Πρόοδοι Μικροηλεκτρονική Ι (2008-2009)

Διδάσκοντες: Δ. Γκιργκινούδη, Επ. Καθηγήτρια

Re: Πρόοδος Μικρο Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό dichri » 05 Νοέμ 2008, 14:30

ΝΑΙ αμφιθέατρο Α1
dichri
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 17 Φεβ 2008, 00:44

Re: Πρόοδος Μικρο Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό kkalop » 07 Νοέμ 2008, 00:40

Η πρώτη πρόοδος λοιπόν δώθηκε επιτυχώς . Είχε οχτώ (8) θέματα-ασκήσεις κλιμακούμενης δυσκολίας (κάποια στάνταρ ζητήματα και κάποια πιο ψαγμένα) που ήθελαν αρκετή δουλειά και προετοιμασία (εξού και η διάρκεια 3 ωρών). Πάντως γενικά οι διαθέσεις της κας Γκιργκινούδη φάνηκαν καλές και σκοπό έχει να επιμείνει σε ορισμένα ζητήματα τα οποία θα ζητάει και στις εξετάσεις , άρα οποιαδήποτε επαφή από τώρα είναι καλή....περιμένουμε και τους βαθμούς να επιβεβαιώσουμε τα παραπάνω ;D
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πρόοδος Μικρο Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό soruotn » 07 Νοέμ 2008, 01:17

αν μπορει καποιος καλο θα ηταν να ανεβασει τα θεματα
Άβαταρ μέλους
soruotn
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Οκτ 2008, 19:52

Re: Πρόοδος Μικρο Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό megatron » 07 Νοέμ 2008, 10:00

Παιδιά, μήπως γνωρίζετε πόσες προόδους θα βάλει η κ.Γκιργκινούδη? Γιατί κάτι άκουσα γύρω στις 3 προόδους θα μπουν.
Εγώ για παράδειγμα,χθες δεν έδωσα, θα έχω όμως το δικαίωμα να δώσω στις υπόλοιπες προόδους?

Ευχαριστώ.... :)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πρόοδος Μικρο Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό REIGN_ » 07 Νοέμ 2008, 11:06

Κοίτα, για είναι απαλλακτικές από την εξέταση προφανώς πρέπει να δώσεις και τις 3. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορείς να δώσεις τις 2 υπόλοιπες για κάποιον επιπλέον βαθμό στην εξέταση. Καλύτερα ρώτα την κ.Γκιργκινούδη
REIGN_
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Ιουν 2008, 13:10

Re: Πρόοδος Μικρο Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό kkalop » 07 Νοέμ 2008, 11:11

Θεωρητικά αν γράψεις 8+ και στις υπόλοιπες 2 προόδους βγάζεις μέσο όρο 5+ ώστε να μπορείς να περάσεις το μάθημα....βέβαια το καλύτερο είναι να μιλήσεις με την ίδια ώστε να κυνηγήσεις κάποιο bonus στον τελικό βαθμό για να μη χαραμίσεις απλά τα δύο αυτά 8αρια ;) 8)
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πρόοδος Μικρο Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό megatron » 07 Νοέμ 2008, 12:09

Οκ παιδιά, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Μάλλον καλύτερα θα ρωτήσω την ίδια την κ.Γκιργκινούδη...

Ευχαριστώ και πάλι... :D
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Πρόοδος 2 στη Μικρο1 2008-09

Δημοσίευσηαπό kkalop » 22 Νοέμ 2008, 16:07

Έχουμε κανένα νέο, καταρχήν αν διόρθωσε τα γραπτά της 1ης προόδου , και αν ειπώθηκε κάτι για την ημερομηνία της 2ης ???
Τελευταία επεξεργασία από JimMichael και 22 Νοέμ 2008, 21:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Ενσωματώθηκε στο θέμα αυτό για συνολικότερη εικόνα των προόδων του έτους 2008-2009
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πρόοδος 2 στη Μικρο1 2008-09

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 22 Νοέμ 2008, 16:51

τα χει διορθώσει αλλά δεν τα ανακοίνωσε ακομα.. οσο για την προοδο τελειωσαμε το 4 κεφαλαιο κ θα γραψουμε στο 4+5.. αρα θα γραψουμε συντομα..
Τελευταία επεξεργασία από JimMichael και 22 Νοέμ 2008, 21:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Ενσωματώθηκε στο θέμα αυτό για συνολικότερη εικόνα των προόδων του έτους 2008-2009
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Πρόοδοι στη Μικροηλεκτρονική Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό paul21 » 02 Δεκ 2008, 10:24

παιδια στο μαθημα των ασκησεων ο καθηγητης ειπε οτι τελικα θα γραψουμε δυο προοδους (και οχι 3)...πιστευω να ειναι απαλλακτικες ..ετσι?
Δε θέλω τζάκι , Δε θέλω σόμπα.... θέλω μονάχα της Original τη μπόμπα.
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

Re: Πρόοδοι στη Μικροηλεκτρονική Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 02 Δεκ 2008, 15:59

ναι θα γράψουμε άλλη μία τώρα για το αν θα είναι απαλλακτική δε ξέρουμε...Αρχικα η διδάσκουσα είχε πει οτι θα γράφαμε κάποια τεστάκια κ θα πέρναμε ένα μπόνους 2-3 βαθμούς μετά είπε οτι όσοι γράψουν καλά δεν θα εξεταζόντουσαν στα αντίστοιχα κεφάλαια το φλεβάρη κ μετα είπε να το κάνει απαλλακτικό με 3 προόδους..αλλά τώρα λόγο φόρτου εργασίας είπε οτι θα κανει μία μετά τα Χριστούγεννα δεν είπε αν παραμένει ο απαλλακτικός χαρακτήρας.. Πάντως όσοι δώσουν θα μπορούν να κατέβουν κ το φλεβάρη.. Ετσι για αποφυγή παρεξηγήσεων :P :P ;) ;)
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Πρόοδοι στη Μικροηλεκτρονική Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό kkalop » 06 Δεκ 2008, 21:09

κανένα νέο από το μάθημα της Πέμπτης ??? ::)
απότι φαίνεται η 2η πρόοδος πάει για τελευταία βδομάδα ή για μετά τις γιορτές ...
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πρόοδοι στη Μικροηλεκτρονική Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό REIGN_ » 06 Δεκ 2008, 22:55

Πιστεύω πως η καλύτερη ημερομηνία για την 2η πρόοδο είναι στις 18 Δεκέμβρη για πολλούς λόγους.

Καταρχήν το 5ο εξάμηνο έχει και τα Σ.Α.Ε. τα οποία θέλουν περισσότερο διάβασμα από την μικροηλεκτρονική. Απο ότι έχω μάθει η πρώτη πρόοδος σε αυτό το μάθημα δεν έχει γίνει ακόμη που σημαίνει ότι η 2η πρόοδος θα γίνει σίγουρα μετά τις γιορτές. Κανείς δεν θέλει σίγουρα να έχει 2 προόδους τις 2 τελευταίες εβδομάδες του εξαμήνου. Σκεφτείτε να πέσουν και οι 2 την ίδια εβδομάδα!

Επίσης όλες οι εξετάσεις των εργαστηρίων γίνονται τις 2 τελευταίες εβδομάδες, δηλαδή μετά τις γιορτές. Έτσι τα μαθήματα θα πολλαπλασιαστούν εκείνες τις ημέρες. Αναφέρω μόνο την ΗΤΜL την οποία παρακολουθούν περίπου 70 άτομα φέτος και θα πρέπει να παραδώσουν εργασία με τον νέο χρόνο.

Σίγουρα θα υπάρχει και μία πρόοδος από Πεδία 1, εκείνες τις μέρες που είμαι σίγουρος ότι χρωστούν αρκετοί αν κρίνω από την συμμετοχή στο μάθημα.



Παράλληλα όλα τα έτη και ειδικά τα μεγαλύτερα έχουν πάρα πολλά πράγματα να παραδώσουν εκείνες τις ημέρες και μαζί με τα φετινά μαθήματα σας αναφέρω ως παραδείγματα τα εξής: εργασία Μηχανές 1, εργασία Χαμηλές θερμοκρασίες, εργασίες Δικτυα, εργασίες Ψηφιακά 2 καθώς και εξέταση (η οποία θα γίνει 2 συνεχόμενες Πέμπτες από τον καινούργιο χρόνο), πρόοδος Φυσική 2.

Τέλος όσα περισσότερα έχουμε να δώσουμε τις δύο τελευταίες εβδομάδες τόσο λιγότερο χρόνο θα έχουμε να διαβάσουμε για τα μαθήματα που θα δωθούν μέσα στην εξεταστική.

Υπάρχουν και άλλα που μπορεί να προσθέσει κάποιος αλλά αυτό που θέλω να πώ είναι πως επειδή είναι πάρα πολλά τα μαθήματα και επειδή κάποιος μπορεί να έχει όχι μόνο ένα από αυτά αλλά και συνδυασμό 2,3 και περισσότερων θα πρότεινα να γίνει η πρόοδος στις 18 Δεκέμβρη για να ελαφρώσουμε όχι μόνο από διάβασμα αλλά και για να δώσουμε μεγαλύτερη προσοχή σε άλλα μαθήματα που το έχουν ανάγκη.

Έτσι προτείνω να προταθεί η ημερομηνία στην καθηγήτρια την Πέμπτη για να οριστικοποιηθεί η πρόοδος και να κανονίσουμε όλοι τα προγράμματά μας. Άλλωστε η καθηγήτρια έχει αρκετό φόρτο εργασίας όπως έχει ξαναγραφτεί και να γίνει η πρόοδος πρίν τις γιορτές μόνο διευκόλυνση θα είναι για αυτήν.

Απλά επειδή δεν προλαβαίνω να παρακολουθώ και αυτό το μάθημα φέτος απλά αν γίνεται όποιος πηγαίνει στο μάθημα ας ειδοποιήσει για τις περαιτέρω εξελίξεις.

Υ.Γ. Ας μήν ξεχνάμε και την πρόοδο στην αριθμιτική ανάλυση την οποία είμαι σίγουρος ότι θα δώσουν αρκετοί από όλα τα έτη
REIGN_
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Ιουν 2008, 13:10

Re: Πρόοδοι στη Μικροηλεκτρονική Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 06 Δεκ 2008, 23:08

σταθείτε γιατί πήρατε φόρα. Πότε είπε οτι θα γράψουμε την δευτερη κ τελευταία πρόοδο πριν τα Χριστούγεννα? εγω που πήγα την προηγούμενη βδομάδα είπε για άλλη μια μετά τις γιορτές... Επίσης ετσι όπως πάει στα Σαε δεν θα γράψουμε απαλλακτικές προόδους αλλα μία μετά τις γιορτές για μπονους..

Επίσης αν γίνει πριν τα Χριστούγεννα η πρόοδος (που δεν το νομίζω) η ημερομηνία μπορεί να μην βολεύει όλους γιατί πολλοί φεύγουν κ ειναι Χ-mas!!!.. Οσο για το προγραμμα των προοδων ο καθένας θα πρέπει να επιλέξει που θα κατέβει για να βελτιστοποιήσει τις επιδόσεις του
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Πρόοδοι στη Μικροηλεκτρονική Ι (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό REIGN_ » 07 Δεκ 2008, 01:30

Εγώ πρόταση έκανα.

Αν διαβάσεις το post μου θα δείς ότι έχω ένα σκεπτικό που νομίζω ότι μας βολέυει όλους και γιαυτό πρότεινα να πούμε στην κ.Γκιργκινούδη για αυτήν την ημερομηνία. Απλά θεωρώ την συγκεκριμένη καθηγήτρια από τις καθηγήτριες που θέλουν να βοηθήσουν τον κόσμο να περάσει το μάθημα και πιστεύω ότι θα είναι δεκτική σε προτάσεις για την ημερομηνία.

Τώρα αν δεν βολεύει κανέναν τι να πω. Να βοηθήσω ήθελα.

patirgerasimos έγραψε:Οσο για το προγραμμα των προοδων ο καθένας θα πρέπει να επιλέξει που θα κατέβει για να βελτιστοποιήσει τις επιδόσεις του


Τώρα όσο γιαυτό απλά θα σου απαντήσω ότι οι καταλήψεις σε πέτυχαν στο πρώτο και πιο εύκολο έτος της σχολής. Επίσης όταν μπήκες εσύ ήμασταν ήδη στον 2ο συνεχόμενο χρόνο καταλήψεων. Γιαυτό να σκέφτεσαι ότι και μερικοί συμφοιτητές μας δεν έχουν την πολυτέλεια του χρόνου που έχεις εσύ ή εγώ.

Σκέψου μόνο να έδινες τριπλή εξεταστική στο 3ο ή 4ο έτος... Δεν νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις πως θα ήταν.
REIGN_
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Ιουν 2008, 13:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron