Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Διδάσκοντες: Α. Ρήγας, Αν. Καθηγητής

Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό JoVou » 08 Φεβ 2008, 22:45

Έχω καιρό που σκέφτομαι όσα θα παραθέσω για να μοιραστώ μαζί σας παρακάτω...
Από την πρώτη (και τελευταία...) φορά που ο κ.Ρήγας βρέθηκε στην αίθουσα και πραγματοποίησε μια κατατοπιστική διάλεξη για τις δυνατότητες του τομέα της Βιοιατρικής Τεχνολογίας...μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες...
Μάλιστα, όταν βρήκα την ευκαιρία...του εξέφρασα τις απόψεις/απορίες μου, αλλά θα με ενδιέφερε περισσότερο και η δική σας γνώμη...

Αυτό τώρα, επειδή πήρα αφορμή μια ανακοίνωση που μόλις σήμερα είδα, που λέει το εξής πολύ καλό ...
"Τη χρονιά του 2008 που διανύουμε, θα βραβευτεί η καλύτερη Διπλωματική Εργασία που θα ολοκληρωθεί μες τη χρονιά αυτή, που θα σχετίζεται με θέματα γύρω από τον τομέα αυτο". Μάλιστα, η ανακοίνωση αναφέρεται σε τμήματα ΗΜΜΥ...και μηχανικών γενικότερα...όχι σε άτομα που βρίσκονται σε ιατρικές σχολές..(το link δεν το έχω...αν μπορεί κάποιος ας το ποστάρει)

Λέω λοιπόν,
Έπειτα από τα τόσα ωραία που είχαμε ακούσει και στη διάλεξη...έπειτα από τόσο "ντόρο" που κάνει η Βιοιατρική παγκοσμίως...εμείς γιατί να μην μπορούμε να βρούμε ανοιχτές πόρτες στον τομέα αυτο...ειδικότερα μέσα από το DUTh? Για ποιό λόγο ένας τεράστιος κλάδος, που τόσο πολύ πουλάει θα λέγαμε στην αγορά και την έρευνα, να αντιπροσωπεύεται στο τμήμα μας από ένα μόλις επιφανειακό μάθημα?

Άλλοι θα πάρουνε βραβείο...εμείς πρέπει να μένουμε σε μια μόλις βιβλιογραφική εργασία???
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό macJohn » 08 Φεβ 2008, 23:11

JoVou έγραψε:εμείς πρέπει να μένουμε σε μια μόλις βιβλιογραφική εργασία???


Αυτό δε το ξέρατε πριν πάρετε το μάθημα? Είναι γνωστό εδώ και καιρό... Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο επιλέγουν τα μάθημα οι περισσότεροι φοιτητές.
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 18 Φεβ 2008, 21:09

Ωραίοι είστε πάντως...πρώτα περνάτε το μάθημα καλά καλά με την εργασία-κολώνια που κάνετε (δεν το περάσατε ακόμα αλλά δύσκολα θα κοπεί κάποιος) και ύστερα φωνάζετε ότι δεν μάθαtε τίποτα!

Συμμαζέψου Jovou...
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό JoVou » 19 Φεβ 2008, 00:21

Αρχικά θυμίζω ότι ανέφερα...

Από την πρώτη (και τελευταία...) φορά που ο κ.Ρήγας βρέθηκε στην αίθουσα και πραγματοποίησε μια κατατοπιστική διάλεξη για τις δυνατότητες του τομέα της Βιοιατρικής Τεχνολογίας...μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες...
Μάλιστα, όταν βρήκα την ευκαιρία...του εξέφρασα τις απόψεις/απορίες μου


...που σημαίνει ότι δεν περίμενα να περάσω το μάθημα για να τα σκεφτώ αυτά. Ίσα ίσα που, είναι τόσο ενδιαφέρον και "με ψωμί" που λένε κλάδος, που θέλησα και περίμενα ΝΑΙ, να ΜΑΘΩ!

Επειδή επίσης απογοητεύτητα, κοίταξα να πάρω όσο πιο πολλά μπορούσα από την εργασία, την οποία δεν διάλεξα και στην τύχη..."Εικονική πραγματικότητα..", πως σου φαίνεται ???

Τέλος, κρίμα που μου ζητάς να συμμαζευτώ. Σε είχα για πιο αντιδραστήριο στοιχείο Vagoula φίλε...
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 19 Φεβ 2008, 00:40

Επειδή μ'αρέσει να είμαι ειλικρινής, θα πω ότι το μάθημα το διάλεξα έπειτα από συστάσεις μεγαλυτέρων και μεταπτυχιακών για το λόγο της εργασίας. Δυστυχώς βρίσκομαι στη θέση: "Ό,τι βάζεις στον κουβά καλό είναι", όπως λέει κι ο kkalop. Από εκεί και πέρα δεν αντιλέγω ότι αυτός ο κλάδος είναι πάρα πολύ ενδιαφέρων. Όπως επίσης και χαώδης σε κατευθύνσεις που μπορεί ο καθένας να επιλέξει. θυμάμαι τα θέματα που μας έδειχνε σε διαφάνειες και πάθαινα πλάκα. Από εκεί και πέρα φίλε Jovou, όπως έχουμε πει και σε άλλα posts, αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με το αντικείμενο αυτό, δεν έχει παρά να την ψάξει τη δουλειά. 65 μαθήματα έχουμε μέσα σε 5 έτη. Τι άλλο να προσθέσουμε δηλαδή; Δεν είναι εύκολα αυτά τα πράγματα. Και στο κάτω κάτω, όποιον τον ενδιαφέρει, μπορεί να δοκιμάσει και ένα μεταπτυχιακό σε επιστήμες υγείας. Εγώ το μόνο που του εύχομαι είναι καλό κουράγιο στο διάβασμα, μια κλασική ατάκα Έλληνα καλοβολεψάκια δηλαδή, όπως θα γίνω κι εγώ, διότι δεν αντέχω το διάβασμα. Όπως μας έχει πει κι ένας καθηγητής σε συζήτηση διαλείμματος, το πανεπιστήμιο μας προσφέρει όλα τα βασικά θεωρητικά υπόβαθρα για να μπορούμε να δουλέψουμε πάνω σε ο,τιδήποτε έχει να κάνει με το αντικείμενό μας. Ο συγκεκριμένος όμως κλάδος έχει πολλά ακόμα που πρέπει να μάθει κανείς για να μπορεί να πάρει και βραβείο στη διπλωματική του.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό JoVou » 19 Φεβ 2008, 00:53

Ναι ρε συ, για να αλλάξει το μάθημα λέω..όχι για να βάλουμε κι άλλο!
Εσυ νιώθεις δλδ ωραία με αυτή την αντίληψη? Άντε στον κουβά...?! Ντάξει, και γω απο μια άποψη, για την εργασία το πήρα..αλλά μέχρι τότε δεν ήξερα τι θα πει Βιοιατρική!

Τώρα που έμαθα και είδα τι παίζει ανα τον κόσμο, με ξυνίζει!!!
Απ' τη μια ρε σεις, που να πάρει η ευχή δλδ, μου θέλετε να γίνουμε καλύτεροι..κι απ την άλλοι..δες τι λέτε όλοι!!! Ένας να είναι σύμφωνος και να προσθέσει κάτι δε βρέθηκε...

το DuTh σας φταίει μετά..πάρτε το χαμπάρι. ΕΜΕΙΣ ελιμαστε το DuTh..όπου και να μας βάλουν..το ίδιο χάλια θα τα πάμε είμαι σίγουρος! >:(
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 19 Φεβ 2008, 01:17

Δε διαφωνώ ότι δεν αποτελώ μέρος του Duth. Ούτε βέβαια είμαι και σύμφωνος με την άποψη του κουβά. Αλλά έχω να σκεφτώ και την οικογένειά μου που δεν μπορεί να με συντηρεί επ'αόριστον, καθώς έκανα λανθασμένες επιλογές στο παρελθόν μου και δεν πέρασα μαθήματα. Είναι όλα εύκολα να τα λες πώς πρέπει να γίνουν, αλλά όταν πιέζεσαι και από εξωγενείς παράγοντες, όλα αλλάζουν.

Επίσης όταν λες να αλλάξει σαν μάθημα, πώς προτείνεις να γίνει; Γιατί για να μας διδάξουν χημεία, ανατομία και τέτοια αυτό δε γίνεται. Επαναλαμβάνω ότι δεν μπορείς να το σφηνώσεις σε ένα μάθημα καλύτερα από αυτό που είναι τώρα. Γιατί δεν ξέρεις με τι πρώτα να ασχοληθείς. Εσύ είχες εικονική πραγματικότητα, εγώ είχα οπτικούς αισθητήρες, ο άλλος εγκεφαλογράφημα.... Τα πράγματα εξειδικεύονται πολύ από μόνα τους για να μπορέσεις να μάθεις λίγο από όλα. Θα'βγαινε άλλο ένα χοντροειδέστατο βιβλίο (όπως αυτό που μας έβγαζε φωτοτυπίες....) στο οποίο θα βλαστημούσαμε την ώρα και τη στιγμή που το διαλέξαμε, γιατί σε ένα εξάμηνο δεν μπορείς να το μάθεις.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό JoVou » 19 Φεβ 2008, 10:01

Ρε συ, τι σχέση έχουν τώρα αυτά?Ποιά πίεση και τέτοια αναφέρεις...?

Βιοιατρική στους ΗΜΜΥ = Τεχνολογία!!! Τι χημεία μου λες...
σου πα εγώ ότι θέλω να μάθω για τους ανθρώπινους ιστούς?

Το βιβλίο που πήραμε το άνοιξες?[i] Μετρητικά συστήματα[/i] έχει...επεξεργασία εικόνας και τέτοια...
Η Βιοιατρική είναι διασυνδετικός κλάδος έτσι κι αλλιώς. Εσενα δεν σε πιάνει απ τη μεριά σου η Ιατρική. Αυτά τα ξέρουν εκείνοι! Εμείς είναι το θέμα, ΠΟΤΕ θα μάθουμε αυτά που πρέπει να ξέρουμε? ΠΟΤΕ!



Ας πει και κανένας άλλος τη γνώμη του να δούμε. Μόνοι μας κουβεντιάζουμε... :(
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 19 Φεβ 2008, 12:15

Ο πατέρας μου είχε φαγωθεί να πάρω διπλωματική στην Βιοιατρική
χρόνια τώρα και είναι και συνάδελφος από το ΑΠΘ.
Αυτός ο κλάδος αναμφισβήτητα έχει πολύ μέλλον και έρευνα.
Ειδικά με τα νανορομπότ!!!

Εγω προσωπικά θα ήθελα να αντικαταστήσουν την Βιοιατρική 2-3
άλλα μαθήματα που αποτελούν παρακλάδι της και να ονομαστεί μια
κατεύθυνση Βιοιατρική και οι φοιτητές του 9ου να διαλέγούν και
από αυτά για τα 7 επιλογής τους...

Παραδείγματα μαθημάτων: Εισαγωγή στους αισθητήρες, νανορομπότ,
Μαγνητική, Ακτίνες κτλ...

Θεωρώ πως έχει περιθώρια βελτίωσης το ΔΠΘ σε αυτό το σήμειο...
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 22 Φεβ 2008, 15:44

Νομίζω πάντως πως αυτά που ήταν να πάρετε από το μάθημα τα πήρατε. Μια εργασία την οποία δεν σας είπε ο άνθρωπος να την μεταφράσετε μόνο αλλά να ψάξετε και γύρω από αυτήν και σε άλλα papers. Από όσο ξέρω από τον Jovou όμως ο τύπος μετέφρασε το paper μόνο. Ρε Jovou έλεος ρε παιδί μου μιλάς ότι δεν μάθατε τίποτα και κάθεσαι και μου μεταφράζεις ένα paper μόνο?! Που είναι η αγάπη σου για την βϊοιατρική  :D ?! Εγώ περίμενα να ήσουν όλη την ώρα στο διαδίκτυο και να διαβάζεις για τον συγκεκριμένο τομέα.

Δεν κάνω προσωπική επίθεση το παίρνω ως παράδειγμα για όλους επειδή ο Jovou έπινε καφέδες από εμένα καθώς δούλευε την εργασία  :P. Αλλά ρε παιδιά ο άνθρωπος και βιβλίο καλό σας έδωσε και σας είπε να ψαχτείτε γενικά. Άλλο που δεν έκανε μάθημα φταίτε και εσείς που δεν του είπατε τίποτα. Πάντως το κάλο, θέλω να πιστεύω, είναι ότι καταλάβατε τι παίζει γύρω από την βιοϊατρική και σας δόθηκε ένα ερέθισμα να ασχοληθείτε περαιτέρω.

Υ.Γ. : Jovou σου απέδειξα γιατί θεωρούμε αντιδραστικό στοιχείο...Νομίζω?!  ;)
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό JoVou » 22 Φεβ 2008, 21:35

Ε τώρα αναγκαστικά θα σπαμάρω.
Φαίνεται οι καφέδες ήταν τόσο χάλια...που μου δημιούργησαν συνάμα με το paper μια αγανάκτηση κι ένα προβληματισμό...

Παρόλα αυτά ,ναι! Φυσικά μετάφραση έκανα. Μ έπαιρνε ο χρόνος να κάνω τπτ άλλο? Τουλάχιστο όμως, κάθησα και το διάβασα μονος και το μετέφρασα...για να το καταλάβω όπως λες και να πάρω και κάτι απ αυτό!!!

Για όσους ανέθεσαν τη μετάφραση σε μηχανάκια...τι έχεις να πεις???
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 22 Φεβ 2008, 22:37

Δε νομίζω πως τα "μηχανάκια" μπορούν να μεταφράσουν την βιοιατρική....
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 22 Φεβ 2008, 22:51

JoVou έγραψε:Ε τώρα αναγκαστικά θα σπαμάρω.
Φαίνεται οι καφέδες ήταν τόσο χάλια...που μου δημιούργησαν συνάμα με το paper μια αγανάκτηση κι ένα προβληματισμό...

Παρόλα αυτά ,ναι! Φυσικά μετάφραση έκανα. Μ έπαιρνε ο χρόνος να κάνω τπτ άλλο? Τουλάχιστο όμως, κάθησα και το διάβασα μονος και το μετέφρασα...για να το καταλάβω όπως λες και να πάρω και κάτι απ αυτό!!!

Για όσους ανέθεσαν τη μετάφραση σε μηχανάκια...τι έχεις να πεις???

Έχω να πω ότι φοβάσαι για κάποιο λόγο να πεις ονόματα και ρίχνεις τις ευθύνες στο πουθενά! Πάντως σχολίασα τον τρόπο που μιλάς για την βϊοιατρική και που με τόσο ενδιαφέρον και περίσσιο ζήλο έκανες αυτήν την βιβλιογραφική εργασία των ολόκληρων 13 σελίδων παρακαλώ. Άμα όμως μου λες ότι είχες ενδιαφέρον για το μάθημα και κάθεσαι και το διατυμπανίζεις πως θα δώσεις επιχειρήματα σε εμένα που δεν το έχω να ασχοληθώ με αυτό όταν ξέρω την ταλιμπανιστική άποψη που προσέγγισες το όλο θέμα?! Δεν είναι ειρωνικό?!

Υ.Γ : Λες να φταίνε οι καφέδες για αυτήν την ξαφνική σου έξαρση στην Βϊοιατρική?! Θα αλλάξω καφέ μου φαίνεται...
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πού πάει...και πού μας πάει...η Βιοιατρική!

Δημοσίευσηαπό JoVou » 22 Φεβ 2008, 23:17

Vagoulas έγραψε:... Άμα όμως μου λες ότι είχες ενδιαφέρον για το μάθημα και κάθεσαι και το διατυμπανίζεις πως θα δώσεις επιχειρήματα σε εμένα που δεν το έχω να ασχοληθώ με αυτό όταν ξέρω την ταλιμπανιστική άποψη που προσέγγισες το όλο θέμα?!...

Μάθημα Βιοιατρικής != κλάδος Βιοιατρικής (στον οποίο και αναφέρομαι...εσυ το πήγες στο μάθημα)

Υ.Γ.: (!=) σημαίνει διαφορετικό!
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron