε δεξία, ούτε κέντρο μόνο διαφθορά, λαϊκισμό και ένα σώρο άλλα. Και ας ακούγομαι ισωπεδοτικός...

tolstoi
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 06 Απρ 2013, 10:32

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό brera » 30 Ιουν 2013, 16:08

Σχέδιο για την ιδιωτικοποίηση του νερού.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό alehunter » 30 Ιουν 2013, 20:09

τι σχεδιο και μλκς λεει στο βιντ
χρονια τωρα προσπαθουν και τους διακοποτουν οι συνδικαλιστες.
ντροπη ειναι μιλαμε για ενα οργανισμο μπουρδελο.Χρωσταγε ενα ενοικιαστης μας νερο 11 μηνες διανοησε το χρονο 11 μηνες νερο και δεν πηγαν καν να του το κοψουνε.

ιδια φαση και αεριο που ειναι η μονη και καλα εταιρια π παει καλα(περα απο τον οπαπ) και πηγαν να την πουλησουν και ανακαλυψαν χρεη 300εκατμυρια γιατι δεν πληρωνε κανεις τους λογαριασμους και αντι ν πανε να καψουν το αεριο τπτ,αδιαφορια τ αφησαν

να συνεχισω με τον οασα εδω στην αθηνα π επειδη ειναι δημοσιο και αυτος ΠΟΤΕ δεν γινεται ελεγχος εισητηριων και ΠΑΝΤΑ ειναι μεσα.

μακρι να τα παρει μια ιδιωτικη εταιρια να προκοψουν αφενος σαν επιχειρησεις και αφετερου η μονη δουλεια που τοτε θα εχει το παρασιτικο δημοσιο να ειναι η διαχειρηση των φορολογιων που εισπρατει και μονο.διαχειριστης δεν μπορει και το εχει αποδειξει πολλακις στο παρελθον




και μιας και μοιραζουμε βιντεο ενα της μοδας τελευταια:

η αποτυχια της εκπαιδευσης ή η αποτυχημενη δικαιολογια ενος ναζι?
Υ.Γ. για την ιστορια και μονο αν και αποκλειστηκε ο αθλητης απο την εθνικη πλεον βρηκε ομαδα β ιταλιας,νοβαρα
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες